помощ! за един новоизлюпен татко

  • 1 216
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Здравейте мами,

Имам прививилегията да съм татко на 4 дневна принцеса Simple Smile
Имам и питане (за който съм почти сигурен че има много решения тъй като четох доста теми в този форум..но от различните решения се чуствам все по-объркан). На майката беше направено секцио (все още е болницата) и кърмата и дойде едва вчера, изведнъж и в голямо количество. Сега гърдите са и много болезнени и изключително чувствителни, изстисква ги и на ръка (много мъчително и трудно) и със помпичка, взех и 3 вида помпи (Авент, Чико и обикновена българска тип спринцовка) но количеството е все така малко. Прави и топъл компрес, но нищо не помага, гърдите и са все така подути и твърди и кърмата излиза трудно. Бебенцето се опитва да се храни от нея но само се дразни и бързо се отказва.
Моля ви помогнете със съвет!! Вече съм #Crazy
Кога това ще отзвучи? Притеснявам се поради тази причина и да намалее кърмата...

И друго, детенцето е много поспаливо, много трудно го будим да се храни, ако не го събудим, ще спи повече от 4 часа без прекъсване. Нормално ли е това????

Благодаря ви много предварително!

Един угрижен татко.

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Честита рожба!!!
Нещата с кърмата скоро ще се отрегулират. Дотогава- компреси, топли, студени, на мен ми действаха еднакво добре. А поспаливостта на беба може и да е нормална, ако има по- силно изразена физиологична жълтеница.

# 2
  • Мнения: 219
Честита ти принцеса !!!
Ще трябва да продължи с изцеждането, но не докрай, за да не се увеличава допълнително количеството кърма. За мен помпата на Авент е най-добрия вариант. Идеално би било бебо да върши тази работа, като е желателно да го буди честичко - на 2 часа най-много. Беба се дразни вероятно, защото й е трудно да захапе препълнената гърда и е добре да я изцеди малко преди да я кърми, за да е по-омекнала и да улесни засукването. В началото каналите са трудно проходими и приемането на лецитин ще помогне в случая. Вземете канадски или чешки, защото българският е в малка дозировка. Може и да намали малко течностите  до литър и половина за ден-два, докато мине препълването. Компрес с топла кърпа или шишенца от мин.вода върши чудесна работа преди цедене.
Събуждането на бебе става най-ефективно като му сменяш памперса или ако и това не помогне обтриване на личицето с мокро памуче - или и двете  Simple Smile.
Успех на мама, Беба и тати  Hug

# 3
  • Мнения: 2 271
Моята кукла сьщо беше поспаланка и заспиваше на гьрдата.напрегнатостта на гьрдите ще отмине,но ето един трик за да не се нервера бебчето-преди да започне кьрменето да ицеди малко гьрдата,за да намали напрежението.Успех и да ви е живо и здраво!!!

# 4
Благодаря ви,
ще пробваме с лецитин, това е мазило май... newsm78
дано да отзвучи най-скоро, акушерките я плашат че ако не изстисква постоянно ще има мастит..и  тя постоянно това прави, но гърдите си остават твърди има и бучици.

Форума м/у другото е страхотен, поздравления за модераторите и участниците   bouquet

# 5
  • Мнения: 7
Колкото и да я болят гърдите трябва да изцежда с помпичката до последна капка така каналите ще се разширят и гърдити ще умекнат, съответно бебето ще суче по-лесно. За мен Авен е страхотна помпа. На мен ми помагаха топли компреси или изцеждане под душа. Но в болницата препоръчваха студени компреси. Нека опита и двете. С постоянство кърмата ще започне да излива на 5-10 струйки.
Препоръчително е в първите две седмици поспаливото бебе да се буди на 3 часа за да суче. Не се предавайте и не бързайте с даването на добавка от биберон. Успех и спокойствие!

# 6
  • Мнения: 3 161
Пратих ти ЛС. Дано да мога да съм ти от полза.

# 7
Избягваме да я храним с добавка, но пък се притесняваме че като седи по 1-2 мин. на гърда и започва да заспива, кърмата не и стига, така че се принудихме днес да и дадем биберона.

# 8
  • Мнения: 4 242
Честита рожбица! Да е живо и здраво и да расте много щастливо дете!

Според мен в момента най-голямата грешка която можете да допуснете е да давате добавка и то с биберон. Така кърмата няма скоро да се регулира а и ще намалее значително тъй като гърдите няма да са стимулирани достатъчно. Освен това биберона може да обърка много бебето и то да не поиска повече да засуче на мама гърдата, защото гърдите и бибероните се сучат по различен начин. На бебетата определено им е по-лесно да сучат от биберон и бързо свикват на мързеливия начин. А повярвай много е трудоемко после мама да цеди и да дава кърма с шише, да стерилизира помпи и шишета, да не говорим че няма да продължи дълго и кърменето.
Не се тревожи, скоро жълтеницата ще отшуми и бебето ще будува повече а и е заякне бързо и ще суче качествено.
Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Избягваме да я храним с добавка, но пък се притесняваме че като седи по 1-2 мин. на гърда и започва да заспива, кърмата не и стига, така че се принудихме днес да и дадем биберона.
Голяма грешка  Naughty
Добре бе, как може при преливащи гърди от кърма да се дава добавка ooooh!
Да кърми жена ти 1-2-3- минути, като заспива бебенцето, нека си дремне, след половин час пак и така....
Никой не ви е казвал, че ще е лесно, предполагам Wink

# 10
  • Мнения: 391
Звучи като че ли тя има проблем с пускането на кърмата. Аз имах този проблем с второто ми дете.
Като заспи бебчо, нека да пийне чаша винце, да седне пред телевизора и да помпа тогава. Без да гледа колко помпа и какво става. Като почне да тече млякото, да масажира буците по насока зърното.
Това би помоглано да и се изцеди млекото, че не е хубаво да е толкова пълна.

Ако бебчо му се спи много, пробвай да го разголиш малко да се събуди. И по-често го бъдете да яде.

И избягвайте всички добавки. Те наистина нищо няма да помогнат със ситуацията.

Успех! Всичко ще си дойде на мястото, началото е трудно в повечето случаи.

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Освен горните съвети, за да задейства "слизането" на млякото, да мирише бебето, или негова дрешка.
Друго, това, че заспива след няколко минути е нормално, човечето е изморено, сукането не е лека работа, разтриване на ушенцата, леко гъделичкане по крачетата, дланите на ръчичките също спомагат за будуване, като методите се сменят, че в един момент бебето привиква е не се дразни повече и пак заспива.
Ако е достатъчно топло в стаята, кожа да кожа и така да закърмя и.....ако гърдите са толкова подути, че беба не може да обхване, малко да поизцеди с помпата, така зърното изпъква и става по-лесно за захапване.
И сакън, недейте с биберон, само го обърква!
Успех!

# 12
  • Мнения: 694
Честито бебенце!!!
В болницата препоръчваха ледени компреси-с бучки лед.У нас пробвах така да разнасям бучките в гърдите-помага.
Ако не можех да нахраня бебчо поради заспхиване го боцках леко по нослето с пръст-бебетата мразят да ги пипат по нослето и се събуждаше.
И аз мисля че една огромна грешка е даването на шише в родилното или докато бебето е на няколко дни.

# 13
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Искам само да добавя, че въпреки че спи бебето може да бъде кърмено и в спящо състояние. След двучасов сън (долу- горе) бебето започва да подава сигнали с мърдане на уснички или под клепачите мърдат очичиките- забравих името на тази фаза на съня, но не е нужно дори да се буди, ако се видят тези признаци- слагате го на гърдата и бебето си знае работата. Успех ви желая.
Много ме радват грижовните татковци.  bouquet

# 14
  • Мнения: 3 810
Честито на таткото и мамата!
Изцеждане, изцеждане и кърмене при всяко помръдване, докато се регулират нещата. И двете ми деца бяха със сериозна физиологична жълтеница. Мама да го разтрива по гръбчето, краченцата, раменцето докато го кърми. И никакви добавки!
Няма невъзможни неща!- (Сблъсък)

# 15
  • София
  • Мнения: 2 493
И само да добавя - не е нужно да се изцеждат гърдите до край, защото това е сигнал за тялото, че трябва да произвжда повече и затова може би й се препълват така драстично! И да не слага студени компреси, защото това свива млечните канали и става още по-трудно изтичането на млякото.

Поздравявам те за загрижеността! Заслужаваш си титлата "Кърмещ татко" Simple Smile

# 16
  • Мнения: 967
Честита рожба  bouquet Да ви е жива и здрава!
НЕ ДАВАЙТЕ ДОБАВКА! НОКАКВИ ШИШЕТА С БИБЕРОН! - Така само правите ситуацията по-сложна. Нормално е майката да има препълнени гърди в началото. Също така е нормално и бебето да заспива постоянно и да няма сила да суче - в 95% от случаите се наблюдава това, което описваш. Не се тревожете.
1) Майката трябва да предлага гърдата на бебето много често през първите дни - на мен в болницата ми казаха да го слагам на гърдата на всеки 30мин. докато нещата се орегулират - така хем се подпомага потичането на млякото, хем се приучва беето към сукане - схемата работи (от личен опит)
2) Ако бебето спи да го слага заспало на гърдата - то като усети майчината гръд инстинктивно започва да суче дори без да се буди понякога. Ако спи дълбоко и не суче да го погали по бузката да подръпне нежно ушето или брадичката и така ще го събуди - ВАЖНО Е ПРЕЗ ПЪРВИЯ МЕСЕЦ ПОСПАЛИВИТЕ БЕБЕТА ДА СЕ БУДЯТ ДА СУЧАТ (в бибилиотеката има подробна статия по темата). Новородените са много мънички и сукането изисква сериозни физически услилия за тях - за това бързо се изморяват и трябва майката да ги буди, за да продължат да сучат - иначе може да не се хранят достатъчни и това да попречи на правилното развитие на детето. Нормално е да спи много, но го будете.
3) Давайте му само майчината гърда - всичко приемано от биберон пречи на бебето да се научи да суче - течностите от биберона изтичат много лесно, а сученето от гърдата изисква усилие - беетата са уни - предпочитата лекото и затова отказват гърдата, ако знаят, че ще получат биберон - аз навремето така съм се отбила съвсем рано, а моето бебе беше на 10 дни като един цял ден не пожела да суче а жадно пиеше вода през биберона - трбва да сте упорити - БЕБЕТАТА ПРОЯВЯВАТ ЗАВИДЕН ИНАТ, НО ВИЕ ТРЯБВА ДА СТЕ ПОІТВЪРДИ - на моето синче тогава казах само, че ако иска да яде ще тябва да суче от гърдата, ако ли не ще да  си стои гладен - няма нищо фатално в това беето да погладува няколко часа, накрая то ще склони да суче като изгладнее съвсем. Обратното е наистина опасно - да даваш добавка - така детето ще се отбие рано и ще го лишиш от ценните съставки на майчината кърма. Трябва да сте убедени кое е по-доброто за бебето. Аз избрах да будя често моето бебе, да се боря с препълнените гърди, да настоявам да суче, когато беше съвсем малък и му беше трудно, но тези трудни мигпве минават бързо и се забравят, а благодарение на упорството си в този първи етап в последствие кърмих детето си 1год. и 4мес. и миговете на кърмене бяха безценни и за двама ни.
Пожелавам ви успех! Винаги, когато имате трудности можеш да намериш съвет и утеха в този форум Wink

# 17
  • Мнения: 120
Мисля, че главният проблем при вас идва от прекалено честото и продължително цедене. Чак ми е жал за горката жена, защото съм го изпитала на гърба си с първото ми дете. Голямата ми грешка тогава беше, че послушах съветите на акушерките и му давах да суче от двете гърди на всяко кърмене и да се изцеждам до капка. Просто като се сетя и направо  се вбесявам, че може да има толкова невежи хора. По този начин се получаваше една свръх лактация, вследствие на това голямо стимулиране на гърдите. Но с второто си дете вече знаех какво да правя- това ще посъветват да предложиш на твоята съпруга. На първо време да започне да редува гърдите когато го кърми-напр. в 6ч. лявата , в 9ч. дясната, в 12ч. пак лявята и т. н.. Бях чела някъде, че давяйки на бебето да суче на всяко кърмене и от двете гърди, така се дава сигнал на тялото да произвежда кърма в количество като за  близнаци. А това във вашия случай е съвсем нежелателно. Да изцежда гърдите по съвсем малко- само колкото да и олекне. Така се намалява допълнителното стимулиране и производството на кърма доста по бързо се урегулирва съобразно същинските нужди на бебето. Освен това бебето, докато е толкова малко, трябва да яде най-много през 3 часа. Наистина, бебетата не обичат да ги бутат за нослето и наистина така може да събуждате вашето бебе, ако е много поспаливо. И не давайте никави добавки, никаква подсладена вода. Успех в кърменето и отглеждането на малката ви рожбичка. Hug

# 18
  • Мнения: 2 784
Съгласна съм с момичетата- прекаленото цедене води до още по-големи проблеми с мастита- получава се омагьосан кръг. Аз бях така, оправих се като спрях да цедя след кърмене, изцеждах само ако са ми много напрегнати гърдите преди кърмене и бебка не може да захапе. Напълно нормално е да са поспаливи първите няколко дни- няма нужда от добавки или будене за ядене. Лецитина не е мазило, а хапчета, които предотвратяват запушванията. Аз лично оправих мастита с лед(след като дълго се бях мъчила с топли компреси взех да се разхождам под мишница с едно замразено пуешко бутче, увито в кърпа Mr. Green)) и с едно мазило за крави( и досега не мога да разбера как може да има мехлем за животни, който и самите мамолози да знаят, че става и за хора, но се продава само във Ветеринарни аптеки newsm78).
Успех в кърменето и бързо възстановяване на жена ти!  bouquet

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 603
Здравей и честита ви принцеса!!!
И аз да си кажа - също родих секцио и на мен на третия ден гърдите ми бяха камък. Цяла нощ с две акушерки и топли кърпи на ръка прокарах коластрата. Беше голяма мъка и голяма болка, още повече, че бебо не ми го дадоха до 10-тия ден. Наложих в началото гърдите със сулов зелев лист, но внимателно, че това е метод за спиране на кърма. Въведете редуване на гърдите и пощипвайте поспаланката. Мама да се цеди, докало и омекнат гърдите и не докрай. Аз ползвах в началото помпа на Чико, с накрайника като за кръвно налягане и после минах на спринцовката. Типа на Авент/мойта беше Нук/ не ми помогна въобще. Но най-добрата помпа си остава бебо.
И недейте дава добавки, няма смисъл при толкова наляти гърди и ако свикне със шише, после е голяма мъка.
И добре дошъл татенце

# 20
  • Мнения: 4 242
Какво става татенце? Оправят ли се нещата при вас?
Освен всичко друго на мама и е нужно голямо спокойствие когато сяда да кърми, защото стреса и преумората възпрепятстват потичането на кърмата. Топъл душ,  хубава музика, ако щеш, смешен филм или каквото и да е друго разпускащо би помогнало. И никакви мисли за несправяне и неможене, обещавам че скоро всичко ще се нареди!

# 21
  • Мнения: 3 550
Как са нещата при вас? Тук всички кърмачки са на крак и чакат вести.

# 22
  • Мнения: 3 926
И никакво кърмене по часовник - защото на мен ми разправяха, че трябва да давам само по 10 минути от едната и 10 от другата гърда, а тук момичетата ме посъветваха да забравя за часовника и така.... моята принцеса ядеше по 30 минути от едната и 20-30 минути от другата гърда... С две думи папше по един час, после спеше час, час и половина и хоп - пак на цицааа Grinning

# 23
  • Мнения: 435
До колкото разбрах бебето и майката са още в родилното !? Ако е така най-добре да помоли да я пускат в 1 часа да я кърми . Аз раждах в Майчин дом със секцио и аз бях с бучки , температура и свръх лактация . Оправията за момента е само кърмене и цедене ! От помпата на Авент съм изключително доволна , но за момента на нея някой трябва да я научи как да се цеди сама . Много е важно да спре добавката !

# 24
Здравейте пак!
Благодаря ви на всички за изчерпателните отговори. Бебка я изписаха преди ден и бях зает с тичане насам натам, да разгонвам роднини и т.н., чак сега сядам пред пс-то.

Ужасно ме е яд защото още в болницата изпуснахме нещата с кърменето, сега на гърда се мръщи и започва да плаче. Слава богу проблема с издутите и твърди гърди отзвуча, и сега изпомпваме млякото и го даваме от шише, но млякото което изкарваме е все по-малко като количество Tired Докторът педиатър каза че при това изпомвано количество ще трябва да минем на комбинирано хранене и предписа да се взима Нан HA като добавка (HA с цел да се избегнат бъдещи алергии и т.н.) Яд ме е защото в болниците, колкото и добри професионалисти да има, все има хора за които е по-важно те да си починат вместо да се занимават с плачещи бебета и се дава комбинирано мляко и биберон (не залагалка, а само кух биберон!!) само за да има спокойствие..... друг проблем е че разни фирми производители на такива млека им дават мостри из болниците и започвам да се чудя дали всичко това няма някаква комерсиална цел за сметката на нас и нашите деца.... но това е друга тема... Опасявам сега от добавката да не почнат проблеми с акането, затова я карам жена ми да изстисква и да дава колкото може повече. Незнам, ако има вариянт на повторно приучаване към гърда бихме го пробвали.

Дайте и някаква примерна схема за хранене, засега се храним само като беба се събуди и започне да плаче. Като мина на новия комбиниран режим започна да се буди по-често, сега става на 2-3 часа. Никога не съм предполагал че храненето е може да е такова усилие  Rolling Eyes

# 25
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Незнам, ако има вариянт на повторно приучаване към гърда бихме го пробвали.

Вариант има и той е само един - прибирате шишетата и оставате само на кърма.  Mr. Green Бебчо ще се мръщи, мръщи и ще почне да яде, няма къде да ходи!  Wink Важното е майката да кърми често, на час - час и половина. Така хем бебко ще свикне по-бързо, хем с честото сукане ще си "произведе" повечко кърма. В началото ще има рев, докато пак привикне, но няма страшно, няма бебе, на която да е предлагано непрекъснато пълна с мляко гърда и да е умряло от глад.  Mr. Green Въоръжете се с търпение за две-три дни. Успех!  Grinning

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Татенце,бебето е съвсем мъничко и няма да е проблем да го върнете на гърдата - трябва само малко упоритост и да отстраните грешките,които са допуснати дотук.
На първо място трябва решително да се премахне биберона - и за хранене,и залъгалка,ако давате. Бебето трябвада суче само на гърдата - а ако се налага дохранване,то може да става с чашка,лъжичка,капкомер или от онези бебешки спринцовки за даване на лекарства (те са с мек накрайник за разлика от обикновените).
Предлагайте на бебето гърдата,когато спи или даде и най-малкия признак на разбуждане - когато насън вземе да върти главичка,да въдиша,да суче устнички.Заспалото или сънено бебе по инстинкт суче правилно и не се противи на гърдата.Не чакайте бебето да се събуди и да ревне - тогава е прегладняло,сърдито и няма да иска да сътрудничи.Има време за смяна на памперси и т.н. - храненето е приоритет в момента.
Още няколко идеи как да залъжете мъничката - майката да цеди малко,за да тръгне млякото и тогава да сложи бебето на гърдата.Може да се цеди и директно в устичката му (на ръка),докато малкото схване за какво иде реч.Друг вариант - да лъже с биберона и след няколко дръпвания да предлага гърдата.Да покапе мляко върху гърдата и тогава да я предложи.Може да пробвате и силиконовите накрайници (но този метод най-малко ви го препоръчвам),така бебето се лъже,че суче от шише.
Важно е в тези случаи да следите реакциите на бебето - понякога то започвада се сърди не заради самото сукане,а в момента,когато млечната струя намалее (защото от биберона тече винаги с еднаква скорост).Тогава помага да се прави компресия на гърдата (има статия в Библиотеката за това как се прави),а също да се практикува и т.нар. switch nursing,т.е. веднага да прехвърляте бебето на другата гърда,където млякото още тече силно - такова сменяне може да се прави по няколко пъти в рамките на едно хранене,за да се поддържа интереса на бебето.
Както виждаш,има много решения - с няколко дни упоритост ще върнете бебето на гърдата и храненето ще стане много по-лесно Grinning
Да пишеш как върви Grinning

# 27
  • Мнения: 435
Напълно съм съгласна със Зъхи

Вариант има и той е само един - прибирате шишетата и оставате само на кърма. Mr. Green Бебчо ще се мръщи, мръщи и ще почне да яде, няма къде да ходи! Wink Важното е майката да кърми често, на час - час и половина. Така хем бебко ще свикне по-бързо, хем с честото сукане ще си "произведе" повечко кърма. В началото ще има рев, докато пак привикне, но няма страшно, няма бебе, на която да е предлагано непрекъснато пълна с мляко гърда и да е умряло от глад. Mr. Green Въоръжете се с търпение за две-три дни. Успех! Grinning
Цитат

# 28
  • Мнения: 3 550
Бебето ви е още малко, ще успеете да го върнете към гърдата. Хедра вече напълно изчерпателно е описала какво да правите. Успех! Не давайте никакви допълнително течности - чай, вода и т.н. Само на гърдата!

# 29
  • Мнения: 1 735
Здравей,Cool Daddy!
Всички са ти отговорили много добре.Нямам какво да добавя,освен,че има отговори на всички твои въпроси свързани с кърменето и проблемите около него ,ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0
Само трябва да четете мъдро!
Ако имате принтер ,ще ви е още по-гот!
Успех и на трима ви!  bouquet Hug

Общи условия

Активация на акаунт