Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 15-та тема

  • 147 938
  • 736
  •   1
Отговори
# 60
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
1 /2 кофичка к мл.
150 мл пр мляко
1 -2 ч.л сол
1-2 яйца
2-3 с.л олио
1 /2кубче мая
1.ч.л захар
брашно колкото поеме за меко тесто.Аз лично процедирам така.В пр мляко разтварям маята и захарта, след което замесвам от изброените продукти тестото.Втасва един път.Ползвам за всичко-пити, пици, кифлички, тутманици и мекици.Когато ми остане тесто, а се случва най-често при правене на пица , намазнявам торба и прибирам в хладилника на другия ден пържа мекици или пека кифлички.Когато сме повече хора и ми трябва повече материал удвоявам продуктите.

# 61
  • При децата ми
  • Мнения: 6 066
Креми Анев, благодаря ти! Simple Smile

# 62
  • Мнения: 2 502
здравейте момичета ,
влизам рано-рано ,за да ви се оплача!
Снощи претърпях пълен провал с оформянето на Коронката на готвача .
Отделните питки станаха пухкави и много вкусни,но със средната кора се провалих.
Умишлено я разточих ,както е показала Лабрекс на снимките ,с големината на тавата.
Поставих в средата купичка ,в страни питчиците.
Успях много правилно до разрежа лъчите ,но при поставянето им върху всяко топче,забелязах ,че достигат до половината му.
Което при втасването се оказа фатално.
Малките  къси лъчи се свиха в средата на питката като рогца.
Бях се постарала самата кора да е по-дебела ,за да контрастират лъчите от топчетата.Но не беше достатъчно.
В крайна сметка ,явно трябва да поставям по-голяма купа в средата ,явно ?И може би лъчите трябва да обвиват цялото топче ,за да може след втасването и бухването на топчето ,лъча да си остане цял?
Не снимах ,защото много ме беше яд .

# 63
  • Мнения: 22 867
Снощи претърпях пълен провал с оформянето на Коронката на готвача .


lorys, надявам се поне да е била годна за ядене! Grinning Не се ядосвай, случва се, на мен пък понякога едно-единствено листенце ми става по-късо и ми разваля цялата симетрия, ама чак толкова не преживявам. Аз съм снимала стъпка по стъпка, в средата слагам гювече, от тия керамичните. Листенцето не е нужно да обвива топката, а да стига до края и и леко да подпъхнеш между топката тесто и стената на тавата, ама съвсем лекичко, просто да е до самия край. Ще ти се получи, не е трудно. Просто понякога има такива криви моменти - не стават нещата.  bouquet

# 64
  • При децата ми
  • Мнения: 6 066
Къде мога да видя тази "Корона на готвачката"?

# 65
  • Мнения: 22 867
Къде мога да видя тази "Корона на готвачката"?

Ето я - ХЛЯБ "КУХАРКИНА КОРОНА" /Короната на готвачката/, имаше и тема, но не я откривам. Погледни и източника под рецептата, също я има стъпка по стъпка.

# 66
  • Мнения: 2 502
Отделните питки станаха пухкави и много вкусни,но със средната кора се провалих.

Да ,изяде се от челядта ,но мен си ми е криво .Ще пробвам отново ,но както ти ме посъветва с гювече глинено . Ядосвам се ,защото влагам толкова старание да се получи -и накрая се разочаровам .Куца ми още опита  Peace

Hrispa76 ето я  
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251018.msg6794767#msg6794767
много хубава се е получавала на всички момичета ,които са я правили и качвали снимките тук в по-старите теми

Лабрексче ,ти беше качвала снимка  и рецепта на на украинския калач ,кранч ли как се казваше обреден хляб в Украйна .Много красиво изпълнение .Дали си спомняш ?

# 67
  • Мнения: 22 867
Лабрексче ,ти беше качвала снимка  и рецепта на на украинския калач ,кранч ли как се казваше обреден хляб в Украйна .Много красиво изпълнение .Дали си спомняш ?

За този предполагам питаш?

Присетих се за купата в средата, погледни линка с източника под рецептата (ако си го гледала, извинявай), том се вижда ясно какъв съд е използвало момичето. Моето гювече е от по-големите, имам и други по-малки, затова го отбелязвам. Просто са по-високи едните, от тях използвам.

Последна редакция: пт, 27 апр 2012, 11:39 от labrex

# 68
  • Мнения: 2 502
именно ,много красиво изпълнение !
1,5 ч.л суха мая е равна на 20 гр .свежа мая ,нали ?Извинявам се отново за лаишкия въпрос

Благодаря ти още веднъж !  bouquet

# 69
  • При децата ми
  • Мнения: 6 066
Лабрекс, Лорис, благодаря ви! А какво ще рече 3 шепи олио? Simple Smile И още нещо когато втасва питката трябва ли да бъде покрита с нещо? Трябва ли да е на топло тестото, както е при козунаците? Не ми се смейте на въпросите, Blush досега съм правила само най-обикновена питка без месене /по Лабрекс/ Simple Smile.

# 70
  • Мнения: 22 867
1,5 ч.л суха мая е равна на 20 гр .свежа мая ,нали ?Извинявам се отново за лаишкия въпрос

lorys, наистина е красива, даже моята, дето се събра, защото съм направила по-къси фитилите, пак беше много красива. Може би прочете, авторката ми пише да ги правя поне 70 см, за да стане кръг. (Там съм Eni, с лабрадора на аватара).

А съотношението суха-прясна мая беше 1:3, ако ч.л. 1 1/2 съдържа около 7 грама, значи от другата към 21 гр.

Hrispa76, олиото авторката го използва при намесването на тестото - намасляваш ръцете си, но аз не съм го правила, меся си нормално, т.е. без него. Може би трябва да пробвам все пак, да видя ще има ли разлика. Толкова пъти съм я месила, но все без олиото. Така че, както решиш, пробвай и с олиото. Тестото трябва да е покрито, аз слагам кърпа, други фолио, за да не хваща коричка. И, да, хубаво е на топло да втасва, аз слагам в загрята на 40-50 град фурна, по-бързо ми втасва така.

# 71
  • Мнения: 3 695
Уау, много е красиво!
Как се правят такива равни фитили, в мастата ли се натискат и точат?
Аз за козунаци ги издърпвах, ама станаха криви, криви,.. Simple Smile

# 72
  • Мнения: 2 502
Уау, много е красиво!
Как се правят такива равни фитили, в мастата ли се натискат и точат?
Аз за козунаци ги издърпвах, ама станаха криви, криви,.. Simple Smile

това е висш пилотаж за мен,смятам ,че с практиката идват и равните фитили

1,5 ч.л суха мая е равна на 20 гр .свежа мая ,нали ?Извинявам се отново за лаишкия въпрос

lorys, наистина е красива, даже моята, дето се събра, защото съм направила по-къси фитилите, пак беше много красива. Може би прочете, авторката ми пише да ги правя поне 70 см, за да стане кръг. (Там съм Eni, с лабрадора на аватара).

Видях,видях и именно това прочетох ,че и за друг път си отговорих на въпроса за плетениците
отново благодаря   bouquet  bouquet

Последна редакция: пт, 27 апр 2012, 12:18 от lorys

# 73
  • Мнения: 22 867
Как се правят такива равни фитили, в мастата ли се натискат и точат?
това е висш пилотаж за мен,смятам ,че с практиката идват и равните фитили

Не съм сигурна, че разбрах newsm78, но за равните фитили не виждам нещо сложно. Аз си деля тестото на три топки и ги меря на везната, правя ги еднакви на грамаж, после на плота с две ръце напред-назад и фитилчето се оформя. Еднакво дълги трябва да се направят и трите, но не е трудно, те си стават еднакви.

# 74
  • Мнения: 2 502
Как се правят такива равни фитили, в мастата ли се натискат и точат?
това е висш пилотаж за мен,смятам ,че с практиката идват и равните фитили

Не съм сигурна, че разбрах newsm78, но за равните фитили не виждам нещо сложно. Аз си деля тестото на три топки и ги меря на везната, правя ги еднакви на грамаж, после на плота с две ръце напред-назад и фитилчето се оформя. Еднакво дълги трябва да се направят и трите, но не е трудно, те си стават еднакви.

исках да кажа ,че след много омесени питки и повече опит в питкоправенето ще дойде и усета на ръката в направата на равното фитилче . Затова казвам ,че е висш пилотаж за мен ,още нямам толкова практика .
Гледала съм клипчета ,които вие сте показвали в старите теми за усукването и ми прави впечатлание лекотата на ръката

Общи условия

Активация на акаунт