Майчинството счетоводно - 49

  • 44 677
  • 786
  •   1
Отговори
# 420
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Ала Бала, благодаря ти за отговора, значи мога 6 мецеса да ползвам неплатен, а не цяла година както мислех.
Да.

# 421
  • Мнения: 2 559
Здравейте,

бебо става на 2 години края на Юли и искам да остана още една година в къщи в неплатен отпуск за отглеждане на дете. Счетоводителката ми каза да проверя в Кодекса за социално осигуряване, че нямам право на такъв отпуск. Защо е така? Нали е неплатен и имам право. Или има промяна в закона?
Моля споделете опит.

Поздрави!!!


След навършване на 2г, до 8г. имаш право на 6месеца неплатен. На същият има право и бащата, отпуска не се прехвърля.
Нали според новите промени може да се прехвърлят от бащата на майката 5 месеца.   Rolling Eyes

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.

А, ако родителите нямат брак и не живеят в едно домакинство майката може да ползва 6 вместо 5 месеца от отпуска на другия родител.

# 422
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Здравейте,

бебо става на 2 години края на Юли и искам да остана още една година в къщи в неплатен отпуск за отглеждане на дете. Счетоводителката ми каза да проверя в Кодекса за социално осигуряване, че нямам право на такъв отпуск. Защо е така? Нали е неплатен и имам право. Или има промяна в закона?
Моля споделете опит.

Поздрави!!!


След навършване на 2г, до 8г. имаш право на 6месеца неплатен. На същият има право и бащата, отпуска не се прехвърля.
Нали според новите промени може да се прехвърлят от бащата на майката 5 месеца.   Rolling Eyes

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.

А, ако родителите нямат брак и не живеят в едно домакинство майката може да ползва 6 вместо 5 месеца от отпуска на другия родител.
Охххх ужасна съм, все го забравям това. Сега ще и драсна едно ЛС на evpraksia. Много благодаря!

# 423
  • Добрич
  • Мнения: 795
Здравейте отново!
На мен ми прекратиха тр. договор поради ликвидация на фирмата,до края на първата година ще си получавам майчинството. Мога ли в началото на втората година да се регистрирам като земеделски производител (отговарям на условията) и да получавам майчинство,онези 240лв?

Извинете,че се самоцитирам,но ми е важно,че само за това мисля!

# 424
  • Мнения: 2 200
Здравейте отново!
На мен ми прекратиха тр. договор поради ликвидация на фирмата,до края на първата година ще си получавам майчинството. Мога ли в началото на втората година да се регистрирам като земеделски производител (отговарям на условията) и да получавам майчинство,онези 240лв?

Извинете,че се самоцитирам,но ми е важно,че само за това мисля!
Може. Трябва поне един отработен ден като ЗП и после може да излезете в отпуск за отглеждане на дете до 2 год. През това време не трябва да получавате субсидии.

# 425
  • Стара Загора
  • Мнения: 395
Здравейте,благодаря за полезната тема   bouquet
Първо искам да се извиня че не се сдържах и задавам въпрос преди да съм изчела темата,но май трябва бързо да действам.Искам да попитам 45 дневния болничен преди раждане влиза ли в майчинството защото на  13 юли навършвам 12 месечен трудов стаж за да се класирам за майчинство,а 45 дневния преди раждане ми го дадоха вчера.Ако влиза в майчинството мога ли да го анулирам и да си направя стажа до 13 юли, изобщо може ли без този 45 дневен болничен преди раждане  newsm78
Предварително благодаря,а сега се връщам да чета може вече да сте го обсъждали  Hug

# 426
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,благодаря за полезната тема   bouquet
Първо искам да се извиня че не се сдържах и задавам въпрос преди да съм изчела темата,но май трябва бързо да действам.Искам да попитам 45 дневния болничен преди раждане влиза ли в майчинството защото на  13 юли навършвам 12 месечен трудов стаж за да се класирам за майчинство,а 45 дневния преди раждане ми го дадоха вчера.Ако влиза в майчинството мога ли да го анулирам и да си направя стажа до 13 юли, изобщо може ли без този 45 дневен болничен преди раждане  newsm78
Предварително благодаря,а сега се връщам да чета може вече да сте го обсъждали  Hug

хубаво са ти издали болничен.по време на болничен ти тече стаж,така че от 14 ти юли ще имаш 12 те месеца стаж и от НОИ ще започнат да ти плащат обезщетение

# 427
  • Варна
  • Мнения: 25 311
Имам един въпрос относно болничните. В момента съм в болничен за общо заболяване до 17.07 включително. По акушерския календар излиза, че трябва да ми издадат 45-дневния на 16.07. Какво се прави в такъв случай, застъпване ли ще се получи или ще ми го издадат с дата 18.07? И би ли възникнал някакъв проблем в тези случаи?

# 428
  • Стара Загора
  • Мнения: 395
Благодаря ти Елфита.Значи 45 дневния преди раждане пак се води като стаж и няма да ми повлияе?!Значи няма повод да притеснение Simple Smile))       Много,много Благодаря

# 429
  • Мнения: 56
Здравейте, пак ви занимавам с моите въпроси ама сега се случи следното: в майчинство съм и в петък ми правиха операция. до утре включително се водя в болницата. на изписването ще ми дадат 30 дни болничен. в болницата ме посъветваха да си прекратя майчинството и да си ползвам болничния, след което майчинството щяло да ми се увеличи с 30 дни. въпроса ми е, след края на втората година от майчинството ли ще ми дадат този 1 месец или ще е сега след първата година. идеята ми е, че мисля след първата година да се връщам на работа и в случая не знам има ли смисъл от тази рокада. какво ще ме посъветвате вие ?

Ала-Бала, или някое друго от момичетата, знаете ли, ако сега си взема да ползвам този болничен, но не прехвърля майчинството на друг, тези 30 дни майчинство, които не ползвам горят ли ми ? дано сте ме разбрали ....

# 430
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Здравейте, пак ви занимавам с моите въпроси ама сега се случи следното: в майчинство съм и в петък ми правиха операция. до утре включително се водя в болницата. на изписването ще ми дадат 30 дни болничен. в болницата ме посъветваха да си прекратя майчинството и да си ползвам болничния, след което майчинството щяло да ми се увеличи с 30 дни. въпроса ми е, след края на втората година от майчинството ли ще ми дадат този 1 месец или ще е сега след първата година. идеята ми е, че мисля след първата година да се връщам на работа и в случая не знам има ли смисъл от тази рокада. какво ще ме посъветвате вие ?

Ала-Бала, или някое друго от момичетата, знаете ли, ако сега си взема да ползвам този болничен, но не прехвърля майчинството на друг, тези 30 дни майчинство, които не ползвам горят ли ми ? дано сте ме разбрали ....
Що си мисля, че вече ти отговориха. Не се удължава майчинството с тези 30дни.

# 431
  • Мнения: 56
всъщност отговорихте да, но исках да разбера дали тези дни горят и сега вече ми стана ясно.
благодаря   bouquet

# 432
  • Мнения: 2 200
Имам един въпрос относно болничните. В момента съм в болничен за общо заболяване до 17.07 включително. По акушерския календар излиза, че трябва да ми издадат 45-дневния на 16.07. Какво се прави в такъв случай, застъпване ли ще се получи или ще ми го издадат с дата 18.07? И би ли възникнал някакъв проблем в тези случаи?
Ще се получи застъпване. Счетоводителката в приложение 15 към болничния за общо заболяване ще опише раб. дни до 15.07 вкл. В болничния за 45 дни ще опише раб. дни от 16.07 нататък.

# 433
  • София
  • Мнения: 153
 Здравейте момичета. Имам един въпрос ако може да ми отговорите ще съм много благодарна. Бременна съм и от 19.05  бях в болница за 5 дни след което ми издадоха болничен за 30, сега лекарката която ме следи ми издаде нов болничен /продължаващ/ за още 30 дни с лекарска комисия. Той изтича на 22.07, а болничния за 45 дни преди раждане се пада от дата 27.07. Тя каза че за тези 5 дени промеждутък не може да ми даде болничен/трябвало да ходя на ТЕЛК, а за 5 дена не си заслужавало/, да взема отпуск. При мен това е доста трудно. Аз имам и детенце на 5 год. мога ли от личната лекарка да си взема болничен за гледане на болно дете, ако тя примерно ме насочи към комисия която да ми го издаде?
 Какви са ми възможностите? Благодаря Ви предварително.

# 434
  • Мнения: 4
Добър ден, на 10 юли ще ми бъде издаден болничен лист за 45 дни преди раждането на второто ми дете. Първото дете навършва 2 години на 8 август, аз съм в майчинство и съответно второто ми майчинство ще бъде застъпено. Въпросът ми е какви документи и в какви срокове следва да се подадат в НОИ и при работодателя във връзка с изтичане на първото майчинство и влизане във второто (и ако има и други) и дали в НОИ тези документи се подават от мен или от моя работодател. Моля за линкове към формулярите на документи, които трябва да си подготвя. Трудно ми е да се ориентирам също кои документи се подават спрямо дата на издаване на болничен лист и кои - спрямо навършването на 2 години на първото дете. Видях също на заглавната страница на темата, че от датата на издаване на първи болничен лист за второто дете (10 юли) до датата на навършване на 2 години на първото имам право на две обезщетения - подават ли се допълнителни документи за целта?

Благодаря много за активността и помощта, която оказвате!!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт