Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 045
  • 228
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 761
Готвя всичко...с подправки,които съвсем нямат за цел само стимулиране на вкусовите рецептори.Не претоплям.
Ако ти се хапва шоколад,опитай най-после. Simple Smile
Ок за примера с котката,но той и човек е одомашено животно.
Пък ако следваш инстинктите си,няма да седиш пред компа и да ходиш на работа,няма да имаш удобно жилище с градина,в която да гледаш зеленчуци,а ще има ...дивото зове. Wink

# 151
  • Мнения: 4 150
Готвя всичко...с подправки,които съвсем нямат за цел само стимулиране на вкусовите рецептори.Не претоплям.
Ако ти се хапва шоколад,опитай най-после. Simple Smile
Ок за примера с котката,но той и човек е одомашено животно.
Пък ако следваш инстинктите си,няма да седиш пред компа и да ходиш на работа,няма да имаш удобно жилище с градина,в която да гледаш зеленчуци,а ще има ...дивото зове. Wink
Разсмя ме Laughing
Инстинктьт ми е да оцелея вьв времето ,в което живея. Wink
Ако се бях родил преди 3000 години щях да ползвам инстинкти сьобразно с времето.
Така че биологичните ни инстинкти са тук.Преди и сега. Grinning
Ям шоколад Sunglasses

# 152
# 153
  • Мнения: 2 761
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?

# 154
  • Мнения: X
................ че месоядните имат далеч по-малък глад за джънк, точно защото много лесно постигат балансирана диета.
Не знам да е някакво универсално правило.    Simple Smile
У дома , откакто спряхме месото (аз от януари някъде, а мъжете ядат 2-3 пъти най-много в месеца), почти изчезна и "апетита" за фабрично сладка храна като вафли , бисквити, бонбони и прочие.
За сметка на това се увеличи  консумацията на плодове.

Иначе, прочетох доста....странни ,да ги нарека,  мнения.    Simple Smile
Но темата ми е интересна, ще следя...   


# 155
  • Мнения: 245
Дългосрочно изследване във Великобритания, публикувано в Psychology Today:

http://www.psychologytoday.com/blog/the-scientific-fundamentalis … igent-meat-eaters

Разултатът е, че хората, които на 42 години са вегетариянци, са имали значително по-високо IQ като деца. Т.е който е по-умен стават вегетарианец Laughing Ето графично IQ-то на веге и месоядните:



В Америка, такава зависимост не се наблюдава.

# 156
  • Мнения: 14 654
Това проучване е тип: който има цветен телевизор, пие боза  Laughing

# 157
  • Мнения: 245
Това проучване е тип: който има цветен телевизор, пие боза  Laughing

Да, ама който няма -не пие.  Laughing Това си е зависимост.

# 158
  • Мнения: 2 761
Ясно-в къщи аз съм умната,а мъжа ми и детето-прости...Aко от мен зависи разхищението на  ресури ще спра всички подобни "научни" изследвания.
Да следваш определен хранителен режим,не означава автоматично да го следваш "правилно".
А как се обяснява връщането към месото на някои поумняли?  Simple Smile

# 159
  • Мнения: 14 654
Как с какво - генерират се изключения  Laughing

# 160
  • Варна
  • Мнения: 957
Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.

Тъй, сега махни от менюто на прадедите си и ориза, картофите, някои бобови, царевицата, доматите, чушките, прасковите и др. - започнали са да ги ядат твърде късно - най-рано преди три - четири века.
Масово месо не са яли твърде много, да, но от езически времена са наблягали на мляко, масло, млечни продукти, яйца, разбира се - плодове, зеленчуци, ядки, мазнини (растителните са били лукс на север от Беломорието), и ... о, боже - вино.

# 161
  • Мнения: 4 150
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?
Мисля,че по скоро какаото ме привлича,а не захарта.Да,нощем или кьм 14 часа по обед умирам за шоколад.Не обичам по прицип всичко сладко,напр.торти и бисквити и тн,а именно шоколад.Правил сьм си какао за пиене,но не е сьщото. Sad

# 162
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 755
Записвам се, защото ми провокирахте любопитството дано имате чувство за хумор Thinking
 Аз също съм новоизлюпен веге и имам още много да науча, много неща откривам сама с опитване, но колкото повече време минава, толкова повече ми харесва и като се замисля като малка месото хич не ми харесваше Sick
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?
Мисля,че по скоро какаото ме привлича,а не захарта.Да,нощем или кьм 14 часа по обед умирам за шоколад.Не обичам по прицип всичко сладко,напр.торти и бисквити и тн,а именно шоколад.Правил сьм си какао за пиене,но не е сьщото. Sad
Аз преди време сътворих щоколад с много какао и мед, като медът е почти три пъти по-малко от какаото и за да се получи типична щоколадова смес е необходимо да се бърка здраво, но пък резултатът е много добър. Аз не ям млечни и понеже не вярвам на всичко, което е написано на етикетите си произведох този шоколад, който е по-скоро "нутела", но си мисля, че ако постои в хладилник вероятно ще се втвърди newsm78

# 163
  • Мнения: 245
Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.

Тъй, сега махни от менюто на прадедите си и ориза, картофите, някои бобови, царевицата, доматите, чушките, прасковите и др. - започнали са да ги ядат твърде късно - най-рано преди три - четири века.
Масово месо не са яли твърде много, да, но от езически времена са наблягали на мляко, масло, млечни продукти, яйца, разбира се - плодове, зеленчуци, ядки, мазнини (растителните са били лукс на север от Беломорието), и ... о, боже - вино.



От къде почерпи тая информация? Защото аз намирам следното:

 Peasants's Food

In Medieval Europe, peasants had the lowest social ranking. This meant that they also did not have the money to buy the most luxurious and healthy foods. A peasants diet was very starchy and did not have much protein in their diet. Their diet included foods like...

bread (wheat, rye or oats)
vegetable soup (peas, beans, beets, cabbage, carrots, leeks, onions, and turnips)
apples and grapes
milk, cheese, and butter
fish

В превод: Селяните в средновековието са яли предимно въглехидратна храна с малко количество протеини. Осново хляб-житен, ръжен, овесен. Зеленчуци, грах, бобови(да имало е бобови-бакла и други видове, не като американските), цвекло, зеле, моркови, праз, лук, гулия, плодове-ябълки и грозде, мляко, сирене, масла,и риба.


Като гледам почти на вегетарианци докарват. А риба е ясно, че са яли, ако е имало откъде да хванат. Иначе-ряпа и овес на корем, с малко масло ако козата даде Laughing

Ето на този сайт има по-подробно какви зеленчуци е имало и какви не. Доста на брой е имало и са се яли изобилно: http://www.godecookery.com/how2cook/howto01.htm

Последна редакция: ср, 20 юни 2012, 20:37 от persimon

# 164
  • Мнения: 245
Здравей danilu Simple Smile

И аз от време на време правя домашен шоколад с кокосово масло, какао и мед. Става жестоко! Като най-вкусен тъмен шоколад:) Слага се в хладилника, защото кокоса се топи лесно.'

Общи условия

Активация на акаунт