Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 018
  • 228
  •   1
Отговори
  • Мнения: 245
Тук предлагам да продъжим темата за храненето започната в "раждане вкъщи" за да не спамим там с тези въпроси.

Който иска да си каже аргументите. Peace

# 1
  • Мнения: 245
Моята позиция е, че най-здравословното хранене е това с пресни плодове и зеленчуци, с добавка на семена, зърнени, бобови и много вода. Този тип хранене е доказал, че реверсира редица заболявания, като диабет, рак и много други. В рамките на вегетарианството има различни течения, като някой наблягат на мазни храни като авокадо, ядки и семена, и други, които смятат че мазнината  трябва да е в по-малки количества-около 10% от дневните калории и консумират предимно въглехидратна диета, идваща предимно от сурови плодове и зеленчуци, понякога и картофи, ориз и други зърнени. Аз съм опитвала различни начини включително анти-вегетариянски и кетогенни диети тип дюкан и прочее и  мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини. Под въглехидрати нямаме предвид понички и шоколад, защото в тези продукти калориите от мазнини за 60-80%. Става дума за плодове, зеленчуци, корени, зърнени. Тази диета не включва месо и животински храни.

Вие какво смятате? Grinning

# 2
  • Мнения: 4 150
Бях суровоядец около 10 години.
Сега храната ми се сьстои главно от плодове и зеленчуци,кълнове,ядки,диви растения(80%),но...ям с удоволствие и по малко месо и ориз. Blush особено ориз!!
Когато бях 100% суровоядец (не веган,защото ядях и сурови яйца и пиех сурово мляко) имах завидно субективно здраве.Зьбите ми се оправиха от само себе си.Наблюдавах около месец как два кариеса се затвориха сами.
Имах много енергия и бистьр ум.
Дали тези 20% играят някаква роля или е по скоро от ЕГН-то,за момента хранителният ми режим като,че ли не влияе на здравословното ми сьстояние.

# 3
  • Мнения: 245
При 80% сурова храна ти си направил повечето от това, което е могло да се направи за здравето ти, чрез хранене. Е със сигурност може потенциално и още нещо, но ти си в графата "почти идеални"  Laughing. Наистина здравето не е само хранене, но без хранене здраве има трудно.

# 4
  • Мнения: X
перс, ако наистина желаеш повече включвания по темата, помоли да я преместят в Клюто напр

успешна дискусия

# 5
  • Мнения: 245
перс, ако наистина желаеш повече включвания по темата, помоли да я преместят в Клюто напр

успешна дискусия


Аз нямам нужда от дискусия за и против веганството, но понеже няколко души оспамиха темата за домашното раждане с въпроси за храненето им отворих поле за разговори. Ти беше една от тия с особено мнение, сега защо не пишеш?

# 6
  • Мнения: 2 265
Абсолютно съм ЗА. Е, едва ли е 100 процентова панацея за цялото човечество, но мисля, че като цяло е най-добрият начин за хранене при повечето хора. Смятам, че месото, млечните продукти, термично обработените храни са неестествени за човешкият организъм. За съжаление не съм пълна суровоядка, даже никак, но се надявам един ден да стана, дано да е в скоро време Simple Smile.

# 7
  • Мнения: 6 365
А защо тогава прадедите ни са се хвърляли в опасен лов на неестествени и вредни мамути, вместо да си ядат растителна храна?

Аз съм от партията ДЗП= Да Заколим Прасето. Всички сме част от кръговрата на живота. По-добре запазени биоти и пасищно земеделие или пък лов.

Зърнените храни са истински неестествени за хората- прекалено нови в еволюционен план, а масовото им отглеждане погубва огромно биоразнообразие.

Плюс това яденето на месо е забавно. Да, и ловът- буквално е в костите ни, в генната ни памет. Някой ден ще се пробвам...

# 8
  • Мнения: 287
  мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини.

А това съотношение като минеш една определена възраст проблемите със здравето няма да те оставят. Всеки си има глава на раменете обаче и си избира източниците на които да вярва.А времето  ще покаже.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 14 654
Хм, темата за домашното раждане ни най-малко не ме вълнува и не знам как се е стигнало до този спор точно пък там, но тази е една сред интересните за мен и затова ще се вкюча.
Най-основен проблем е преяждането и вредната идея да се яде по 4-5 пъти на ден. Не знам друго време в историята на човечеството, когато са си правили междинни закуски и са броели калориите. Ако трябва да си ловя храната, едва ли ще ям 4-5 пъти на ден, ще ям веднъж.
Не съм против нито един начин на хранене, но лично аз вегетарианец няма да стана, въпреки че произхождам от семейство на вегетарианци.
Трябва да се научиш да слушаш тялото какво ти казва, а моето лятно време може да иска тиквички и патладжани, но зимата иска вратни пържоли със зеле.
На дете никога не бих наложила вегетарианство.

# 10
  • Мнения: 245
Аз съм фен на един пич-Харви, с ник дурианрадйър в ютюб. Той се храни по диетата 80-10-10. Много е луд и забавен, който разбира австралийски акцент може еда чуе:      http://www.youtube.com/user/durianriders?feature=g-all-u

# 11
  • Мнения: 5 713
Да, то има много луди на 8-1-1; направо са си като надрусани.  Laughing
Пък ако в Австралия и Коста Рика е приложимо за някои, то в България не виждам как би станало...

# 12
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Моята позиция е някаква средна такава. Simple Smile
Не врявам в тезата "вегетарианство за всички".  Peace Има хора, които им се утдава да са вегетарианци и вегани. Има и такива, които се нуждаят от животински продукти.
Човека като биологичен вид е всеяден, като различните хора имат различна нужда и поносимост спрямо животинската храна (може би се дължи на чисто географски особености и какво има за ядене в конкретните райони, не знам, размишлявам си).

За мен и семейството ми специално - предимно се храним с вегетарианска храна. Определено не сме от тия дето искат и имат нужда от мръвка на всяко хранене.

За мен лично перфектния хранителен режим е да ядеш когато ти се яде каквото ти се хапва, без да се преяжда и да се тъпчеш излишно. Продуктите, които се консумират да са пресни и качествени, възможно най-малко обработвани или сурови (според нуждите и предпочитанията).

Не смятам, че месото е "враг" номер едно. По-скоро храната, която не е храна или junk food-а.
Както и милионите излишни обработки на храната, които се правят.
Но и все пак толкова милярда народ не се изхранва лесно... Истината е някъде там...

# 13
  • Мнения: 14 654
Точно така, Нощни очи. Представям си ескимос да е на житен режим или да заменя животинската мазнина с кокосово масло Simple Smile Само разглезеният човек, свикнал с неограничена и леснодостъпна храна, може да си избира режим на хранене. Ако храната е малко и трябва да си я отгледаш, набереш или ловиш, тогава ще ядеш и печени киселици, както казваше дядо ми.

# 14
  • Мнения: 245
 мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини.

А това съотношение като минеш една определена възраст проблемите със здравето няма да те оставят. Всеки си има глава на раменете обаче и си избира източниците на които да вярва.А времето  ще покаже.  Simple Smile

Интересно мнение. Защо мислиш така? Можеш ли да дадеш някакви примери на хора, които са вегани и са в напреднала възраст и в резултат на диетата си са развили някакви заболявания?

Моите данни са тъкмо наопаки на това. Ето например тази жена, е на 71 (!!!) и е веган и изглежда по-добре от много 25 годишни като физика и поза, а и се вижда че е здрав човек и в добро настроение, което идва от здравето: http://www.youtube.com/watch?v=Jcvq63B2bOY

Имаше и други видеота с такива случаи, като намеря ще ти пусна. Peace


Намерих и това: Тази жена е на 108 години и казва, че е на такава възраст защото е веган. В добро здраве е.Изглежда като добре изглеждаща българска 70-75 годишна пенсионерка. Ето: http://www.youtube.com/watch?v=NkRN3ddd0P8&feature=related

# 15
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Повече от убедена съм, че здравето и благополучието на въпросните хора, за които говориш, не се дължи САМО на веганството! Peace

# 16
  • Мнения: 245
Хората са машини за оцеляване. Ако няма с какво да си нахраня детето и аз ще ловя мамути, ако трябва с голи ръце.

Съвсем друг въпрос е каква е нормалната храна за нашата физиология. А това се разбира от редица показатели, като зъби, дължина на червата,ензими в стомаха, киселинност на стомаха, тип крайници и инстинкти. И всички те показват недвусмислено, че човек е растителноядно/плодоядно животно, в никой случай не месоядно.


Важен показател е инстинкта. Примерно ако оставиш едно зайче и една ябълка  в клетка с едно вълче, зайчето ще бъде изядено, а с ябълката ще има игри. Ако оставиш едно зайче в кошарката на едно детенце ще си играе със зайчето и ще яде ябълката. Хората нямат карниворен инстинкт.Генна памет-другия път. Имат инстинкт за оцеляване обаче, който ги кара да ядат каквото има.Понякога това значи ядене на други хора. Надявам се не смяташ, че човек е канибален по природа.

А сегашните хора имат заучени хранителни предпочитания. Ако са те хранили със супа маги и кремвирши от детската кухня, това ще търсиш и като пораснеш. Ако на празници се е сервирало огромно количесо месо на скара или на чеверме или т.н. ще свикнеш да свързваш благоденствието и празника с ядене на месо и това ще търсиш после.

Още един показател за това каква диета е подходящата за даден животински вид е на коя диета той е в оптимално здраве. Със сигурност човека не е в оптимално здраве ядейки месо. Ето точно преди малко видях в магазина някакъв вестник, в който на първа страница пишеше, че Ивана щяла да умре от диетата на Дюкан, отказали и бъбреците. За сега на веган който е ял достатъчни количества плодове-т.е не е гладувал не съм чула да му откажат бъбреците. Тъкмо наопаки, подобрява му се здравето и изчезват тежки хронични заболявания.


Съвсем отделен е етическият момент в цялата тая работа. Според мен след като човек може да е в добро здрав нахранен и да не убива животни би било добре да не ги убива. Ето един филм, който показва цялата истина за това как човечеството третира животните. Ако не можеш да издържиш да го гледаш, значи не трябва да ядеш месо или си двулична: http://youtu.be/ky4RGYva90E. А ако го гледаш и ти е ОК...нямам коментар.



 
А защо тогава прадедите ни са се хвърляли в опасен лов на неестествени и вредни мамути, вместо да си ядат растителна храна?

Аз съм от партията ДЗП= Да Заколим Прасето. Всички сме част от кръговрата на живота. По-добре запазени биоти и пасищно земеделие или пък лов.

Зърнените храни са истински неестествени за хората- прекалено нови в еволюционен план, а масовото им отглеждане погубва огромно биоразнообразие.

Плюс това яденето на месо е забавно. Да, и ловът- буквално е в костите ни, в генната ни памет. Някой ден ще се пробвам...

# 17
  • Мнения: 245
Повече от убедена съм, че здравето и благополучието на въпросните хора, за които говориш, не се дължи САМО на веганството! Peace
Съгласна съм. Движението и спорта имат огромно значение. Но моето мнение, което само един господ знае дали е вярно е, че поне 85% от доброто им състояние се дължи на диетата. Съдя за това от примери на хора, които не са били в добро здраве и след като са минали на този начин на хранене са се излекували и са в пеефектно здраве. Съдя и от себе си. Била съм на всякакъв начин на хранене, дори на диетата на дюкан. Най-добре съм се чувствала на веган диета и най-зле на месна. От дюкан ми се разхлопа сърцето, получих някаква аритмия от дисбаланса на миенрали и кетозата. Добре че не стана нещо по-лошо, примерно да ми откажат бъбреците. Едвам се оправих за няколко години с хомеопатия. Ще типотъся да ти покажа едно видео на една жена на 34 която е била болна от физически и психически заболявания и е била на лекарства от 13 годишна. Като минава на веган диета се излкува и от физическите и психичните си проблеми и сама може да прецениш как изглежда.

# 18
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Не всички "месоядни" хора са на диетата на Дюкан, не мисля, че сравнението, което правиш е реалистично. Дюкан е доста бедна и "неестествена" диета.
Всъщност като се замисля познавам доста хора, които са минали през Дюкан и са подобрили здравословното си състояние.  Wink
Чипса също е веганска храна, ама айде карай само на чипс де! (много тъп пример, но мисля, че ще схванеш какво имам предвид)

Бедната на хранителни вещества диета, независимо дали е местна или веганска, е вредна и нездравословна.

Да бъдеш вегетарианец/веган не значи само да не ядеш месо.

Може би ако вкараш и малко факти (конкретни научни изследвания) в изводите си би било добре. До тук от теб получаваме само твоите лични изводи, нищо повече. В което няма нищо лошо де, обсъждаме си разни неща. Но все пак не е редно да твърдиш, че нещо е самата и неотклонна истина, само защото няколко човека са се почувствали еди как си.  Peace

Повече от убедена съм, че здравето и благополучието на въпросните хора, за които говориш, не се дължи САМО на веганството! Peace
Съгласна съм. Движението и спорта имат огромно значение. Но моето мнение, което само един господ знае дали е вярно е, че поне 85% от доброто им състояние се дължи на диетата. Съдя за това от примери на хора, които не са били в добро здраве и след като са минали на този начин на хранене са се излекували и са в пеефектно здраве.

Всичко иде от главата, не от диетата, не от движението от спорта.
Като ще си разказваме за познати и познати на познати... Както казах, имам познати, които боготворят Дюкан и са се правили със здравословни проблеми с него, имам познати, на които вегетарианството им е докарало доста неприятности, имам познати, които ядат каквото им падне и са анти всякакви правила на така наречения здравословен живот и все пак се радват на прекрасно физическо и психическо здраве... Демек... ми не можем да кажем категорично - вегетарианството е дъ бест! Щото не е дъ бест! Аз го казах и назад, вегетарианството не е панацея и не е за всеки.

Мисля, че нямам какво повече да кажа по темата.

# 19
  • Мнения: 245
Да, дюкан е пълна лудост Simple SmileЗа да си подобриш здравословното състояние на дюкан трябва преди това да си ял супер зле.

Като казвам веган, имам предвид сурово веганско-много плодове, пресни зеленчуци, малко сурови ядки, авокадо.... Peace На чипс ако се кара, положението ще е зле:))

Какво очакваш да чуеш във форум освен личните изводи на хората? Laughing Сега, моите лични изводи не са направени докато съм гледала в тавана и съм си правила топчета от сополи Laughing За да стигна до тях съм чела доста, пробвала съм разни неща и т.н. Ако друг е направил други изводи нека ги сподели, нали за това е темата-да си обсъдим гледните точки по тая тема, защото явно буди силни страсти и хората имат доста полярни мнения по въпроса. Peace
 

Ако искаш мога да ти пратя на пдф една книга на английски: http://www.amazon.com/The-80-10-Diet/dp/1893831248  В нея ще видиш по-научната страна на тази гледна точка. Има и други книги по въпроса.

Ето тази книга е също препоръчителна: http://www.amazon.com/The-China-Study-Comprehensive-Implications … f=pd_bxgy_b_img_b

Също тази: http://www.amazon.com/Prevent-Reverse-Heart-Disease-Nutrition-Ba … 02/ref=pd_sim_b_2


Няма да се съглася, че всичко идва от главата, а диетата и спорта нямат значение. Изобщо не.  Защото главата не расте на отделна пръчка, а се храни от това, което ти ядеш и се кръвоснабдява и стимулира от движението. Насторнието и психичното състояние са в директна връзка с храната и спорта.

Вганизма не е едно нещо.  В него има различни течения, и мнго хора с хранителни разстройства стават вегани. Ако един анорексик стане веган и се храни с две салатки с маруля 2 пъти на ден, ще умре. Както има много случаи. Има умрели вегани. Но не защото са вегани, а защото имат проблеми с психиката и защото гладуват или ядат неподходящи и/или недостатъчно храна. Дали нещо е "неотклонна истина"...става ясно само от практиката. Аз смятам, че това, което казвам е истина (не е ли всеки така?Simple Smile)). Практиката е истината.

Последна редакция: чт, 14 юни 2012, 23:40 от persimon

# 20
  • Мнения: 245
http://www.nealbarnard.org/diabetes_book.htm

Медицински сайт относно лечението на диабта със сурова веганска храна. Това относно научните доказателства за веганството.

# 21
  • Мнения: 5 713
Като казвам веган, имам предвид сурово веганско-много плодове, пресни зеленчуци, малко сурови ядки, авокадо....
Е, по тази логика другите вегани са на грешен път...какво остава за вегетаринаците, всеядните/месоядните...
Това са теориите на Греъм, които както писах по-рано, са малко приложими. А тези, които ги прилагат, хич не са обективни и честни.
Виждам, че се бие все към суровото и то точно 8-1-1. Изобщо не смятам, че плодовете трябва да се кипрят на първо място....
Тръгнах да пиша дълъг отговор, но се отказах.
Твърде много се абсолютизира, а на мен това не ми допада.
Веган не значи автоматично перфектен, здрав, извисен, добър, позитивен и обичащ целия свят.
Суровоядец пък още по по най от това.

Не съм нито ЗА нито Против какъвто и да е начин на хранене. Всеки да консумира това, което му е кеф, стига да не пречи и да не се натрапва на другите колко е умен и находчив. Всеки прави някакви избори на база убеждения, впечатления и т.н. Всеки си носи кръста и пилците се броят на есен. Simple Smile Wink

# 22
  • Мнения: 5 713
Ето една комедия, която засяга тази, а и други актуални теми. Аз лично много се смях особено с фалшиво извисените.  Laughing От трейлъра не става много ясно. Но пък съм сигурна, че който иска, ще си намери резюме. Последно време срещам и други подобни филми. Който както иска да ги разбира, да си извлича ползите, поуките или да го игнорира. Wink
http://www.youtube.com/watch?v=Dc6BD95PgDw

# 23
  • Мнения: 4 150
Ако вземем пред вид,че не е открито как точно функционира човешкия организъм,защо именно и дали витамини,мин.вещества и микроелементи (обобщение) го поддържат,бих казал,че дискутираме в рамките на хипотетичното.

# 24
  • Мнения: 14 654
Ако месото е неествествена храна за човек, защото не можем да разкъсваме със зъби, то житото е още по-неествествена, защото нямаме човки, за да го кълвем. Много по-лесно ще си заостря един кол и ще ловя риба с него, както и в днешни дни правят някои племена, отколкото да си отгледам нива и изпека хляб.
Робинзон какво ядеше като попадна на безлюдния остров? Първо плодове и птици, а чак след много години успя да си отгледа зърно и да си изпече един хляб. А изглежда, че дори канибализма е по-близо до човешката природа от земеделието, защото в противен случай диваците щяха да отглеждат посеви, вместо да изяждат суровия човек. Суров ли казах? Значи месото може да се яде сурово от хората Simple Smile
Всъщност аз се съобразявам с хората, които са около мен и ако ми гостуват вегетарианци, не вмирисвам всичко на печени ребра, но ако сме се събрали на открито да си правим барбекю, не желая да гледам сбръчкания нос на единствения вегетарианец, което неизменно се случва.

# 25
  • Мнения: 5 713
Ако вземем пред вид,че не е открито как точно функционира човешкия организъм,защо именно и дали витамини,мин.вещества и микроелементи (обобщение) го поддържат,бих казал,че дискутираме в рамките на хипотетичното.
Aбсолютно! Simple Smile
Какво биха казали бретарианците и слънцеядите (ама че дума) точно за тези витамини и минерали... Laughing

# 26
  • Мнения: X
перс, в другата тема в едно изречение казах доста по темата
в клю-то също имаше дискусия, в която участвах
затова нямам грам намерение да се повтарям

само ще добавя малко линкове:
http://hunter-gatherer.com/blog/vegan-baby-dies-because-mothers- … vitamin-deficient
http://www.nytimes.com/2007/05/21/opinion/21planck.html?_r=2

и една картинка:
Скрит текст:


въпрос на избор ли е да си вълк или коза?  newsm78

 мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини.

а на това имам само един кратък коментар:
дано имаш достатъчно мастни запаси, за да се развият правилно евент. ти бъдещи деца
защото нискомазнниното хранене по време на бременност и кърмене отдавна се свързва с аутизма и др. красоти

понеже пишеш с ожесточение и за Дюкан, ето един мой лаишки анализ, като със сигурност може и още много да се напише, но на такъв акъл съм била тогава  Embarassed
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=518281.135


както написах и преди, успех с дискусията
аз съм до тук


# 27
  • Мнения: 2 761
Материята следва енергията.Човек може да яде всякаква храна,въпросът е как тази храна му се отразява на ума,а ако на ума се отразява зле,то и тялото ще страда.Има ли блокажи по тялото,първопричина не е храната,а енергията,която е приел с избора  на ума си.
Много философско стана,но знам,че има и хора,които ще схванат идеята. Grinning

# 28
  • Мнения: 245
Защо Вери, изкажи си мнението. Какво значи "твърде много се абсолютизира". Ти не се извиняваш като си казваш мнението, значи ли това че абсолютизираш? Това е моето мнение в момента. Както казах била съм и вегетариянка /лакто-ово/ и на месоядна и т.н. 80-10-10 ми допада, но не мога да твърдя, че в момента съм го постигнала-не мога да сваля мазнините на 10% от калориите за сега. Нито съм 100% сурова. През деня като цяло ям сурово, а вечер сготвено-примерно задушени картофки, задушен зелен фасул, пълнозърнеста паста със зеленчуци, ориз...Но въпреки това ми харесват ефектите и усещането, като вървя в тази посока.

И на мен не ми пречи никой и какво яде. Дори да са изцяло месоядни или т.н. Това си е лична работа на индивида. Това е спор за и против, като се предполага да има различни аргументи, не е дискусия в пленарна зала и да трябва да приемем закон задължителен за всички. Както се вижда тук има и откровени месоядни, че и ексклузивно месоядни. За всеки има място и за всяко мнение. Peace


Като казвам веган, имам предвид сурово веганско-много плодове, пресни зеленчуци, малко сурови ядки, авокадо....
Е, по тази логика другите вегани са на грешен път...какво остава за вегетаринаците, всеядните/месоядните...
Това са теориите на Греъм, които както писах по-рано, са малко приложими. А тези, които ги прилагат, хич не са обективни и честни.
Виждам, че се бие все към суровото и то точно 8-1-1. Изобщо не смятам, че плодовете трябва да се кипрят на първо място....
Тръгнах да пиша дълъг отговор, но се отказах.
Твърде много се абсолютизира, а на мен това не ми допада.
Веган не значи автоматично перфектен, здрав, извисен, добър, позитивен и обичащ целия свят.
Суровоядец пък още по по най от това.

Не съм нито ЗА нито Против какъвто и да е начин на хранене. Всеки да консумира това, което му е кеф, стига да не пречи и да не се натрапва на другите колко е умен и находчив. Всеки прави някакви избори на база убеждения, впечатления и т.н. Всеки си носи кръста и пилците се броят на есен. Simple Smile Wink

# 29
  • Мнения: 245
Ако вземем пред вид,че не е открито как точно функционира човешкия организъм,защо именно и дали витамини,мин.вещества и микроелементи (обобщение) го поддържат,бих казал,че дискутираме в рамките на хипотетичното.
Aбсолютно! Simple Smile
Какво биха казали бретарианците и слънцеядите (ама че дума) точно за тези витамини и минерали... Laughing

А бретариянството е такъв скам, че нямам думи Laughing

# 30
  • Мнения: 245
W'A'S'P' , много абсурдна таблица. Между всеки два животински вида на планетата може да намериш прилики. Между мишката и човека съвпадението на ДНК беше към 95%. Значи може би сме гризачи? Тези елементи избрани за сравнение са некоректно подбрани. И се сравянва овца/преживно/ и вълк с човек. Защо не друго животно, което не е преживно но е растителноядно или качествата на растителноядние по принцип, включително най-съществените им характеристики, които НЕ са тази от твоята таблица.Да не говорим, че в твоята таблица има НЕВЕРНИ неща. Движението на зъбите на човека не е само нагоре-надолу както при месоядните, а и настрани, така се сдъвкват храните, като се трият между два плоски зъба. И било невъззможно яденето на животински протеин от овце.  Е как да не е невъзможно. С какво мислиш ги хранят из големите промищлени комплекси? С трупно брашно от други животни. Очевидно животинския протеин е възможен за тях, но не е естествената им храна. Както и на човека-може да яде месо, но какво доказва, че това е естествената му храна? Таблички с лъжи са пуснали само и само да докажат недоказуемото. Ако беше вярно това, Аткинс нямаше да умре от сърдечно заболяване. Ето за сравнение истината:

 

още една:

Скрит текст:

Последна редакция: пт, 15 юни 2012, 12:07 от persimon

# 31
  • Мнения: 245
Допълнение за WASP: Съгласна съм почти с всичко от написаното от теб за Дюкан, освен с диетата, която предлагаш като заместител. Яденето на сьомга е опасно, сьомгата се отглежда предимно във ферми и се храни с токсични храни, а дори и дивата е пълна с тежки метали и други отрови от океана, а вече и с  радиация от океана-фукушима е точно насреща на най-изобилните сьомга ферми. Няма никакъв проблем с яденето на въглехидрати от корени и плодове.

За бременността и веганството и за статията за умрялото бебе с  майка веганка: първо веганската диета няма  нужда да е с малко мазнини. Даже бих казала, че повечето вегани яко нагъват мазно. Авокадо, ядки, семена, зехтин и други мазнини, кокосов орех....Проблема е по-скоро обратния, че се злоупотребява с мазното, отколкото, че не стига.

Относно бебето-защо едно бебе е само на кърма на 11 месеца?! Захранва се на 6, не на 11. Защо тази жена не го е измерила и не е видяла, че е с поднормено тегло?

Относно витамин А, в плодовете и зеленчуците има огромно количество витамин А-всичко що е оранжево и червено го има под формата на каротин.

Витамин Б12 НЕ се доставя от храна, а от бактерии. В месото няма достатъчно витамин Б12 и във фермите инжектират животните преди да ги заколят с витамин Б инжекции за да достигнат очакваните от консуматорите нива. Очевидно обаче това не помага, защото и сред месоядните лиспата на витамин Б12 е изключително често срещана. Причините са проблеми с усвояването му в червата и липсата на бактерии, които да го произвеждат.  Изхода е, добавки, а най-добре инжекции веднъж месечно.

Тази жена очевидно е имала анорексия, защото не ми го побира акъла как ще е веган и ще има липса на витамин А. Това значи че е яла съвсем малко и то не мога да си представя какво, че да има дефицит на вит А точно. Нека не бъркаме хранителните разстройства с веганството и лошото гледане на деца с веганството.

# 32
  • Мнения: X
Допълнение за WASP: Съгласна съм почти с всичко от написаното от теб за Дюкан, освен с диетата, която предлагаш като заместител. ...

ако обичаш обуздай клавиатурата си
в ТАЗИ тема не предлагам НИЩО
нито рекламирам като теб

аз съм си направила моя избор
и си пиша за него в съотв. тема
а ти при наличие на 4 такива теми направи още една, с твоите лични "прозрения"

# 33
  • Мнения: 2 761
Сравнения от рода-това е най-хубавата храна за човека,а онова не е, нямат никакъв смисъл.Човек не е животно-нито растителноядно,нито хищно.Обаче е надарен, или поне има възможност за развитие на висша мозъчна дейност, и поради тази причина може да избира храната,която да употребява.Ако няма право на избор се задйстват инстинктите му,обаче те са необходими само за оцеляване,и нямат никакво отношение към качеството му на живот.Така че не е добре да свеждате живота си само до това с какво да напълните стомаха си при наличие на толкова изобилие.
Темата и споровете по нея са излишни.

# 34
  • Мнения: 5 713
Защо Вери, изкажи си мнението. Какво значи "твърде много се абсолютизира". Ти не се извиняваш като си казваш мнението, значи ли това че абсолютизираш?
Аз си изказах мнението. Под "твърде много се абсолютизира" също мисля, че бях ясна. Третото изречение не го разбирам. Опитвам се, но не мога.

"80-10-10 ми допада, но не мога да твърдя, че в момента съм го постигнала-не мога да сваля мазнините на 10% от калориите за сега. Нито съм 100% сурова."
Ами тогава предлагам да се рекламира Греъм, когато има поне малко натрупан опит. Wink
Пък и само такава тема няма все още в този форум - режимът 80/10/10.

"Даже бих казала, че повечето вегани яко нагъват мазно."
Има и много такива, които яко нагъват плодове, че се и наливат яко с плодови сокове.
Относно мазнините - има умопомрачителни комбинации, ама оправданието е, че били всички растителни мазнини полезни и не трябвало да се внимава с тях.

"Относно бебето-защо едно бебе е само на кърма на 11 месеца?! Захранва се на 6, не на 11.
Е, моят син се самозахрани на 9.  Laughing

"Нека не бъркаме хранителните разстройства с веганството и лошото гледане на деца с веганството."
С това съм съгласна.
Simple Smile

# 35
  • Мнения: 245
Олеле, какво нахалство!!!  Joy   Не стига че ти и още двама оспамихте темата за домашното раждане с въпроси свързани с храненето, ами сега като ви пуснах специално ЗА ВАС нова тема, за да може да си кажете какво ви боли, се оказва, едва ли не че досаждам с писане по темата, а вие видите ли,с те вече казали каквото сте имали.  Crazy

Ма моля те, аз не се вълнувам да доказвам на никого какво е правилното хранене, защото това си е ЛИЧНА работа. Ако искаш чакъл и полиуретан яж, не ме интересува. Вие сте тия, които се вълнувате от натякване на другите какво да правят, как да  раждат, как да ядат, както се видя от темата за домашното раждане. Ние не сме отишли в някоя тема да обясняваме или "рекламираме" както ти каза нещо друго. Както виждаш не съмв дюканската тема да налагам мнение и да "рекламирам" веганство.

Та бих казала, повтаряйки думите ти--обуздай себе си. Ако не искаш да говориш на дадена тема просто не го прави, лесно е.




Допълнение за WASP: Съгласна съм почти с всичко от написаното от теб за Дюкан, освен с диетата, която предлагаш като заместител. ...

ако обичаш обуздай клавиатурата си
в ТАЗИ тема не предлагам НИЩО
нито рекламирам като теб

аз съм си направила моя избор
и си пиша за него в съотв. тема
а ти при наличие на 4 такива теми направи още една, с твоите лични "прозрения"


# 36
  • Мнения: 245
Мислиш, че си била ясна, но ти казвам обективно, не си ясна. Не знам какво имаш предвид, под "абсолютизира се". Може ако ти се иска да поясниш. Третото изречение, че не се извиняваш като казваш мнението си и аз  си мислех, че  ясно, но гледай-не било. Simple Smile) Отнася се до това, че както на теб ти се струва, че ясното изказване на нечие мнение е "абсолютизиране", така ти не си даваш сметка, че твоето доста разко изказване мнение също е доста "абсолютизиращо". Според теб писаното от мен абсолютно не е вярно и това и онова и третото абсолютно не са верни. Хау. Е...само ти ли имаш право на заявяване на мнение? Аз обаче,ти разрешавам да абсолютизираш и изказваш личното си мнение, колкото ти душа иска, не ми пречат силните убедености на хората. 'Малко' натрупан опит с Греъм имам и съм доволна от усещането и резултатите. Не съм го постигнала на 100%, като успея, ще докладвам.

За захранването на сина ти, това си е твоя работа. Щом ти е било здраво и с нормални килограми детето, значи така е било правилно. Аз не бих чакала до 9 месеца  за да  започна  да захранвам. Peace


Защо Вери, изкажи си мнението. Какво значи "твърде много се абсолютизира". Ти не се извиняваш като си казваш мнението, значи ли това че абсолютизираш?
Аз си изказах мнението. Под "твърде много се абсолютизира" също мисля, че бях ясна. Третото изречение не го разбирам. Опитвам се, но не мога.

"80-10-10 ми допада, но не мога да твърдя, че в момента съм го постигнала-не мога да сваля мазнините на 10% от калориите за сега. Нито съм 100% сурова."
Ами тогава предлагам да се рекламира Греъм, когато има поне малко натрупан опит. Wink
Пък и само такава тема няма все още в този форум - режимът 80/10/10.

"Даже бих казала, че повечето вегани яко нагъват мазно."
Има и много такива, които яко нагъват плодове, че се и наливат яко с плодови сокове.
Относно мазнините - има умопомрачителни комбинации, ама оправданието е, че били всички растителни мазнини полезни и не трябвало да се внимава с тях.

"Относно бебето-защо едно бебе е само на кърма на 11 месеца?! Захранва се на 6, не на 11.
Е, моят син се самозахрани на 9.  Laughing

"Нека не бъркаме хранителните разстройства с веганството и лошото гледане на деца с веганството."
С това съм съгласна.
Simple Smile

# 37
  • Мнения: 2 761
перимон,май суровата храна не ти се отразява толкова добре,колкото си мислиш.Ти си поредното доказателство,защо не трябва да се прекалява с подобен вид хранене.

# 38
  • Мнения: 245
Сравнения от рода-това е най-хубавата храна за човека,а онова не е, нямат никакъв смисъл.Човек не е животно-нито растителноядно,нито хищно.Обаче е надарен, или поне има възможност за развитие на висша мозъчна дейност, и поради тази причина може да избира храната,която да употребява.Ако няма право на избор се задйстват инстинктите му,обаче те са необходими само за оцеляване,и нямат никакво отношение към качеството му на живот.Така че не е добре да свеждате живота си само до това с какво да напълните стомаха си при наличие на толкова изобилие.
Темата и споровете по нея са излишни.



Точно така е. Тази тема е отдушник за една малка гтупа хора, които държаха да дикутират тези проблеми в една съвсем друга тема. Сега обаче вече не им е интересно. Laughing

# 39
  • Мнения: 245
перимон,май суровата храна не ти се отразява добре,колкото си мислиш.Ти си поредното доказателство,защо не трябва да се прекалява с подобен вид хранене.


Е, мерси за оценката Laughing Може би си очаквала да стана овца като ям преобладаващо растителна храна. Не се наблюдава такъв преход, да не се чудиш за вбъдеще. Peace

# 40
  • Мнения: 2 761
Овца няма да станеш,ама какво имах впредвид ще ти спестя,за да не се дразниш.
Ако темата е за била само за отбрани,ще взема да се оттегля,че то верно като се има впредвид развитието на онази тема,тук нищо повече няма как да се получи, освен да си имаш публика за тирадите Laughing

# 41
  • Мнения: 245
Овца няма да станеш,ама какво имах впредвид ще ти спестя,за да не се дразниш.
Ако темата е за била само за отбрани,ще взема да се оттегля,че то верно като се има впредвид развитието на онази тема,тук нищо повече няма как да се получи, освен да си имаш публика за тирадите Laughing

Покорно благодаря за благородството. Laughing

Много ми е забавно, като гледам някой "духовен" с ник примерно "шанти" как се заяжда и гаднее подмолно. Не става дума за теб, да не си помислиш. Ти не си шанти, ти си ом. Joy

# 42
  • Мнения: 2 761
Ако искаш мога и на Архангел да се прекръстя.
Амин! Praynig

# 43
  • Мнения: 5 713
Мислиш, че си била ясна, но ти казвам обективно, не си ясна.
Е...само ти ли имаш право на заявяване на мнение?
не ми пречат силните убедености на хората

Аз не бих чакала до 9 месеца  за да  започна  да захранвам. Peace
"Твърде много се абсолютизира, а на мен това не ми допада.
Веган не значи автоматично перфектен, здрав, извисен, добър, позитивен и обичащ целия свят.
Суровоядец пък още по по най от това."
Нямам какво повече да добавя. Не знам аз с какво абсолютизирам. Разбира се, че всеки има право на мнение.  Laughing Ех, тия права и свободи...
Не съм убедена, че си запозната с моите убедености, при това и силни...

Относно захранването - изводът си е твой, че съм чакала.  Laughing Ама не ми се пише и обяснява нещо дето съм го писала 1000 пъти.

Темата е смешна като всяка една за и против.  Wink

Забелязвам една особена надъханост, по принцип, която не е в полза на нито една кауза, течение, философия, разбирания.

# 44
  • Мнения: 245
Да, Вери, наистина не знам какъв е твоят възглед, защото ти просто не го казваш. До сега само казваш, че не си съгласна с това, което аз казвам. ОК, аз нямам претенции за универсална вярност, нито ангажирам някого с това, нито очаквам някой да се храни както аз смятам за правилно. Това е дискусионна тема, щом си дошла тук кажи каквото имаш да казваш. Не ти следя публикакциите специално из всички теми, че да знам какво точно си правила със сина си или с друг някой въпрос. Ако повдигаш въпроса със сина си, по-обичайното поведение според мен е да кажеш какво точно си правила и какво точно е станало. Ако пък не искаш, твое си право, но не виждам защо говориш за това. А така както се получи диалога, все едно са ме скъсали на изпит "кратък обзор на мненията на Вери". Не помня да съм записвала акъв курс. "Надъхаността", която забелязваш е температментова особеност. Има хора,които се изразяват по-ясно и по-твърдо, други, които обикалят и намекват. И двете с ОК, просто характер. Не смятам да си променям личността защото някои се чувствали застрашени от директно изказно мнение. Peace

# 45
  • Мнения: 5 713
"щом си дошла тук кажи каквото имаш да казваш. "
Казах каквото имаше да казвам. Simple Smile Всичко останало са подробности, изтъкване и афиширане.
Темата е забавна и търпи провокации.
Успех! Simple Smile

# 46
  • Мнения: 245
"щом си дошла тук кажи каквото имаш да казваш. "
Казах каквото имаше да казвам. Simple Smile Всичко останало са подробности, изтъкване и афиширане.
Темата е забавна и търпи провокации.
Успех! Simple Smile


Щом всичко, което си искала да кажеш е, че не си сългасна с мен, ОК. Grinning На мен ми е по-интересно да чуя нечие мнение, а не дали е съгласен с мен или не. Това пък хич не ме вълнува, независимо дали става дума за съгласие или несъгласие. И на теб успех. Simple Smile

# 47
  • Мнения: 5 713
Ами аз написах мнение...ти го приемаш, че не съм съгласна точно с теб.
Всъщност има една голяма прослойка, която тръби подобни дивотии - веганите колко са върхЪТ и не само...да не задълбавам.
Не съм съгласна с подобни твърдения и разбира се, стъпвам на някаква основа, за да го определя като изопачаване.
И понеже явно ме разбираш погрешно, противник съм и на твърденията как веганите ги грозят адските болести, дефицити и сие за разлика от останалите.

Колко е хубаво, когато някой сподели собствения път и опит: какво е било преди, какво е сега - по-добре ли е, по-зле ли е, доволен ли е, какви са му като цяло наблюденията от това, което той самият е изпитал на собствен гръб...
А не на основа тоя и оня да се правят гръмки заключения.

Последна редакция: пт, 15 юни 2012, 16:47 от Вери

# 48
  • Мнения: 245
Ами аз написах мнение...ти го приемаш, че не съм съгласна точно с теб.
Всъщност има една голяма прослойка, която тръби подобни дивотии - веганите колко са върхЪТ и не само...да не задълбавам.
Не съм съгласна с подобни твърдения и разбира се, стъпвам на някаква основа, за да го определя като изопачаване.
И понеже явно ме разбираш погрешно, противник съм и на твърденията как веганите ги грозят адските болести, дефицити и сие за разлика от останалите.

Колко е хубаво, когато някой сподели собствения път и опит: какво е било преди, какво е сега - по-добре ли е, по-зле ли е, доволен ли е, какви са му като цяло наблюденията от това, което той самият е изпитал на собствен гръб...
А не на основа тоя и оня да се правят гръмки заключения.


Никога не съм казвала, че веганите са върхът. Хитлер е бил вегетариянец и не мисля, че е бил върхът. Характера на човека се влияе от храната, но в никакъв случай не се определя от нея.

Разбира се, че са глупости тия неща с дефицитите при веганите, стига човекът да не е с хранителни разстройства и вариянта му за веганство да не е 2 листа марула за закуска, една ягода за обед и половин орех на вечеря. Че и такива има и от време на време заминават за вечните ловни полета и се оказва виновен веганизма.

Точно така, добре е да споделяме. Аз споделих за себе си, какво ми харесва интересно му е да чуя и за други какво е сработило. Peace

# 49
  • Мнения: 2 265
Хитлер е бил вегетарианец поради проблеми със стомаха, вегетарианската диета му е била назначена от лекуващия му лекар с цел да подобри състоянието му. Няма как да го сравним с вегетарианците в днешни дни които се отказват от месото поради етични, морални, екологични и прочие причини  Simple Smile.

Иначе според повечето изследвания вегетарианците живеят със средно 7-8 повече години от колкото месоядните. Мисля, че това е достатъчен довод в полза на вегетарианството. Пък и много по-добре е да си веге от колкото да си на НВД примерно, нещо толкова популярно и вредно в днешни дни. Все пак мога да намеря вегета по на 70-80 години, но не и такива които цял живот са били на НВД и са блъскали пържоли, салами, луканки, бекон, сирене и т.н., дори и баба ми и дядо ми са колили прасето веднъж в годината само Mr. Green .

# 50
  • Мнения: 89
Мдааааа. Децата яли месо и яйчни продукти и сега са в болница.

Аз съм за вегетарианството!!!


http://chereshkata.novatv.bg/news/view/2012/06/15/31897/22-%D0%B … 0%B8%D1%89%D0%B5/

# 51
  • Мнения: 2 761
Няма да се съглася, че всичко идва от главата, а диетата и спорта нямат значение. Изобщо не.  Защото главата не расте на отделна пръчка, а се храни от това, което ти ядеш и се кръвоснабдява и стимулира от движението.

Персимон,а кой нарежда на тялото ти да пази диета или да спортува-не е ли пак главата ти,която никога не е доволна от нещо по тялото ти?
И да, не расте на пръчка,обаче за да израстне един нов живот трябва "мазнина" за развитието му-обаче да не навлизам в "духовни" обяснения за разположение на чакрите и нуждите им,както и за необходимостта oт смазването им.

Той и тя ,и аз съм за вегетариянството,но не на всяка цена.За деца пък направо го изключвам.
Тези натровените са яли навън,а тогава не са изключени подобни случки.Миналата година пък други хора от кълнове, лежаха ли,умряха ли не знам вече.После беше май от краставици и марули,та после май друго-няма нищо безобидно по таз земя.


# 52
  • Мнения: 245
шанти:)) или ом беше...нещо ми говориш за някакви работи, и спориш с мен все едно аз съм твърдяла нещо такова и ти го оборваш...май се обърка в темата Crazy

за първи път чувам чакрите да имат нужда от мазнина Laughing, грес става ли, с масльонката от шевната машина на баба ми дали ще сработи?

Изключваш значи вегетарианството за деца...е тия деца са вегетариянчета, според теб в добро здраве ли са или да ги захраним с кремвирши или по-добре някое хормонално пиле? Виж: http://www.youtube.com/watch?v=J6Z-ekyyK8o&feature=related

Коли бактерията която беше по зеленчуците се е появила там от животинска тор. Краставиците и кълновете не дефекират. Единствения източник на коли бактерии е фекалии. За отглеждане на растения не е необходимо да се ползва животинска тор. Има други начини. Така, че за проблема пак е виновно отглеждането на животни.

# 53
  • Мнения: 2 265
И аз съм за вегетарианството при децата, дори във форума мисля, че трябва да има и майки чиито деца са вегетарианци/вегани. Преди следях блога на една американка, беше суровоядка и децата и също бяха такива, включително и най-малката. Детето за своята годинка, годинка и нещо си изглеждаше напълно развито и съвсем спокойно си хапваше броколи Mr. Green . Също така до колкото помня и децата на едно българско семейство, създало сайта recipe magician са суровоядци. Имаше и клипчета в сайта им, който се съмнява може да погледне.

# 54
  • Мнения: X
... За отглеждане на растения не е необходимо да се ползва животинска тор. Има други начини....

 Joy Joy Joy
поздравления
отново ме усмихна на ранина

# 55
  • SA
  • Мнения: 3 196
Все пак мога да намеря вегета по на 70-80 години, но не и такива които цял живот са били на НВД и са блъскали пържоли, салами, луканки, бекон, сирене и т.н., дори и баба ми и дядо ми са колили прасето веднъж в годината само Mr. Green .

Искаш да кажеш, че не познаваш човек, надхвърлил 80 години, който да не е вегетарианец?  Shocked
Моята баба доживя до 96 години и ядеше абсолютно всичко, за диети не бе чувала даже. Не знам на какво казваш "блъскане", ама салами, луканки, сирене си хапваше често. Прасета не е колила, защото не е живяла на село.

# 56
  • Мнения: 2 761
персимон-ке,не знам що реши,че съм шанти,тя доколкото си спомням симпатизираше на твоите идеи,но ако така ти иде отвътре-простено ти е.От много сурово без мазнина,човек яко се мята в облаците и не иска да слезе оттам,защото започва да се мисли за богиня.За съжаление много нещастна богиня,която не може да оправи несправедливостите в света, и хората ядат не каквото тя казва, и не раждат така като тя е решила.
Така като гледам и от земеделие много разбираш... Joy

# 57
  • Мнения: 14 654
И аз съм за вегетарианството при децата, дори във форума мисля, че трябва да има и майки чиито деца са вегетарианци/вегани.

Аз пък съм против да се налага определено хранене на деца. За да може детето само да избере кои храни обича, честно е да му се даде избор от всички хранителни групи. Ако на малкия ми син не му дам месо, ще ми изяде ушите. Детето си има явни предпочитания към мръвки, яйца, млечни и огромно количества масло. И интересното е, че не примира за сладки неща. Как да заситиш такова дете с ядки и кълнове? Няма как.

# 58
  • Мнения: 245
персимон-ке,не знам що реши,че съм шанти,тя доколкото си спомням симпатизираше на твоите идеи,но ако така ти иде отвътре-простено ти е.От много сурово без мазнина,човек яко се мята в облаците и не иска да слезе оттам,защото започва да се мисли за богиня.За съжаление много нещастна богиня,която не може да оправи несправедливостите в света, и хората ядат не каквото тя казва, и не раждат така като тя е решила.
Така като гледам и от земеделие много разбираш... Joy

Въобще не съм говорила за някой конкетен юзер с ник "шанти", а си харесах това нарицателно за тоя тип поведение като твоето. Да ме прощава кокретната "шанти". А кой е бил съгласен с мен не помня, защото не събирам фен клуб или войска. Тук се обсъждат идеи и всеки е свободен да споделя или не каквито идеи пожелае.

Другите..."странни" неща които си казала не подлежат на коментар, освен че си в гъста мъгла ...как беше... "нещастна богиня в облаците", която изобщо не може да разбере какво и се казва и спори, ама и тя не снае с какво и с кого. Типично "шант-аво" поведение-измисляме си какво твърди другия и тръгваме на война с него. Crazy И колкото по свързан с горните чакри е никът, толкова по-заядливо и некоректно спори.

п.с. Мазнини за чакрите не трябват, виж за други неща трябват. Определено неголямо колисчество. И от растителен произход. Чакрата не е материално проявление, да не говорим, че нещата с чакрите са доста особени и това, което е било преди 5 хиляди години вече не е така и древните текстове са не особено актуални.

# 59
  • Мнения: 245
И аз съм за вегетарианството при децата, дори във форума мисля, че трябва да има и майки чиито деца са вегетарианци/вегани.

Аз пък съм против да се налага определено хранене на деца. За да може детето само да избере кои храни обича, честно е да му се даде избор от всички хранителни групи. Ако на малкия ми син не му дам месо, ще ми изяде ушите. Детето си има явни предпочитания към мръвки, яйца, млечни и огромно количества масло. И интересното е, че не примира за сладки неща. Как да заситиш такова дете с ядки и кълнове? Няма как.

Много храни, които консумираме са с изкуствени добавки, които стимулират вкусовите усещания и каат хората да се пристрастяват към тях. Почти във всеки салам примерно има натриев глутамат, който стимулира вкусовите усещания, но същевременно е много токсичен.

Аз лично бих се притеснила да дам на детето си всичко което се продава и да го оставя то да си избира, защото детето е невинно и си избира каквото му харесва на езика. А преди това екипи химици са работили по тоя впрос.

Моето мнение е, че на децата трябва да се дава избрана храна, като това не значи само кълнове или ядки. Все пак има огромно изобилие растителни храни, включително такива съдържащи мазнини-авокадо, маслини, ядки, семена...

Ако семейството не иска да е вегетарианско, има и други дилеми. От сирене до сирене има огромна разлика. Козето и овчето сирене имат казеин тип 2 който не е толкова вреден за човека, даже за някой хора може да е полезен. От друга страна кравето мляко е повечето с казеин тип 1, който е доказано вреден. Детенцето няма как само да направи разликата, зависи от родителите да подберат.

Млякото ако е промишлено гледано съдържа в себе си доста гной -има си промишлени стандарти за разрешени количества гной в млякото и те са някъде един капкомер гной на литър мисля...ако не беше и на чаша, забравих точно. Това е така защото от машините за доене се  разраняват виметата и стават възпаления. Тази гной е стерилизирана, но все пак не ми харесва идеята. Децата избират от предложеното, а вкусно не е равнозначно на правилно и здравословно. Peace

# 60
  • Мнения: 2 761
Чакрата не е материално проявление, да не говорим, че нещата с чакрите са доста особени и това, което е било преди 5 хиляди години вече не е така и древните текстове са не особено актуални.

Да,тука уцели.Обаче имат материално проявление в тялото-както преди 5 хил. години,така и днес.
Древните текстове са много актуални,но на някои им е писано да не стигнат до тях,което намирам за много добре.Още по-добре намирам,че в миналото са били скрити.
Иначе ника ми е наистина много интересн,когато няма какво друго да се каже по темата.Особено за дълбоко веруищи хора-някои даже не го изписват,щото им се вижда адски дяволски  Laughing.
Ти какво искаш от тази тема-ти да се заяждаш,а другите да мълчат ли?Еми няма как да стане-каквото повикало,такова се обадило и тук и навсякъде  Peace
Що не си потърсиш малко актуално инфо за всичките химии,с които обгрижват растениятa,които хрупаш?Направо ще ти се отще изобщо да ядеш.

# 61
  • Мнения: 245
Ом-ке да се говори с теб е малко по-зле от това да се спори с радиоточка. Laughing Намери си събеседници на твоята честота. Без мен.

# 62
  • Мнения: 14 654
Благодаря за осветляването по въпроса за саламите, нямаше как да знам това ако persimon не беше го написал  Laughing
Да приемем, че говоря за меса без изкуствени овкусители: пържоли, кюфтета, риба, пилешки бутчета.
Бобовите и житните ако не ги обработваме термично и вкусово бая повече от месата, няма да стават за ядене от хора ни най-малко Simple Smile Една пържола е готова за 8 минути, бобът се вари 4 часа най-малко.

# 63
  • Мнения: 2 761
Перси,повредата не е в моя телевизор...
Къде бяха изкуствените добавки  докато си се вта(Е)лявала "тип дюкан"?Или са били от "натурален растителен" произход?

Аз съм опитвала различни начини включително анти-вегетариянски и кетогенни диети тип дюкан

постинг от « #1 Ср., 13 Юни 2012, 14:10 »

# 64
  • Мнения: X
Явно на някои с екстремни разбирания им е възможно да правят единствено връзката месо-салам.

Т.е. още едно доказателство как липсата на някои храни съсипва мозъка

Бтв, информирах модератор за "контруктивната" критика на авторката

# 65
  • Мнения: 245
Благодаря за осветляването по въпроса за саламите, нямаше как да знам това ако persimon не беше го написал  Laughing
Да приемем, че говоря за меса без изкуствени овкусители: пържоли, кюфтета, риба, пилешки бутчета.
Бобовите и житните ако не ги обработваме термично и вкусово бая повече от месата, няма да стават за ядене от хора ни най-малко Simple Smile Една пържола е готова за 8 минути, бобът се вари 4 часа най-малко.

Не само саламът има боклуци в него. Същото има и стандартното месо, слагат им различни консерванти, да не говорим с какво са хранени и лекувани и съответно какво поглъща консуматора. С това не искам да кажа както ТИ трябва да правиш или да не правиш, споделям лично и частно мнение по темата за това, че децата трябвало да избират сами какво да ядат. То изборът е супер, но детето не може да разбере какво има в това, което му дават за храна а стадо химици са се погрижили да иска грешните неща. Laughing

# 66
  • Мнения: 4 150
Ако бях дал на децата си да избират от сьвременната храна,която се предлага по магазините,може би нямаше да мога да им сьздам здравословен режим на хранене.
Повечето от продуктите днес са напьлно излишни и можем спокойно да живеем без тях,така че да не се увредим.
Колкото и да говориш на едно дете,че шоколад или кока кола или каквото и да било, са вредни или нездравословни (давам само пример) рекламата влияе на всичките му сетива и то иска.Отделно гледа другарчетата си и пак иска.
Да дадеш на едно дете избор според мен е да му дадеш естествен избор от продукти,които природата е определила за него като човешки индивид.
Да сложа на масата "голи"плодове,зеленчуци и льскави опаковки....е няма как да избере плодовете или зеленчуците.

# 67
  • Мнения: 245
Явно на някои с екстремни разбирания им е възможно да правят единствено връзката месо-салам.

Т.е. още едно доказателство как липсата на някои храни съсипва мозъка

Бтв, информирах модератор за "контруктивната" критика на авторката


Информира модератор закакво по-точно?! Shocked че казвам, че в салама има натриев глутамат и децата нямам как сами да се предпазят от него,защото не знаят че е там?! Какво ужасно, кошмарно, обидно твърдение! Расистко, подклаждащо омраза и служещо на интересите на ИРА,алкайда и баските сепратисти в едно!

Ето тоя ти постинг със забележките за мозъка е за информиране на модератор, но аз съм минала 4 годишна възраст, когато се тичаше и се казваше "ма тя ме скубееее" и се търсеше спасение в "големите".  Laughing Други няма да я минат доживотно, но какво да се прави.

Ти освен, че не знаеш, че може да има отглеждане на растения без животинска тор, си представяш, че суровото месо е чисто като пролетна роса в амазония. Laughing Горе-долу така е, ако пренебрегнем храненето с ГМО, което в САЩ е норма, пък и по нашенско започна да навлиза здраво, въпреки забраните, лечението на животните с антибиотици заради резистентни щамове бактерии, тъпченето с хормони за стимулиране на млеконадоя и нарастването на маса...И това е само във фермата. А извън нея, започва обработка на месото с амоняк, стандарт в САЩ, цялото месо ви е такова, после оцветяване, обработка с консерванти, облъчване с радиация и с определени токсични газове...Красота. Не знам, ти как мислиш, като си експерт по мозъка и храненето, как се отразява това на мозъка? Дали като яде такова месо човек внезапно започва да мисли, че няма начин да се отглеждат растения с растителни торове и почва да има трескава нужда модератори да го спасяват от чуждите аргументи? Joy

# 68
  • Мнения: 245
Ако бях дал на децата си да избират от сьвременната храна,която се предлага по магазините,може би нямаше да мога да им сьздам здравословен режим на хранене.
Повечето от продуктите днес са напьлно излишни и можем спокойно да живеем без тях,така че да не се увредим.
Колкото и да говориш на едно дете,че шоколад или кока кола или каквото и да било, са вредни или нездравословни (давам само пример) рекламата влияе на всичките му сетива и то иска.Отделно гледа другарчетата си и пак иска.
Да дадеш на едно дете избор според мен е да му дадеш естествен избор от продукти,които природата е определила за него като човешки индивид.
Да сложа на масата "голи"плодове,зеленчуци и льскави опаковки....е няма как да избере плодовете или зеленчуците.

Точно това имам предвид. Peace

# 69
  • Мнения: 14 654
Оставте лъскавите опакови, сложете на масата плодовете, ядките и зеленчуците, но и млякото, маслото, месото. Детето винаги избира измежду предложените от родителите храни, само че някои родители стесняват избора прекалено много.
Нали темата е за и против. Е, аз казвам защо съм против на децата да не се предлага месо. Не казвам, че трябва да се заставят да го ядат ако не искат, но ако искат, не бива да се спират.
Моите ще си вземат ябълка, само ако не са гладни, ако са гладни ще изберат кюфтето, както и всички други деца, които познавам и са се хранили при мен Simple Smile
Интересено е, че дете, което не яде месо според родителите си, като ми гостуваше изяде няколко кюфтета едно след друго. Взимаше си ги с ръка и посягаше към следващото преди да е изяло текущото. Тъжна работа - дете, което непрекъснато яде, но никога не е сито, гладува през цялото време. На пълнозърнести франзели с домат и марула не може да се издържи много дълго.

# 70
  • Мнения: 245
Еми добре, разбирам гледната ти точка. Това с кюфтетата, според мен е по-скоро свидетелство за готварските умения на майка му, отколкото на друго.  Laughing И аз не мисля, че фрназели с домат и маруля са достатъчна храна за меню на който и да било, камоли дете. Има доста повече неща, които е редно да се предложат. Аз кюфте не бих дала, пореди гореспоменатите причини, на този етап от живота и разбиранията си, но ми е абсолютно понятно и другото разбиране. Peace

# 71
  • Мнения: 14 654
Не, не, детето е "вегетарианче" с родители - вегетарианци. Беше нахранено тайно, никога не са му предлагали месо Simple Smile На 4.5 години беше тогава. А гадно кюфте могат да направят само в детската градина, там ги разбирам децата защото не искат месо. Гледам, че вегетарианците и особено веганите много разчитат на пълнозърнестото брашо - то е в сосове, манджи, хлябове. Никак не съм убедена, че е тъй полезно в големи количества. И аз правя пълнозърнест хляб като ми се дояде, но 1 хляб (с 500 гр. брашно) стига на 4 човека за 2 дена, понякога - за 3. Защото не е задължително да ядеш хляб, за да си напълниш празния стомах.
пп: и още нещо по-вредно: масово се разчита на добавките на аквасорс - не даваш мляко, но кравешка коластра може. И спирулина, даже са хитрини как да накараш горкото дете да го изяде. Вместо да го нахраниш, ти му даваш добавки...

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 00:09 от Янечек

# 72
  • Мнения: 245
Не, не, детето е "вегетарианче" с родители - вегетарианци. Беше нахранено тайно, никога не са му предлагали месо Simple Smile На 4.5 години беше тогава. А гадно кюфте могат да направят само в детската градина, там ги разбирам децата защото не искат месо. Гледам, че вегетарианците и особено веганите много разчитат на пълнозърнестото брашо - то е в сосове, манджи, хлябове. Никак не съм убедена, че е тъй полезно в големи количества. И аз правя пълнозърнест хляб като ми се дояде, но 1 хляб (с 500 гр. брашно) стига на 4 човека за 2 дена, понякога - за 3. Защото не е задължително да ядеш хляб, за да си напълниш празния стомах.

В детската градина кюфтетата са си вегетариански Laughing.. с най-евтината кайма, дето е почти цялата соя...Не знам за това конретно дете, ако не го хранят добре, а просто не му дават месо, това е зле.

Абсолютно вярно е, че има сумати веган/вегетарианци, които ядат в пъти по зле от всеядните. На вафли,чипс и хляб не става. Не е задължително да се набива хляб ако си вегетариянец. Просто трябва да се ядедостатъчно други неща, каквито има в изобилие. Ние не ядем месо, но хляб много рядко се купува или прави.

п.с. аквасорс не ги уважвам, намирам ги за мошеници. те са и осъждани за неверни твърдения за продуктите си. Никога не бих яла водорасли от супер мръсно езеро Кламат, което те лъжат, че е кристално чисто, нито пък кравешка коластра.Общо взето като 'слушам' някакви доста заблудени вегетариянци си срещнала Laughing

# 73
  • Мнения: 245
Янечек, виж дечицата от шао лин, които тренират по над 8 часа на ден и ядат вегетарианска храна само. Вижда се и каква е храната точно. Мисля, че по-голямо доказателство от това, че може деца да се в перфектно здраве и при необичайно големи натоварвания на веге храна, няма. Стига храната да е качествена, разнообразна и в достатъчно количество. Peace

http://www.youtube.com/watch?v=eZwmluSn_T0

# 74
  • Мнения: 4 150
Оставте лъскавите опакови, сложете на масата плодовете, ядките и зеленчуците, но и млякото, маслото, месото. Детето винаги избира измежду предложените от родителите храни, само че някои родители стесняват избора прекалено много.
Нали темата е за и против. Е, аз казвам защо съм против на децата да не се предлага месо. Не казвам, че трябва да се заставят да го ядат ако не искат, но ако искат, не бива да се спират.
Моите ще си вземат ябълка, само ако не са гладни, ако са гладни ще изберат кюфтето, както и всички други деца, които познавам и са се хранили при мен Simple Smile
Интересено е, че дете, което не яде месо според родителите си, като ми гостуваше изяде няколко кюфтета едно след друго. Взимаше си ги с ръка и посягаше към следващото преди да е изяло текущото. Тъжна работа - дете, което непрекъснато яде, но никога не е сито, гладува през цялото време. На пълнозърнести франзели с домат и марула не може да се издържи много дълго.
За да има реален избор,трябва да се сложат плодове,зеленчуци,крава с виме,жена с млечни гьрди и сурово месо.
Всичко е непреработено и в суров вид.
Малкото дете ще избере жената с млякото,по голямото дете ще избере плодовете или зеленчуците.
Никой няма да избере суровото месо или кравата с млякото.
Аз например,когато не сьм сигурен какво е "полезно или естествено" за мен,се допитвам до природата и чрез биологизъм(има ли ли такава дума на бг език?)  разбирам кое ми е заложено да ям и кое не.
Става дума само за непреработени храни.
На един плод не му трябва преработка или подправки,за да стане ядлив.Месото и други неща,точно обратното.

Не, не, детето е "вегетарианче" с родители - вегетарианци. Беше нахранено тайно, никога не са му предлагали месо Simple Smile .
Това не бих го направил никога.А ако някой го направи на моите деца...хм...и разбера после....хм...

# 75
  • Мнения: 1 732
В дискусията не възнамерявам да се намесвам.  Sunglasses

Искам само да помоля persimon , ако не я затруднявам, да посочи някакви осветляващи линкове/ материали/инфо конкретно за казеин тип 1 и казеин тип 2 в кравето , козето и овчето млека. Заинтригуваха ме.
Благодаря предварително. Simple Smile
 

# 76
  • Мнения: 14 654
Целта ми не е да отгледам монаси, а нормални хора. И за да е сигурно, че нещо не пропускам, давам им да ядат всичко, което става за ядене, като се разбрахме, че опаковките в тази тема не участват. Детето има точен усет какво да изяде, а и хората имат различни хранителни потребности. Аз ще убия човек ако ме остави на растителна храна твърде дълго и ще му изям черния дроб. Била съм на вегетариански режим за известно време, добре знам какво е, а и родителите ми са вегетарианци, така че нямам непоносимост към такива. Просто не се засищам с нищо само от растителен произход, тези щуротии, че пълнозърнестите засищали за дълго не са верни. Като изям една паница овесени ядки (с пълномаслено мляко все пак), точно след 30 минути пак съм гладна. Големият ми син се засища с овесените ядки до обяд, а малкият закусва масло, нарязано на парчета и към него си взима хляб.
Стига с това авокадо - толкова е гнусно, че ако не е смесено с много сирене, подправки и сметана, не става за ядене. Имам си доста приятели-вегетарианци, най-вече жени, които пък се гнусят само от миризмата на печено месо. Те все са си на салати и явно са си добре така, но пък не са издържливи, което го отчитам като минус. Не са шаолинчета.

# 77
  • Мнения: 245
В дискусията не възнамерявам да се намесвам.  Sunglasses

Искам само да помоля persimon , ако не я затруднявам, да посочи някакви осветляващи линкове/ материали/инфо конкретно за казеин тип 1 и казеин тип 2 в кравето , козето и овчето млека. Заинтригуваха ме.
Благодаря предварително. Simple Smile
 


Ето:

http://naturalbias.com/a1-beta-casein-the-devil-in-your-milk/

Ако напишеш в гугъл A1 и A2 казеин е излезе много информация. Peace

# 78
  • Мнения: 4 150
На авокадото му трябва само чесьн и малко сол.
На мен не ми е гнусно,много ми е любимо.Стига да е хубав сорт.Не знам какьв импортират в БГ.
Млечното масло не сьществува в природата.

Овесените ядки не могат да заменят месото,но има много други растения(най вече диви) и др.които могат.
Зьрното не е заместител на месото.Винаги сьм се чудел защо трябва да заменям някакьв продукт с друг. Thinking
С какво да заменя кока колата например?

Един интересен сайт за био сурови продукти и уреди.Мисля,че доставките са в ЕС,но пьк цените са ужасни.
http://store.orkos.com/eng/raw-food.html
И още един с доста картинки.
http://machmit.webnode.com/warum-rohkost-/

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 00:51 от Christian

# 79
  • Мнения: 245
Целта ми не е да отгледам монаси, а нормални хора. И за да е сигурно, че нещо не пропускам, давам им да ядат всичко, което става за ядене, като се разбрахме, че опаковките в тази тема не участват. Детето има точен усет какво да изяде, а и хората имат различни хранителни потребности. Аз ще убия човек ако ме остави на растителна храна твърде дълго и ще му изям черния дроб. Била съм на вегетариански режим за известно време, добре знам какво е, а и родителите ми са вегетарианци, така че нямам непоносимост към такива. Просто не се засищам с нищо само от растителен произход, тези щуротии, че пълнозърнестите засищали за дълго не са верни. Като изям една паница овесени ядки (с пълномаслено мляко все пак), точно след 30 минути пак съм гладна. Големият ми син се засища с овесените ядки до обяд, а малкият закусва масло, нарязано на парчета и към него си взима хляб.
Стига с това авокадо - толкова е гнусно, че ако не е смесено с много сирене, подправки и сметана, не става за ядене. Имам си доста приятели-вегетарианци, най-вече жени, които пък се гнусят само от миризмата на печено месо. Те все са си на салати и явно са си добре така, но пък не са издържливи, което го отчитам като минус. Не са шаолинчета.

Това не са монаси, това са деца на 5-6 години и нагоре, те са учници на шао лин по кунг фу, но не са монаси. Какво значи монах на 5 години?! И са доста нормални, виж видеото. Ако едно дете може да е вегеатрианче в тази обстановка на екстремно натоварване и да е здраво,значи отпада митът за нуждата от месо за здравето.


Децата дали имат точен усет какво да изядат е много спорно. Виждам деца да ядат бонбонки с канцерогенни оцветители, чипс с невротоксичен натриев глутамат, сандвичи от макдоналдс(нещо което според мен е по-скоро в графа бойни отровни вещества, отколкото храна).

Авокадото е велико, не си улучила рецепта:) Шоколадов мус разбит на блендер от зряло авокадо, какао и мед е едно от най-вкусните неща на планетата:)). Авокадо с домати, луки подправки е гуакамоле, което е ултра вкусно също и супер върви с препечена тортила или просто като салата.

Ако човек е на растителна храна и не яде достатъчно няма да издържи и ще е гладен. Никога не съм казвала, че дълго време ще държат растителните храни,особено ако яде малки количества, то няма и нужда. Просто като огладнея ям пак, какво значение има дали е след 1 час или след 5 часа. Няма как да си издържлив на салата. Това не  възможно. Трябват много калории от плодове и то сладки-банани, фурми,ананас,грозде, или пък бавни въглехидрати в големи количества, както шао-линчетата-яко ориз, картофи,спагети. Шаолинче на марули не се става, а и според мен тоя вариянт на веганството е опасен. Има починали хора от недохранване на погрешна веганска диета...Аз не съм фен на анорексията под прикритието на веганството.

Това с яденето на масло на кубчета е хомеопатичен симптом Laughing

# 80
  • Мнения: 4 150
И този не е от Шаолин,но е от 25 години веге-суровоядец.
http://www.derwegzurrohkost.de/Sport/MuskelAuf01.html

# 81
  • Мнения: 245
Ето една мацка, която разказва как е минала от стандарта диета с месо, мляко и т.н. на веганска диета 80-10-10. Има снимки преди и след: http://www.youtube.com/watch?v=JFcZxl9BhqU&feature=related

# 82
  • Мнения: 2 265
Все пак мога да намеря вегета по на 70-80 години, но не и такива които цял живот са били на НВД и са блъскали пържоли, салами, луканки, бекон, сирене и т.н., дори и баба ми и дядо ми са колили прасето веднъж в годината само Mr. Green .

Искаш да кажеш, че не познаваш човек, надхвърлил 80 години, който да не е вегетарианец?  Shocked
Моята баба доживя до 96 години и ядеше абсолютно всичко, за диети не бе чувала даже. Не знам на какво казваш "блъскане", ама салами, луканки, сирене си хапваше често. Прасета не е колила, защото не е живяла на село.


Познавам разбира се, но колко от тях мислиш, че са в перфектно здраве ?
Иначе най-обичам историите за баби и дядовки които цял живот са били на сланина.


Просто не се засищам с нищо само от растителен произход, тези щуротии, че пълнозърнестите засищали за дълго не са верни. Като изям една паница овесени ядки (с пълномаслено мляко все пак), точно след 30 минути пак съм гладна. Големият ми син се засища с овесените ядки до обяд, а малкият закусва масло, нарязано на парчета и към него си взима хляб.


Първо казваш, че са щуротии и ти не се засищаш, после пък, че синът ти се засищал от това и то явно за достатъчно дълго време. Плацебо ли е, какво е, не знам. Реално погледнато овесените ядки се храносмилат за същото време като пилешкото месо, но сигурно с второто се засищащ много по-добре. Да не говорим, че пълномасленото мляко изисква повече време за храносмилане дори от пилешкото месо, а овесените ядки съдържат фибри, подтискащи апетита и изпълващи стомаха. От друга страна ми е интересно какво количество овесени ядки ядеш, та да изгладнееш след 30 минути ?

# 83
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не ям месо от непомнякога, но честно казано, напоследък толкова натрапчива пропаганда има за вегетарианството, че чак ми става неприятно.

Особено са ми любими разпростанителите на идеите за суперхраните, които задължително се отглеждат поне на 3000 км и разбира се, съвсем ЕКО се доставят до всички чисти от токсини създания по света.
С мулета, вероятно.

Говорейки за естествено хранене при хората, нали не забравяме кога е започнал неолита, спрямо появата на хомо сапиенс?
За разлика от няколко нули години иде реч, просто дреболия.

Вегетарианството е лукс.
Не злоупотребявайте с него.

# 84
  • Мнения: 5 713
Колкото и да говориш на едно дете,че шоколад или кока кола или каквото и да било, са вредни или нездравословни (давам само пример) рекламата влияе на всичките му сетива и то иска.Отделно гледа другарчетата си и пак иска.
Да дадеш на едно дете избор според мен е да му дадеш естествен избор от продукти,които природата е определила за него като човешки индивид.
Да сложа на масата "голи"плодове,зеленчуци и льскави опаковки....е няма как да избере плодовете или зеленчуците.

Аз не съм фен на анорексията под прикритието на веганството.
И аз не съм фен. Но за мен вече има и подведени...
Честно казано писна ми да пиша за това. Както драснах тук по-рано - всеки си носи кръста.
Колкото и да говориш, пишеш, алармираш, слепият ще си остане сляп. И явно трябва да се опари, че да си намери грешките. Дано не е късно.
Обективност също липсва.  Peace

Абсолютно вярно е, че има сумати веган/вегетарианци, които ядат в пъти по зле от всеядните.
И суровоядци.
И това води до дефицити и здравословни проблеми. После гръмко се обобщава, че веганите са супер зле психически и физически. Благодарение на такива. Wink

Стига храната да е качествена, разнообразна и в достатъчно количество. Peace

Зьрното не е заместител на месото.Винаги сьм се чудел защо трябва да заменям някакьв продукт с друг. Thinking

честно казано, напоследък толкова натрапчива пропаганда има за вегетарианството, че чак ми става неприятно.
Реза, хубаво, че го пишеш ти, защото аз като го направя ми се казва, че съм злобна и завистлива.

Реших да се включа цитирайки неща, с които съм съгласна.
С тези, които не съм, ги прескачам.
Малко позитивизъм и от мен. Wink
Има много да се сподели, но не ми се занимава, не мисля, че му е тук мястото, а и няма смисъл.
Simple Smile

# 85
  • Мнения: 2 761
За да има реален избор,трябва да се сложат плодове,зеленчуци,крава с виме,жена с млечни гьрди и сурово месо.
Всичко е непреработено и в суров вид.

А ако му се предложи не сурово месо и мляко как реагира голямото дете?При това му се предложи на обяд като е гладно.Как реагира ако никога не е опитвало такава храна и му се предложи от родителите му,и как реагира ако се предложи от чужди хора?
И защо на всяка цена трябва да е сурово?
Не виждам какъв е проблемът с обработката на храната и защо постоянно трябва да се възнасят разни суровоядци?Айенгар е на почти 94 г.,яде готвена храна,със сигурност не изглежда зле и все още може да седи на главата си и да прекарва няколко часа в асани.
Къде е истината тогава?
Проблемът с разни хранителни режими е в страха от остаряване и смъртта,но суровоядството не е решение.

Човек е измислил начини да си обработва храната,така щото да стане годна за употреба от него.Поради тази причина смятам,че проблема не е в готвеното,а в начина на производство,съхранението,неправилната обработка и начин на приемане на храната-примерно като хранене през 1 час..
Така че авокадо от другия край на земята,брано зелено, и дозряло и облъчено е доста по-зле от прясно сготвена храна местно производство.

Перси,не виждам да е много нормално за едно дете,което не е шаолинче да тренира толкова часове наред,независимо с какво се храни.


Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 10:59 от ОМ

# 86
  • Мнения: 245
Не ям месо от непомнякога, но честно казано, напоследък толкова натрапчива пропаганда има за вегетарианството, че чак ми става неприятно.

Особено са ми любими разпростанителите на идеите за суперхраните, които задължително се отглеждат поне на 3000 км и разбира се, съвсем ЕКО се доставят до всички чисти от токсини създания по света.
С мулета, вероятно.

Говорейки за естествено хранене при хората, нали не забравяме кога е започнал неолита, спрямо появата на хомо сапиенс?
За разлика от няколко нули години иде реч, просто дреболия.

Вегетарианството е лукс.
Не злоупотребявайте с него.

Какво имаш предвид с това, че вегетаиянството е лукс? Не те разбрах.

А иначе тази търговия с добавките е супер измамническа и дразнеща в огромната си част. Не всичко, разбира се, има много добавки, които в определени състояния вършат работа, но това най-често не са суперхраните от не знам-къде-си, които някой суровоядски гурута продават.

Мисля, чеемного хубаво да има реклама на веганството, защото заради отглеждането на животни се нанася огромна вреда на планетата. Заради отваряне на пространство за пасища се изсича амазонската гора. И то тези животни са обикновено за износ. Това е престъпление.

# 87
  • Мнения: 2 761
Мисля, чеемного хубаво да има реклама на веганството, защото заради отглеждането на животни се нанася огромна вреда на планетата. Заради отваряне на пространство за пасища се изсича амазонската гора. И то тези животни са обикновено за износ. Това е престъпление.

Пак започна да оправяш света.Ами тогава да пуснем всички домашни животни на свобода,но тогава конкуренцията на веганите ще стане още по-голяма,поне докато хищниците ги изядат.После да избием и хищниците,защото нямат право да изяждат зайчетата-вършат голямо зло като посягат на невинните тревпасни.После като се навъди популацията на тревопасните да премахнем и тях,за да може да има все повече и повече за такива като персимон.
Сега изнеси една беседа и за кравешките лайна и вредата за планетата.За другите,дето ще я пропуснат едно филмче:
http://www.youtube.com/watch?v=mAQTppTm0vE

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 11:37 от ОМ

# 88
  • Мнения: 14 654
Persimon,
аз не твърдя, че е невъзможно дете да се отглежда на вегетарианска храна, но твърдя, че няма как си убеден, че е правилно ако не му дадеш да опита и месото. Както вече написах, убедена съм, че сред хората има всякакви "животни", няма единна добра диета за всички ни по земята.
За мен оптимално добре е да ям 2 пъти на ден доста прилични порции. С това хранене няма как да си надвиша дневните дажби, но и не гладувам.
Никога не съм имала проблем с грозна стойка и наднормено тегло, така че снимки на красиви жени не са ми стимул да си сменя начина на хранене.
Двете ми деца са много различни по отношение на храната, малкото яде месо, яйца и масло, баткото - супички, зърнени, мляко. Всеки според потребностите си. Но и двете ядат великите кюфтета. Всички деца обичат кюфтата, както писах вече - давала съм на вегетарианско дете да яде и то не остави за моите Simple Smile

# 89
  • Мнения: X
....После да избием и хищниците,защото нямат право да изяждат зайчетата-вършат голямо зло като посягат на невинните тревпасни....

то и това вече е предлагано и то съвсем сериозно
разни уж зелени искали да разделят Африка на 2 - хищници и тревопасни
и станали още по-агресивни и от перс след обяснения от специалисти, че това ще превърне целия континент в пустиня


иначе гледам и Christian протипоставя лъскавите опаковки на плодовете
а месото, рибата, яйцата къде са?

четох веднъж едно проучване
на малки деца предложили сами да си избират храната
един ден било грах, друг ден било риба, трети ден само хляб, после само телешко
но нямало дете всеки ден да посяга само към зелениите, посягало все и към другото
та така със свободния избор

# 90
  • Мнения: 14 654
И аз не разбирам защо се споменават начесто кока колата и другите храни, за които всички сме убедени, че не е добре да присъстват в менюто. Все едно като давам на децата да ядат каквото искат, те непременно ядат пакетчета с канцерогенни бонбони и ги прокарват с кока кола. Даже мога да кажа, че след като се нахранили с нормална и вкусна храна, после нямат особен глад за вредни пълнежи. И не си правят междинни закуски от ядки с плодове, защото стомасите им не стържат от глад през 2 часа.

# 91
  • Мнения: 4 150
За да има реален избор,трябва да се сложат плодове,зеленчуци,крава с виме,жена с млечни гьрди и сурово месо.
Всичко е непреработено и в суров вид.

А ако му се предложи не сурово месо и мляко как реагира голямото дете?При това му се предложи на обяд като е гладно.Как реагира ако никога не е опитвало такава храна и му се предложи от родителите му,и как реагира ако се предложи от чужди хора?
И защо на всяка цена трябва да е сурово?
Не виждам какъв е проблемът с обработката на храната и защо постоянно трябва да се възнасят разни суровоядци?Айенгар е на почти 94 г.,яде готвена храна,със сигурност не изглежда зле и все още може да седи на главата си и да прекарва няколко часа в асани.
Къде е истината тогава?
Проблемът с разни хранителни режими е в страха от остаряване и смъртта,но суровоядството не е решение.

Човек е измислил начини да си обработва храната,така щото да стане годна за употреба от него.Поради тази причина смятам,че проблема не е в готвеното,а в начина на производство,съхранението,неправилната обработка и начин на приемане на храната-примерно като хранене през 1 час..
Така че авокадо от другия край на земята,брано зелено, и дозряло и облъчено е доста по-зле от прясно сготвена храна местно производство.
Защото плодовете и другите природно "приготвени" продукти са в своя натурален вид и стават за ядене без да бьдат обработени.Така ги е сготвила природата за нас.
Не мисля,че природата е разчитала на това да "поумнеем" с еволюцията и да открием огьня,който именно с тази цел да използваме:да горим храната,за да стане ядлива за нас.Огьнят има сьвсем друго предназначение в природата.Най малката му функция е да се обработва храната с него.
Тя сьздава организми и им дава веднага вьзможност да оцелеят с това,което е преценила.

Ако ще слагаме на масата сготвени меса,би било редно да направим и сладкиши с плодове,плодови кремчета,печени банани сьс захар и тн.Как мислиш?
Не случайно вкусовите рецептори на езика най отпред(кьдето опитваме храната си) са за сладко!
Инстинктивно опитваме храната и ако не е сладка се замисляме дали става за ядене (подсьзнателно,инстинктивно).

Аз лично,когато ям нещо друго или когато хората "защитават" "разнообразната" си храна,си мисля,..какво ми даде това,което изядох и дали не се лиших от нещо по добро.
Ако изям едно кюфте какво ще ми даде,при условие,че мога да изям една сурова супа от див чесьн и да изпия 1 литър морковен сок?На вкусовите желания на езика,аз лично,опитвам да не ставам жертва.

Иначе знам и сьм убеден,че храната не е най важния фактор за дьлголетие и здраве.Това го разбрах откакто познавам ГНМ.

А кюфтетата,ако нямат лук,магданоз,подправки и,и,и...не знам дали някое месоядно дете би ги дори помирисало.Аналогично с примера за авокадото или?
Цитат
Стига с това авокадо - толкова е гнусно, че ако не е смесено с много сирене, подправки и сметана, не става за ядене

Това,че индустрията злоупотребява,за да поддьржа бурно растежа на икономиката(принудително,поради ред причини) не е наша 100% вина,но можем малко или много да повлияем на прекомерното безсмислено производство.
Знам(виждал сьм) как с тонове се изхвьрлят месо,масло и мляко,само и само да не се продадат на 50% на потребителите.

Не е нужно да се консумират повечето от храните всеки ден.Трябва да се яде простичко.
Сьщо сьм виждал какво се крие под етикетите "био храна".Нормална,пьлна с аб и пестициди,гмо храна само с друг етикет.
Питам се,в какьв болен свят живеем и защо стигнахме до там. Thinking

# 92
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Какво имаш предвид с това, че вегетаиянството е лукс? Не те разбрах.

Имам предвид, че не трябва да се самозабравяме в теориите за начините на хранене, които са плод само и единствено на изобилието, с което разполагаме.
Ако си наистина гладен, хич няма да мислиш дали това между зъбите ти е дишало кислород или въглероден диоксид.

Земеделието също унищожава горите и обезкървява почвата, ако се прави урбулешката.

Твърде много човеци има на Земята.
Това е проблема.
Не вратните пържоли.

# 93
  • Мнения: 14 654
Кристиян,
аз съм на същото мнение - трябва да се яде простичко, а храната да е по вкуса на хората, за които се приготвя. На теб авокадото ти харесва със сол, а на мен - със сметана. У дома пък не добавяме сол към нищо. Особесност, какво да се прави.
Да не мислиш, че като ядем месо, не обичаме лук, магданоз и други зеленчуци? Разбира се, че се ядат зеленчуци, но към тях се яде и всичко друго. Авокадото изобщо не е местен продукт и е нормално да не се харесва особено от българчетата. Ако тукашните деца трябваше да си набавят нужните хранителни вещества от авокадо, то щеше да е достъпно, както са черешите и джанките.

# 94
  • Мнения: 4 150
....После да избием и хищниците,защото нямат право да изяждат зайчетата-вършат голямо зло като посягат на невинните тревпасни....

то и това вече е предлагано и то съвсем сериозно
разни уж зелени искали да разделят Африка на 2 - хищници и тревопасни
и станали още по-агресивни и от перс след обяснения от специалисти, че това ще превърне целия континент в пустиня


иначе гледам и Christian протипоставя лъскавите опаковки на плодовете
а месото, рибата, яйцата къде са?

четох веднъж едно проучване
на малки деца предложили сами да си избират храната
един ден било грах, друг ден било риба, трети ден само хляб, после само телешко
но нямало дете всеки ден да посяга само към зелениите, посягало все и към другото
та така със свободния избор

Дано като прочетеш последния ми постинг да ме разбереш.Едно дете нито яйце,нито месо,нито риба би посегнало,ако са сурови.Дори и печени да са,без сол и подправки,сосове...не би ги изяло.
Става дума да предложим на децата храни,които природата е сготвила,а не човекьт.
И не мисля,че Персимон е агресивна.Напьлно я разбирам и знам какво иска да каже.
В един форум,с няколко постинга,е невьзможно обаче да се обясни еволюцията и смисьла на живота.Още повече,ако участващите в темата предлагат мнения,базирани на "четох едно проучване".

# 95
  • Мнения: 4 150
Кристиян,
аз съм на същото мнение - трябва да се яде простичко, а храната да е по вкуса на хората, за които се приготвя. На теб авокадото ти харесва със сол, а на мен - със сметана. У дома пък не добавяме сол към нищо. Особесност, какво да се прави.
Да не мислиш, че като ядем месо, не обичаме лук, магданоз и други зеленчуци? Разбира се, че се ядат зеленчуци, но към тях се яде и всичко друго. Авокадото изобщо не е местен продукт и е нормално да не се харесва особено от българчетата. Ако тукашните деца трябваше да си набавят нужните хранителни вещества от авокадо, то щеше да е достъпно, както са черешите и джанките.
Да,това е друг фактор сьщо.Кьде живеем.Природата и това е измислила,да ни храни ,кьдето и да сме без да има нужда от импорт.
За месото имах пред вид друго.
Аз лично не мога да ям печено месо или кюфтета или изобщо месо в някакьв вид,ако няма подправки кьм него.т.е.да е  овкусено.Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

# 96
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Още повече,ако участващите в темата предлагат мнения,базирани на "четох едно проучване".

Мда.
В последното GEO има чудесна статия как тъкмо готвенето се е отразило на човешката еволюция.
Интересено е.

С източници и прочие.

Принципно и аз предпочитам сурови неща, но да кажа, че не ми омекват колената от аромата на палачинки ще бъде огромна лъжа.

Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

О, сериозният, истински ГЛАД овкусява прекрасно дори суровото месо, сигурна съм:)

# 97
  • Мнения: 4 150
Още повече,ако участващите в темата предлагат мнения,базирани на "четох едно проучване".

Мда.
В последното GEO има чудесна статия как тъкмо готвенето се е отразило на човешката еволюция.
Интересено е.

С източници и прочие.

Принципно и аз предпочитам сурови неща, но да кажа, че не ми омекват колената от аромата на палачинки ще бъде оргомна лъжа.
Знам за коя статия говориш.Ако е тази  в този брой.

http://www.geo.de/GEO/heftreihen/geokompakt/71044.html

На мен да не мислиш,че не ми се яде всичко,което се предлага...храната е най силната дрога и ние всички сме зависими като наркомани... Embarassed

# 98
  • Мнения: 14 654
Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

Ето че хората са различни - на мен ми е достатъчно да го поопърля в тигана без никакви добавки и после - направо в чинията. Много по-просто и бързо е от приготвянето на гърне боб, който без подправки наистина не може да се яде Simple Smile Но се благославя от всички вегетарианци като източник на протеини.

# 99
  • Мнения: 4 150
Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

Ето че хората са различни - на мен ми е достатъчно да го поопърля в тигана без никакви добавки и после - направо в чинията. Много по-просто и бързо е от приготвянето на гърне боб, който без подправки наистина не може да се яде Simple Smile Но се благославя от всички вегетарианци като източник на протеини.
Пак говориш за вьпрос на вкус.Аз писах вече,че не ям за вкуса,а за да оцелея и да сьм здрав.
Ако трябваше да следвам вкусовите си рецептори,може би щях да ям само шоколад и да умра след кратко време.
Боб не ям,нито пьк бих го варил.Единствено бих го покьлнал защото тогава се развиват хранителните му качества най много.И не ми е нужен огьн.Ще оцелея и без него в случай на нужда.
А и не става дума кое по бьрзо се приготвя защото природните сурови продукти нямат нужда от "поопьрляне в тиган".Както ти ядеш месо без нищо,така явно вегетарианците им е вкусен бобьт без подправки.Вьпрос на вкус,както казваш. Grinning

# 100
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
...храната е най силната дрога и ние всички сме зависими като наркомани... Embarassed

Simple Smile) то само храната да беше.
А кислорода?

Ако ще мислим в крайности за спасяването на планетата, би трябвало просто да се гътнем веднага.
Всички.

# 101
  • Мнения: 4 150
...храната е най силната дрога и ние всички сме зависими като наркомани... Embarassed

Simple Smile) то само храната да беше.
А кислорода?

Ако ще мислим в крайности за спасяването на планетата, би трябвало просто да се гътнем веднага.
Всички.


При храната имаме избор,но при кислорода нямаме.Той ни е дадена зависимост.

# 102
  • Мнения: 245
Какво имаш предвид с това, че вегетаиянството е лукс? Не те разбрах.

Имам предвид, че не трябва да се самозабравяме в теориите за начините на хранене, които са плод само и единствено на изобилието, с което разполагаме.
Ако си наистина гладен, хич няма да мислиш дали това между зъбите ти е дишало кислород или въглероден диоксид.

Земеделието също унищожава горите и обезкървява почвата, ако се прави урбулешката.

Твърде много човеци има на Земята.
Това е проблема.
Не вратните пържоли.

Съгласна съм, че промишленото земеделие, а особено ГМО земеделието е унищожително. Но това за изобилието и вегетариянството изобщо не е вярно. Напротив, бедните народи, примерно обикновените китайци, индийци, тайаландци, индонезийци, африканци, ядат предимно вегетариянска храна, не по убеждение, а защото е много по-евтино. Дори в менюто им да има малко месо, често то е може би 1-2% от количеството храна и то далеч не всеки ден.

Освен това добре се знае и е изчислено точно, че поддържането на месояден режим на хранене е в пъти по-скъп от вегетариянския. Просто количеството зърно и растения, които отиват за изхранване на животни, които после дават определено количество месо(калории) е много, МНОГО по-голямо от това необходмо занабавяне на същите тези калориии нахранване на хората с растителната храна.

Месоядстовто е философия на изобилието не веганството. Дори в България, където хората уж не са били веге в миналото, ако се замислиш, първо 260 дни в годината са пости по християнската вяра, и те са се спазвали. Второ баба ми ми е разказвала как са живели едно време, прасето се е колело на коледа и яло се каквото се яло прясно, после месото се е осолявало и се държало в каче, като веднъж седмично се е вадело по малко месо и се е яло. И това е било няколко месеца зимата. И те са били голямо семейство. Сега едно прасе се изяжда от една компания за 2 дни. Т.е количествата не са били съществени. Нито често се е яло пиле-пилетата са били необходими за яйца,и само като някоя кокошка спре да снася се е колела, както и излишните петли, но едно обикновено семейство не е имало огромно количество кокошки за да яде често.

# 103
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
При храната имаме избор,но при кислорода нямаме.Той ни е дадена зависимост.

Не е зависимост.
Условие за живот е.

Не нечия диета е опасна за планетата.
Начина на мислене е, което пречи.


Напълно излишно е да се опитваш да ме убедиш.
Ей сега се напънах да сметна.
Не ям месо от 23 години.

Но в Тибет пият чая с мас, все пак.
Да не забравяме хората, които ядат насекоми.
Всъщност, точно в насекомите е надеждата за изхранване на човечеството.
Изобилни и питателни - просто чудесно:)

# 104
  • Мнения: X
Christian, ако наистина следваш тези правила, то би трябвало да консумираш само диви плодове и зеленчуци, а тях, както знаем, ги има само по няколко месеца в годината
После какво следва?
Изпадаш в летаргия може би до следващата реколта?
Или е ред на някои нещица, дошли от другия край на света
Много еко пред месото и яйцата от близката еко ферма


Перс, моето семейство изяжда едно прасе на година
Докога ще пишеш небивалици как хорат се тъпчели с месо...
За трима възрастни купуваме мкс 2.5 кг на седмица

# 105
  • Мнения: 245
Reza

Не се опитвам да те убедя Simple Smile Обсъждаме въпроса. Говорим за начините на хранене и цената им, не за това дали аз, или ти, или друг трябва или не трябва да бъде вегетарианец. Това си е лична работа на индивида. В Тибет пият чай с мас може би, защото там няма много храна-твърде високо е. В индонезия се яде ориз, в индия се яде ориз, в китай се яде ориз. Със зеленчуци. Понякога с малко месо.

Тая работа с пренаселването на земята е измислица на група свръхбогати корпоративни царе. Те забелязват, че населението се буди и започва да се изплъзва от контрола им. Започва да се инетресува от алтернативна енергия, което значи, че ще им свърши скоро петролното царство, а от там и робския контрол на хората, които вече няма да са принудени да им работят за жълти стотинки за да си платят тока и храната. Ако имаш независим източник на енергия ти си свободен. Затова измислиха тая лъжа, както измизлиха и причиненото отчовека глобално затопляне и наложиха карбон такс. Спечелиха милиярди. Ако на цялото население на земята, на всеки човек му се даде собствена къща с двор, така че да си отглежда храна, площта необходима за това е колкото територията на щата Тексас. Изчислих го, вярно е. Но това не го говорят промотърите на свърхпопулацията. Те вместо това вършат глобални безобразия. Но това е по-друга тема, макар и свързана. Peace

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 13:56 от persimon

# 106
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Тая работа с пренаселването на земята е измислица на група свръхбогати корпоративни царе.

Измислица?

Ако на цялото население на земята, на всеки човек му се даде собствена къща с двор, така че да си отглежда храна, площта необходима за това е колкото територията на щата Тексас. Изчислих го, вярно е.

Имаш предвид, че можеш да настаниш в Тексас всички китайци, индийци и африканци, да си построят къщи, да имат ниви за отглеждане на храна?

И знаеш ли какво ще стане, дори да си права?
Броят им ще се увеличи тройно само след 10-20 години.

После?

П.П. Да не говорим, че още преди да започнат да строят къщи (от какво си ги предвидила? Дърво? Бетон?) ще се избият чия да е по-голяма и на по-хубаво място.
Не е лошо да се чете за историята на човешките цивилизации.
Кое как е било и защо е престанало да бъде.

Ако на цитираните от теб оризоядни хора им предложиш по пет едри добитъка за изяждане (по избор според религията им) на семейство за година, дълбоко се съмнявам, че ще ти откажат.

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 13:50 от Reza

# 107
  • Мнения: 245

Перс, моето семейство изяжда едно прасе на година
Докога ще пишеш небивалици как хорат се тъпчели с месо...
За трима възрастни купуваме мкс 2.5 кг на седмица


Невъзпитана си, доста.  Laughing Не пиша "небивалици" а ти казвам какво виждам навсякъде около себе си. Никъде не съм писала ти и семейството ти какво правите, нито казвам, че всички това правят. Едно прасе цяло не съм изяла за целия си живот. Но хубаво виждам снимките, които моя приятелка ми показа от една 2-дневна екскурзия до Троян, където една компания от няколко души са заклали и изяли едно цяло прасе за това време. Виждам какво количство месо приготвят мои роднини за великден, коледа, гергьоведен-сигурно е стотици килограми общо. И това е извън ежедневно яденото в семейството. Виждам, че срешу работата ми в магазина за скара се вият опашки по цял ден и се мухат кИфтеа и кИбапчета, а плод-зеленчука е доста по-празен. Впрочем 2.5 кг месо на седмица не е много малко, но това си е лично ваша работа и не ме интресува. Тук не обсъждам някоя конкретна личност а ИДЕИ. Но ти явно не можеш да разберештова...нали знаеш-елементарните хора обсъждат другите, мъдрите обсъждат идеи. Напъни се да го прозреш.

# 108
  • Мнения: 2 761
Ако се вярва на археолозите,човек е открил огъня доста отдавна, и явно,че още от време онО си е грилвал мръвките.
Плодовете може да се ядат и без обработка,обаче и машината за сок на зеленчуците не е част от природата,а измислица на човек,дето е напуснал пещерният начин на живот.
Аз пък не ям за оцеляване,защото не съм в конфликтна ситуация-ядене има,няма да остана гладна.Ако трябва да ходя постоянно да търся дива храна обаче, очевидно,че имам проблем.

Цитат
Трябва да се яде простичко
Peace

Ако ядеш по подходящ начин,даже и без месо,изобщо няма да се сетиш за кремчета.Иначе за сладкото е интересна тема-заложено е в човека,така че и като дъвчеш по-продължително време зърнено,накрая ти остава слъдък вкус в устата.Освен зърненото сладко е и млякото от кравата с казеин от 1,2,N-ти тип...Както и много други храни.
И според мен няма как да имаш инстинкт за това,коя храна е добра-това е на база прочетено в книжки,иначе ще ядеш това,което предлага района и това,което са яли поколенията преди теб-т.е. готвено и с подправки.
И месото зимъска,когато е студено и човек има нужда от стопляне,а лятото храни,които охлаждат-ненапразно авокадо и кокосов орех растат по едни земи,а другите разчитат на животински мазнини-имаше назад пример с ескимосите.
В Бг географското разположение предразполага да се яде "разнообразна" храна.Ако яденето на месо се съчетава и със сезона,защото християнските пости точно на това наблягат,тогава е още по-добре.
Кълновете като част от природата са етап от развитието на растенията, и ако всеки се юрне да ги рови от земята,то на следващата година няма да има какво да засee.Така че тези,които сега се покълват са отново за разнообразие.

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 13:55 от ОМ

# 109
  • Мнения: 245
Да. ИЗМИСЛИЦА!

Да, всичките 7-8 милиарда души индивидуално в собствена къща можеш да настаниш в Тексас. Това очевидно няма да става, това е само демонстрация на лъжливостта на твърдението за свърх-популацията. Много хубаво можем да си живеем на планетата, но не по начина както до сега-с 3-ма души собственици на световния бизнес и налагащи монопол над всичко и държащи всички под контрол.

Ако се пуснат технологиите които имаме от отдавна за безплатна или почти безплатна енергия, ако се гледат растенията по нормални методи, които не изтощават, а напротив-обогатяват земята година след година, примерно с метода пермакултура или биодинамично земеделие, ако се даде възможност на хората да се ползват от природните богатства, а не отиват те в джоба на една шепа хора, тогава на земята може да е прекрасно, да имаме чиста природа, здрави хора и животни,мир и благоденствие. Но някак си трябва да напуснат планетата тия които са ни седнали на врата.  Начини има.

Тая работа с пренаселването на земята е измислица на група свръхбогати корпоративни царе.

Измислица?

Ако на цялото население на земята, на всеки човек му се даде собствена къща с двор, така че да си отглежда храна, площта необходима за това е колкото територията на щата Тексас. Изчислих го, вярно е.

Имаш предвид, че можеш да настаниш в Тексас всички китайци, индийци и африканци, да си построят къщи, да имат ниви за отглеждане на храна?

И знаеш ли какво ще стане, дори да си права?
Броят им ще се увеличи тройно само след 10-20 години.

После?

П.П. Да не говорим, че още преди да започнат да строят къщи (от какво си ги предвидила? Дърво? Бетон?) ще се избият чия да е по-голяма и на по-хубаво място.
Не е лошо да се чете за историята на човешките цивилизации.
Кое как е било и защо е престанало да бъде.

# 110
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
...ако се даде възможност на хората да се ползват от природните богатства, а не отиват те в джоба на една шепа хора, тогава на земята може да е прекрасно, да имаме чиста природа, здрави хора и животни,мир и благоденствие.

Simple Smile Ами, ако се замислим леко (от много напъни най-много с хемороиди да се сдобие човек), на хората им е била дадена тази възможност много отдавна.

И резултатите са налице.

Не, човеците не са добри по рождение и въобще не вярвам в тия приказки за щастливо и хармонично бъдеще.
Просто няма начин да стане доброволно.

Искаш "лошите" да напуснат планетата и това те прави добра?
И Хитлер е бил воден от някакви подобни импулси, когато е замислил Третия Райх.
За Сталин-Малин и прекрасния комунизъм хич няма да отварям дума дори.

# 111
  • Мнения: 2 761
Ако се пуснат технологиите които имаме от отдавна за безплатна или почти безплатна енергия, ако се гледат растенията по нормални методи, които не изтощават, а напротив-обогатяват земята година след година, примерно с метода пермакултура или биодинамично земеделие, ако се даде възможност на хората да се ползват от природните богатства, а не отиват те в джоба на една шепа хора, тогава на земята може да е прекрасно, да имаме чиста природа, здрави хора и животни,мир и благоденствие. Но някак си трябва да напуснат планетата тия които са ни седнали на врата.  Начини има.

Пак мечти...
Като се настаниш в къщичката си в Тексас ще ти  пратя дикел(знаеш ли какво е това?) по DHL,да можеш да си правиш биодинамично земеделие-защото не е добре да пускаш трактор върху земята,а коня и кравата са опасни животни.Много е забавно да копаш по цял ден в пек и да газиш кал с ботуши-вземи си и лаптопа,докато почиваш през обедната сиеста да споделиш как върви работата.Ако трябва ще ти давам уроци онлайн.Ако не щеш-ще потърсиш в ютуба.

# 112
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Да, всичките 7-8 милиарда души индивидуално в собствена къща можеш да настаниш в Тексас.

Тексас е с обща площ от 695 626 км² (268 581 мили²), от които 678 045 км² суша и 17 581 км² вода

Как ги събра милиардите хора на тази площ, че и с прилежащите им ниви за БИО!изхранване?

# 113
  • Мнения: 245
Хората какви са е доста спорно...И едва ли има ясен отговор. Повечето хора не са лоши. Има и лоши обаче. Като цяло е станало така, че една малка група хора,които са заинтересувани от власт и контрол са се обединили и докато другите са си бляли в синевата, са създали желязна робска система и тя е която не може да продължава по същия начин, защото е прекалено безскрупулна и замърсяваща и унищожителна за околната среда. И затова същите тези хора сега тръбят, че има свръхпопулация и правят услия за намаляване на населението,предимно с незаконни и антихуманни стредства, насилствена и тайна стерилизация и т.н.

Не се боря да съм добра, боря се за мир. Laughing Аз намирам за много хуманно да бъдат помолени тия, които са създали проблема да напуснат планетата. Те имат къде да идат, няма да повярваш на какво ниво е технологията им. Нямам предвид да ги изтребим, така не работят нещата.


...ако се даде възможност на хората да се ползват от природните богатства, а не отиват те в джоба на една шепа хора, тогава на земята може да е прекрасно, да имаме чиста природа, здрави хора и животни,мир и благоденствие.

Simple Smile Ами, ако се замислим леко (от много напъни най-много с хемороиди да се сдобие човек), на хората им е била дадена тази възможност много отдавна.

И резултатите са налице.

Не, човеците не са добри по рождение и въобще не вярвам в тия приказки за щастливо и хармонично бъдеще.
Просто няма начин да стане доброволно.

Искаш "лошите" да напуснат планетата и това те прави добра?
И Хитлер е бил воден от някакви подобни импулси, когато е замислил Третия Райх.
За Сталин-Малин и прекрасния комунизъм хич няма да отварям дума дори.

# 114
  • Мнения: 245
Да, всичките 7-8 милиарда души индивидуално в собствена къща можеш да настаниш в Тексас.

Тексас е с обща площ от 695 626 км² (268 581 мили²), от които 678 045 км² суша и 17 581 км² вода

Как ги събра милиардите хора на тази площ, че и с прилежащите им ниви за БИО!изхранване?


Като разделиш едното на другото и го обърнеш от квадратни километри в квадратни метри ти се получава по 100 кв метра на един човек. Малко е малко, но не е невъзможно. Въпросът не е буквален, надявам се това е ясно.Никой няма да заселва населението на света в тексаската пустиня. Въпросът е като си представиш площта планетата и популацията събрана на тази малка територия на само един американски щат, възможна ли е наглостта да се твърди, че има свърхпопулация и че планетата не може да се справи?! Това е абсурдно и страшно, страшно нагло! Тези хора за да запазят властта си са склонни на всичко, дори да ни убедят, че ни е време даумираме, защото пречим. И това докато те се размножават като за световно. Според техните планове ние трябва да сме 500 милиона, защото така се управляваме и контролираме с лекота-за справка Джорджа гайдстоунс,

# 115
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Като цяло е станало така, че една малка група хора,които са заинтересувани от власт и контрол са се обединили и докато другите са си бляли в синевата, са създали желязна робска система.

Аха, ясно.
Кога точно е станало това?

Защото аз не мога да се сетя някой да ми е опрял ръжен до слепоочието и да ми е забранил да живея в колиба с каквото намеря. Всъщност, има хора, които успешно го правят. Някои от тях дори в центъра на София успяват да са извън контрола на системата. Често има теми за тях.

Така и не ми обясни за Тексас и милиардите, които живеят там в хармония и благоденствие.
Как става?

Аз понеже обичам да чета не само фантастика, просто искам да погледнеш тази таблица за населението на планетата, после може да я свържеш с разцвета и упадъка на различни цивилизации, достигнали до разни строеве на управление, средната продължителност на живота и естественият им прираст в резултат на болести, войни или кофти климат и да направиш паралел със  степента на експолатация на околната им среда.

После пак ще си говорим има ли надежда, за добруване на човеците, ако продължават да се плодят като насекоми на някои места и да искат да имат все по-висок стандарт на други.


Като разделиш едното на другото и го обърнеш от квадратни километри в квадратни метри ти се получава по 100 кв метра на един човек. Малко е малко, но не е невъзможно.

Знаеш ли колко са 100 кв.м.?
Като отделиш за жилище, пътечки, тоалетни и прочие става съвсем невъзможно за един човек да живее цяла година само от биоземеделието, което ще развие на тази площ.

И недей сега да ми казваш, че всичко това с Тексас е ала-бала, защото в по-горен пост си писала, че точно си го изчислила и всичко е ОК.

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 15:55 от Reza

# 116
  • Мнения: 245
Не съзнаваш ли че обществото ни е робско? Като казвам "обществото ни", имам предвид на глобалнно ниво. Ресурси има достатъчно, че да не е робско. Но то е. Хората не живеят потенциала си, те живеят на минимум. Никой не обикаля от човек на човек да им опира дуло да правят нещо, прсто цялата среда е построена така, че нямаш избор.

Какво не съм обяснила за Тексас? Мисля, че много ясно обясних-ако цялото население на планетата се сложи в Тексас ще може да живее един човек на 100кв метра. Казах няколко пъти, че никой не планира това това да се прави, а примера е само за илюстрация на това колко е населението и колко е територията на планетата и че теорята за свърхпопулацията е отвратителна измама. Като казах, че съм изчислила, наистина е така-разделената територия дава по 100 кв на човек , като това е МЕНТАЛЕН ЕКСПЕРИМЕНТ, а не план за спасение на човечестовото и ме учудва, че някой го възприема буквално. Пак ли не успях да обясня?

Не е проблем в "плоденето", а в начина на живот, който се поддържа насилствено  изкуствено от малка прослойка агресивни мошеници на върха. И да-по техния модел-- с петрол, гмо, токсични продукти излизвани във водоемите, войни и т.н. няма да можем да живеем на планетата ако се увеличаваме. Но има ДРУГИ начини за разивите на човешкото общество, които на тях не им харесват, защото значат изпускане на контрола.




Като цяло е станало така, че една малка група хора,които са заинтересувани от власт и контрол са се обединили и докато другите са си бляли в синевата, са създали желязна робска система.

Аха, ясно.
Кога точно е станало това?

Защото аз не мога да се сетя някой да ми е опрял ръжен до слепоочието и да ми е забранил да живея в колиба с каквото намеря. Всъщност, има хора, които успешно го правят. Някои от тях дори в центъра на София успяват да са извън контрола на системата. Често има теми за тях.

Така и не ми обясни за Тексас и милиардите, които живеят там в хармония и благоденствие.
Как става?

Аз понеже обичам да чета не само фантастика, просто искам да погледнеш тази таблица за населението на планетата, после може да я свържеш с разцвета и упадъка на различни цивилизации, достигнали до разни строеве на управление, средната продължителност на живота и естественият им прираст в резултат на болести, войни или кофти климат и да направиш паралел със  степента на експолатация на околната им среда.

После пак ще си говорим има ли надежда, за добруване на човеците, ако продължават да се плодят като насекоми на някои места и да искат да имат все по-висок стандарт на други.


Като разделиш едното на другото и го обърнеш от квадратни километри в квадратни метри ти се получава по 100 кв метра на един човек. Малко е малко, но не е невъзможно.

Знаеш ли колко са 100 кв.м.?
Като отделиш за жилище, пътечки, тоалетни и прочие става съвсем невъзможно за един човек да живее цяла година само от биоземеделието, което ще развие на тази площ.

И недей сега да ми казваш, че всичко това с Тексас е ала-бала, защото в по-горен пост си писала, че точно си го изчислила и всичко е ОК.

# 117
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Не е проблем в "плоденето", а в начина на живот.

Така, да се върнем там, откъдето тръгнахме.

Начинът на живот е в пряка зависимост от начина на мислене.
Не от диетата.

Упорито продължавам да твърдя, че умерените всеядни, които не се увличат в правенето на деца са по-добри приятели на планетата от оризоядните, които имат неизброима челяд.

Колкото до обществото, предлагам да отложим идеологичната дискусия, до момента в който си в състояние да направиш причинно-следствена връзка защо то е такова, а не някакво друго.
И тази връзка да не е елементарното "едни лоши хора използваха завеяността на добрите и ги прецакаха, но като си отлетят в Космоса с високите си технологии ще си живеем райски."

П.П. Погледна ли таблицата?

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 16:30 от Reza

# 118
  • Мнения: 245
Да,  разбира се, че начинът на живот е плод на мисленето, но зависи чие понякога. Примерно в Либия  преди американците да направят преврата,хората имаха привилегии, като например плащане на образованието, жилище като се оженят, много евтина енергия и т.н.Т.е начинът на живот на тези хора се определя освен от тяхното мислене и от това на държавния им глава. Така и всички останали на планетата са в позиция, в която трябва да работят за определено заплащане, което отива почти цялото за чисто оцеляване. Да, и техния личен избор и начин на мислене оказва влияние върху начина им на живот, но предимно значение има цялата среда и порядък, които не са създадени от тях, а от други над тях.

Най-добрите приятели на планетата са хората,които не са роби, и живеят на максимума на потенциала си, интелектуално, морално, духовно, физически и всякак. В такава обстановка по естествен начин се регулират количеството родени деца и храната,която се консумира, продуктите, които се ползват и т.н.

Според теб каква е причинно-следствената връзка между нещата? Как според теб няколко семейства са се оказали притежатели на планетата и целия и бизнес и ресурси? Да приемем, че аз греша, ще ми е инетресно да чуя как е според теб.

Не е проблем в "плоденето", а в начина на живот.

Така, да се върнем там, откъдето тръгнахме.

Начинът на живот е в пряка зависимост от начина на мислене.
Не от диетата.

Упорито продължавам да твърдя, че умерените всеядни, които не се увличат в правенето на деца са по-добри приятели на планетата от оризоядните, които имат неизброима челяд.

Колкото до обществото, предлагам да отложим идеологичната дискусия, до момента в който си в състояние да направиш причинно-следствена връзка защо то е такова, а не някакво друго.
И тази връзка да не е елементарното "едни лоши хора използваха завеяността на добрите и ги прецакаха."

# 119
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Как според теб няколко семейства са се оказали притежатели на планетата и целия и бизнес и ресурси?

Simple Smile Част от успеха им се дължи именно на желанието да бъдат

...хората,които не са роби, и живеят на максимума на потенциала си, интелектуално, морално, духовно, физически и всякак.

Е, може би с морала се е изпортила работата, но то пълно щастие няма.

Аз излизам от темата, защото след споменаването на рахата в Либия вече не ми е интересно да споря с човек, който не разбира, че безплатни неща на този свят не съществуват.

Лек ти ден:)
  bouquet

# 120
  • Мнения: 245
Да,те са искали да бъдат "господари" вместо "роби". Проблемът е, че не им го е побрал ума, че може да няма изобщо роби и господари и хората да живеят добре. А може би не са искали-кефело ги е да държат другите връцете си. Кофти карма.

Какво с Либия? В Либия освен, че Кадафи стана супер богат от ресурсите на държавата, и всички хора се облагодетелстваха от ресурсите си. Нещо което НЕ става в други богати държави. Не става в САЩ, не става в Русия...а би могло да стане. Там няколко мошеника протежават в десетки пъти повече отколкото Кадафи успя да заграби.

А това "безплатни неща няма на тоя свят" е точно философията на господарите, които са успели д аубедят робите в това, за да бачкат до смъртта си за едния хляб и покрив. За тях ИМА безплатен обяд, че и вечеря, че и с хайвер и шампанско, на гърба на робите.


Как според теб няколко семейства са се оказали притежатели на планетата и целия и бизнес и ресурси?

Simple Smile Част от успеха им се дължи именно на желанието да бъдат

...хората,които не са роби, и живеят на максимума на потенциала си, интелектуално, морално, духовно, физически и всякак.

Е, може би с морала се е изпортила работата, но то пълно щастие няма.

Аз излизам от темата, защото след споменаването на рахата в Либия вече не ми е интересно да споря с човек, който не разбира, че безплатни неща на този свят не съществуват.

Лек ти ден:)
  bouquet

# 121
  • Мнения: 2 761
персимон,откакто свят светува има господари и роби.И на мен не ми харесва,но това е положението.Ако хората имаха самоконтрол можеше без господари,но понеже им липсва такъв-трябва да ги има.Това е също като в природата-и там си има йерархия.
Така че намери си някaкаво по-смислено занимание от политиката и щастието може да ти се открие.

# 122
  • Мнения: 245
персимон,откакто свят светува има господари и роби.И на мен не ми харесва,но това е положението.Ако хората имаха самоконтрол можеше без господари,но понеже им липсва такъв-трябва да ги има.Това е също като в природата-и там си има йерархия.
Така че намери си някaкаво по-смислено занимание от политиката и щастието може да ти се открие.

Невъзпитана и груба си. Не се грижи за моето щастие и не ми давай насоки, без да съм ти искала. Не си говоря с теб, понеже не смятам, че си способна, но относно робите и господарите просто не мога да не коментирам. Ако на такъв акъл бяха останалите хора, и до сега да сме в робовладелския строй, и Обама да е на тръстиката вместо да е президент. Такива страховити глупости не бях чувала от който и да е в 21-ви век. С това окончателно приключвам всяка комуникация с теб,видя се до къде ти стига мисленето. ooooh! Crazy #Crazy

# 123
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
persimon, съобразявай се с правилата на форума и не обиждай потребителите.

Мир и любов, алелуя, машала и харе кришна форевър!

# 124
  • Мнения: 4 150
...храната е най силната дрога и ние всички сме зависими като наркомани... Embarassed

Simple Smile) то само храната да беше.
А кислорода?

Ако ще мислим в крайности за спасяването на планетата, би трябвало просто да се гътнем веднага.
Всички.



Не бях аз този,който сравни хранителната зависимост с кислорода.
Хората обаче сме зависими както от кислорода,така и от храната,за да живеем.
т.е и храната е условие за живот,както и кислорода.

Иначе като гледам накьде отива дискусията... Crazy
Лично аз не искам да сьм роб и тьрся по добьр живот за себе си и семейството си.

# 125
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
т.е и храната е условие за живот,както и кислорода.

И точно както не можеш да избереш да НЕ дишаш, ако въздуха наоколо е мръсен, така няма да можеш да избереш да НЕ ядеш единкакво си, ако наоколо няма друго.

Затова написах, че вегетарианството е лукс.
Имаш възможност - практикуваш го, но ако се наложи - червеи и мравки ще ядеш, за да оцелееш.

Да се използва за основа на идеологии за нов световен мир е прекалено, наивно и погрешно.

# 126
  • Мнения: X
а замисляш ли се случайно, че ако се превърнеш в роб на земята,  от кОпане няма да то остава време да мислиш, а за клавиатури още повече

на тези 100 кв м какво точно ще отгледаш за да ти стига за цяла година?

мерси ама без нас в Тексас
ние сме за Сев Швеция и лова на лосове и сьомга

интересно сравнение е направил навремето Карл фон Лине между тромавия земедец от Сконе и пъргавия сам от Лапланд

сетих се и как Чингиз и братятя му оцеляват първата зима след смъртта на баща си, когато новия хан ги изхвърля и имвзима лъковете, поне според книгата
подсказка: използваха растение само да си направят първия лък

# 127
  • Мнения: 4 150
т.е и храната е условие за живот,както и кислорода.

И точно както не можеш да избереш да НЕ дишаш, ако въздуха наоколо е мръсен, така няма да можеш да избереш да НЕ ядеш единкакво си, ако наоколо няма друго.

Затова написах, че вегетарианството е лукс.
Имаш възможност - практикуваш го, но ако се наложи - червеи и мравки ще ядеш, за да оцелееш.

Да се използва за основа на идеологии за нов световен мир е прекалено, наивно и погрешно.
Мисля,че говорим за различни неща.
Само с кислород мога да оцелея,тук нямам избор.
За храната имам голям избор,освен ако не е останала само един вид трева...да,ще ми се наложи да я ям.И пак ще оцелея.
Кислородьт и храната не могат да бьдат сравнявани по този начин.
Не сьм от тези,които идеализират веге или веганство или суровоядство за каквото и да било.
А че хората сме прекрачили всичко морално и естествено,спор няма предполагам Peace
И само нахраненият знае да лае Wink

# 128
  • Мнения: 245
За теб вариатните са два-копане с мотика или цъкане на клавитрука на Мак. Ми не, не са това вариантите. Изобщо не са. Не става ясно, защо или си склонен да ядеш месо, или си длъжен да се съгласиш да се върнеш в каменната ера. Някакъв особен поток на мисълта ще да се е случил тук, не мога да гадая как и какъв.

А не знаех, че има нови данни,които доказват, че самитата и другите северни живеят дълго и добре. Това, което знам е, че умират рано от сърдечни заболявания и остеопороза заради кетозата, породена от храната.  Това са фактите. Другото са митове и легенди. Също не знаех, че земеделците са вегетариянци. Това, че някой обработва земята не значи, че не яде месо и бас държа, че шведите ядат доста месо, просто поради факта, че на север растат малко сладки плодове, които вършат работа, и няма голям избор на храна изобщо. Да не бъркаме поезията с реалността и измислиците с фактите.


а замисляш ли се случайно, че ако се превърнеш в роб на земята,  от кОпане няма да то остава време да мислиш, а за клавиатури още повече

на тези 100 кв м какво точно ще отгледаш за да ти стига за цяла година?

мерси ама без нас в Тексас
ние сме за Сев Швеция и лова на лосове и сьомга

интересно сравнение е направил навремето Карл фон Лине между тромавия земедец от Сконе и пъргавия сам от Лапланд

сетих се и как Чингиз и братятя му оцеляват първата зима след смъртта на баща си, когато новия хан ги изхвърля и имвзима лъковете, поне според книгата
подсказка: използваха растение само да си направят първия лък

# 129
  • Мнения: 14 654
Ето на, пак се стига до моя извод още на първа страница, че единствено разглезеният човек може да си избира режим на хранене.
Като гледам веганските рецепти - ами никак не е по-евтино да готвя с кокосово масло, бадемово мляко и тапиока. В България направо ще е скъпо да си веган.

# 130
  • Мнения: 1 012
Ето на, пак се стига до моя извод още на първа страница, че единствено разглезеният човек може да си избира режим на хранене.
Като гледам веганските рецепти - ами никак не е по-евтино да готвя с кокосово масло, бадемово мляко и тапиока. В България направо ще е скъпо да си веган.

 newsm10

# 131
  • Мнения: 4 150
Ето на, пак се стига до моя извод още на първа страница, че единствено разглезеният човек може да си избира режим на хранене.
Като гледам веганските рецепти - ами никак не е по-евтино да готвя с кокосово масло, бадемово мляко и тапиока. В България направо ще е скъпо да си веган.
Замисляла ли си се защо тези храни са скьпи и никога не стават евтини,а шоколади,чипс и всякакви човекоизмислени постоянно са на акция..реклами като "купи 2,вземи 3" и тн.
Как пьк здравословните храни не станаха евтини и достьпни поне ведньж?

Гледах някакво предаване за САЩ,кьдето сьдеха жена,която си садеше в собствения двор био зеленчуци и не купува нищо от магазините.Сьдьт не я оправда вьпреки всичко,което беше предоставила на защитаващи я закони.
Не искат да можем сами да се изхранваме.Опитват се по всякакьв начин да убият инстинктите ни и да станем зависими.

# 132
  • Мнения: 2 761
Ето на, пак се стига до моя извод още на първа страница, че единствено разглезеният човек може да си избира режим на хранене.
Като гледам веганските рецепти - ами никак не е по-евтино да готвя с кокосово масло, бадемово мляко и тапиока. В България направо ще е скъпо да си веган.
Замисляла ли си се защо тези храни са скьпи и никога не стават евтини,а шоколади,чипс и всякакви човекоизмислени постоянно са на акция..реклами като "купи 2,вземи 3" и тн.
Как пьк здравословните храни не станаха евтини и достьпни поне ведньж?

Веднага ще ти кажа защо-защото да произвеждаш био е скъпо занимание-зависиш от прекалено много неща,които не можеш да контролираш.На първо място-прогнозата за времето.И като ти се падне кофти влажна година царевицата ти може да стане,но пшеницата ти да загине.А земеделието е нещо,което не търпи отлагане-има си срокове на сеитба,обработки,прибиране.Като удари градушка и ти очука овошките и плодове няма да ядеш.
Ако не ториш пък с био тор или друго няма да имаш достатъчно продукция.Обаче някои пра култури дават малки добиви и не търпят торене-е тогава няма как да е евтино.
Така че едно е да си гледаш нещо за кеф,съвсем друго е да си осигуряваш цялата прехрана.Ама който не се е сблъсквал с действителността може да твърди каквото иска.

# 133
  • Мнения: 2 761
персимон,откакто свят светува има господари и роби.И на мен не ми харесва,но това е положението.Ако хората имаха самоконтрол можеше без господари,но понеже им липсва такъв-трябва да ги има.Това е също като в природата-и там си има йерархия.
Така че намери си някaкаво по-смислено занимание от политиката и щастието може да ти се открие.

Невъзпитана и груба си. Не се грижи за моето щастие и не ми давай насоки, без да съм ти искала. Не си говоря с теб, понеже не смятам, че си способна, но относно робите и господарите просто не мога да не коментирам. Ако на такъв акъл бяха останалите хора, и до сега да сме в робовладелския строй, и Обама да е на тръстиката вместо да е президент. Такива страховити глупости не бях чувала от който и да е в 21-ви век. С това окончателно приключвам всяка комуникация с теб,видя се до къде ти стига мисленето. ooooh! Crazy #Crazy


Еми това е твой проблем-видно е че общуването ти с хора е ограничено до монолога ти,така че е редно да пропускаш много такива "глупости".
И между другото не е лошо да има контрол,защото видно е дори в една тема хората не могат да разчитат на самоконтрола си,камо ли да останат без пъдар.

# 134
  • Мнения: 245
Ето на, пак се стига до моя извод още на първа страница, че единствено разглезеният човек може да си избира режим на хранене.
Като гледам веганските рецепти - ами никак не е по-евтино да готвя с кокосово масло, бадемово мляко и тапиока. В България направо ще е скъпо да си веган.

Кокосовото масло беше евтино, докато не се повиши търсенето. Но рецептите са такива, защото произходждат от други места, а и защото много от тях са плод на гурувци,които искат да печелят като продават продуктите си внос от тангамуни и мубуто. Не е скъпо да си веган, даже това е най-евтината храна. Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.

# 135
  • Мнения: 4 150


Не е толкова скьпо защото самият аз произвеждам био продукти,а имам и доста познати,които имат био ферми и се занимават с много голяма продукция.Моето производство е сьвсем скромно,само за семейни нужди.
Ако обаче искаш да задоволиш пазара и да напьлниш всички магазини само с био продукти вместо с продукцията,с която в момента са пьлни,ДА,това ще се оскьпи.
И знаеш ли защо?
Защото днешният потребител иска да има голям избор и да може да си позволи лукса да го направи:не искам само един вид салата,искам поне 5 вида.Иска няколко вида ядки,не само бадеми и тн.
Днешното сврьхпроизводство е ненужно и вредно.То е последствие от ненаситността на човека и желанието му за избор.Презадоволяване.
Мога да кажа от опит,че вьпреки високите цени на биопродуктите на нас ни излиза много по евтино да се храним с био продукти,отколкото с нормални.
Защото,когато купувам био продукти не хвьрлям после.Не се купуват глезотйики,това да пробваш,онова да опиташ...няма такива неща при нас.И храна не се хвьрля.Всичко се изяжда.
От една страна не ме убива сьвестта,че хвьрлям храна,а милиони гладуват,от друга,че доколкото мога не трупам отрови в организма си.И от трета,не спонсорирам този и онзи. Wink


ПС Нещо стана с постинга и клавиатурата,извинете!

Последна редакция: нд, 17 юни 2012, 22:41 от Christian

# 136
  • Мнения: 2 761
В Бг обаче има други проблеми и био продуктите наистина са много скъпи-общо взето двойно отколкото ти и аз го купуваме.А заплатите далеч от европейските,естествено тези,които пазаруват био имат странични доходи.
Според мен това с биото си е една манипулация-да те ангажират да мислиш,че като си пазаруваш "здравословна" храна ще живeeш дълго и ще бъдеш здрав.Т.е. мислиш пак само за прехраната си ,обаче по един друг начин и трепериш ако ти се наложи да изядеш нещо "вредно"-ето това е нещото,което може да разболee повече от вредната храна.
И аз гледам да не изхвърлям,но ако ми остане ядене от предният ден-хвърлям,не ям храна от вчера.И не мисля,че с това ще реша световните проблеми.По света има много мъка,но аз не съм в състояние да я реша.Така че гледам на мен и семейството ми да е добре-вид съхраняващ егоизъм така да се каже. Simple Smile

# 137
  • Мнения: 14 654
Не е скъпо да си веган, даже това е най-евтината храна. Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.

Тъкмо описа една бедна диета тип "кофти веганство". Не е това рецетата на дълголетния българин. На такива след години започват да им падат косите и да им излизат странни лишеи по кожата. Освен че стават квадратни, изнервени и с вял вид. Съвсем не случайно навсякъде из веганските сайтове се коментира кои животински с какви растителни да замениш, защото са се усетили, че само на ориз и картофи не може. Търсят се протеини, мазнини и затова се нахвърлят на кълновете и млеката от ядки. И много вървят хранителните добавки. Всички, дето са на картофи, хляб и ориз, озверяват за сладко, защото телата им гладуват.
Строгите пости, когато се забранява и мазно, и млечни, и яйца, не са 260 дни в годината, вземи си прегледай църковния календар.
Кристиян, стига пак с тези шоколади и чипсове, пфууу, непрекъснато ги споменаваш. Все едно пържолите вървят със залепени към тях шарени опаковки! Представи си пък, че месоядните имат далеч по-малък глад за джънк, точно защото много лесно постигат балансирана диета.

# 138
  • Мнения: 245
Какво и е кофти на диетата? Мислиш, че брашното от тапиока е по-полезно от картофите? Много хубава веган диета описах даже. Ядки и семена естествено че се включват, това е един постинг, не е учебник по нутриционистика. Не гладува тялото ти ако ядеш от стотиците растящи у нас плодове и зеленчуци, бобови и зърнени, ядки и корени. Ако си САМО на чипс и бял ориз е друг въпрос, но не знам кога съм казала нещо такова. Отново-погледни видеото на момченцата от шао лин и виж какво ядат. Ориз е основата, плюс зеленчуци. Не са им излезли лишеи, не са вяли и не са квадратни. По-нагледен пример от тоя, не мога да дам.


Не е скъпо да си веган, даже това е най-евтината храна. Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.

Тъкмо описа една бедна диета тип "кофти веганство". Не е това рецетата на дълголетния българин. На такива след години започват да им падат косите и да им излизат странни лишеи по кожата. Освен че стават квадратни, изнервени и с вял вид. Съвсем не случайно навсякъде из веганските сайтове се коментира кои животински с какви растителни да замениш, защото са се усетили, че само на ориз и картофи не може. Търсят се протеини, мазнини и затова се нахвърлят на кълновете и млеката от ядки. И много вървят хранителните добавки. Всички, дето са на картофи, хляб и ориз, озверяват за сладко, защото телата им гладуват.
Строгите пости, когато се забранява и мазно, и млечни, и яйца, не са 260 дни в годината, вземи си прегледай църковния календар.
Кристиян, стига пак с тези шоколади и чипсове, пфууу, непрекъснато ги споменаваш. Все едно пържолите вървят със залепени към тях шарени опаковки! Представи си пък, че месоядните имат далеч по-малък глад за джънк, точно защото много лесно постигат балансирана диета.

# 139
  • Мнения: X
те и сумистите ядат само ориз и зеленчуци и много тренират
и всички знаем как изглеждат

# 140
  • Мнения: 4 150
В Бг обаче има други проблеми и био продуктите наистина са много скъпи-общо взето двойно отколкото ти и аз го купуваме.А заплатите далеч от европейските,естествено тези,които пазаруват био имат странични доходи.
Според мен това с биото си е една манипулация-да те ангажират да мислиш,че като си пазаруваш "здравословна" храна ще живeeш дълго и ще бъдеш здрав.Т.е. мислиш пак само за прехраната си ,обаче по един друг начин и трепериш ако ти се наложи да изядеш нещо "вредно"-ето това е нещото,което може да разболee повече от вредната храна.
И аз гледам да не изхвърлям,но ако ми остане ядене от предният ден-хвърлям,не ям храна от вчера.И не мисля,че с това ще реша световните проблеми.По света има много мъка,но аз не съм в състояние да я реша.Така че гледам на мен и семейството ми да е добре-вид съхраняващ егоизъм така да се каже. Simple Smile

На мен това ми е ясно и е така.Обаче проблемите в Бьлгария какво общо имат с веге или веганството като цяло?Това са локални политически проблеми,които не ни засягат.
Не мисля,че с подобна храна ще живея по дьлго или ще сьм по здрав.Писах го още на пьрва страница,а и по нататьк.Храната е фактор,но не основен.
Аз ям храна от вчера и от преди 2 дни.Не разбрах защо не ядеш такава от предния ден?
Повечето био продукции са измама.Видях с очите си!

Цитат
мислиш пак само за прехраната си ,обаче по един друг начин и трепериш ако ти се наложи да изядеш нещо "вредно"-ето това е нещото,което може да разболee повече от вредната храна
.
Именно!Но го писах вече в предните страници.



Не е скъпо да си веган, даже това е най-евтината храна. Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.
Кристиян, стига пак с тези шоколади и чипсове, пфууу, непрекъснато ги споменаваш. Все едно пържолите вървят със залепени към тях шарени опаковки! Представи си пък, че месоядните имат далеч по-малък глад за джънк, точно защото много лесно постигат балансирана диета.

Ако четеш през редовете сигурно си пропуснала и това:

Цитат
шоколади,чипс и всякакви човекоизмислени постоянно
Тези цитираните са в Х количество повече вьв всеки един магазин отколкото най голямата редица за месо.Обьрни внимание следващия пьт колко продукти са в пресния си вид и колко са преработени.

# 141
  • Мнения: 4 150
те и сумистите ядат само ориз и зеленчуци и много тренират
и всички знаем как изглеждат


Преди да пише такова нещо е хубаво човек да се информира за сумо борците и храната им,за да не става смешен или погрешно интерпретиран.

# 142
  • Мнения: 2 761
персимон,шаолинчетата може да ядат ориз,ама си го подправят с масълце и знаеш ли защо?Защото  трябва да има нещо,което да ги дърпа на земята-инак при тоз режим и тренировки тялото здраво изтънява,а ветерните качества се засилват и те отнасят нависоко-ама знам,че нямаш капацитет да разбираш тези неща,та ги спестявам.
И ядат точно ориз,защото увеличава "слузта" в организма,т.e. кара те да тежиш на мястото си и да не плещиш  глупости,повече отколкото трябва.

Пости има,ама има и мръвки-преди и след това-т.е. осигурен е баланс.

Крис,не ям храна вторият ден,защо моята храна си я готвя.Даже се замислих,че в БГ като остане храна се хвърля на животните и тогава е много интересно да се види инстинкта им.Примерно хвърлиш на котка,която не яде уискас,а лови мишки и врабчета,обаче е останала гладна.И тогава яде готвена манджа-може картофи,макарони,даже съм имала котка,която ядеше паднали маслини и изплюваше костилката,ако има и пържена или печена риба и нея харесват.Ето това е истинският инстинкт-да си задоволяваш нуждите от храна без да ползваш интернет.
Затова по-важно е човек да знае 2 и 200.

# 143
  • Мнения: X
хехе това ми припомни моите котки как си хапваха сладко от нашите манджи
особено първата, обожаваше тиквички, тикви, кестени, картофи
докато и обеля единия кестен и вече го е изяла и за мен нищо не остана


Кристиян, прав си  Embarassed, сори за непълния пост
не уточних, че към ориза и зеленчуците има и месо, сухо, без грам мазнина
както и режимът им на тренировки без закуски също има значение

...Не е толкова скьпо защото самият аз произвеждам био продукти ...
дали може малко офф и да дадеш малко подробности на един начинаещ, засега справящ се без особен успех

# 144
  • Мнения: 2 761
W'A'S'P',не питаш мен,но и аз да кажа  Simple Smile.
Разпространението на растенията е в завсимост от климатичните особености и почвите-така че ако искаш да гледаш всичко,което си имала в Бг може и да не стане.По-добре е да намериш местни книжки и да се водиш по тях.А още по-добре е да се допиташ  до местните жители.

# 145
  • Мнения: 245
те и сумистите ядат само ориз и зеленчуци и много тренират
и всички знаем как изглеждат



За твоя информация сумистите ядат огромни количества животински протеин. Провери сама в нета. Ето ти цитат: All sumo wrestlers eat a Japanese dish called Chanko-nabe. This is a type of stew and contains large quantities of protein sources such as chicken, fish and tofu as well as masses of vegatable and vegetable which contain huge amounts of calories.

# 146
  • Мнения: 14 654
Огромните количества протеин винаги са опасни за здравето. Без значение от какъв източник идват. При всяка диета най-важно е да се сметнат нужните протеини и да се внимава да не се надвишават, защото в протовен случай вместо да изпишем вежди, изваждаме очи.
Има ли вече изпищяли от безумния режим на Дюкан, сигурно има.

# 147
  • Мнения: 245
Огромните количества протеин винаги са опасни за здравето. Без значение от какъв източник идват. При всяка диета най-важно е да се сметнат нужните протеини и да се внимава да не се надвишават, защото в протовен случай вместо да изпишем вежди, изваждаме очи.
Има ли вече изпищяли от безумния режим на Дюкан, сигурно има.

Toчно така е. Как даняма изпищяли, Ивана /чалгата/ щяла да умре от дюканската диета-отказалии бъбреците. Беше на първа страница на някакъв весник. Аз съм била на нея преди няколко години-получих аритмия, която после мина с нормално хранене, което при мен значи предимно плодове и зеленчуци, и хомеопатия. Една моя роднина-кардиолог, казва, че след мен още много млади жени са отишли при нея с аритмия и сстранни, неприсъщи за възрастта сърдечни оплаквания и всичките са оказали на дюкан. Пуста хубост Laughing

# 148
  • Мнения: 4 150
Крис,не ям храна вторият ден,защо моята храна си я готвя.Даже се замислих,че в БГ като остане храна се хвърля на животните и тогава е много интересно да се види инстинкта им.Примерно хвърлиш на котка,която не яде уискас,а лови мишки и врабчета,обаче е останала гладна.И тогава яде готвена манджа-може картофи,макарони,даже съм имала котка,която ядеше паднали маслини и изплюваше костилката,ако има и пържена или печена риба и нея харесват.Ето това е истинският инстинкт-да си задоволяваш нуждите от храна без да ползваш интернет.
Затова по-важно е човек да знае 2 и 200.
Зависи каква ти е готвената храна.Не обичаш да претопляш,така ли?
Това с котката е непаралелно сравнение.
Знаем каква е естествената храна на котката,но виждаме,че яде в случай на глад почти всичко.Шоколад например няма да яде,ако ще и да умира от глад.
Ако го няма човекьт да даде на котката сготвена храна,тя няма от кьде да я получи в природата и ще тьрси нещо друго.
Ние знаем ли коя е нашата естествена храна?
И в кои случаи прибягваме кьм нещо друго?
И да не забравяме,че това са домашни животни и те са различни от дивите.Има изследвания,които показват,че котките и кучетата следват и се приобщават кьм почти всичко човешко и получават вкл.и човешките болести.
Аз лично не ползвам интернет,за да познавам инстинктите си.Мисля,че няма човек на земята,на който е нужен интернет,за да действа инстинктивно.
Моят университет е живота!




Кристиян, прав си  Embarassed, сори за непълния пост
не уточних, че към ориза и зеленчуците има и месо, сухо, без грам мазнина
както и режимът им на тренировки без закуски също има значение

...Не е толкова скьпо защото самият аз произвеждам био продукти ...
дали може малко офф и да дадеш малко подробности на един начинаещ, засега справящ се без особен успех


Няма проблеми. Simple Smile
Зависи какво искаш да произвеждаш и дали имаш градина и колко е голяма.Ние садим например зеленчуци,имаме няколко овошки и един орех,подправки-много.Това не означава,че не купуваме нищо странично,напротив,купуваме.
Преди да започнем четохме доста литература за това как се отглеждат биопродукти чрез естествен крьговрат.т.е.кои животинки или бурени изяждат други "вредители" без да пречат на растежа на основните продукти.В началото докато открием кое кьде да сложим имахме проблеми,но с питане и пробване всичко стана добре.

# 149
  • Мнения: X
Благодаря за съветите
Аз съм още начинаещ и тренирам у нас с оранжерийно отглеждане на домати и подправки, да използвам целогодишното слънце в апартамента
После планирам зелени салати за есента. Ще видим дали нещо ще стане

# 150
  • Мнения: 2 761
Готвя всичко...с подправки,които съвсем нямат за цел само стимулиране на вкусовите рецептори.Не претоплям.
Ако ти се хапва шоколад,опитай най-после. Simple Smile
Ок за примера с котката,но той и човек е одомашено животно.
Пък ако следваш инстинктите си,няма да седиш пред компа и да ходиш на работа,няма да имаш удобно жилище с градина,в която да гледаш зеленчуци,а ще има ...дивото зове. Wink

# 151
  • Мнения: 4 150
Готвя всичко...с подправки,които съвсем нямат за цел само стимулиране на вкусовите рецептори.Не претоплям.
Ако ти се хапва шоколад,опитай най-после. Simple Smile
Ок за примера с котката,но той и човек е одомашено животно.
Пък ако следваш инстинктите си,няма да седиш пред компа и да ходиш на работа,няма да имаш удобно жилище с градина,в която да гледаш зеленчуци,а ще има ...дивото зове. Wink
Разсмя ме Laughing
Инстинктьт ми е да оцелея вьв времето ,в което живея. Wink
Ако се бях родил преди 3000 години щях да ползвам инстинкти сьобразно с времето.
Така че биологичните ни инстинкти са тук.Преди и сега. Grinning
Ям шоколад Sunglasses

# 152
# 153
  • Мнения: 2 761
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?

# 154
  • Мнения: X
................ че месоядните имат далеч по-малък глад за джънк, точно защото много лесно постигат балансирана диета.
Не знам да е някакво универсално правило.    Simple Smile
У дома , откакто спряхме месото (аз от януари някъде, а мъжете ядат 2-3 пъти най-много в месеца), почти изчезна и "апетита" за фабрично сладка храна като вафли , бисквити, бонбони и прочие.
За сметка на това се увеличи  консумацията на плодове.

Иначе, прочетох доста....странни ,да ги нарека,  мнения.    Simple Smile
Но темата ми е интересна, ще следя...   


# 155
  • Мнения: 245
Дългосрочно изследване във Великобритания, публикувано в Psychology Today:

http://www.psychologytoday.com/blog/the-scientific-fundamentalis … igent-meat-eaters

Разултатът е, че хората, които на 42 години са вегетариянци, са имали значително по-високо IQ като деца. Т.е който е по-умен стават вегетарианец Laughing Ето графично IQ-то на веге и месоядните:



В Америка, такава зависимост не се наблюдава.

# 156
  • Мнения: 14 654
Това проучване е тип: който има цветен телевизор, пие боза  Laughing

# 157
  • Мнения: 245
Това проучване е тип: който има цветен телевизор, пие боза  Laughing

Да, ама който няма -не пие.  Laughing Това си е зависимост.

# 158
  • Мнения: 2 761
Ясно-в къщи аз съм умната,а мъжа ми и детето-прости...Aко от мен зависи разхищението на  ресури ще спра всички подобни "научни" изследвания.
Да следваш определен хранителен режим,не означава автоматично да го следваш "правилно".
А как се обяснява връщането към месото на някои поумняли?  Simple Smile

# 159
  • Мнения: 14 654
Как с какво - генерират се изключения  Laughing

# 160
  • Варна
  • Мнения: 957
Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.

Тъй, сега махни от менюто на прадедите си и ориза, картофите, някои бобови, царевицата, доматите, чушките, прасковите и др. - започнали са да ги ядат твърде късно - най-рано преди три - четири века.
Масово месо не са яли твърде много, да, но от езически времена са наблягали на мляко, масло, млечни продукти, яйца, разбира се - плодове, зеленчуци, ядки, мазнини (растителните са били лукс на север от Беломорието), и ... о, боже - вино.

# 161
  • Мнения: 4 150
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?
Мисля,че по скоро какаото ме привлича,а не захарта.Да,нощем или кьм 14 часа по обед умирам за шоколад.Не обичам по прицип всичко сладко,напр.торти и бисквити и тн,а именно шоколад.Правил сьм си какао за пиене,но не е сьщото. Sad

# 162
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 738
Записвам се, защото ми провокирахте любопитството дано имате чувство за хумор Thinking
 Аз също съм новоизлюпен веге и имам още много да науча, много неща откривам сама с опитване, но колкото повече време минава, толкова повече ми харесва и като се замисля като малка месото хич не ми харесваше Sick
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?
Мисля,че по скоро какаото ме привлича,а не захарта.Да,нощем или кьм 14 часа по обед умирам за шоколад.Не обичам по прицип всичко сладко,напр.торти и бисквити и тн,а именно шоколад.Правил сьм си какао за пиене,но не е сьщото. Sad
Аз преди време сътворих щоколад с много какао и мед, като медът е почти три пъти по-малко от какаото и за да се получи типична щоколадова смес е необходимо да се бърка здраво, но пък резултатът е много добър. Аз не ям млечни и понеже не вярвам на всичко, което е написано на етикетите си произведох този шоколад, който е по-скоро "нутела", но си мисля, че ако постои в хладилник вероятно ще се втвърди newsm78

# 163
  • Мнения: 245
Ориз, картофи, бобови, корени, зелени, плодове и т.н.Така са живели бедните ни прародители 260 дни в годината, които са били пости.

Тъй, сега махни от менюто на прадедите си и ориза, картофите, някои бобови, царевицата, доматите, чушките, прасковите и др. - започнали са да ги ядат твърде късно - най-рано преди три - четири века.
Масово месо не са яли твърде много, да, но от езически времена са наблягали на мляко, масло, млечни продукти, яйца, разбира се - плодове, зеленчуци, ядки, мазнини (растителните са били лукс на север от Беломорието), и ... о, боже - вино.



От къде почерпи тая информация? Защото аз намирам следното:

 Peasants's Food

In Medieval Europe, peasants had the lowest social ranking. This meant that they also did not have the money to buy the most luxurious and healthy foods. A peasants diet was very starchy and did not have much protein in their diet. Their diet included foods like...

bread (wheat, rye or oats)
vegetable soup (peas, beans, beets, cabbage, carrots, leeks, onions, and turnips)
apples and grapes
milk, cheese, and butter
fish

В превод: Селяните в средновековието са яли предимно въглехидратна храна с малко количество протеини. Осново хляб-житен, ръжен, овесен. Зеленчуци, грах, бобови(да имало е бобови-бакла и други видове, не като американските), цвекло, зеле, моркови, праз, лук, гулия, плодове-ябълки и грозде, мляко, сирене, масла,и риба.


Като гледам почти на вегетарианци докарват. А риба е ясно, че са яли, ако е имало откъде да хванат. Иначе-ряпа и овес на корем, с малко масло ако козата даде Laughing

Ето на този сайт има по-подробно какви зеленчуци е имало и какви не. Доста на брой е имало и са се яли изобилно: http://www.godecookery.com/how2cook/howto01.htm

Последна редакция: ср, 20 юни 2012, 20:37 от persimon

# 164
  • Мнения: 245
Здравей danilu Simple Smile

И аз от време на време правя домашен шоколад с кокосово масло, какао и мед. Става жестоко! Като най-вкусен тъмен шоколад:) Слага се в хладилника, защото кокоса се топи лесно.'

# 165
  • Мнения: 2 761
Данке,Крис  Simple Smile.
А ти защо го ядеш този шоколад-какво ти липсва сладко като захарта или горчиво като какаото?Какаото възбужда сетивата-ако си нощна смяна може и да има нуджа,ако си в планината пак,но иначе -за какво ти е?
Мисля,че по скоро какаото ме привлича,а не захарта.Да,нощем или кьм 14 часа по обед умирам за шоколад.Не обичам по прицип всичко сладко,напр.торти и бисквити и тн,а именно шоколад.Правил сьм си какао за пиене,но не е сьщото. Sad

За нощта ясно,но защо не пробваш с ободряващи чайове?За обяд независимо дали е сладкото или какаото,но значи не си набавяш нещо с обедното си хранене-някой от 6-те вкуса липсва на масата ти или не е правилно подреден.Суровоядството също влошава нещата,но ти си знаеш най-добре.

# 166
  • Мнения: 2 761
персимон,за козата не знам,траките са гледали овце.
И са пиели медовина,по-късно започнали да правят вино от грозде.По времето на хан Крум българите  прекалявали с количествата и той е въвел закон за изкореняване на всички лозя.И по-късно пак се завърнало виното-не е толкова вредно,даже е лечебно ако се пие с мярка и в подходящо време.

# 167
  • Варна
  • Мнения: 957
Персимон, какво по-различно от теб казах? Да, точно изброеното в твоя пост е средиземноморската, в частност и балканската диета. Млечни, яйца са си хапвали достатъчно редовно, месо - рядко. Животни се гледат за работа, мляко, мазнина, кожа, за пазара. Колят се само по празници - за езическите обреди далеч преди за Коледа. Ловът често е забтанен за селяните в земите на аристокрацията. Откъде да дойде това месо?
Имало е и зърнени, и зеленчуци, но не и картофи, ориз, царевица, които ти щедро препоръчваше, за да се доближим до постната диета на прародителите си, но и на шаолинчетата.
Растителните мазнини навлизат много, много късно у нас, за разлика от средиземноморските райони, където се консумира зехтин. Не се сетих, че заради това там се почва с Ренесанса! Grinning
Месоядния Север кучета го яли!

# 168
  • Мнения: 245
Персимон, какво по-различно от теб казах? Да, точно изброеното в твоя пост е средиземноморската, в частност и балканската диета. Млечни, яйца са си хапвали достатъчно редовно, месо - рядко. Животни се гледат за работа, мляко, мазнина, кожа, за пазара. Колят се само по празници - за езическите обреди далеч преди за Коледа. Ловът често е забтанен за селяните в земите на аристокрацията. Откъде да дойде това месо?
Имало е и зърнени, и зеленчуци, но не и картофи, ориз, царевица, които ти щедро препоръчваше, за да се доближим до постната диета на прародителите си, но и на шаолинчетата.
Растителните мазнини навлизат много, много късно у нас, за разлика от средиземноморските райони, където се консумира зехтин. Не се сетих, че заради това там се почва с Ренесанса! Grinning
Месоядния Север кучета го яли!


Бъркаш ме с  някого Grinning Никога не съм защитавала приближаването към диетата на прадедите, това ще да е мамасита, тя е фен на палео-диетата. Аз само казах, че нашите баби и дядовци доста успешно за били ВЕГАНИ (а не вегетарианци) през 260 дни от годината, докато са орали, копали, жънали и т.н.Т.е очевидно тя не е за слабаци.Впрочем за това по-нагледно доказателство са шао-линчетата, но ето и и знашите земи пример. Аз не намирам нищо лошо в царевицата, стига да не е ГМО, картофите са ми любими, ориза също.

п.п. В месоядния север са мрели доста рано от инсулти, ифаркти, остеопороза и други заболявания свързани с повишена консумация на месо и мазнини.Скоро четох за находка от преди 500 години, където някаква скала паднала и убила на място няколко инуитки. Изследванията показват, че са били доста болни, още на млада възраст от горепосочените заболявания. И в момента водеща причина за смъртност на северните племена от типа на Сами е инсулта.

# 169
  • Варна
  • Мнения: 957
Не, Персимон, не са били вегани, наясно си, яли са каквото има. Зорлем вегетарианци, но не съвсем (с животинските мазнини?) - може би. Не са живели много дълго, не са били особено здрави. Ти знеш ли къде и от кого се е ползвал истинският, ортодоксален пост? А защо изрично са освободени от него деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващите? Аз го казах и другаде - постът е потребност на душата, не на тялото. Без да е избор, той не може да е полезен. Затова е приоритет на хора, чиято грижа не е оцеляването.
Къде препоръчваш веге-диетата 260 на твоите прародители, в която фигурирали картофи и ориз, цитирах.

# 170
  • Мнения: 14 654
Добре де, дайте ги тези рецепти за домашен шоколад! Аз правя само течен засега, ама не е веган в никой случай - с много мляко и масло. Може и на лични, благодаря!

# 171
  • Мнения: 245
Не, Персимон, не са били вегани, наясно си, яли са каквото има. Зорлем вегетарианци, но не съвсем (с животинските мазнини?) - може би. Не са живели много дълго, не са били особено здрави. Ти знеш ли къде и от кого се е ползвал истинският, ортодоксален пост? А защо изрично са освободени от него деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващите? Аз го казах и другаде - постът е потребност на душата, не на тялото. Без да е избор, той не може да е полезен. Затова е приоритет на хора, чиято грижа не е оцеляването.
Къде препоръчваш веге-диетата 260 на твоите прародители, в която фигурирали картофи и ориз, цитирах.

Не, Ментова, били са ВЕГАНИ, защото това е диетата на християнския ПОСТ. А тя е без животински продукти и е 260 дни е годината, като се съберат всички пости. Не са живели дълго? Доооста по-дълго от меосядните северняци и не са имали остеопороза на 30 и инсулт на 40, поне не като масова причина за смърт както на северните. Бабите в нашето семейство живели по тоя начин са живели по 80-90 години. Верно ли вегетариянството не е за хора на които е приоритет оцеляването? На войните от Шао Лин им е приоритет цвета на чантичката и червилото да си пасват може би Joy

# 172
  • Мнения: 245
Добре де, дайте ги тези рецепти за домашен шоколад! Аз правя само течен засега, ама не е веган в никой случай - с много мляко и масло. Може и на лични, благодаря!

Стопи кокосово или какаово масло на водня баня, сложи вътре какао на прах на око-горе-долу колкото мазнина, толкова какао, добави течен мед без кристали на вкус. Може да овкусиш с ментова масло, с портокалово масло,с  ванилия, ромова есенция. Не слагай течности защото ще се пресече, ако нямаш лецитин... Аз го спивам във формички за лед и слагам в камерата за няколко минути, може и там да се съхранява. Супер вкусно. Simple Smile

Последна редакция: чт, 21 юни 2012, 00:45 от persimon

# 173
  • Варна
  • Мнения: 957
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.

# 174
  • Мнения: 245
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.



Не, монасите обикновено са били пълни вегетарианци. Както и сега, тия които са наистина монаси по убеждение, а не са в манастиа да си търсят любовен живот. Обикновения народ е спазвал постите, както са си по календар, а това е 260 дни. От пост за освободени всички, за които това може  да е тежко  заради здравословен проблем. И сега е така. Отново моята любима тема-Шао-линчетата не са освободени от пост, а са добре Wink

# 175
  • Варна
  • Мнения: 957
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.



Не, монасите обикновено са били пълни венетариянци. Както и сега, тия които са наистина монаси по убеждение, а не са в манастиа да си търсят любовен живот.Обикновения народ е спазвал постите, както са си по календар. От пост за оссвбодени всички за които това може  да е тежко  заради здравословен проблем. И сега е така. Отново моята любима тема-Шао-линчетата не са освободени от пост, а са добре Wink

Персимон, изненадваш ме - какъв здравословен проблем може да е детството, бременността, кърменето, пътуването?
Не, православните монаси не са пълни вегетарианци, не и по устав, кой какъв е бил по убеждение няма как да знаем.
Шаолин си е Шаолин. Ние, в този наш регион, винаги сме имали друг стил на живот. Също от време оно, даже и доста по отдавна.

# 176
  • Мнения: 245
260-дневен строг пост са спазвали само монасите, Персимон, воини или не. И на Север има баби, които са живели по 70-80 години, сигурна съм. И тук не са били мнозинство. Кажи защо от пост са освободени деца, бременни, кърмачки, болни и пътуващи.



Не, монасите обикновено са били пълни венетариянци. Както и сега, тия които са наистина монаси по убеждение, а не са в манастиа да си търсят любовен живот.Обикновения народ е спазвал постите, както са си по календар. От пост за оссвбодени всички за които това може  да е тежко  заради здравословен проблем. И сега е така. Отново моята любима тема-Шао-линчетата не са освободени от пост, а са добре Wink

Персимон, изненадваш ме - какъв здравословен проблем може да е детството, бременността, кърменето, пътуването?
Не, православните монаси не са пълни вегетарианци, не и по устав, кой какъв е бил по убеждение няма как да знаем.
Шаолин си е Шаолин. Ние, в този наш регион, винаги сме имали друг стил на живот. Също от време оно, даже и доста по отдавна.

Всеки манастир има свой устав. По принцип по-строгите манастири са били на веганска храна, а  това е било повечето. Сега е друга бира. И в нашия регион и в другите, можеш да си здрав ядейки растителна храна, само трябва да е достатъчно по количество и качество, което не е трудно чака толкова да се постигне. За здравословния проблем ти казвам, че това е правилото за отмяна на поста- на всеки, който може д амуе  непосилен по здравословни съображение той не важи. Бременността се е смятала за такъв момент, явно и детството и пътуването. Питай ги тях защо така смятат, не мен.

# 177
  • Мнения: 14 654
Eeee, строгият пост не е 260 дни в годината. Строг пост е, когато не се консумират животински продукти, но през повечето време те са разрешени Simple Smile Мерси за рецептата!

# 178
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 738
Perimon, благодаря за добре дошлата!
 Янечек, моят шоколад е много по- улеснен, защото когато изнамерих моята нутела дори не подозирах употребата на кокосово масло Embarassed, още повече, че тук никъде не съм видяла да се продава. Аз и кокосово масло си правя сама, открих как в интернета,после ще напиша рецептата.
Сега моят шоколад: мед- една супена лъжица, какао 3 или повече, бъркаш докато стане хомогенна смес. Иска се яко бъркане,а!
А кок.масло е още по-лесно: кок. стърготини три с.л., покривам с вода, загрявам на много слаб огън, да не завира, после слагам в тензух, докато е горещо(необходими са и домакински ръкавици, защото пари) и изцеждам. За да улесня изстискването употребявам преса за картофено пюре или за чесън, когато правя малки количества. После, когато се поохлади, разбира се, слагам в хладилника. След около час се отделя отгоре слой масло. Много е вкусно, но е малко като количество. В нета рпиготовлението е показано за козметична употреба Mr. Green

# 179
  • Мнения: 2 761
Аз само казах, че нашите баби и дядовци доста успешно за били ВЕГАНИ (а не вегетарианци) през 260 дни от годината, докато са орали, копали, жънали и т.н.Т.е очевидно тя не е за слабаци.

Много ясно-помисли само кога се оре и жъне и помисли кога се коли прасето.Ако го заколиш,когато се оре,няма как да съхраниш месото в жегите,защото фризер няма,а зимника не работи през цялата година.A като се тръшнеш болен,няма как да отидеш на нивата да  засeeш зърно за теб и прасето.

Не, Ментова, били са ВЕГАНИ, защото това е диетата на християнския ПОСТ. А тя е без животински продукти и е 260 дни е годината, като се съберат всички пости.

За теб летоброененто може да почва преди 2 хил. години,ама като прочетеш малко история ще видиш,че и преди Христос са живели хора и всичките христиански празници на нашата църква са взаимствани от езичеството.
Ако не са яли месо,то са ползвали мастта през цялата година-т.е. пак животинска мазнина-затова я осолявали,преварявали и пр.-за да се запази.
Постите са били необходимост,а не връзка с небесата.


Последна редакция: чт, 21 юни 2012, 10:45 от ОМ

# 180
  • Мнения: 495
Ако се добавят и курбаните/жертво приношения на животни/.Те са езически-християнски.Май се събира повече месо Wink

# 181
  • Мнения: 2 761
Прабългарите не са правили реални жертвопринушения,а символични и на коне.Но явно с идването на християнстовото е трябвало да започне заличаването на езическите корени и започнали да принасят в жертва агнета.
И дори и така, по време на летни пости може да са се лишавали от месо,но като издоят кравата,козата,овцата,няма да и хвърлят млякото,ами ще го изпият.Т.е. омега 3 киселините са идвали оттам.
Та така с "веганизма" по бг земи.

# 182
  • Мнения: 245
Eeee, строгият пост не е 260 дни в годината. Строг пост е, когато не се консумират животински продукти, но през повечето време те са разрешени Simple Smile Мерси за рецептата!

Има няколко вида пост. Без месо, без млечни и животински от какъвто и да е вид, без мазнина и без готвена храна. Всеки следващ, включва и предните ограничения. В годината стандартно постите са 260 дни, като от тях има само без месо, след заговезни примерно, а има и такива на сурови плодове и зеленчуци, че и такива без нищо, дори вода (тримерене). Животинските продукти не са разрешни през повечето време за православните християни, които следват стриктно канона.

моля Simple Smile

# 183
  • Мнения: 2 761
А с каква цел по време на пости в някои дни разрешават риба и вино?Съвременните пости определено са измислица на църквата.

След заговезни месото в зимника е свършило,така че някой и да иска-изяло се е по време на януарските празници и понеже те са тежки за черният дроб,трябва да се пости за пречистване.Сурови зеленчуци са или трушии,или моркови,цвекло,гулия,които са били заровени в пясък и пръст,за да се съхранят.Като свършат мръвките се изяждат останалите запаси.И така до следващата реколта.
Летните пости-когато слънцето пече,тялото няма много нужда от много храна,за да не "прегаря",тогава е по-лесно да се кара на сурово,но дедите ни са си обработвали зеленчука,щото на никой не му се е драйфало и ...,когато реколтата на полето трябва да се прибира.

Последна редакция: чт, 21 юни 2012, 15:58 от ОМ

# 184
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 738
Къде сте се изпокрили?
 Поизоставили сте темата? Аз си мислех, че тук ще намеря много отговори на въпросите, които ме ръфкат newsm78 Аз нали съм НеоВегатарианка, та събирам всякакви мнения. Беще ми интересно тук. Понаминах няколко пъти, ама ...няма никой Thinking

# 185
  • Мнения: 245
Къде сте се изпокрили?
 Поизоставили сте темата? Аз си мислех, че тук ще намеря много отговори на въпросите, които ме ръфкат newsm78 Аз нали съм НеоВегатарианка, та събирам всякакви мнения. Беще ми интересно тук. Понаминах няколко пъти, ама ...няма никой Thinking


От тази тема ли чакаш да научиш нещо? Grinning

По-скоро виж този сайт: http://www.30bananasaday.com/

ако не четеш английски, виж в интерент, със сигурност ще намериш много неща  Peace

# 186
  • Мнения: 888
Аз съм "ЗА" вегетарианството, въпреки, че за сега само правя опити.

# 187
  • Мнения: 14 654
Моите наблюдения върху хората продължават да показват, че начинът на хранене изобщо няма такова значение, каквото му придават последователите на една или друга диета, които са се превърнали в проповедници. Изглежда, че е по-важно как ядеш, а не какво.

# 188
  • Мнения: X
Моите наблюдения върху хората продължават да показват, че начинът на хранене изобщо няма такова значение, каквото му придават последователите на една или друга диета, които са се превърнали в проповедници. Изглежда, че е по-важно как ядеш, а не какво.
Смяташ, че няма никакво значение, ако ядеш маргарини, меса, натъпкани с хормони и антибиотици, храни, пълни с Е-та, и т.н.?    
Начинът на хранене няма значение, когато се ядат правилните храни.
И когато ядеш само боклуци, начинът на хранене пак е без значение.

Сега чета една книга точно за храненето на българите преди 100 години и сега.
Тогава сме били една от най-здравите нации.....Сега сме кажи-речи първи по болести и болни хора.Защо е така?След като имаме здрав ген, защо не сме го наследили?
Защо и така напредналата медицина не ни помага да сме все по-здрави?
Има все по-нови и по-нови лекарства, все по-скъпи и по-скъпи лечения, а хората стават все по-болни и по-болни.
Ако не е от всичката боклучава храна, пълна с какво ли не, само не и с "храна" за тялото ни, не знам от какво се разболяваме. 

# 189
  • Мнения: 5 713
Краси, няма смисъл....иначе рискуваш и ти да минеш в измислената категория на проповедниците...какво смешно определение.  Laughing

Веганството/вегетарианството не е диета. Wink

# 190
  • Мнения: X
Вери, аз няма да убеждавам и да споря.
Само задавам въпроси.Пък който иска и намери смисъл, нека се замисли.За себе си, не на мен да отговаря.   
Иначе, знам , че е най-лесно да влезеш в хипермаркета, да хвърлиш в количката хляб, месо, кока кола, няколко вида бисквити, на които пише "без захар, чипсове , на които пише "без консерванти", и да си кажеш "Ето, погрижих се за здравето на семейството." -минала съм по тоя път.
Някои хора се замислят и променят нещата, поне за себе си.
Други си карат по инерция и продължават да пълнят касите  на Хранителната Промишленост.
А някой дали се замисля защо се нарича точно Промишленост?    Twisted Evil

# 191
  • Мнения: X
...Иначе, знам , че е най-лесно да влезеш в хипермаркета, да хвърлиш в количката хляб, месо, кока кола, няколко вида бисквити, на които пише "без захар, чипсове , на които пише "без консерванти...

не си нито първата, нито последната в темата с идеята, че само това е единствената алтернатива на веганството
живи и здрави с такава пропаганда

 Joy

# 192
  • Мнения: 245
Toва е масовата алтернатива на веганството. Има и не-масови. Примерно разните нисковъглехидратни диети, в които се яде основно месо. Следващите им ги са убедени, че са много здравословни, като има пълен игнор на малкото проблемче с карциногенността на кетозата, доказана безпрекословно  многократно и приет научен факт. За да заобиколят проблема се измислят нови термини като "кетоадаптирани" и прочее. Жалко за спазващите тия режими.

# 193
  • Мнения: 5 713
Не мога да се съглася. Simple Smile
Имаме всеядни и в същото време здравословно хранещи се приятели. От всичко по малко - балансирано меню и пълноценна храна (whole food както е модерно да се казва Simple Smile). Без продукти от химико-вкусовата промишленост. Около града има много ферми, всякакви. Въпрос на желание кой от къде ще реши да пазарува. А какво - според разбиранията и потребностите.

Веганството не винаги е равно на здравословно хранене.
80/10/10 за мен не е здравословно също. Или ако е, то то работи само за единици.

# 194
  • Мнения: 14 654
Примерно разните нисковъглехидратни диети, в които се яде основно месо.

Да, еднакво досадни с веганите, тях също слагам към проповедниците.

# 195
  • Мнения: 888
Къде мога да открия малко повече информация за 80/10/10?
Има ли я преведена книгата на български?
http://www.amazon.com/The-80-10-Diet/dp/1893831248/ref=pd_sim_b_1

Последна редакция: нд, 26 авг 2012, 21:53 от Cotton_Soft

# 196
  • Мнения: 14 654
Всъщност тази диета с мазното ( не Дюкан и подобни) ми е много по-близка като логика и като стил на живот от веганството. Не че така се храня или ще се храня някога, защото харесвам и баниците, и хляба, и палачинките, и даже овесените ядки, ама ако трябва да се придържам към някой режим - този ще е, за съм сигурна, че няма да се побъркам от глад. Побъркам да се разбира съвсем буквално.
Имам и вегански дни - е така, защото усещам нужда от тях.

# 197
  • Мнения: 5 713
Къде мога да открия малко повече информация за 80/10/10?
Има ли я преведена книгата на български?
Коя книга от всичките?
Няма на бг.

Но ето тази ми харесва. Умерен и обективен:

http://www.amazon.com/Raw-Food-Controversies-Mistakes-Sabotage/dp/1456567225

Иначе като напишеш 80/10/10, излизат разни блогове на хора в Австралия и Коста Рика, примерно...Wink

# 198
  • Мнения: X
...Иначе, знам , че е най-лесно да влезеш в хипермаркета, да хвърлиш в количката хляб, месо, кока кола, няколко вида бисквити, на които пише "без захар, чипсове , на които пише "без консерванти...

не си нито първата, нито последната в темата с идеята, че само това е единствената алтернатива на веганството
Не единствената, а най-често срещаната.Просто някой път в супермаркета загледай кой какво купува.10-15 минути са достатъчни да видиш как се изхранват масово хората.

Всъщност тази диета с мазното ( не Дюкан и подобни) ми е много по-близка като логика и като стил на живот от веганството. Не че така се храня или ще се храня някога, защото харесвам и баниците, и хляба, и палачинките, и даже овесените ядки, ама ако трябва да се придържам към някой режим - този ще е, за съм сигурна, че няма да се побъркам от глад. Побъркам да се разбира съвсем буквално.
Преди година-две живеех със същата заблуда.  
А всъщност, откакто не ям месо, апетитът ми е намалял поне наполовина, изяждам три пъти по-малко храна, не огладнявам през час.....
Отдавам го на това, че откакто залагам на качествена храна, която има всичко , от което се нуждае организмът,( а не на разните му промишлени кулинарни измишльотини, пълни с консерванти, оцветители, ароматизатори и прочие, за да докарат вкуса на храна, ), той се задоволява с много по-малко храна.
Номерът е явно да се комбинират така храните, че организмът да може да извлича максималното от тях, за да не изпитва "глад" за още и още храна, защото не си е доставил нужните му протеини, белтъчини, въглехидрати и т.н......Този номер още го уча.....но след като 300 мл плодово-протеинов шейк може да ме засити за 2-3 часа, значи съм на прав път.
За сравнение:преди можех да изям пържола -200 гр, картофи-пак горе-долу 200 гр, 2 филии хляб, около 250-300 гр салата с чаша бира/вино, и след 2 часа да съм гладна.

# 199
  • Мнения: 14 654
Краси, аз като ям пържоли, не означава, че ям като свиня - а именно изброеното от теб в последния ред.
Сега, нямам намерение да си описвам менюто, но приеми, че пържолата може да е много качествено гориво, комбинирана с нещо различно от пържени картофи и хляб Simple Smile
Както се пее в една моя любима песен "etwas Kultur muss sein" Wink

# 200
  • Мнения: X
........но приеми, че пържолата може да е много качествено гориво......
Ако го купуваш от масовите магазини, хипермаркети и подобни месарски, няма начин.
Масово продаваното месо е всичко друго, но не и чиста, качествена и полезна храна.
Но всеки си прави избора....

# 201
  • Мнения: 14 654
Добре.

# 202
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 738
Дано да съм заредила видеото както трябва! Видя ми се интерсно да споделя тук.
Не съм ви чела постовете от събота насам, но сега ще наваксам Hug
http://www.youtube.com/watch?v=o-WpYpJldu0&feature=player_detailpage

# 203
  • Мнения: 245

Веганството не винаги е равно на здравословно хранене.
80/10/10 за мен не е здравословно също. Или ако е, то то работи само за единици.

Ако не си пробвал този метод на хранене и ако не разбираш основата му, т.е чел си книгите, едва ли можеш да направиш това изказване. Т.е можеш, но няма да е много кредибилно.


Относно алтернативите на вегетарианството друго исках да кажа, но не съм се изразила ясно явно, защото не си ме разбрала.

# 204
  • Мнения: 5 713
Не е нужно да го пробвам. Всъщност не е нужно да изпробвам всичко на гърба си, за да разбера дали действа на организма ми добре или не. Основата я разбирам много добре на 80/10/10. Wink
А защо мисля така - нямам намерение да се изтъквам. Не е нужно да имам диплома по нутриционистика както сега е модерно.
По тази логика не е редно да се казва/пише, че Дюкан и ВМНВД е нездравословна от хора, които не само не са пробвали, но не са се хранели така с години.

Всъщност, донякъде съм съгласна с Янечек, че твърде фанатично се защитават някои тези и течения. На мен също не ми допада, писах в началото за това вече. Всячески страня от такива хора. Достатъчно се набълбуках през годините, нагледах и начетох на небивалици. И заради такива екземляри покрай сухото гори и мокрото.

# 205
  • Мнения: 3 367
Grinning
Щеше да е много лесно ако има еднозначен отговор.Колкото повече уча (15++ години),толкова по-умерена и срамежлива ставам по темата.
Не става нито само с теория,нито с мятане от дюкан в кълновете,нито само със "слушам си тялото". Иска време,отлежаване на информацията,адаптация към настоящия момент.
Инак- За.Практикувам от години аз,от 2-всички у дома (макар според дъщеря ни кюфтетата да са  вегет. храна както е уведомила баба си по време на 2м престой сама в Бг Grinning )

# 206
  • Мнения: 5 713
Анет, това слушам си тялото знаеш ли колко ми е любимо?  Joy И как се спекулира с него?
За кюфтета не знам, но виж кренвиршите могат да минат за веге - с толкова много соя вътре. Simple Smile))
Съгласна съм с написаното от теб.

# 207
  • Мнения: X
...За сравнение:преди можех да изям пържола -200 гр, картофи-пак горе-долу 200 гр, 2 филии хляб, около 250-300 гр салата с чаша бира/вино, и след 2 часа да съм гладна.[/b]


съвсем нормално и закономерно е това от био-химична гл. точка
всеки ако се нагълта с толкова бързи въгл ще огладнее след 2ч, когато рязко му спадне кр. захар
ако си беше останала на пържола и салата нямаше да си гладна поне 4ч
и за разлика от натъпкалите се с картофите  и хляб нямаше да ти се приспи, както на тях
редовно вече 4год наблюдавам колегите си
2-3 след обяд иьобщо не са работоспособни
да живеят сладкишите и енергийните напитки, че иначе заспиват без да се усетят


във връзка с публикациите на перс за самите и др. ескимоски племена
четох наскоро, че когато се ограничават само до еленово месо, наистина имат здр. проблеми заради високия протеинов прием и липсата на мазнини
нещата се оправяли обаче с тюленския  улов


и една реплика към Кристиян, който твърдеше, че ако дам на детето сурова риба, сурово месо и плодове и ядки щяло да избере вторите
е, нашият, макар и голям, по ядки никога не си е падал
но виж, домашната осолена сьомга (http://en.wikipedia.org/wiki/Gravlax) и домашната пастърма са му в любимия сpисък


Вери, да, спекулира се и то доста със "слушането на тялото"
но от всички режими при мен именно последният ме доведе до там след десетилетия загубена такава способност
ужасно е да си гладен и да се тъпчеш с уж полезна храна и никога да не се чувстваш сит
да не говорим за умората и псих. натоварване

сега даже и да съм гладна, ако нямам какво подходящо да ям мога да си позволя лукса да не ям и то без да изтрепя от нерви околните  Embarassed

# 208
  • Мнения: 14 654
ужасно е да си гладен и да се тъпчеш с уж полезна храна и никога да не се чувстваш сит
да не говорим за умората и псих. натоварване

Именно това имам предвид. И не е зле човек наистина да слуша тялото си, по-точно да си върне способността да го слуша. Децата като малки много добре го умеят. 2-годишното идва при мен и ми казва "дай го маслото, да го месце". Сигурно, защото расте и не е чело за лошите наситени мазнини Wink
Снощи изяде половин варено пиле с кожата и няколко дебели резена масло докато правех вечеря, към хляба и бананите не посегна, не че не ги обича, но те не стават за наяждане и детето явно го знае. Има късмет, че майка му не е веган, че не знам с какво щях да го изхраня.
W'A'S'P',
не знам, просто не знам как имаш търпение непрекъснато да обясняваш всичко това, надявам се да се прочете  от повече хора bouquet
И последно: около мен повечето са вегетарианци по стечение на обстоятелствата, но с нормалните нямаме проблеми - храним се заедно. Виж, като почнат да ми казват, че крада млякото на телето и цикъла на кокошката  Laughing , тогава вече се разделяме трайно. Не одобрявам човек да се озлобява от начина си на хранене.

# 209
  • Мнения: X
Цитат
ако си беше останала на пържола и салата нямаше да си гладна поне 4ч
Преди няколко години пробвах и това...не става, пак огладнявам.А идеята да ям пържоли през час не ми допадна.Аз имах проблеми с бъбреците и след 3-4 дни дюканско хранене започнах осезаемо да усещам как ми тежат.
Цитат
сега даже и да съм гладна, ако нямам какво подходящо да ям мога да си позволя лукса да не ям и то без да изтрепя от нерви околните
Преди, когато огладнявах и нямах достъп до храна, ми ставаше лошо.Т.е., не можех да трая на глад.
Сега, случвало ми се е да огладнея навън и като не попадна на нещо, което да става за ядене, да издържа без проблем до в къщи.Няма гадене, няма падане на кръвно, а околните дори не разбират, че съм огладняла.


Аз не агитирам никого за нищо.Не знам в тази тема ли писах, че дори и у дома всеки може да яде каквото иска.Когато синът ми каже, че му се е прияло месо, купувам и му готвя.
Съпругът ми сам реши, че моят начин на хранене му допада повече.
А част от познатите ми дори не знаят.....като сме на заведение, например, просто си поръчвам така или иначе салата и нещо постно.А за гости у дома се съобразявам те какво ядат.Приготвям и нещо мое си, ако искат да опитат, но дори не обяснявам какво-що....просто е част от предлаганата храна.Не съм рискувала досега да оставя гостите си гладни, предлагайки им само "кълнове и ядки"...    Laughing

# 210
  • Мнения: X
защото Янечек е само въпрос на време да си замине и вБГ някое веганско дете както вече се случва всяка година в кралството напр
ако хвърлиш бърз поглед във веганската тема няма да намериш точни и ясни препоръки как да избегнеш дефицитите при децата
там по този въпрос се пише криптирано и с недомлъвки

Краси, за Дюкан не става въпрос тук
имам предвид нормална вратна пържола или от бутче
не сухо филе
радвам се че си открила твоя начин

# 211
  • Мнения: X
Дадох Дюкан като пример за ядене само на месо.Иначе, не знам какво точно месо ядат дюканци, не съм спазвала точно диетата.Ядях бяло пилешко месо, запечено на грил, със зеленчуци или салата.

А сухи филета, салами, кренвирши и прочие месни "специалитети"  не ям доста отдавна, още преди да спра месото като цяло.

Аз не живея с идеята, че този начин на живот и хранене е най-правилният, за да имам смелостта да го предлагам и на други.Това си е отговорност.А ако ме послушат и на тях пък не им влияе добре?

Установявам, ден след ден, как ми влияе на мен, и споделям моя си опит.
Но не мога да поема отговорността за други хора.
А за храната, продавана по магазините , съм по-категорична, защото имам познати , работещи в разните му месарски, млечни и прочие производства и такива неща съм чувала, че .....
А , вярвам, за вредата от разните му Е-та, консерванти, оцветители, ароматизатори , стабилизатори и прочие , с които масовата храна е натъпкана, никой не спори.

# 212
  • Мнения: 14 654
ако хвърлиш бърз поглед във веганската тема няма да намериш точни и ясни препоръки как да избегнеш дефицитите при децата
там по този въпрос се пише криптирано и с недомлъвки
Не съм рзглеждала тази тема, предполагам, че им се дават хранителни добавки, за които просто не се споделя.
Чудно ми е едно нещо, обаче. Решаваш да не ядеш нищо животинско, обаче търсиш непрекъснато заместители най-често на млечните продукти. И се създават всевъзможни идиотщини, които да заместят сиренето и млякото. Защо? Като си решил да не ядеш мляко, не се ли предполага, че не трябва въобще да ти липсва? Вегански таратор от изкиснато кашу, сирене от желирано кашу, торта с крем от кашу, добре че е кашуто.

# 213
  • Мнения: 5 713
Виж, като почнат да ми казват, че крада млякото на телето и цикъла на кокошката  Laughing , тогава вече се разделяме трайно. Не одобрявам човек да се озлобява от начина си на хранене.
Да, определено е досадно и отблъскващо. За това и аз говоря/пиша колко ми е отвратително -  именно това отношение. Повечето до вчера са моцали и мляко и месо.

"но от всички режими при мен именно последният ме доведе до там след десетилетия загубена такава способност"
Затова казвам, че е тъпо да се нападаме един друг, защото еди кой си ядял не знам си какво.

И все пак май повечето ми включвания тук акцентират върху здравословността. Другите аспекти на веганството аз лично няма да ги засягам, защото са си мои виждания и не мисля да се натрапвам на аудиторията. Simple Smile

"ако хвърлиш бърз поглед във веганската тема няма да намериш точни и ясни препоръки как да избегнеш дефицитите при децата"
 Laughing
Аз лично не смятам, че съм длъжна на някого за това. Даже мисля, че достатъчно съм направила, прекалено дори да споделям опит и "помагам". Обикновено се получава направи добро, за да...Пък и после минавам в категория проповедници. За какво?! Където трябва и когато трябва, пиша. Нищо не крия около себе си/нас. И отново: споделям опит. Съгласна съм с Краси:
"Аз не живея с идеята, че този начин на живот и хранене е най-правилният, за да имам смелостта да го предлагам и на други.Това си е отговорност.А ако ме послушат и на тях пък не им влияе добре? Установявам, ден след ден, как ми влияе на мен, и споделям моя си опит."
А и във веганската тема не знам кои точно са вегански деца. Май почти няма такива. Така, че можем да спим спокойно. Wink

"Не съм рзглеждала тази тема, предполагам, че им се дават хранителни добавки, за които просто не се споделя."
Не просто не сте запознати и стреляте на посоки. Simple Smile

"търсиш непрекъснато заместители най-често на млечните продукти"
Не бих казала. Simple Smile

Не е само кашуто, има и млад кокос.  Joy
Не виждам нищо лошо в алтернативата. Някои му викат заместител, да. Всеки с вижданията си.
Но да, сирене от желирано кашу и мен ме утрепа.  Joy

Подигравате се/нападате/гадаете/предвиждате смъртни случаи...иначе се апелира за толерантност и от двете страни...

# 214
  • Мнения: X
Чудно ми е едно нещо, обаче. Решаваш да не ядеш нищо животинско, обаче търсиш непрекъснато заместители най-често на млечните продукти. И се създават всевъзможни идиотщини, които да заместят сиренето и млякото. Защо? Като си решил да не ядеш мляко, не се ли предполага, че не трябва въобще да ти липсва? Вегански таратор от изкиснато кашу, сирене от желирано кашу, торта с крем от кашу, добре че е кашуто.
Не мисля, че става въпрос точно за заместители.
Аз например, обичам мюсли.Ами с гОла вОда не ми е вкусно....  и млеката/напитки от ориз, овес, спелта и прочие се оказаха добра алтернатива.Ако имам време, ги правя сама, ако не, ги купувам готови.
Обичам и препечена филийка чат-пат.Е, маслото от кашу, или от фъстъци е идеално вместо кравето.
Т.е., не търся непременно какво да ям вместо масло, месо, мляко....Ако не ми се яде масло, няма и да ям...Ако спра да ям мюсли, няма да ми трябва и мляко....

# 215
  • Мнения: 245
Всеки е свободен да има каквото си иска мнение. Това не значи, че мнението му е обективно правилно. Изобщо нямам интерес да споря дали този начин на хранене е правилен или не, но намирам за странни катеогорични изказвания, базирани на голия въздух и лично мнение. Категоричността може да е по отношение на вътрешното убеждение и това е ОК, но не и по отношение на обективната действителност. За Дюкан/Аткинс има доста документирани случаи на тежки увреди и злощастната смърт на Д-р Аткинс от сърдечно заболяване доказва колко е адекватна идеята му за хранене. Чалга певицата Ивана и отказаха бъбреците от Дюкан и щеше да умре за една бройка, ит.н и т.н. Т.е можем да твърдим, че тази диета е неправилна, базирано на факти.

Ако има такива примери за 80-10-10 тогава можем да твърдим, че и тази диета е неправилна. Ако нямаме, можем само да твърдим, че лично ние сме силно убедени че това е вредно, но без претенции това да има вързка с действителността. Ще ми е много интересно да прочета за примери за вреда от 80-10-10 ако имаш такива.

Да, разбира се, шантави хора, които застъпват едно или друго течение в нутриционизма има безброй. И да, доста са досадни. Там е работата, че диетата не променя особено характера и ако някой е досадник като яде хормонално месо и мляко с гной, ще е досадник и като яде амброзия и сок от утринна роса, и обратното. Дори най-правилната диета да имаш, характерът е съвсем отделна работа и той си се проявява с пълна сила, докато човек не реши да му обърне внимание със същото внимание и енергия, както на диетата си.


Не е нужно да го пробвам. Всъщност не е нужно да изпробвам всичко на гърба си, за да разбера дали действа на организма ми добре или не. Основата я разбирам много добре на 80/10/10. Wink
А защо мисля така - нямам намерение да се изтъквам. Не е нужно да имам диплома по нутриционистика както сега е модерно.
По тази логика не е редно да се казва/пише, че Дюкан и ВМНВД е нездравословна от хора, които не само не са пробвали, но не са се хранели така с години.

Всъщност, донякъде съм съгласна с Янечек, че твърде фанатично се защитават някои тези и течения. На мен също не ми допада, писах в началото за това вече. Всячески страня от такива хора. Достатъчно се набълбуках през годините, нагледах и начетох на небивалици. И заради такива екземляри покрай сухото гори и мокрото.

# 216
  • Мнения: X
Четейки последните постове, забелязвам една .....грешка, да я наречем.
За разлика от диетите Дюкан, Зоната, Аткинсън, 80-10-10, и други знайни и незнайни, то вегетарианството/веганството Не е Диета.
Поне не и за мен.Възприемам го като изцяло нов поглед към начина на живот и начина ми на хранене.

"Диета" предполага временност, обикновено се препоръчва/предписва на болни хора, за известно време, докато оздравеят или поне подобрят състоянието си.После се връщат към обичайния си начин на хранене.
Аз , слава Богу, не съм болна.Не целя да лекувам нещо, нито това да е нещо временно .
Както казах, възприемам го като постепенна и постоянна промяна в начина ни на живот, в начина ни хранене, на почиване....на релакс.
Явно сега ми е дошъл момента за промяна.А факта, че така се чувствам в пъти по-добре, не се уморявам, не се задъхвам (въпреки, че чат-пат пуша), и като цяло се чувствам в много по-добра форма, ме кара да мисля, че това за мен е правилният начин.

# 217
  • Мнения: 14 654
Вери,
само за уточнение, не съм визирала точно теб като казах, че има последователи на една и друга диета, които са станали проповедници. Дори преди тази тема не съм обръщала внимание, че си вегетарианец. За мен типичен пример на проповедничество е д-р. Емилова и една кулинарна блогърка, която има много интересни рецепти, но заради злобното си отношение към "другите", вече не й чета блога (не на Краси - нейния си го следя Simple Smile ). От другата страна пък - Милко с мазното, дето пиел със сламка маста от консерва с гъше месо.
Краси, аз под диета имам предвид начин на хранене, може да си права, че ползвам думата неуместно.
Според мен трябва някак хората да се разбират помежду си, без да се обиждат на трупоеди и на тревопасни, но крайностите винаги дразнят и точно те провокират неприязън. Моите родители са вегетарианци - ами, гощаваме се заедно и по-важното - майка ми храни децата и с месце като й гостуват.
Единствено съм непреклонна по отношение на децата - каквито и да са родителите, на тях трябва да им се предлага храна от всички хранителни групи. На моите им се дава всичко - и месо, и зърнени, и хляб, и млечни, и мазно. Даже сладко.

# 218
  • Мнения: 5 713
На мен пък ми е странно да се защитава страстно дадено хранене без да е изпробвано на собствен гръб и да се кара така години. Визирам великото 80-10-10. Това клони към фанатизма. Иначе после аз съм правела категорични изказвания, всичко било гол въздух, мнението ми не е обективно и нямало връзка с действителността.  Laughing Май някой себе си е описал.

"но без претенции това да има вързка с действителността"
Що?  Laughing

"Ще ми е много интересно да прочета за примери за вреда от 80-10-10 ако имаш такива."
Който търси, намира.  Wink

Янечек, мисля, че се сещам за кулинарната блогърка. Wink По-рано спомена желираното сирене от кашу. Wink Може и да бъркам...

"Според мен трябва някак хората да се разбират помежду си, без да се обиждат на трупоеди и на тревопасни, но крайностите винаги дразнят и точно те провокират неприязън"
Точно така!

За моите деца съм писала много. Simple Smile

# 219
  • Мнения: 1 732

W'A'S'P',
не знам, просто не знам как имаш търпение непрекъснато да обясняваш всичко това, надявам се да се прочете  от повече хора bouquet

аз чета, но ...някакси ...както и да го въртя....не ми пасва. Какво  да се прави?
Хора- различни.  Wink
Считам, че времето е доказало, че изборът ми е бил правилен. За мен.

Едно и също се нищи . Обикновено все в платформа, която трудно допуска многоизмерността.
Много срещам  невероятни небивалици, от рода....че се тъпчем с/даваме на децата си добавки Laughing
И защо заместители? Нали като цяло говорим за храна.
Хранителните групи могат да се изпълват от достатъчно богат асортимент и пълноценност и без непременно и изрично конкретна храна, спадаща /като матричен шаблон/ в дадена група. Peace

# 220
  • Мнения: 245
Tочно така е, не е диета, в смисъл на кратка програма за отслабване. В българския език има двусмислие на думата 'диета'. Под 'диета' разбирам 'начин на хранене', не режим за отслабване.


Четейки последните постове, забелязвам една .....грешка, да я наречем.
За разлика от диетите Дюкан, Зоната, Аткинсън, 80-10-10, и други знайни и незнайни, то вегетарианството/веганството Не е Диета.
Поне не и за мен.Възприемам го като изцяло нов поглед към начина на живот и начина ми на хранене.

"Диета" предполага временност, обикновено се препоръчва/предписва на болни хора, за известно време, докато оздравеят или поне подобрят състоянието си.После се връщат към обичайния си начин на хранене.
Аз , слава Богу, не съм болна.Не целя да лекувам нещо, нито това да е нещо временно .
Както казах, възприемам го като постепенна и постоянна промяна в начина ни на живот, в начина ни хранене, на почиване....на релакс.
Явно сега ми е дошъл момента за промяна.А факта, че така се чувствам в пъти по-добре, не се уморявам, не се задъхвам (въпреки, че чат-пат пуша), и като цяло се чувствам в много по-добра форма, ме кара да мисля, че това за мен е правилният начин.

# 221
  • Мнения: 245
Какъв метод ползваш за гадаене, че видя че не съм пробвала на 'собствен гръб' 80-10-10? Кистално кълбо, боб, куршум?


Защо необоснованите мнения, не-базиращи се на никакви факти не могат да имат претенции за валидност?Simple Smile) Е извинявам се, няма да обяснявам това. Който успее да се досети, успее. За останалите и без това е излишно да се обяснява.

Ахам, който търсел намирал:))))))) Това ли е най-якия отговор за случаите с проблеми с 80-10-10? Евала! Сега вече ме убеди!Разбита съм! Joy

На мен пък ми е странно да се защитава страстно дадено хранене без да е изпробвано на собствен гръб и да се кара така години. Визирам великото 80-10-10. Това клони към фанатизма. Иначе после аз съм правела категорични изказвания, всичко било гол въздух, мнението ми не е обективно и нямало връзка с действителността.  Laughing Май някой себе си е описал.

"но без претенции това да има вързка с действителността"
Що?  Laughing

"Ще ми е много интересно да прочета за примери за вреда от 80-10-10 ако имаш такива."
Който търси, намира.  Wink

Янечек, мисля, че се сещам за кулинарната блогърка. Wink По-рано спомена желираното сирене от кашу. Wink Може и да бъркам...

"Според мен трябва някак хората да се разбират помежду си, без да се обиждат на трупоеди и на тревопасни, но крайностите винаги дразнят и точно те провокират неприязън"
Точно така!

За моите деца съм писала много. Simple Smile

# 222
  • Мнения: 5 713
Какъв метод ползваш за гадаене, че видя че не съм пробвала на 'собствен гръб' 80-10-10? Кистално кълбо, боб, куршум?

Както казах била съм и вегетариянка /лакто-ово/ и на месоядна и т.н. 80-10-10 ми допада, но не мога да твърдя, че в момента съм го постигнала-не мога да сваля мазнините на 10% от калориите за сега. Нито съм 100% сурова. През деня като цяло ям сурово, а вечер сготвено-примерно задушени картофки, задушен зелен фасул, пълнозърнеста паста със зеленчуци, ориз...

А по-рано писах това:
"А защо мисля така - нямам намерение да се изтъквам. Не е нужно да имам диплома по нутриционистика както сега е модерно."

Но удобно се чете през редовете. Обяснимо и понятно.
Нямам намерение да разяснявам нещо си, да разказвам, да се обосновавам, да се ровя за линкове и аргументи, само защото някой иска да си задоволи нездравото любопитство.

Ясно е също така, че в един момент, когато няма какво да се каже, е много удобно да се охарактеризира даден човек, да му се лепне етикет и да се мисли, че е постигнато много. Велика тактика! Но признак на слабост за мен. Simple Smile Wink

Дърляйте си се на воля в поредната безумна тема, където се мерят знаете какво и е подходяща база за изтъкване кой е по-по-най.
Дискусията си я бива от самото начало.
Както впрочем тази в темата "Раждане вкъщи", която достатъчно се о*ка.
"Който успее да се досети, успее."

# 223
  • Мнения: 245
A, Вери, извинявам, се, ти цитираш мои думи.  Simple Smile


Останалото..."нездаво любопитство" е да питаш някои откъде е взел данните за твърдението си?  Не знам какви са правилата на комуникацията в твоя свят, но в моя това е меко казано странно.

А както не искаш участваш в тази тема, защото ти е под нивото, така гледам доста напористо проявяваш добре известната си раздразнителност и 'мууди' харакер, съчетани с назидателност. Grinning Не е новост това, забелязала съм го у теб от много време, не че съм изнанадана, но е малко досадно, защото с маниера ти никога до нищо не се стига, освен до някакво усещане, че ти си безпрекословно права, но няма защо да се мориш да го доказваш, защото ти е под нивото. Laughing Пффф....изключително печеливш атитюд.

# 224
  • Мнения: 3 367
За нас пък,вегатар. е начин на мислене и част от светогледа ни. Намества се чудесно в опитите ни да сме зелени,да се грижим за околните ни живи и неживи неща,да се движим много,да сме навън много (градината ми завъди само босилек тази година,но ученето продължава Mr. Green),да общуваме наживо,а не по инет.Не че като детето яде кюфтаци го изгониме от нас Laughing,но поне за мен стремежът ми за "из/про чистване" на тяло и глава/душа е процес цялостен..
На моите им се дава всичко - и месо, и зърнени, и хляб, и млечни, и мазно. Даже сладко.
Grinning Много ми харесва да чета Яначек,винаги ме усмихва Grinning Дете което не е яло сладко не познавам,а истерии тип "оле хапна един бонбон,вър' в поликлиниката и после 3 седмици на моркови" са отвъд смехорията (не че не съм била свидетел на подобни)
*
ред-лекувам всекидневно хора с наднормено тегло от "слушане на тялото"; това имах наум,инак ако човек умее и се чувства добре и е здрав-великолепно; моите наблюдения,за жалост,са че повечето хора не го умеят и допускат редица храни/напитки които изграждат биолог.зависимост (точно като алкохол и дроги) и става мазало голямо..

Последна редакция: ср, 29 авг 2012, 16:18 от anette1104

# 225
  • Мнения: 14 654
anette1104,
аз затова наблегнах, че човек трябва да се научи да си слуша тялото, а не като му прималее за сладко в 4 следобяд, да тича за шоколад. Или като го заболи коляното, да реши да не се разхожда.
Ама хората най-често мислят, съответно и четат, изключително еднопластово.
Та, като тялото крещи "нахрани ме", някои се объркват и чуват "освини се" или "залъжи стомаха с пълнозърнест крекер, че да издържиш още 2 часа до салатата от кълнове".
Най-лошо е залъгването на стомаха.

# 226
  • Мнения: 3 367
anette1104,
аз затова наблегнах, че човек трябва да се научи да си слуша тялото, а не като му прималее за сладко в 4 следобяд, да тича за шоколад.
аааааа, хич и не тичам аз , седи ми в чекмеджето,на половин ръка разстояние Mr. Green
Говорим за едно и също. Темата,както и редица други, по които стават спорове е спектър от-до,няма бяло и черно,има нюанси на сиво. Умението да се чува и разбира сивото иска учене..

# 227
  • Мнения: X
То и аз си мислех, че си слушам тялото, нагъвайки по един голям млечен със стафиди в ПМС
 Joy
Ама тогава толкова ми е бил акълът
Както и този н околните, за съжаление


Иначе обичам зелената идея, но без да се прекалява както напр със слънчевите панели,ветрените ел.централи, спестовните крушки с олово, храните от другия край на земята

Което ми напомня, че трябважда се запасим с крушки
В ЕС ги спират сега в неделя
 #2gunfire

# 228
  • Мнения: 3 367

Иначе обичам зелената идея, но без да се прекалява както напр със слънчевите панели,ветрените ел.централи, спестовните крушки с олово, храните от другия край на земята
 #2gunfire
храните от др край на земята,за нас,са тотално наопаки на "зелената/вегс" идея; стремя се да пазарувам предимно локални продукти (около 60% възможно),да ядем в сезон и пр.АКо не се купуват храни в кутии и си имаш другарска ферма е постижимо донякъде,но изцяло не става,по причини парични и времеви за нашето домакинство..

Общи условия

Активация на акаунт