Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 038
  • 228
  •   1
Отговори
# 15
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Повече от убедена съм, че здравето и благополучието на въпросните хора, за които говориш, не се дължи САМО на веганството! Peace

# 16
  • Мнения: 245
Хората са машини за оцеляване. Ако няма с какво да си нахраня детето и аз ще ловя мамути, ако трябва с голи ръце.

Съвсем друг въпрос е каква е нормалната храна за нашата физиология. А това се разбира от редица показатели, като зъби, дължина на червата,ензими в стомаха, киселинност на стомаха, тип крайници и инстинкти. И всички те показват недвусмислено, че човек е растителноядно/плодоядно животно, в никой случай не месоядно.


Важен показател е инстинкта. Примерно ако оставиш едно зайче и една ябълка  в клетка с едно вълче, зайчето ще бъде изядено, а с ябълката ще има игри. Ако оставиш едно зайче в кошарката на едно детенце ще си играе със зайчето и ще яде ябълката. Хората нямат карниворен инстинкт.Генна памет-другия път. Имат инстинкт за оцеляване обаче, който ги кара да ядат каквото има.Понякога това значи ядене на други хора. Надявам се не смяташ, че човек е канибален по природа.

А сегашните хора имат заучени хранителни предпочитания. Ако са те хранили със супа маги и кремвирши от детската кухня, това ще търсиш и като пораснеш. Ако на празници се е сервирало огромно количесо месо на скара или на чеверме или т.н. ще свикнеш да свързваш благоденствието и празника с ядене на месо и това ще търсиш после.

Още един показател за това каква диета е подходящата за даден животински вид е на коя диета той е в оптимално здраве. Със сигурност човека не е в оптимално здраве ядейки месо. Ето точно преди малко видях в магазина някакъв вестник, в който на първа страница пишеше, че Ивана щяла да умре от диетата на Дюкан, отказали и бъбреците. За сега на веган който е ял достатъчни количества плодове-т.е не е гладувал не съм чула да му откажат бъбреците. Тъкмо наопаки, подобрява му се здравето и изчезват тежки хронични заболявания.


Съвсем отделен е етическият момент в цялата тая работа. Според мен след като човек може да е в добро здрав нахранен и да не убива животни би било добре да не ги убива. Ето един филм, който показва цялата истина за това как човечеството третира животните. Ако не можеш да издържиш да го гледаш, значи не трябва да ядеш месо или си двулична: http://youtu.be/ky4RGYva90E. А ако го гледаш и ти е ОК...нямам коментар.



 
А защо тогава прадедите ни са се хвърляли в опасен лов на неестествени и вредни мамути, вместо да си ядат растителна храна?

Аз съм от партията ДЗП= Да Заколим Прасето. Всички сме част от кръговрата на живота. По-добре запазени биоти и пасищно земеделие или пък лов.

Зърнените храни са истински неестествени за хората- прекалено нови в еволюционен план, а масовото им отглеждане погубва огромно биоразнообразие.

Плюс това яденето на месо е забавно. Да, и ловът- буквално е в костите ни, в генната ни памет. Някой ден ще се пробвам...

# 17
  • Мнения: 245
Повече от убедена съм, че здравето и благополучието на въпросните хора, за които говориш, не се дължи САМО на веганството! Peace
Съгласна съм. Движението и спорта имат огромно значение. Но моето мнение, което само един господ знае дали е вярно е, че поне 85% от доброто им състояние се дължи на диетата. Съдя за това от примери на хора, които не са били в добро здраве и след като са минали на този начин на хранене са се излекували и са в пеефектно здраве. Съдя и от себе си. Била съм на всякакъв начин на хранене, дори на диетата на дюкан. Най-добре съм се чувствала на веган диета и най-зле на месна. От дюкан ми се разхлопа сърцето, получих някаква аритмия от дисбаланса на миенрали и кетозата. Добре че не стана нещо по-лошо, примерно да ми откажат бъбреците. Едвам се оправих за няколко години с хомеопатия. Ще типотъся да ти покажа едно видео на една жена на 34 която е била болна от физически и психически заболявания и е била на лекарства от 13 годишна. Като минава на веган диета се излкува и от физическите и психичните си проблеми и сама може да прецениш как изглежда.

# 18
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Не всички "месоядни" хора са на диетата на Дюкан, не мисля, че сравнението, което правиш е реалистично. Дюкан е доста бедна и "неестествена" диета.
Всъщност като се замисля познавам доста хора, които са минали през Дюкан и са подобрили здравословното си състояние.  Wink
Чипса също е веганска храна, ама айде карай само на чипс де! (много тъп пример, но мисля, че ще схванеш какво имам предвид)

Бедната на хранителни вещества диета, независимо дали е местна или веганска, е вредна и нездравословна.

Да бъдеш вегетарианец/веган не значи само да не ядеш месо.

Може би ако вкараш и малко факти (конкретни научни изследвания) в изводите си би било добре. До тук от теб получаваме само твоите лични изводи, нищо повече. В което няма нищо лошо де, обсъждаме си разни неща. Но все пак не е редно да твърдиш, че нещо е самата и неотклонна истина, само защото няколко човека са се почувствали еди как си.  Peace

Повече от убедена съм, че здравето и благополучието на въпросните хора, за които говориш, не се дължи САМО на веганството! Peace
Съгласна съм. Движението и спорта имат огромно значение. Но моето мнение, което само един господ знае дали е вярно е, че поне 85% от доброто им състояние се дължи на диетата. Съдя за това от примери на хора, които не са били в добро здраве и след като са минали на този начин на хранене са се излекували и са в пеефектно здраве.

Всичко иде от главата, не от диетата, не от движението от спорта.
Като ще си разказваме за познати и познати на познати... Както казах, имам познати, които боготворят Дюкан и са се правили със здравословни проблеми с него, имам познати, на които вегетарианството им е докарало доста неприятности, имам познати, които ядат каквото им падне и са анти всякакви правила на така наречения здравословен живот и все пак се радват на прекрасно физическо и психическо здраве... Демек... ми не можем да кажем категорично - вегетарианството е дъ бест! Щото не е дъ бест! Аз го казах и назад, вегетарианството не е панацея и не е за всеки.

Мисля, че нямам какво повече да кажа по темата.

# 19
  • Мнения: 245
Да, дюкан е пълна лудост Simple SmileЗа да си подобриш здравословното състояние на дюкан трябва преди това да си ял супер зле.

Като казвам веган, имам предвид сурово веганско-много плодове, пресни зеленчуци, малко сурови ядки, авокадо.... Peace На чипс ако се кара, положението ще е зле:))

Какво очакваш да чуеш във форум освен личните изводи на хората? Laughing Сега, моите лични изводи не са направени докато съм гледала в тавана и съм си правила топчета от сополи Laughing За да стигна до тях съм чела доста, пробвала съм разни неща и т.н. Ако друг е направил други изводи нека ги сподели, нали за това е темата-да си обсъдим гледните точки по тая тема, защото явно буди силни страсти и хората имат доста полярни мнения по въпроса. Peace
 

Ако искаш мога да ти пратя на пдф една книга на английски: http://www.amazon.com/The-80-10-Diet/dp/1893831248  В нея ще видиш по-научната страна на тази гледна точка. Има и други книги по въпроса.

Ето тази книга е също препоръчителна: http://www.amazon.com/The-China-Study-Comprehensive-Implications … f=pd_bxgy_b_img_b

Също тази: http://www.amazon.com/Prevent-Reverse-Heart-Disease-Nutrition-Ba … 02/ref=pd_sim_b_2


Няма да се съглася, че всичко идва от главата, а диетата и спорта нямат значение. Изобщо не.  Защото главата не расте на отделна пръчка, а се храни от това, което ти ядеш и се кръвоснабдява и стимулира от движението. Насторнието и психичното състояние са в директна връзка с храната и спорта.

Вганизма не е едно нещо.  В него има различни течения, и мнго хора с хранителни разстройства стават вегани. Ако един анорексик стане веган и се храни с две салатки с маруля 2 пъти на ден, ще умре. Както има много случаи. Има умрели вегани. Но не защото са вегани, а защото имат проблеми с психиката и защото гладуват или ядат неподходящи и/или недостатъчно храна. Дали нещо е "неотклонна истина"...става ясно само от практиката. Аз смятам, че това, което казвам е истина (не е ли всеки така?Simple Smile)). Практиката е истината.

Последна редакция: чт, 14 юни 2012, 23:40 от persimon

# 20
  • Мнения: 245
http://www.nealbarnard.org/diabetes_book.htm

Медицински сайт относно лечението на диабта със сурова веганска храна. Това относно научните доказателства за веганството.

# 21
  • Мнения: 5 713
Като казвам веган, имам предвид сурово веганско-много плодове, пресни зеленчуци, малко сурови ядки, авокадо....
Е, по тази логика другите вегани са на грешен път...какво остава за вегетаринаците, всеядните/месоядните...
Това са теориите на Греъм, които както писах по-рано, са малко приложими. А тези, които ги прилагат, хич не са обективни и честни.
Виждам, че се бие все към суровото и то точно 8-1-1. Изобщо не смятам, че плодовете трябва да се кипрят на първо място....
Тръгнах да пиша дълъг отговор, но се отказах.
Твърде много се абсолютизира, а на мен това не ми допада.
Веган не значи автоматично перфектен, здрав, извисен, добър, позитивен и обичащ целия свят.
Суровоядец пък още по по най от това.

Не съм нито ЗА нито Против какъвто и да е начин на хранене. Всеки да консумира това, което му е кеф, стига да не пречи и да не се натрапва на другите колко е умен и находчив. Всеки прави някакви избори на база убеждения, впечатления и т.н. Всеки си носи кръста и пилците се броят на есен. Simple Smile Wink

# 22
  • Мнения: 5 713
Ето една комедия, която засяга тази, а и други актуални теми. Аз лично много се смях особено с фалшиво извисените.  Laughing От трейлъра не става много ясно. Но пък съм сигурна, че който иска, ще си намери резюме. Последно време срещам и други подобни филми. Който както иска да ги разбира, да си извлича ползите, поуките или да го игнорира. Wink
http://www.youtube.com/watch?v=Dc6BD95PgDw

# 23
  • Мнения: 4 150
Ако вземем пред вид,че не е открито как точно функционира човешкия организъм,защо именно и дали витамини,мин.вещества и микроелементи (обобщение) го поддържат,бих казал,че дискутираме в рамките на хипотетичното.

# 24
  • Мнения: 14 654
Ако месото е неествествена храна за човек, защото не можем да разкъсваме със зъби, то житото е още по-неествествена, защото нямаме човки, за да го кълвем. Много по-лесно ще си заостря един кол и ще ловя риба с него, както и в днешни дни правят някои племена, отколкото да си отгледам нива и изпека хляб.
Робинзон какво ядеше като попадна на безлюдния остров? Първо плодове и птици, а чак след много години успя да си отгледа зърно и да си изпече един хляб. А изглежда, че дори канибализма е по-близо до човешката природа от земеделието, защото в противен случай диваците щяха да отглеждат посеви, вместо да изяждат суровия човек. Суров ли казах? Значи месото може да се яде сурово от хората Simple Smile
Всъщност аз се съобразявам с хората, които са около мен и ако ми гостуват вегетарианци, не вмирисвам всичко на печени ребра, но ако сме се събрали на открито да си правим барбекю, не желая да гледам сбръчкания нос на единствения вегетарианец, което неизменно се случва.

# 25
  • Мнения: 5 713
Ако вземем пред вид,че не е открито как точно функционира човешкия организъм,защо именно и дали витамини,мин.вещества и микроелементи (обобщение) го поддържат,бих казал,че дискутираме в рамките на хипотетичното.
Aбсолютно! Simple Smile
Какво биха казали бретарианците и слънцеядите (ама че дума) точно за тези витамини и минерали... Laughing

# 26
  • Мнения: X
перс, в другата тема в едно изречение казах доста по темата
в клю-то също имаше дискусия, в която участвах
затова нямам грам намерение да се повтарям

само ще добавя малко линкове:
http://hunter-gatherer.com/blog/vegan-baby-dies-because-mothers- … vitamin-deficient
http://www.nytimes.com/2007/05/21/opinion/21planck.html?_r=2

и една картинка:
Скрит текст:


въпрос на избор ли е да си вълк или коза?  newsm78

 мисля, че диетата/начинът на хранене 80-10-10 е най-удачен. Това значи 80% калории от въгехидрати, 10% калории от протеини и 10% калории от мазнини.

а на това имам само един кратък коментар:
дано имаш достатъчно мастни запаси, за да се развият правилно евент. ти бъдещи деца
защото нискомазнниното хранене по време на бременност и кърмене отдавна се свързва с аутизма и др. красоти

понеже пишеш с ожесточение и за Дюкан, ето един мой лаишки анализ, като със сигурност може и още много да се напише, но на такъв акъл съм била тогава  Embarassed
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=518281.135


както написах и преди, успех с дискусията
аз съм до тук


# 27
  • Мнения: 2 761
Материята следва енергията.Човек може да яде всякаква храна,въпросът е как тази храна му се отразява на ума,а ако на ума се отразява зле,то и тялото ще страда.Има ли блокажи по тялото,първопричина не е храната,а енергията,която е приел с избора  на ума си.
Много философско стана,но знам,че има и хора,които ще схванат идеята. Grinning

# 28
  • Мнения: 245
Защо Вери, изкажи си мнението. Какво значи "твърде много се абсолютизира". Ти не се извиняваш като си казваш мнението, значи ли това че абсолютизираш? Това е моето мнение в момента. Както казах била съм и вегетариянка /лакто-ово/ и на месоядна и т.н. 80-10-10 ми допада, но не мога да твърдя, че в момента съм го постигнала-не мога да сваля мазнините на 10% от калориите за сега. Нито съм 100% сурова. През деня като цяло ям сурово, а вечер сготвено-примерно задушени картофки, задушен зелен фасул, пълнозърнеста паста със зеленчуци, ориз...Но въпреки това ми харесват ефектите и усещането, като вървя в тази посока.

И на мен не ми пречи никой и какво яде. Дори да са изцяло месоядни или т.н. Това си е лична работа на индивида. Това е спор за и против, като се предполага да има различни аргументи, не е дискусия в пленарна зала и да трябва да приемем закон задължителен за всички. Както се вижда тук има и откровени месоядни, че и ексклузивно месоядни. За всеки има място и за всяко мнение. Peace


Като казвам веган, имам предвид сурово веганско-много плодове, пресни зеленчуци, малко сурови ядки, авокадо....
Е, по тази логика другите вегани са на грешен път...какво остава за вегетаринаците, всеядните/месоядните...
Това са теориите на Греъм, които както писах по-рано, са малко приложими. А тези, които ги прилагат, хич не са обективни и честни.
Виждам, че се бие все към суровото и то точно 8-1-1. Изобщо не смятам, че плодовете трябва да се кипрят на първо място....
Тръгнах да пиша дълъг отговор, но се отказах.
Твърде много се абсолютизира, а на мен това не ми допада.
Веган не значи автоматично перфектен, здрав, извисен, добър, позитивен и обичащ целия свят.
Суровоядец пък още по по най от това.

Не съм нито ЗА нито Против какъвто и да е начин на хранене. Всеки да консумира това, което му е кеф, стига да не пречи и да не се натрапва на другите колко е умен и находчив. Всеки прави някакви избори на база убеждения, впечатления и т.н. Всеки си носи кръста и пилците се броят на есен. Simple Smile Wink

# 29
  • Мнения: 245
Ако вземем пред вид,че не е открито как точно функционира човешкия организъм,защо именно и дали витамини,мин.вещества и микроелементи (обобщение) го поддържат,бих казал,че дискутираме в рамките на хипотетичното.
Aбсолютно! Simple Smile
Какво биха казали бретарианците и слънцеядите (ама че дума) точно за тези витамини и минерали... Laughing

А бретариянството е такъв скам, че нямам думи Laughing

Общи условия

Активация на акаунт