Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 021
  • 228
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 14 654
И аз не разбирам защо се споменават начесто кока колата и другите храни, за които всички сме убедени, че не е добре да присъстват в менюто. Все едно като давам на децата да ядат каквото искат, те непременно ядат пакетчета с канцерогенни бонбони и ги прокарват с кока кола. Даже мога да кажа, че след като се нахранили с нормална и вкусна храна, после нямат особен глад за вредни пълнежи. И не си правят междинни закуски от ядки с плодове, защото стомасите им не стържат от глад през 2 часа.

# 91
  • Мнения: 4 150
За да има реален избор,трябва да се сложат плодове,зеленчуци,крава с виме,жена с млечни гьрди и сурово месо.
Всичко е непреработено и в суров вид.

А ако му се предложи не сурово месо и мляко как реагира голямото дете?При това му се предложи на обяд като е гладно.Как реагира ако никога не е опитвало такава храна и му се предложи от родителите му,и как реагира ако се предложи от чужди хора?
И защо на всяка цена трябва да е сурово?
Не виждам какъв е проблемът с обработката на храната и защо постоянно трябва да се възнасят разни суровоядци?Айенгар е на почти 94 г.,яде готвена храна,със сигурност не изглежда зле и все още може да седи на главата си и да прекарва няколко часа в асани.
Къде е истината тогава?
Проблемът с разни хранителни режими е в страха от остаряване и смъртта,но суровоядството не е решение.

Човек е измислил начини да си обработва храната,така щото да стане годна за употреба от него.Поради тази причина смятам,че проблема не е в готвеното,а в начина на производство,съхранението,неправилната обработка и начин на приемане на храната-примерно като хранене през 1 час..
Така че авокадо от другия край на земята,брано зелено, и дозряло и облъчено е доста по-зле от прясно сготвена храна местно производство.
Защото плодовете и другите природно "приготвени" продукти са в своя натурален вид и стават за ядене без да бьдат обработени.Така ги е сготвила природата за нас.
Не мисля,че природата е разчитала на това да "поумнеем" с еволюцията и да открием огьня,който именно с тази цел да използваме:да горим храната,за да стане ядлива за нас.Огьнят има сьвсем друго предназначение в природата.Най малката му функция е да се обработва храната с него.
Тя сьздава организми и им дава веднага вьзможност да оцелеят с това,което е преценила.

Ако ще слагаме на масата сготвени меса,би било редно да направим и сладкиши с плодове,плодови кремчета,печени банани сьс захар и тн.Как мислиш?
Не случайно вкусовите рецептори на езика най отпред(кьдето опитваме храната си) са за сладко!
Инстинктивно опитваме храната и ако не е сладка се замисляме дали става за ядене (подсьзнателно,инстинктивно).

Аз лично,когато ям нещо друго или когато хората "защитават" "разнообразната" си храна,си мисля,..какво ми даде това,което изядох и дали не се лиших от нещо по добро.
Ако изям едно кюфте какво ще ми даде,при условие,че мога да изям една сурова супа от див чесьн и да изпия 1 литър морковен сок?На вкусовите желания на езика,аз лично,опитвам да не ставам жертва.

Иначе знам и сьм убеден,че храната не е най важния фактор за дьлголетие и здраве.Това го разбрах откакто познавам ГНМ.

А кюфтетата,ако нямат лук,магданоз,подправки и,и,и...не знам дали някое месоядно дете би ги дори помирисало.Аналогично с примера за авокадото или?
Цитат
Стига с това авокадо - толкова е гнусно, че ако не е смесено с много сирене, подправки и сметана, не става за ядене

Това,че индустрията злоупотребява,за да поддьржа бурно растежа на икономиката(принудително,поради ред причини) не е наша 100% вина,но можем малко или много да повлияем на прекомерното безсмислено производство.
Знам(виждал сьм) как с тонове се изхвьрлят месо,масло и мляко,само и само да не се продадат на 50% на потребителите.

Не е нужно да се консумират повечето от храните всеки ден.Трябва да се яде простичко.
Сьщо сьм виждал какво се крие под етикетите "био храна".Нормална,пьлна с аб и пестициди,гмо храна само с друг етикет.
Питам се,в какьв болен свят живеем и защо стигнахме до там. Thinking

# 92
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Какво имаш предвид с това, че вегетаиянството е лукс? Не те разбрах.

Имам предвид, че не трябва да се самозабравяме в теориите за начините на хранене, които са плод само и единствено на изобилието, с което разполагаме.
Ако си наистина гладен, хич няма да мислиш дали това между зъбите ти е дишало кислород или въглероден диоксид.

Земеделието също унищожава горите и обезкървява почвата, ако се прави урбулешката.

Твърде много човеци има на Земята.
Това е проблема.
Не вратните пържоли.

# 93
  • Мнения: 14 654
Кристиян,
аз съм на същото мнение - трябва да се яде простичко, а храната да е по вкуса на хората, за които се приготвя. На теб авокадото ти харесва със сол, а на мен - със сметана. У дома пък не добавяме сол към нищо. Особесност, какво да се прави.
Да не мислиш, че като ядем месо, не обичаме лук, магданоз и други зеленчуци? Разбира се, че се ядат зеленчуци, но към тях се яде и всичко друго. Авокадото изобщо не е местен продукт и е нормално да не се харесва особено от българчетата. Ако тукашните деца трябваше да си набавят нужните хранителни вещества от авокадо, то щеше да е достъпно, както са черешите и джанките.

# 94
  • Мнения: 4 150
....После да избием и хищниците,защото нямат право да изяждат зайчетата-вършат голямо зло като посягат на невинните тревпасни....

то и това вече е предлагано и то съвсем сериозно
разни уж зелени искали да разделят Африка на 2 - хищници и тревопасни
и станали още по-агресивни и от перс след обяснения от специалисти, че това ще превърне целия континент в пустиня


иначе гледам и Christian протипоставя лъскавите опаковки на плодовете
а месото, рибата, яйцата къде са?

четох веднъж едно проучване
на малки деца предложили сами да си избират храната
един ден било грах, друг ден било риба, трети ден само хляб, после само телешко
но нямало дете всеки ден да посяга само към зелениите, посягало все и към другото
та така със свободния избор

Дано като прочетеш последния ми постинг да ме разбереш.Едно дете нито яйце,нито месо,нито риба би посегнало,ако са сурови.Дори и печени да са,без сол и подправки,сосове...не би ги изяло.
Става дума да предложим на децата храни,които природата е сготвила,а не човекьт.
И не мисля,че Персимон е агресивна.Напьлно я разбирам и знам какво иска да каже.
В един форум,с няколко постинга,е невьзможно обаче да се обясни еволюцията и смисьла на живота.Още повече,ако участващите в темата предлагат мнения,базирани на "четох едно проучване".

# 95
  • Мнения: 4 150
Кристиян,
аз съм на същото мнение - трябва да се яде простичко, а храната да е по вкуса на хората, за които се приготвя. На теб авокадото ти харесва със сол, а на мен - със сметана. У дома пък не добавяме сол към нищо. Особесност, какво да се прави.
Да не мислиш, че като ядем месо, не обичаме лук, магданоз и други зеленчуци? Разбира се, че се ядат зеленчуци, но към тях се яде и всичко друго. Авокадото изобщо не е местен продукт и е нормално да не се харесва особено от българчетата. Ако тукашните деца трябваше да си набавят нужните хранителни вещества от авокадо, то щеше да е достъпно, както са черешите и джанките.
Да,това е друг фактор сьщо.Кьде живеем.Природата и това е измислила,да ни храни ,кьдето и да сме без да има нужда от импорт.
За месото имах пред вид друго.
Аз лично не мога да ям печено месо или кюфтета или изобщо месо в някакьв вид,ако няма подправки кьм него.т.е.да е  овкусено.Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

# 96
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Още повече,ако участващите в темата предлагат мнения,базирани на "четох едно проучване".

Мда.
В последното GEO има чудесна статия как тъкмо готвенето се е отразило на човешката еволюция.
Интересено е.

С източници и прочие.

Принципно и аз предпочитам сурови неща, но да кажа, че не ми омекват колената от аромата на палачинки ще бъде огромна лъжа.

Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

О, сериозният, истински ГЛАД овкусява прекрасно дори суровото месо, сигурна съм:)

# 97
  • Мнения: 4 150
Още повече,ако участващите в темата предлагат мнения,базирани на "четох едно проучване".

Мда.
В последното GEO има чудесна статия как тъкмо готвенето се е отразило на човешката еволюция.
Интересено е.

С източници и прочие.

Принципно и аз предпочитам сурови неща, но да кажа, че не ми омекват колената от аромата на палачинки ще бъде оргомна лъжа.
Знам за коя статия говориш.Ако е тази  в този брой.

http://www.geo.de/GEO/heftreihen/geokompakt/71044.html

На мен да не мислиш,че не ми се яде всичко,което се предлага...храната е най силната дрога и ние всички сме зависими като наркомани... Embarassed

# 98
  • Мнения: 14 654
Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

Ето че хората са различни - на мен ми е достатъчно да го поопърля в тигана без никакви добавки и после - направо в чинията. Много по-просто и бързо е от приготвянето на гърне боб, който без подправки наистина не може да се яде Simple Smile Но се благославя от всички вегетарианци като източник на протеини.

# 99
  • Мнения: 4 150
Месото само по себе си няма вкус,който да ме накара да го прегльтна.

Ето че хората са различни - на мен ми е достатъчно да го поопърля в тигана без никакви добавки и после - направо в чинията. Много по-просто и бързо е от приготвянето на гърне боб, който без подправки наистина не може да се яде Simple Smile Но се благославя от всички вегетарианци като източник на протеини.
Пак говориш за вьпрос на вкус.Аз писах вече,че не ям за вкуса,а за да оцелея и да сьм здрав.
Ако трябваше да следвам вкусовите си рецептори,може би щях да ям само шоколад и да умра след кратко време.
Боб не ям,нито пьк бих го варил.Единствено бих го покьлнал защото тогава се развиват хранителните му качества най много.И не ми е нужен огьн.Ще оцелея и без него в случай на нужда.
А и не става дума кое по бьрзо се приготвя защото природните сурови продукти нямат нужда от "поопьрляне в тиган".Както ти ядеш месо без нищо,така явно вегетарианците им е вкусен бобьт без подправки.Вьпрос на вкус,както казваш. Grinning

# 100
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
...храната е най силната дрога и ние всички сме зависими като наркомани... Embarassed

Simple Smile) то само храната да беше.
А кислорода?

Ако ще мислим в крайности за спасяването на планетата, би трябвало просто да се гътнем веднага.
Всички.

# 101
  • Мнения: 4 150
...храната е най силната дрога и ние всички сме зависими като наркомани... Embarassed

Simple Smile) то само храната да беше.
А кислорода?

Ако ще мислим в крайности за спасяването на планетата, би трябвало просто да се гътнем веднага.
Всички.


При храната имаме избор,но при кислорода нямаме.Той ни е дадена зависимост.

# 102
  • Мнения: 245
Какво имаш предвид с това, че вегетаиянството е лукс? Не те разбрах.

Имам предвид, че не трябва да се самозабравяме в теориите за начините на хранене, които са плод само и единствено на изобилието, с което разполагаме.
Ако си наистина гладен, хич няма да мислиш дали това между зъбите ти е дишало кислород или въглероден диоксид.

Земеделието също унищожава горите и обезкървява почвата, ако се прави урбулешката.

Твърде много човеци има на Земята.
Това е проблема.
Не вратните пържоли.

Съгласна съм, че промишленото земеделие, а особено ГМО земеделието е унищожително. Но това за изобилието и вегетариянството изобщо не е вярно. Напротив, бедните народи, примерно обикновените китайци, индийци, тайаландци, индонезийци, африканци, ядат предимно вегетариянска храна, не по убеждение, а защото е много по-евтино. Дори в менюто им да има малко месо, често то е може би 1-2% от количеството храна и то далеч не всеки ден.

Освен това добре се знае и е изчислено точно, че поддържането на месояден режим на хранене е в пъти по-скъп от вегетариянския. Просто количеството зърно и растения, които отиват за изхранване на животни, които после дават определено количество месо(калории) е много, МНОГО по-голямо от това необходмо занабавяне на същите тези калориии нахранване на хората с растителната храна.

Месоядстовто е философия на изобилието не веганството. Дори в България, където хората уж не са били веге в миналото, ако се замислиш, първо 260 дни в годината са пости по християнската вяра, и те са се спазвали. Второ баба ми ми е разказвала как са живели едно време, прасето се е колело на коледа и яло се каквото се яло прясно, после месото се е осолявало и се държало в каче, като веднъж седмично се е вадело по малко месо и се е яло. И това е било няколко месеца зимата. И те са били голямо семейство. Сега едно прасе се изяжда от една компания за 2 дни. Т.е количествата не са били съществени. Нито често се е яло пиле-пилетата са били необходими за яйца,и само като някоя кокошка спре да снася се е колела, както и излишните петли, но едно обикновено семейство не е имало огромно количество кокошки за да яде често.

# 103
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
При храната имаме избор,но при кислорода нямаме.Той ни е дадена зависимост.

Не е зависимост.
Условие за живот е.

Не нечия диета е опасна за планетата.
Начина на мислене е, което пречи.


Напълно излишно е да се опитваш да ме убедиш.
Ей сега се напънах да сметна.
Не ям месо от 23 години.

Но в Тибет пият чая с мас, все пак.
Да не забравяме хората, които ядат насекоми.
Всъщност, точно в насекомите е надеждата за изхранване на човечеството.
Изобилни и питателни - просто чудесно:)

# 104
  • Мнения: X
Christian, ако наистина следваш тези правила, то би трябвало да консумираш само диви плодове и зеленчуци, а тях, както знаем, ги има само по няколко месеца в годината
После какво следва?
Изпадаш в летаргия може би до следващата реколта?
Или е ред на някои нещица, дошли от другия край на света
Много еко пред месото и яйцата от близката еко ферма


Перс, моето семейство изяжда едно прасе на година
Докога ще пишеш небивалици как хорат се тъпчели с месо...
За трима възрастни купуваме мкс 2.5 кг на седмица

Общи условия

Активация на акаунт