Веганство/вегетарианство-За и Против

  • 20 011
  • 228
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 495
Ако се добавят и курбаните/жертво приношения на животни/.Те са езически-християнски.Май се събира повече месо Wink

# 181
  • Мнения: 2 761
Прабългарите не са правили реални жертвопринушения,а символични и на коне.Но явно с идването на християнстовото е трябвало да започне заличаването на езическите корени и започнали да принасят в жертва агнета.
И дори и така, по време на летни пости може да са се лишавали от месо,но като издоят кравата,козата,овцата,няма да и хвърлят млякото,ами ще го изпият.Т.е. омега 3 киселините са идвали оттам.
Та така с "веганизма" по бг земи.

# 182
  • Мнения: 245
Eeee, строгият пост не е 260 дни в годината. Строг пост е, когато не се консумират животински продукти, но през повечето време те са разрешени Simple Smile Мерси за рецептата!

Има няколко вида пост. Без месо, без млечни и животински от какъвто и да е вид, без мазнина и без готвена храна. Всеки следващ, включва и предните ограничения. В годината стандартно постите са 260 дни, като от тях има само без месо, след заговезни примерно, а има и такива на сурови плодове и зеленчуци, че и такива без нищо, дори вода (тримерене). Животинските продукти не са разрешни през повечето време за православните християни, които следват стриктно канона.

моля Simple Smile

# 183
  • Мнения: 2 761
А с каква цел по време на пости в някои дни разрешават риба и вино?Съвременните пости определено са измислица на църквата.

След заговезни месото в зимника е свършило,така че някой и да иска-изяло се е по време на януарските празници и понеже те са тежки за черният дроб,трябва да се пости за пречистване.Сурови зеленчуци са или трушии,или моркови,цвекло,гулия,които са били заровени в пясък и пръст,за да се съхранят.Като свършат мръвките се изяждат останалите запаси.И така до следващата реколта.
Летните пости-когато слънцето пече,тялото няма много нужда от много храна,за да не "прегаря",тогава е по-лесно да се кара на сурово,но дедите ни са си обработвали зеленчука,щото на никой не му се е драйфало и ...,когато реколтата на полето трябва да се прибира.

Последна редакция: чт, 21 юни 2012, 15:58 от ОМ

# 184
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 733
Къде сте се изпокрили?
 Поизоставили сте темата? Аз си мислех, че тук ще намеря много отговори на въпросите, които ме ръфкат newsm78 Аз нали съм НеоВегатарианка, та събирам всякакви мнения. Беще ми интересно тук. Понаминах няколко пъти, ама ...няма никой Thinking

# 185
  • Мнения: 245
Къде сте се изпокрили?
 Поизоставили сте темата? Аз си мислех, че тук ще намеря много отговори на въпросите, които ме ръфкат newsm78 Аз нали съм НеоВегатарианка, та събирам всякакви мнения. Беще ми интересно тук. Понаминах няколко пъти, ама ...няма никой Thinking


От тази тема ли чакаш да научиш нещо? Grinning

По-скоро виж този сайт: http://www.30bananasaday.com/

ако не четеш английски, виж в интерент, със сигурност ще намериш много неща  Peace

# 186
  • Мнения: 888
Аз съм "ЗА" вегетарианството, въпреки, че за сега само правя опити.

# 187
  • Мнения: 14 654
Моите наблюдения върху хората продължават да показват, че начинът на хранене изобщо няма такова значение, каквото му придават последователите на една или друга диета, които са се превърнали в проповедници. Изглежда, че е по-важно как ядеш, а не какво.

# 188
  • Мнения: X
Моите наблюдения върху хората продължават да показват, че начинът на хранене изобщо няма такова значение, каквото му придават последователите на една или друга диета, които са се превърнали в проповедници. Изглежда, че е по-важно как ядеш, а не какво.
Смяташ, че няма никакво значение, ако ядеш маргарини, меса, натъпкани с хормони и антибиотици, храни, пълни с Е-та, и т.н.?    
Начинът на хранене няма значение, когато се ядат правилните храни.
И когато ядеш само боклуци, начинът на хранене пак е без значение.

Сега чета една книга точно за храненето на българите преди 100 години и сега.
Тогава сме били една от най-здравите нации.....Сега сме кажи-речи първи по болести и болни хора.Защо е така?След като имаме здрав ген, защо не сме го наследили?
Защо и така напредналата медицина не ни помага да сме все по-здрави?
Има все по-нови и по-нови лекарства, все по-скъпи и по-скъпи лечения, а хората стават все по-болни и по-болни.
Ако не е от всичката боклучава храна, пълна с какво ли не, само не и с "храна" за тялото ни, не знам от какво се разболяваме. 

# 189
  • Мнения: 5 713
Краси, няма смисъл....иначе рискуваш и ти да минеш в измислената категория на проповедниците...какво смешно определение.  Laughing

Веганството/вегетарианството не е диета. Wink

# 190
  • Мнения: X
Вери, аз няма да убеждавам и да споря.
Само задавам въпроси.Пък който иска и намери смисъл, нека се замисли.За себе си, не на мен да отговаря.   
Иначе, знам , че е най-лесно да влезеш в хипермаркета, да хвърлиш в количката хляб, месо, кока кола, няколко вида бисквити, на които пише "без захар, чипсове , на които пише "без консерванти", и да си кажеш "Ето, погрижих се за здравето на семейството." -минала съм по тоя път.
Някои хора се замислят и променят нещата, поне за себе си.
Други си карат по инерция и продължават да пълнят касите  на Хранителната Промишленост.
А някой дали се замисля защо се нарича точно Промишленост?    Twisted Evil

# 191
  • Мнения: X
...Иначе, знам , че е най-лесно да влезеш в хипермаркета, да хвърлиш в количката хляб, месо, кока кола, няколко вида бисквити, на които пише "без захар, чипсове , на които пише "без консерванти...

не си нито първата, нито последната в темата с идеята, че само това е единствената алтернатива на веганството
живи и здрави с такава пропаганда

 Joy

# 192
  • Мнения: 245
Toва е масовата алтернатива на веганството. Има и не-масови. Примерно разните нисковъглехидратни диети, в които се яде основно месо. Следващите им ги са убедени, че са много здравословни, като има пълен игнор на малкото проблемче с карциногенността на кетозата, доказана безпрекословно  многократно и приет научен факт. За да заобиколят проблема се измислят нови термини като "кетоадаптирани" и прочее. Жалко за спазващите тия режими.

# 193
  • Мнения: 5 713
Не мога да се съглася. Simple Smile
Имаме всеядни и в същото време здравословно хранещи се приятели. От всичко по малко - балансирано меню и пълноценна храна (whole food както е модерно да се казва Simple Smile). Без продукти от химико-вкусовата промишленост. Около града има много ферми, всякакви. Въпрос на желание кой от къде ще реши да пазарува. А какво - според разбиранията и потребностите.

Веганството не винаги е равно на здравословно хранене.
80/10/10 за мен не е здравословно също. Или ако е, то то работи само за единици.

# 194
  • Мнения: 14 654
Примерно разните нисковъглехидратни диети, в които се яде основно месо.

Да, еднакво досадни с веганите, тях също слагам към проповедниците.

Общи условия

Активация на акаунт