Отзиви за НФСГ

  • 22 865
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 0
Здравейте!
Моят брат учи в тази гимназия. Сега ще бъде 11-ти клас.
Честно казано много съжалява, че е останал в гимназията.
Чиста загуба на време и пари за уроци. Прекалено много нерви, без смисъл.
Трябваше да си остане в  СОУ-то, да има отлична диплома и да си учи финанси като студент, а не сега да страда бъдещето му от комплекси на учители.
 
И все пак, ако на децата Ви им хареса училището, просто от сега трябва да им кажете, че е нужно търпение  и здрави нерви. Успех!

# 46
  • София
  • Мнения: 58
Здравейте!
Моят брат учи в тази гимназия. Сега ще бъде 11-ти клас.
Честно казано много съжалява, че е останал в гимназията.
Чиста загуба на време и пари за уроци. Прекалено много нерви, без смисъл.
Трябваше да си остане в  СОУ-то, да има отлична диплома и да си учи финанси като студент, а не сега да страда бъдещето му от комплекси на учители.
 
И все пак, ако на децата Ви им хареса училището, просто от сега трябва да им кажете, че е нужно търпение  и здрави нерви. Успех!

Може ли да споделиш повече подробности. Какво точно имаш впредвид?

# 47
  • Мнения: 0
 Ами ще Ви споделя това, което брат ми казва у дома. Не се и съмнявам в казаното от него, защото винаги е бил честен и много ученолюбив.
Първото оплакване, което получихме от него беше заради предмета География. Госпожата си нямала семейство и хоби явно и целият й живот бил този предмет. Окей чудесно, само че била маниякално взискателна. Искала подробности, които не само не са в учебника, но и в тетрадката не са записани. И така брат ми си учи цял уикенд у дома. Моли ме да го изпитам на 3 урока, за да е сигурен, че е затвърдил нещата. Гледам и дали си знае нещата от тетрадката. Доволна съм. Той винаги е обичал географията и се е справял с нея. Отива братчето ми в Понеделник да го изпита г-жата и ми носи 4-ка. Стана ми доста странно. Попитах го дали е преговорил, попитах го и дали се е притеснил докато са го изпитвали. Той ми отговори, че г-жата постоянно го е прекъсвала, не му е позволявала едно изречение да каже сам. На края пък му и задавала въпроси, изискващи невероятни подробности. Първоначално с майка ми решихме, че жената може и да не е имала хубав ден. Случва се на всеки. Но след първата 4-ка последва още една и още една и още една. Накрая на срока момчето ни имаше 4,4,5,4. Най-гадните тестове, който съществуват по География май тя ги беше измислила. Майка ми веднъж отиде на една от родителските срещи, видя наколко негови съученички и ги попита за Географията. Децата казаха същите неща, които сподели и братчето ми.
Разказах Ви само за един предмет, един учител...но всъщност повечето от учителският колектив, който му се беше паднал, бяха такива. Хвърлихме доста пари за уроци: математика, английски, немски и т.н Много старание влагаше детето, много пари влагахме и ние... и за какво? Все някакви смешни стотни да го делят от стипендия. На брат ми чак му писна да се нервира. Обещал си е тази година да учи колкото да минава годината, вече знае, че дипломата му няма да е такава каквато искаше.
Именно за това казвам, че е било по-добре да го оставим в старото му училище. Да си реди шестиците, да си има прекрасна диплома и без никакъв зор да влезе студент и да учи икономика.
Не съм имала за цел да оплювам училището, но то просто не е онази елитна търговска гимназия, която беше преди години. Много ми е тъжно Sad

# 48
  • София
  • Мнения: 58
Съжалявам, че брат ти не се чувства добре в това училище. Все още не съм си създала лично впечатление....предстои родителска среща на 3/10 и може би след нея ще добия повече впечатления. Аз обаче мисля, че каквото и да се случва човек трябва да намери причина /дори да му се налага да търси по-дълго/ да харесва това, което прави и мястото където е. Сигурна съм, че трудностите, които изпитва сега ще му се възнаградят в бъдеще.

# 49
  • Мнения: 304
Скрит текст:
Ами ще Ви споделя това, което брат ми казва у дома. Не се и съмнявам в казаното от него, защото винаги е бил честен и много ученолюбив.
Първото оплакване, което получихме от него беше заради предмета География. Госпожата си нямала семейство и хоби явно и целият й живот бил този предмет. Окей чудесно, само че била маниякално взискателна. Искала подробности, които не само не са в учебника, но и в тетрадката не са записани. И така брат ми си учи цял уикенд у дома. Моли ме да го изпитам на 3 урока, за да е сигурен, че е затвърдил нещата. Гледам и дали си знае нещата от тетрадката. Доволна съм. Той винаги е обичал географията и се е справял с нея. Отива братчето ми в Понеделник да го изпита г-жата и ми носи 4-ка. Стана ми доста странно. Попитах го дали е преговорил, попитах го и дали се е притеснил докато са го изпитвали. Той ми отговори, че г-жата постоянно го е прекъсвала, не му е позволявала едно изречение да каже сам. На края пък му и задавала въпроси, изискващи невероятни подробности. Първоначално с майка ми решихме, че жената може и да не е имала хубав ден. Случва се на всеки. Но след първата 4-ка последва още една и още една и още една. Накрая на срока момчето ни имаше 4,4,5,4. Най-гадните тестове, който съществуват по География май тя ги беше измислила. Майка ми веднъж отиде на една от родителските срещи, видя наколко негови съученички и ги попита за Географията. Децата казаха същите неща, които сподели и братчето ми.
Разказах Ви само за един предмет, един учител...но всъщност повечето от учителският колектив, който му се беше паднал, бяха такива. Хвърлихме доста пари за уроци: математика, английски, немски и т.н Много старание влагаше детето, много пари влагахме и ние... и за какво? Все някакви смешни стотни да го делят от стипендия. На брат ми чак му писна да се нервира. Обещал си е тази година да учи колкото да минава годината, вече знае, че дипломата му няма да е такава каквато искаше.
Именно за това казвам, че е било по-добре да го оставим в старото му училище. Да си реди шестиците, да си има прекрасна диплома и без никакъв зор да влезе студент и да учи икономика.
Не съм имала за цел да оплювам училището, но то просто не е онази елитна търговска гимназия, която беше преди години.
Много ми е тъжно Sad
И аз завърших НФСГ, явно не са сменили учителката по география Stop До болка познато ми е. Приеха ме в това училище след осми клас, не изучавахме интенцивно език. А от специалните предмети няма кои знае каква нужда, защото се учат доста по разширено в университета.
Сега ако трябва да избирам училище, с две ръце съм за езикова гимназия.
Остана ми машинописа по десетоопръстната, който ми служи и до ден днешен Joy

# 50
  • София
  • Мнения: 58
За сега мога да кажа, че съм спокойна за сина си. Чувства се добре в училището. Намери нови приятели, ходи с желание на училище. Има респект от учителите и доколкото се запознах с тях - повечето са сериозни хора, които имат отношение към децата. За сега най-важно ми се струва да си да е добре на мястото на което е и да не съжалява за неща, които са останали в миналото.
Както може би повечето деца първото му желание беше езикова гимназия, но това, че не беше достатъчно сериозен в подготовката Confused го накара да харесва и иска НФСГ. В началото беше самонавиване, но сега вече знам, че наистина му харесва. Езика може да се научи и извън училище, но това, което ще научат в НФСГ или в друго професионално училище, няма да научат никъде. Доказано е че знанията от висшето образование остават 5 години, докато тези от средното образование - поне четири пъти повече. Не пренебрегвайте това, което сте научили в този период.

# 51
  • Мнения: 0
Наистина учителката по география е ужасна!Аз съм учил 3 години география при един от най-взискателните и добри учители в България!В седми клас пишехме по 3 страници голям формат план, но за разлика от г-жа Захариева, (няма да споменавам името му) той обясняваше планът на разбираем от учениците език.Г-жа Захариева ни кара да пишем сравнително по-малко (около страница, страница и половина голям формат), но не го обяснява като за ученици от 8 клас, а като за завършващи 12!
И още нещо ми направи впечатление!Тя забравя какви отклонения от учебника е правила и ни е карала да записваме в тетрадките си и когато изпитва винаги пише лоши оценки.Може би си мисли, че сме на нейното ниво на образованост!
За сега тестовете й не са много трудни!  bouquet
Пожелавам на учениците, който ще постъпят в НФСГ през 2013 година успех при нея, ако не се е пенсионирала до тогава!  bouquet

# 52
  • Мнения: 0
А да, госпожа Захариева.

Помня часовете ми при нея. Вярно, жената има големи изисквания към учениците си, но да кажеш, че е вманиачена в предмета си на преподаване е груба грешка. Всеки изучавал география ще признае, че това е относителна наука, защото природните обекти, демографските показатели и политическите влияния подлежат на постоянни промени. Помня как в часовете ми при госпожата тя често ни диктуваше най-новите данни според съответната година относно икономическите показатели или демографските фактори на дадена страна. Понякога тези неща ги нямаше в учебника, а се случваше и госпожата да не ни ги даде, но е логично, че щом ще говориш по геогрфия е нужно да се запасиш с необходимите ти актуализирани данни. Все пак НФСГ е икономическо училище и се очаква от бъдещите икономисти да са наясно със случващото се в момента и то особено във формата на цифри. Не мога да кажа, че винаги съм била изрядна при госпожа Захариева, но пък никога не съм и обичала географията. Това обаче не ми е пречело да се трудя или поинтересувам в часовете й, да изкарвам твърди петици на изпитване, но да получавам максимален брой точки на тестовете й. При нея получих първата си двойка в  гимназията, но не защото госпожата не беше в настроение, а защото наистина не бях чела конкретния урок и неможех да се изкажа по него.

Начинът й на изпитване е старомоден и най-малката неточност ще ти свали оценката с единица, но не е коректно да се твърди неточното и да се изгражда представата, че госпожата е някакъв цербер без лични ценности и живот, живеещ единствено да тормози децата ви.

Гимназията е следващата стъпка в живота, с която всяко дете се сблъсква. Не е нужно да ви убеждавам, че животът не е само розови облачета и танцуващи клоуни, защото всички знаем, че не е така. Но разбирам, че за всеки родител е много важно да запише детето си в училище, където ще научи нещо и ще се чувства добре. Времето, което аз прекарах в НФСГ не беше най-лекото преживяване. Да, има ги гадните учители, за които все нещо не дознайваш. Да, ще се спукаш да учиш цял уикенд и пак няма да постигнеш максималното. Но колкото и строг да е учителският състав на НФСГ, ще ви кажа, че това са наистина образовани хора, които имат сърца и не пишат на детето ви слаби оценки, защото прическата му не им харесва. Напротив. В случая с госпожа Захариева мога да ви кажа, че при всичките 5-ци и 4-ки, и няколкото 6-ци при нея, винаги съм оставала с 6 на края на годината. Госпожата е взискателна и строга, но може добре да прецени възможностите на всеки. Ако проявяваш интерес в часа й, внимаваш, не си говориш със съседа и си четеш уроците поне веднъж, няма как госпожата да не те забележи и да не оцени това старание. (Мога да твърдя това не само за тази госпожа.) Не всички ни влече географията и какво значение има дали е развито овцевъдството в северна или южна България, но госпожата винаги ни е казвала кога има свободни часове за консултации, за да отидем и да ни повтори, ако трябва и потрети нещата.

Все пак какъв е смисълът детето ти да учи при някой учител, който ще му напише 6 само, за дето си е донесло химикал и тетрадка. Нали уж цялата драма по записванията в гимназиите е накрая детето да остане с някакви трайни знания.

Помня, че мойте съученици от основното училище всички бяха влязли в езикови гимназии, СМГ, НПМГ и т.н. Много им завиждах, защото те винаги имаха намалени часове и по-дълги ваканции, а когато трябваше да отучват имаха спортни празници. Можеха да кажат на учителите си, че няма да идват зя някой предмет и целият клас и учителят не отиваха. В НФСГ няма такиви лигавщини. Последния ден преди ваканцията? Ще стоиш до последно. Първи ден след ваканцията? Контролно - имал си достатъчно време да учиш. Не си си прочел урока? Щом другите го знаят, нищо не те извинява.

Дисциплина или високи изисквания, не знам какво е, но НФСГ е едно сериозно учреждение и децата получават това, което са заслужили. Отлична диплома не се получава просто ей така. Трябват си нерви, търпение и старание. Ако искаш пълно 6 без да си мърдаш пръста, винаги можеш да влезеш в някоя езикова гимназия, но после не съжалявай, ако останеш разочарован от бъдещите ти възмжности.

 Мога спокойно да твърдя, че с ециализираните гимназии са по-добрият избор в момента. Да, езиковите гимназии имат предимство в изучаването на езици, но дори това не е гарантирано. Език най-добре се учи на уроци.

# 53
  • Мнения: 1
Здравейте. Създадох акаунт тук, само за да отговоря.
12. Клас съм в НФСГ - предстоят ми матури.
Като човек, учил в гимназията 5 години, наблюдайвки работата, процесите и АБСОЛЮТНО всичко в действието на училището и учителите, мога да кажа, че съм изключително недоволна от качеството, количеството и обхвата на знанията си.
Втория срок тази година подадох жалба, свързана с организацията на училище, в която споменавах още няколко важни проблема. Дойдоха на проверка от РУО, нещата по някакъв магически начин бяха оправдани, а аз излязох лъжкиня 😁 сега чакам да си взема дипломата, за да отговоря и на РУО и на директорката с това, което е истина и факт. Ако не почакам, може и да не си взема дипломата.
Има малко учители в гимназията, които правят това, което правят, с удоволствие и умело, успявайки да задържат вниманието и наистина да налеят знания в главите. При другите е важно материалът да се предаде, просто да се мине, да се отчетат и толкова.
Положението с тоалетните е критично.
Парите за настоятелство и охрана - също. Не е законно да се събират пари за настоятелство, но тук те се гонят под претекст,че са дарения! В последствие дават фалшив списък с това за какво са ползвани парите.....
Проблемите са много. Много. Доста мога да говоря и да давам примери.
Не бих съветвала да записвате децата си тук.
Аз съжалявам, че останах в гимназията.

# 54
  • Мнения: 1
Здравейте. Създадох акаунт тук, само за да отговоря.
12. Клас съм в НФСГ - предстоят ми матури.
Като човек, учил в гимназията 5 години, наблюдайвки работата, процесите и АБСОЛЮТНО всичко в действието на училището и учителите, мога да кажа, че съм изключително недоволна от качеството, количеството и обхвата на знанията си.
Втория срок тази година подадох жалба, свързана с организацията на училище, в която споменавах още няколко важни проблема. Дойдоха на проверка от РУО, нещата по някакъв магически начин бяха оправдани, а аз излязох лъжкиня 😁 сега чакам да си взема дипломата, за да отговоря и на РУО и на директорката с това, което е истина и факт. Ако не почакам, може и да не си взема дипломата.
Има малко учители в гимназията, които правят това, което правят, с удоволствие и умело, успявайки да задържат вниманието и наистина да налеят знания в главите. При другите е важно материалът да се предаде, просто да се мине, да се отчетат и толкова.
Положението с тоалетните е критично.
Парите за настоятелство и охрана - също. Не е законно да се събират пари за настоятелство, но тук те се гонят под претекст,че са дарения! В последствие дават фалшив списък с това за какво са ползвани парите.....
Проблемите са много. Много. Доста мога да говоря и да давам примери.
Не бих съветвала да записвате децата си тук.
Аз съжалявам, че останах в гимназията.

Явно някои неща не са се променили - парите за настоятелството. Нас също ни гонеха, 2006-2011.
Аз съм доволен от училището. Няма никога да забравя класната Даниела Козова, която ми беше и по литература и Иванка Крумова по счетоводство - взеха ми страха тези жени. Към днешна дата си спомням само хубавите неща.
Захариева (Гуфи) беше забавна, изключително взискателна, искаше да помним планините около София по отдалеченост от града. Изпитваше от 1-ви до 5-ти номер, 10-ти, 13-ти и 26-ти номер, аз бях 6-ти и винаги ме прескачаше. Освен предпоследния ми час при нея, писа ми 2-ка на изпитването и 5-ца за годината, иначе щях да имам 6-ца. Завърших с общ успех от 5,54, приеха ме в УНСС, завърших Маркетинг там. Оценките от диполмата няма да повлияят сериозно върху живота или личностното развитие на вашите деца.

Откровено казано, ако можех да се върна назад, щях да си напъна дупето, да уча здраво по Български, за да изкарам добра оценка на изпита и да вляза в немската или френската, но имах висока такава по математика и НФСГ/НТБГ бяха моите опции. Защото ме мързеше да си напъна дупето за втори чужд език и съм само с английски. А втория чужд език във ФСГ е пълна пародия, с 2 часа на седмица.

Виждам, че децата сега имат и час по музика - пълен абсурд. Специалните предмети не са от отгромна полза, но на времето имаше доста силни учителки. Уви, голяма част от тях са пенсионирани, други не са вече сред нас.

Горд съм, че завърших гимназията, пирято ми е като мина със 76 по булеварда и видя червената сграда с кулата. Simple Smile

Но ако искате децата ви да имат някакво предимство в живота е добре да се напънат за езикова гимназия. Реално това, което ФСГ ми даде като предимство е да не уча толкова здраво първите 2 години в УНСС и да си изкарам Счетоводството с 6-ца, защото изпита в моята специланст беше изключително базов и нямаше общо с контролните на Иванка Крумова. Изглежда сурова, строга е, но много интелигентна. Винаги ще я помня с добро и усмивка.

Успех на всички деца. Simple Smile

# 55
  • Мнения: 249
Здравейте, бихте ли ми казали дали в училището се учи на едносменен режим- примерно - цяла година първа смяна или съответно цяла година втора

# 56
  • Мнения: 508
Паралелките по застраховане не са пипали да учат.
Детето ми завършва 11 клас и е тотално неграмотно

# 57
  • Мнения: 89
Паралелките по застраховане не са пипали да учат.
Детето ми завършва 11 клас и е тотално неграмотно

А от къде тогава идват високите резултати на ДЗИ по БЕЛ?  152 зрелостника имат среден резултат като на 43 деца в популярно частно училище.
Някак не се връзват много добрите матури с неграмотност.
Моля ви за повече подробности!

Общи условия

Активация на акаунт