Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 4

  • 39 764
  • 978
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 10 966
Мон, за жълтеницата не знам, но за другите неща не е права педиатърката ти. Кърмиш на поискване, което значи, че детето ще си определи само кога да си махне нощно кърмене, а за коликите при изключително кърмените деца, ако беше това причината колко лесно щеше да е само  Grinning

титолино, много неприятно. Ти алергична ли си? Не мисля, че има опастност за бебето, но нямам източник, а само мое мнение, но и аз съм се замисляла точно за такава ситуация.

# 496
  • Мнения: 373
Мон, така като те слушам, все едно слушам себе си - първия месец качи 1,800 кг., 5 см. - да сме спирали нощното хранене... Ами не успях, и до сега се кърмим на поискване, но вече той сам си прави пауза от 4-5 часа, но когато си иска. Аз си го храня през нощта когато поиска.
В края на първия месец ние също имахме жълтеница, поне визуално, изследвания не правихме. Изписаха ни глюкоза, но той не изпи и 30 мл. от нея - цяла седмица го мъчих. На проверката след това вече нямахме жълтеница, мина си и без глюкозата, а АМ не съм си и помисляла да давам, за мен е абсурдно просто.   Peace
Божидар до скоро си ядеше на 1,5, 2,5 часа, на 1 час и дори по-често, колики почти нямаше, а сега пък хич. То си е до организъм явно.
Ако бебенцето ти е спокойно, яде, спи, пълни памперсите добре, за какво ти е да му сменяш режима! На 1 месец най-добре е тя да си прави режима, малка е да й се налага режим според мен. Peace

# 497
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Vasencetto, мерси за споделеното  Hug, единственият проблем е, че има ужасни колики и понякога светлозелени нещица из памперса /не редовно, но последните дни вече няколко пъти се случва/. Къркори ѝ много коремчето и се вижда, че плаче от болка...
Исках да я облекча по някакъв начин, пробвахме капки и какво ли не, нищо не помага...

Иначе и аз се надявам жълтеницата да мине скоро сама, поне за това да не се тревожа.

# 498
  • Мнения: 373
Коликите освен да ги облекчавате, май няма спасение много, докато не си минат. Топла възглавничка, гушкане по корем, бял шум, масаж на коремчето - това ни е помагало на нас. По-малко помагаха  разните капки дето смених. Но говоря за батковците- те имаха жестоки колики и почти до 5тия месец беше кошмар, тях обаче ги хранех с АМ и захраних със сок на втория месец по съвет на педиатъра, та съсипах положението още повече.  ooooh!

# 499
  • Мнения: 289
Пак аз  Mr. Green
Водих дъщеря ми на консултация /на 22-ри май става на един месец, качила е около 1400гр за момента/, педиатърката ми каза, че е добре вече да се замисляме за махане на нощното кърмене  Rolling Eyes Според мен на този етап е почти невъзможно това да стане, освен ако не я оставя да се дере и да пищи цяла нощ, което няма да се случи.
В последните дни обикновено яде към 23-24ч, после се буди около 02-03ч и след това към 06-07ч.
Въпросът ми е правилно ли е да се маха през втория месец нощното кърмене или не?
Пак според педиатъра, понеже я кърмя на поискване /едва през последните дни започна да иска да яде през 2 1/2 - 3 часа, преди това искаше през по-малко от 2 часа/, една от причините за ужасните колики, които има, било честото хранене ... според мен едва ли е така, но да питам и тук.

И още нещо - все още не ѝ е минала изцяло жълтеницата и пак ми настояват да давам глюкоза, но тя упорито не я иска... Ако не мине скоро, трябвало няколко дни да е на АМ, а аз да поддържам лактацията през това време... Някакъв съвет как да се справим с жълтеницата?

Привет Мон,
Кърмените бебета наддават различно от тези на АМ. В България все още много педиатри разполагат със схеми за наддаване на тегло, правени въз основа на наблюдения върху изкуствено хранени бебета. Някои кърмачета наддават значително първите месеци, след което могат да забавят наддаването. Храненето на поискване и нощното кърмене обичайно са най-близки до потребностите на изключително кърмените бебета. Понякога премахването на нощното кърмене може да се отрази на лактацията и на наддаването на бебето. Кърмените бебета обичайно нямат нужда от големи паузи. Това , което лекарят може да следи е профилактика на рахита, сега е слънчево време и излагането на бебето на слънце , когато не е толкова силно може да е от полза за това. Наддаването на дъщеричката ти е чудесно и те поздравявам за това! Hug
 
 От написаното от теб разбирам,че лекарите предполагат,че Сияна би могла да има жълтеница причинена от кърмата.
 Кърмаческата жълтеница обичайно се счита за физиологично състояние при кърмените бебета.Най-често се появява през втората седмица от живота на бебето,а количеството на билирубина може да остане повишено  до около 15-тата седмица от разждането,като постепенно в даден период спада до нормалното ниво .
През този период кърменето не би следвало да се прекъсва, тъй като леко повишеното ниво на билирубина обичайно се връща в обичайни граници без да се налагат допълнителни интервенции.
 Билирубинът се изхвърля от организма на бебето с изпражненията и тъй като кърмата има разхлабващ ефект, честото кърмене би могло да бъде от голяма полза .
Няма доказателства ,че тази жълтеница би могла има неблагоприятни последици за детето.Кърмата е оптималната храна за всяко бебе, която го подпомага в неговото развитие и израстване, благоприятства както развитието на стомахчето и мозъка, така и цялостно на организма. 
 Дори при установяването на патологична жълтеница не се препоръчва прекъсване на  кърменето, тъй като съставките на кърмата благоприятстват и подпомагат оздравяването на детето.
Поради това  ако бебето наддава добре и е здраво, няма повод кърменето да бъде преустановено (дори само, за да се постави диагноза) и да се дава някакъв заместител на кърмата в този период.
   
 По преценка на лекар,в случаи че нивото на билирубина е твърде високо би могло да предпише курс Фототерапия.

 За даването на глюкоза, бях писала и преди, че освен, че няма доказателства да помага, би могло дори да забави оздравителния процес.
 
 Коликите , са период през който минават много бебета. Обичайно се дължат на недостатъчно зрялата им храносмилателна система. Кърменето на често би могло по-скоро да има позитивен ефект, тъй като освен че кърмата е много нежна и деликатна храна, при честото кърмене бебето би могло да поема по-малки количества кърма, които да се преработват по-лесно и бързо то стомахчето му.
 Гушкането кожа до кожа, носенето в слинг, гушкането, масажи на коремчето и носенето на бебето в поза тигър на клон , пускане на бял шум могат също да помогнат на бебето. Често това е един период, който макар и да е труден за всички преминава, както всичко друго.  Peace

 Надявам се скоро да се почувствате по-спокойни и дните ви да са пълни с добро настроение!  Hug

# 500
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Благодаря  Hug  bouquet

# 501
  • Мнения: 28
Имам бучка на едната гърда но само когато е време да я кърмя като се наяде бебка бучката изчезва ,притеснително ли е ,не ме боли...

# 502
  • Мнения: 5 393
След като бебето успява да оправи бучката, няма проблем, но все пак следи мястото. Може леки масажи да правиш, когато усетиш, че тръгне да се образува бучка.

# 503
  • в пералнята
  • Мнения: 1 044
По колко средно трябва да хапва едно бебче на хранене? Моето е на 20 дни, на абсолютно кърмене е, като яде на поискване. Хапва си горе долу на 2- 2.30 часа. Около 9-10 хранения на денонощие се падат, като през нощта папка по-често, предполагам, че кърмата ми тогава е по-малко, не знам дали е възможно.
Има си 2-3 наакани памперса на денонощие и до момента е наддал с 500 гр.( Той се роди 3500, изписаха ни 3150, а сега е 3650).
Притеснявам се, че не му стига, защото нервничи доста. Аз се цедя след всяко кърмене, за да стимулирам лактацията, и изцедената кърма му я давам вечер след като суче и от двете гърди и продължава да е гладен. Сутрин цедя най-много, като вечер, след като е сукал, не остава нищо.

# 504
  • Мнения: 28
При мен пък е обратното през нощта ЯДЕ по- малко  а през деня дори се дохранваме по един-два пъти...

# 505
  • Мнения: 3 020
Здравейте, моля за компетентен отговор - мъжът ми ме зарази с болно гърло и сега смуча таблетки Фитолор пастили.

Съдържат: 10мг Джинджифил (Zingiber officinalis) - установено антибактериално, болкоуспокояващо, спазмолитично действие
10мг Сладко биле (Glycerrhiza Glabra) - противовъзпалително, смекчаващо, успокояващо кашлицата действие.
10мг Индийско бодливо грозде (Emblica officinalis) - антибактериално действие, силен антиоксидант.
Ментол - успокояващо, обезболяващо, антисептично, спазмолитично, облекчаващо дишането действие.

Консултирала съм се с лекар, но ме притеснява, че по спомен ментата намаляваше кърмата...  Rolling Eyes Дали има нещо притеснително в състава им, което да усложни кърменето?

# 506
  • Мнения: 29 971
6tastliva mama , тези не ги знам, но знам, че може да се смучат Прополки.

# 507
  • Мнения: 289
Здравейте, моля за компетентен отговор - мъжът ми ме зарази с болно гърло и сега смуча таблетки Фитолор пастили.

Съдържат: 10мг Джинджифил (Zingiber officinalis) - установено антибактериално, болкоуспокояващо, спазмолитично действие
10мг Сладко биле (Glycerrhiza Glabra) - противовъзпалително, смекчаващо, успокояващо кашлицата действие.
10мг Индийско бодливо грозде (Emblica officinalis) - антибактериално действие, силен антиоксидант.
Ментол - успокояващо, обезболяващо, антисептично, спазмолитично, облекчаващо дишането действие.

Консултирала съм се с лекар, но ме притеснява, че по спомен ментата намаляваше кърмата...  Rolling Eyes Дали има нещо притеснително в състава им, което да усложни кърменето?

Привет 6tastliva mama,
За съжаление все още няма достатъчно изследвания за много билки и тяхното влияние върху лактацията и кърменето като цяло, но действието на много от тях често е по-силно и от това на конвенционалните лекарства и може да е удачно да бъдем предпазливи при приема им и  когато нямаме данни за това, дали са ок с кърменето.
  За повечето от изброените по-горе билки не успях да намеря информация в справочниците,  единствено знаем, че ментата може да доведе  до намаляване на лактацията при някои жени. Може да е удачно да се консултираш и с лекар, който да е запознат, че кърмиш, за да намерите подходящ за теб медикамент и лечение. Желая ти бързо оздравяване! Hug

# 508
  • Мнения: 289
Имам бучка на едната гърда но само когато е време да я кърмя като се наяде бебка бучката изчезва ,притеснително ли е ,не ме боли...

Възможно е това което описваш да  е галактоцеле -   задържано, сгъстено мляко, което да образува като кистичка в гърдата. Обичайно е безобидно, макар, че може да се задържи за дълъг период. Често отшумява напълно след края на кърменето. Ако се появи болка или силен дискомфорт, който не се облекчава от обичайните средства като често кърмене от гърдата, топли компреси и нежни масажи преди кърмене и т.н. може да е удачно да се консултираш с лекар.  Peace

# 509
  • Мнения: 3 020
.................
За съжаление все още няма достатъчно изследвания за много билки и тяхното влияние върху лактацията и кърменето като цяло, но действието на много от тях често е по-силно и от това на конвенционалните лекарства и може да е удачно да бъдем предпазливи при приема им и  когато нямаме данни за това, дали са ок с кърменето.
  За повечето от изброените по-горе билки не успях да намеря информация в справочниците,  единствено знаем, че ментата може да доведе  до намаляване на лактацията при някои жени. Може да е удачно да се консултираш и с лекар, който да е запознат, че кърмиш, за да намерите подходящ за теб медикамент и лечение. Желая ти бързо оздравяване! Hug[/color]

Благодаря.
И лекарят, и фармацевтът категорично казаха, че са напълно съвместими с кърменето и не се отразявали на кърмата...  Rolling Eyes но реших да се допитам и до вас.

Общи условия

Активация на акаунт