Натурална закваска за хляб или Хляб с квас - ВТОРА ТЕМА

  • 73 762
  • 741
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 0
И аз направих козунак с квас:









Рецептата съм заимствал оттук:

http://ivaalex.blogspot.com/2013/05/blog-post.html

като съм направил някои малки промени.

Ето и моята рецепта:
3 яйца+1 белтък, жълтъка за намазване
1 ч.ч. захар (може и малко повече, но не трябва да се прекалява)
1 ч.ч. мляко
половин чаша престояла 2 дни чешмяна вода, или изворна
кората на 1 лимон
1 ванилия
1 супена лъжица мед
квас от хладилника - 1/4 - 1/3 буркан, който предварително се събужда, захранва и оставя да се вдигне
1 малко пакетче масло разтопено (може и повече)
стафиди (колкото решим)
захар за поръсване

Прави се опара - разбърква се водата и около 250 гр. от брашното и към получената каша се изсипва разбърканият, активен квас. Трябва да се получи отново гъстота като при кваса. Процедира се като при опарата за хляб - оставя се да втасва докато увеличи обема си 2-3 пъти. След като започне да спада, се продължава нататък.
Разбива се захарта с яйцата, докато се разтвори захарта. Разтваря се меда в 20-30 ml вода и се сипва при яйцата. Разбърква се опарата и се добавя млякото и разбитите яйца. Добавя се брашно до гъстота като при опарата. Оставя се да преседи за час-два. Добавя се1/3 от разтопеното масло, ванилията, щипка сол, кората от лимона. Бърка се и постепенно се сипва брашното. Замесва се меко и еластично тесто. Остава се да преседи около 1/2 час.
Отново леко се замесва с малко брашно и пак се оставя за 1/2 час. Замесва се пак леко, като се добавят стафидите. Добавя се маслото, като се топят ръцете в него и се засуква тестото докато цялото масло се поеме. Оформят се козунаците и се оставят да втасват. Намазват се с разбития жълтък и се поръсват със захар. Тогава се слагат да се печат в предварително загрята фурна до към 200 градуса за 10-15 мин. Покриват се с фолио да не загори отгоре и се намалява до към 160 градуса. Така се пече още около час.

# 631
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
galina_deleva, не си ме разбрала, може би доста неясно се изразих. Позлвам жълтък, ползвам камилско мляко, въпроса ми е дали да не си спестя мазнината?

Интересно от къде в България намерихте камилско мляко ?

Момичета, да ви питам за кваса за Божия хляб.
Като го направя в петък мога ли да си отделя от него да си правя хляб по принцип. То има мляко, захар ... ама е готов, станал квас и ми се иска да го използвам. С времето нали ще му намалее количеството на захарта и млякото и ще си стане обикновен квас  Embarassed Поне така си мисля.
Смятах да започна от нищото, но се изкушавам, че вече си имам станал квас и да не си правя експерименти.

Ако питате за петък, като велики петък - на този ден не се върши абсолютно нищо. Ако пък питате за петък като ден от седмицата се е тая кога ще ползвате кваса.
Не, пита за оная глупост - ватикански хляб. Доколкото чувам се захранва в петък. Колежка се опита да ми пробута квас, ама ѝ секнах мераците в зародиш.

Tony_st, и аз чакам твоята рецепта, да сравня с моята. Най-вече ме интересува съотношението на продуктите.

Последна редакция: ср, 16 апр 2014, 17:40 от Джемма

# 632
  • Мнения: 138
Да се включа и аз към групата опитващи да правят хлюб с квас. Каква е причината да става влажен хляба?

# 633
  • Мнения: 0
Браво, супер изглежда. С шоколад ли е? Сподели рецептата!
Такава закваска всеки може лесно да си направи като смеси 2/3 супени лъжици бяло брашно с толкова вода и също толкова кисело мляко с масленост 3/4% и с натурални дрожди/примерно от На баба,Бор-Чвор и много други/. Държи се на стайна температура 5/6 дни като ежедневно или през ден се добавя по лъжица брашно и по лъжица вода-разбъркват се добре и пак се чака докато започнат да си виждат мехурчета отгоре на забърканото. Подготвяте си материалите за пита/хляб в това число: 1 кг. брашно/аз ползвам смес от черно/типово и бяло/, добавяте 2/3 ч.л. сол,2/3 ч.л.захар, 3 с.л от натуралната мая, 1 кофичка к.мляко, 1/2 к.чашка олио/зехтин, по вкус смлян кимион/босилек/салвия-тя нагарча и се приема само от ценители;други билки по избор.Добавяте и топла вода и бъркате в голяма купа до получаване на рядко тесто. Покривате и чакате примерно 8/10 часа/зависи от температурата/; добавяте по малко брашно и вече месите здраво докато не лепне тестото.Пак завивате и чакате още 4-8 часа. Вадите бухналото тесто и отново месите неуморно, след което го настанявате в тава, намазана добре с олио.Завивате и чакате  питата поне да си удвои обема/височината, бързо намазвате отгоре с топла водичка, надупчвате с вилица и мятате във загрята фурна на 200 градуса, намалявате веднага на 180 град. и поставяте таймера на 40/45 минути.Изключвате фурната,държите още 10 мин. да се обере топлото,вадите хляба, поръсвате с водица отвсякъде и завивате в кърпа да престои 15-20 мин.През това време слагате на масата "каквото дал Господ" /+шарена сол и червено вино!/ и отчупвате всекиму по парче" И както беше казал Бай Ганьо-"тука ли си там стой"! Остатъка от маята пак подхранвате с брашно и вода,държите в хладилник и така не се чака втори път за направа на натурална мая Има някои детайли още с месенето-следващия път...

# 634
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Builder, а мерси, че ни светна. Само че не се пита рецепта за квас, а за козунака.

# 635
  • Пловдив
  • Мнения: 997

[/quote]
Не, пита за оная глупост - ватикански хляб. Доколкото чувам се захранва в петък. Колежка се опита да ми пробута квас, ама ѝ секнах мераците в зародиш.

[/quote]

Така, де, сигурно е същото. На мен ми "пробутаха", но ми беше интересно, затова взех. И тъй като в петък трябва да го разделя на 4 и да дам на трима (а няма да давам на никого, аз не мога да пробутвам  Embarassed) и се чудех какво да го правя всичкия. С една част ще направя хляба, с друга ще пробвам да направя козунак, но питам дали мога да си заделя квас, с който да си правя от сега нататък хляба или няма да стане истински хляб.
Ох, оплетох се. Дано ме разбрахте.

# 636
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Как така няма да даваш на никой, не те ли предупредиха, че ако прекъснеш веригата на родата ти до девето коляно ще и се случват нещастия. Laughing

Аз не бих ползвала такъв квас, но ти като искаш, нищо не пречи да си го ползваш. Peace

# 637
  • Пловдив
  • Мнения: 997
Как така няма да даваш на никой, не те ли предупредиха, че ако прекъснеш веригата на родата ти до девето коляно ще и се случват нещастия. Laughing

Мноооого мислих, но реших да рискувам  Mr. Green

Аз не бих ползвала такъв квас, но ти като искаш, нищо не пречи да си го ползваш. Peace


Тъй като никога не съм ползвала квас, затова не съм запозната много с видовете квас. Просто ще имам такъв и затова питах дали ще се получи нещо. Но ще взема да пробвам.

# 638
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ето моите бурканчета. Simple Smile

пшеница след 24 часа:


ечемика след 24 часа:


овес след 24 часа:



Видимо няма много мехурчета, но във вътрешността беше шупнал, подхраних го с бяло брашно екстра на София мел и резултатът след 3-4 часа е това:

# 639
  • Мнения: 660
Браво, супер изглежда. С шоколад ли е? Сподели рецептата!

Благодаря! Не, не е с шоколад, че поне в него не исках да слагам. Simple Smile

lidi51, newradost, Джемма, това е резултат от 2 рецепти, та се получи 3-та - моята. Mr. Green Ще се опитам да обясня, та дано ми се получи. Simple Smile

По принцип миналата година правих козунак с квас по тази рецепта, като маята замених с квас - за тези количества кваса беше около 250 мл.

Тази година 2 приятелки ми предложиха 2 рецепти, ето ги:
Тази и тази

Само дето аз направих нещо средно между тях...
Месих го в машината за хляб.
Продуктите, които сложих са: 3 яйца, допълних до 300 мл прясно мляко, 230 гр захар, ванилия, 220 мл активен квас /моят е ръжен/, малко настъргана кора от лимон, 130 гр меко масло и отиде около 770 гр брашно, та машината ми за хляб леко за затормози накрая.  Пуснах на програма "Тесто" да меси 2 пъти, защото козуначеното тесто трябва да е хубаво омесено. Оставих да втасва - снощи го замесих около 23 ч и сутринта в 8 беше препълнило казанчето на машината.
Разделих на 2 части и понеже моите домашни капризи не ядат стафиди го направих с различен пълнеж - фурми, разбит белтък с малко кафява захар и какао и сложих няколко бадема. Навих, сплетох и сложих да втасва втори път в тавата, в която ще се пече. Вторият път втаса за по-малко от час. Е, помогнах му мъничко във фурна загрята на 40 С за около 40 мин. Като втаса, точно преди да го сложа да се пече не го мазах с жълтък, че прегаря много бързо, а с добре разбит белтък и посипвам отгоре филираните бадеми и малко кафява захар и задължително го покривам, че фурната ми е малко калпава...
Изпече се за около 45-50 мин. на 180 С без вентилатор, защото фурната ми тук е мъничка и няма конвекция. Peace

Стана този по-голям козунак и едно мъниче в малката формичка. Само да кажа, че толкова вкусен е бил, че вече свърши... днес децата и мъж ми ядоха това цял ден. Simple Smile Добре, че диетствам, че иначе нямаше да ни стигне Simple Smile Изобщо нямаше кисела жилка, или нещо неприятно като вкус, което разбира се зависи от кваса, но при мен се получи с тези количества квас много удачно. Peace

# 640
  • Мнения: 16
,

Последна редакция: пн, 23 ное 2015, 09:58 от galina_deleva

# 641
  • Мнения: 5
galina_deleva ,как така за първи път,а тоооооолкова сполучлив.Значи си майстор.Хайде сподели и ти малко подробности.
От снощи разглеждам рецептата на tony_st и след обяд ще замеся.А сутринта забърках един БЕЗ МЕСЕНЕ , но с мая,а искам да направя и с квас.

# 642
  • Мнения: 16
galina_deleva ,как така за първи път,а тоооооолкова сполучлив.Значи си майстор.Хайде сподели и ти малко подробности.
От снощи разглеждам рецептата на tony_st и след обяд ще замеся.А сутринта забърках един БЕЗ МЕСЕНЕ , но с мая,а искам да направя и с квас.

Е, чак пък майстор не съм  Simple Smile когато започнах да го меся, бях на 90% сигурна, че няма да стане, ама то взе че стана.  Водих се по тази рецепта,  но напълно в мой стил не я спазих на 100 %.

http://www.kulinarno-joana.com/2014/04/kozunak-s-kvas-i-dva-palneja/

 За козуначеното тесто с квас:

500 г бяло брашно + 50 г за омесване
1/4 чаена лъжица сол
1/2 чаена лъжица зърна мастиха (мастикс) - НЕ СЛОЖИХ
1/4 чаена лъжица зърна махлеб - НЕ СЛОЖИХ
1 чаена лъжица настъргана лимонова кора - СЛОЖИХ КОРАТА НА 1 ЛИМОН
250 г активен квас
100 мл прясно мляко - СЛОЖИХ 100 мл.БЪРКАНИЦА/МЪТЕНИЦА
150 г захар
100 г разтопено масло, охладено
3 средно големи яйца, със стайна температура
2 шушулки ванилия - СЛОЖИХ 2 ВАН. НА ПРАХ
50 мл олио за доизмесване

И другото което добавих е кората на 1/2 портокал и шепа стафиди.

# 643
  • Мнения: X
И моят козунак с квас стана страхотен.Дори като че ли повече ми хареса от обикновения.....снимки утре, че са в телефона, а кабела го нЕма....    Laughing

# 644
  • Мнения: 5
galina_deleva,tony_st,благодаря ви много за рецептите-ще се пробвам.Днешният ми БЕЗ МЕСЕНЕ-стана приличен.

Общи условия

Активация на акаунт