Време е за любимите занимания - дойде лятото в Испания

  • 88 768
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • España
  • Мнения: 342
Здравейте, да запиша и аз в новата тема.
tanq, година и осем месеца живях в Картахена. Много зависи от квартала, в който ще вземе квартира, само те съветвам да не е Los Mateos. Това е до пристанището, иначе в центъра има хубави и не много скъпи квартири.
В Картахена има много мароканци, алжирци, румънци, за българи не знам, аз там се запознах само с едно семейство.
Ако имаш въпроси може да ми пишеш на лични.

# 16
  • Мнения: 0
Здравейте,мамчета!Да питам -  Какво знаете по въпроса за кръщаването на деца в Испания?   smile3529 newsm78
Доколкото съм чувала е че ако се запише по БГ вариант с името и фамилията на бащата искали някакъв документ от посолството.Ако се пише по испански вариант с фамилните имена на майката и бащата ме притеснява най-вече окончанието –ОВА което имам,а ние чакаме момченце.
За нас не е от значение как ще са фамилните имена,само да стане по-лесно и по-бързо,с по-малко бюрокрация.
И също така имам въпрос какви документи се вадят,какъв е реда за либро де фамилия,НИЕ,здравна карта...адресна регистрация... и съответно получаване на БГ документи.Ще трябва да се ходи до Валенсия.

# 17
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
skorpi_iv, аз мога да ти кажа за крьщенето, по другите ти вьпроси информацията ми е стара, така 4е да се вклУ4и някой с по-прясна такава.

Имам познати които си крьстиха детето, на което презимето и фамилията бяха по бьлгарският вариянт, и не са им искали никакви документи свьрзани с фамилии.
Общо взето всеки поп си иска каквото му хрумне , така 4е трябва да питате вашият поп, той какво иска. (При нас например може да се крьсти детето само в определената цьрква по местоживеене)
Но документ от посолството за крьщаване няма никакьв смисьл да се иска, защото крьщенето няма нищо общо с "бУрокрациите".
Ако запишете детето по испанският вариянт, в Либро Де Фамилия имената се пишат, както вие решите. Не е задьлжително да е "ОВА" детето. Ако искате да е "ОВ" , просто казвате как то4но искате да е записан и толкова Wink.
  Hug

# 18
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
И моето инфо е старо, но от болницата  бяха записали дъ6теря ми по  испанския закон(макар, 4е сега го промениха и може да се избира реда на апейидосите, в смисъл, 4е по рано  задължителнопърво трябва6е да бъде това на ба6тата), по принцип съм приела фамилията на съпруга ми и така или ина4е второто апейидо е еднакво с моето Simple Smile
Аз държах да я запи6а по българските закони.Така и направих.Не са ми искали никакви документи за либро де фамилия, записаха ме омъжена на юна6ко доверие и  може би затото съм приела фамилията на съпруга ми, но и по онова време май не искаха   документ.

Когато маймунгото взе испанско гражданство, не са ни изисквали, да променяме апейидосите по испанския закон, което 4увам, 4е поставят, като условие напоследък.Така, 4е в испанския паспорт и ДНИ то  е записана  с апейидоси по бг закон.
За НИЕ ти е необходим бг паспорт, а за него бг акт за раждане, който се ваде6е от об6тината 4ийто гражданин е майката .
За здравна карта, се пи6е като бенефисиарио, с номера на сосиал сегуридата на някой от родителите, който задълвително трябва да е в алта, но за това 6те те информират по то4но в амбулаториото ти.
Попитай в посолството, те 6те ти обянят най добре какви са изискванията сега.
леко раждане  bouquet

# 19
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
и преди съм писала синът ми е записан по испанските закони, като моята фамилия не е с окончание -а, а както аз посочих, в рехистро сивил просто ще те попитат как искаш, по кое законодателство българско или испанско, няма да ти правят проблеми или не трябва да ти правят, би трябвало да имат служебно нужната информация, поне в Бенидорм беше така

# 20
  • Мнения: 6 274
Здравейте, момичета!   bouquet
Много ми е неудобно, че се намъквам в темичката ви Embarassed, за това ще ви помоля, ако някоя от вас има време и желание, да погледне темата (Аликанте, Испания), която вчера пуснах и да се включи с мнение.
Благодаря ви предварително и пак се извинявам, че ви тормозя! Embarassed   bouquet

# 21
  • Мнения: 0
Благодаря ви много за отговорите Simple SmileА вярно ли е че децата до 18 г имат право на двойно гражданство и като навършат 18 да изберат?И испанско гражданство вземат след първата година,нали?Имам предвид родените в Испания.

# 22
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Благодаря ви много за отговорите Simple SmileА вярно ли е че децата до 18 г имат право на двойно гражданство и като навършат 18 да изберат?И испанско гражданство вземат след първата година,нали?Имам предвид родените в Испания.

Да, вярно е.  Simple Smile

# 23
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Благодаря ви много за отговорите Simple SmileА вярно ли е че децата до 18 г имат право на двойно гражданство и като навършат 18 да изберат?И испанско гражданство вземат след първата година,нали?Имам предвид родените в Испания.

Да, вярно е.  Simple Smile
Не го вземат след първата година.След като направят година след издаването на НИЕ имат право да поискат испанско гражданство.Процедурата е мудна и тромава и отнема около 3 годиниНяколко пъти съм я описвала.На мен ми скосиха нервите, и трябва6е да им пусна няколко рекламасиона, за да се вземат в ръце.Като се има в предвид , 4е  говоря за  периода 2005-2008 година, когато кризата едва запо4ва6е и  испанците бяха доста по толерантни към 4ужденците.


ПС
 skorpi_iv
сега видях, 4е си про4ела и коментирала  моя публикация по въпроса преди време(януари тази година),

"SL, Много интересна информация даваш за възможността за двойно гражданство."
и сега проверява6, дали не се фантазирам.. ooooh!.
Убеждавам се  4е е глупаво да споделям  опит... явно е по добре всеки сам да открива Америка на картата.

Последна редакция: чт, 20 юни 2013, 23:29 от sl

# 24
  • Мнения: 0
Благодаря ви много за отговорите Simple SmileА вярно ли е че децата до 18 г имат право на двойно гражданство и като навършат 18 да изберат?И испанско гражданство вземат след първата година,нали?Имам предвид родените в Испания.

Да, вярно е.  Simple Smile
Не го вземат след първата година.След като направят година след издаването на НИЕ имат право да поискат испанско гражданство.Процедурата е мудна и тромава и отнема около 3 годиниНяколко пъти съм я описвала.На мен ми скосиха нервите, и трябва6е да им пусна няколко рекламасиона, за да се вземат в ръце.Като се има в предвид , 4е  говоря за  периода 2005-2008 година, когато кризата едва запо4ва6е и  испанците бяха доста по толерантни към 4ужденците.


ПС
 skorpi_iv
сега видях, 4е си про4ела и коментирала  моя публикация по въпроса преди време(януари тази година),

"SL, Много интересна информация даваш за възможността за двойно гражданство."
и сега проверява6, дали не се фантазирам.. ooooh!.
Убеждавам се  4е е глупаво да споделям  опит... явно е по добре всеки сам да открива Америка на картата.

SL, извинявай! Не знаех че си толкова докачлива!Но както ти казваш става въпрос за периода 2005-2008 година.Не мисля че има нещо лошо да попитам отново и да чуя други мнения. Все пак сме 2013 и доста неща може да са се променили и някой с по-пресен опит да каже. Факт е че е от теб разбрах за всичко това. В нито един момент не съм си помислила да те проверявам дали не фантазираш!!!

# 25
  • Мнения: 0
Здравейте!

Извинявам се за нахълтването в темата, но се интересувам от Малага - хубави ли са плажовете? Къде е най-добре да се наеме апартамент/къща? Става дума за почивка за 1 седмица края на август - началото на септември. Ще летим от Баден-Баден една групичка хора, ще наемем и кола/коли.. в общи линии, всяко практическо инфо ще е полезно - може и линкове. Под плажове имам предвид от типа - бял пясък, по-тюркоазено синя вода..Simple Smile

Благодаря!

Последна редакция: пт, 21 юни 2013, 15:21 от cruz

# 26
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
skorpi_iv
не съм дока4лива, но би  било гллупаво от моя страна да давам инфоемация, на , хора, които не ми вярват и държат да проверят достоверността на думите ми  по направемия от теб на4ин.
Ако процедурата  по придобиване на испанско гражданство за деца родени в Испания бе6е толкова популярна  бърза и  лесна поне половината от родените българ4ета тук 6тяха да имат отдавна испански паспорти.
Доколкото виждам детенцето ти все о6те не е родено, така, 4е до година и половина,  законите пак могат да се променят.
Отдавна ве4е има сайтове на об6тествената администрация, където има  пълна информация по всякалви въпроси,
Ако не ти се  търси има си адвокати по екстранхерия, те са специалисти и 6те ти обяснят вси4ко.

Последна редакция: пт, 21 юни 2013, 20:26 от sl

# 27
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Благодаря ви много за отговорите Simple SmileА вярно ли е че децата до 18 г имат право на двойно гражданство и като навършат 18 да изберат?И испанско гражданство вземат след първата година,нали?Имам предвид родените в Испания.

Да, вярно е.  Simple Smile
Не го вземат след първата година.След като направят година след издаването на НИЕ имат право да поискат испанско гражданство.

Да де, права си.  Laughing Peace Мисълта ми беше, че родените в Испания след навършване на 1 година имат право да го поискат. Пък колко ще го бавят и дали ще го дадат е друг въпрос.

# 28
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Лунна самодива Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Ти поне си наясно с не6тата..
И знае6, 4е с годините цедката става все по фина ...и все пове4е 6туротии измислят за да става по трудно...Особено със задълбо4аването на кризата.
Последната глупост, която, 4ух, е 4е са задължили  родителите преди да направят клетвата да променят апейидосите на детето по испанския закон.ина4е няма клетва, няма  гражданство.Без зна4ение, 4е министерството на правосъдието е разре6ило....Те пуснкат   обжалване с мотива, 4е   става ка6а, бг паспорт с едни имена, испанския с други, и докато 4акат   какво 6те се произнесе съдията,   минават  6  те  месеца по закон  ,  и  им казват, 4е не са спазили    срока и   губят  положителния отговор от министерството.Пълен абсурд.

.Лунна
Маалко остана... леко раждане Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Последна редакция: пт, 21 юни 2013, 22:01 от sl

# 29
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Току що даваха по тв за националността - че вече ще може да се заклеват не само в рехистро сивил, но и в нотариатите. За момента имало натрупани 450 000  Shocked Shocked Shocked Shocked досиета на желаещи да придобият националност. Планирали в най-скоро време да ги дигитализират, за да падне срока от 3 на 1,5 години разглеждането и решението на молбата за националност.

sl, мерси Heart Eyes Heart Eyes, ще избутам още 5 седмици, поне тази година е хладно по това време, направо благодат за такива като мен  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт