Време е за любимите занимания - дойде лятото в Испания

  • 88 769
  • 745
  •   1
Отговори
# 600
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
НИЕ-то е един вид ЕГН за чужденците. Не мисля, че без него могат да се запишат децата. А и самото то е разрешение за пребиваване. Не твърдя на 100%, че съм права. Ще пишат момичета с малки деца.

# 601
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Да де, ама на на точно това ни казаха- че на децата не се издава НИЕ.

# 602
  • Мнения: 7 325
За NIE-то разбрах, а записването на детето в училище? Т.е. ако отидем там в средата на учебната година, да  речем, мога ли да го запиша на училище и какво става, ако не знае особено испански?
Нищо не става като не знае испански, не бери грижа. И моя син беше без дума и бях шашната и хич не им вярвах, като ме убеждаваха че до 3 месеца го е проговорил ама на практика така стана. Е, имаше истерии, ама сравнително бързо се адаптира. Аз го доведох ноември месец, декември влезе в клас. В България трябваше да е четвърти клас, тук го записаха в пети ( според год набора ).Сега е 4ЕСО, никога не е повтарял не е оставял и предмети за следващата година. Колкото по малко е детето толкова по лесно се адаптира.
За документите, направо съм без думи.
Като са казали че на децата не се издава НИЕ, какъв документ им се издава?

# 603
  • Мнения: 107
И за децата трябва НИЕ, издават го в момента, когато издават и на родителите.

Моето дете кандидатства в местното училище за прием от септември за Infantil групата, лятото навършва 5 години.
 Попълнихме формуляр от самото училище, искаха НИЕ-то нашето и на детето и документ от кметството (нещо като адресна регистрация).  А също и Акта за раждане - преведен на испански.

Един съвет  - задължително от БГ си извадете карти Е101 от Здравната каса за неотложна помощ - за вас и детето. Важат една година и имате право на здравна неотложна помощ навсякъде в Европейския съюз.   bouquet  bouquet  bouquet

# 604
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Егати кашата дето ми стана с тези документи. И пак добре, че има кой да ни води за ръка от институция на институция...
И моите не знаят грам език. Слушат Релаксата от известно време, ама не разчитам на това. Играят с 5-6 испанчета, откакто сме дошли, но децата научиха български от моите, а не обратното  Mr. Green

# 605
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Аз затова писах, че всяка комунидад процедира различно. Тук са страшно стриктни - спазват си и буквата, и запетайката по наредбите. Другаде са по-либерални.
Език за възрастни - към общините има безплатни - за чужденци. Или поне с минимална такса. В Билбао за такъв курс се плаща 15 евро за година. Отделно самите общини на сайтовете си поместват достатъчно информация за чужденците - за жилища, за работа, за курсове, за различни помощи. Но навсякъде искат НИЕ.

# 606
  • Мнения: 7 325
Имаш ли българска телевизия? - ако да, спри я. Най-добре се учи език от детските канали. Моята тригодишна дъщеря гледа песнички на английски и ги повтаря доста добре, а серийте на Боб Еспонха, Каю и Дараймон ги знае наизуст.
А за НИЕ-то на децата е просто абсурд. Кажи на служителя да ти даде писмен отказ да направи документи на децата или направо искай оха де рекламацион, това ги плашеше доста до скоро.

# 607
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Момичета, имам нужда от консултация. В темата за козунаците дадоха рецепта за испански плетени козунаци. Аз досега не знам испанците да правят козунак, ама може и да греша. А може и да е някакъв техен сладкиш. Ето рецептата:
http://blog.ceramicknivesbg.com/recipes/%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%B0 … 0%B0%D1%86%D0%B8/

Ако някой знае нещо, моля да поясни.

# 608
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 988
Козунаци като нашите няма. Има едни подобни по Великден кръгли с варено яйце по средата, но не на всякъде ги правят и има едни други дето на вкус доста го докарват, но не са козунаци и са някакъв хляб, поне така им казват. За линка дето си дала мисля, че е доста побългарено.

# 609
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Благодаря! При нас дори и такива няма - ни кръгли с варено яйце, нито нищо. Единствено шоколадови яйца или други фигурки, и то не много. Затова се зачудих.

# 610
  • Мнения: 7 325
Рецептата някой я е набедил за испанска и и е плеснал картинка на козунак. Правят в панадериите разни кексове/бизкочо ( можеш да го пробваш в Меркадона ), които имат подобни на рецептата съставки, но няма нищо общо с нашите козунаци.
Тия с вареното яйце ( червено при това ) съм ги виждала в Андалусия и никъде другаде, те са нещо като пан де лече по скоро.

# 611
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Mona de pascua продават тук- . За мен на вкус е по- скоро донът, отколкото какъвто и да е козунак  Rolling Eyes

# 612
  • ES
  • Мнения: 2 172
Яна, не ми се отвая линка ти да ги вид тези плетени козунаци. Испанците правят panquemado, който наподобява нашия козунак, но си е един вид сладък хляб




и монас де паскуа както по-горе са ти показали.
Значи това за НИЕтата много са го затегнали, да не дава господ да го сменяш, че току са ти го взели.

# 613
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 832
Момичета, благодаря ви за разясненията за козунаците.

gery_to, точно в момента в една от групите във фейсбук се е заформила сериозна дискусия по този въпрос. Истината е, че много затегнаха положението и доста нови изисквания въведоха. Друг е въпросът, че всяка комунидад различно тълкува и прилага наредбите. Някои са по-либерални, при нас са стриктни - букви, запетайки... гледат под лупа.

# 614
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Яна, може ли линк към групата с актуалната дискусия по въпроса с НИЕ, моля!

Общи условия

Активация на акаунт