Белгия - 26 тема

  • 114 533
  • 827
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 85
Да Пустинно цвете и аз съм в групата с Януарчетата. Благодаря ти за информацията ще поразпитам. Ние сме в Брюксел и до сега постоянно търсех гениколог който вече да ми прави всички ЖК,защото доста смених не са ми правени никакви изследвания и с никой от тях не можах да се разбера за това ми препоръчаха ONE защото там имат и преводач и вече с това съм спокойна.


Да курсът също е училище,но тук ми казаха,че ако се запиша на курс там ще ми превеждат и на български,но в училищата не е било така само на френски понеже учителите били белгийци и така по-бързо се научавало. baby_neutral

Последна редакция: сб, 16 авг 2014, 10:14 от melis26

# 466
  • Мнения: 351
Да Пустинно цвете и аз съм в групата с Януарчетата. Благодаря ти за информацията ще поразпитам. Ние сме в Брюксел и до сега постоянно търсех гениколог който вече да ми прави всички ЖК,защото доста смених не са ми правени никакви изследвания и с никой от тях не можах да се разбера за това ми препоръчаха ONE защото там имат и преводач и вече с това съм спокойна.


Ох, много е лошо, ако не знаеш езика. Аз си ходя на прегледи в най- близката до мен болница Saint Pierre. И ние не знаем езика, но на ММ английския му е добър. Добре си се ориентирала към ONE. Аз не съм ги търсила, те сами се свързаха с нас, знам, че доста помагат  Heart Eyes Ако има нещо може да ми пишеш.Лека бременност  Hug

# 467
  • Мнения: 85
Да Пустинно цвете и аз съм в групата с Януарчетата. Благодаря ти за информацията ще поразпитам. Ние сме в Брюксел и до сега постоянно търсех гениколог който вече да ми прави всички ЖК,защото доста смених не са ми правени никакви изследвания и с никой от тях не можах да се разбера за това ми препоръчаха ONE защото там имат и преводач и вече с това съм спокойна.


Ох, много е лошо, ако не знаеш езика. Аз си ходя на прегледи в най- близката до мен болница Saint Pierre. И ние не знаем езика, но на ММ английския му е добър. Добре си се ориентирала към ONE. Аз не съм ги търсила, те сами се свързаха с нас, знам, че доста помагат  Heart Eyes Ако има нещо може да ми пишеш.Лека бременност  Hug



Така е да,много е трудно когато не знаеш езика. За ONE и  разбрах,че доста помагат и ти подготвят всичко и те информират рдоста добре. В понеделник ще ми бъде първият преглед там надявам се всичко да е добре както твърдяха другите АГ. Благодаря  Hug Лека бременност и на теб и хубав ден на всички   bouquet

# 468
  • Мнения: 3
До колкото разбрах, вие имате намерения да се вращате в Бг след 2 години Thinking а там дали ще ви се признаят класовете завършени тук newsm78

Да ще ги признаят, но трябва да ходи на български към посолството

# 469
  • Мнения: 351
радвам се  Hug попитах, защото имам наблюдения върху познати, които си загубиха така по 2-3 години. За съжаление, нямам все още деца и не съм запозната с образователната система тук, за това не успях да ви дам съвет или насока.Пожелавам ви всичко най-добро bouquet

# 470
  • Мнения: 73
Да се вкслюча и аз по темата с езика. Има разлика при курсовете по фламандски и по френски. По фламандски можеш да намериш инапълно безплатни, докато по френски са много скъпи. От 1 година се занимавам с езика, ходих в Амира Бизнес скул и в Алианз франсез, около 411 евро е на месец. По евтини съм чувала, че има към бюрото по труда, но там и никой не е научил нищо (имам доста познати). Обучението е изцяло на френски, в началото ти обясняват на английски. Езикът е много труден, по-труден е за съжаление от фламандския. Отиди в началото и да огледаш школата, за да не попаднеш някъде, където са 90% със забрадки. Успех!

# 471
  • Мнения: 918
Добре дошли на всички новодошли и успех с езика.
Някой може ли да ми препоръча място за селски туризъм на достъпни цени в Белгия? Имам топли спомени от къщи за гости в Германия (Шварцвалд), където сме си изкарвали чудесно при германски баби на кажи-речи български цени. Чудя се дали има такива местенца и в Белгия.
Време е да пообиколим страната и може би есента не е лош момент.

# 472
  • Мнения: 4 791
И аз се интересувам от такива места, както и нещо като зимен курорт в Белгия. Иска ми се да заведа детето на сняг и планина през март (ски няма да караме) и след като подробно разучих какви са възможностите за Алпите, ми се струва, че за нас все още това е мисия невъзможна заради пътуването до там. Та може би белгийските Ардени са подходящ вариант.

# 473
  • В сърцето на един мъж
  • Мнения: 145
Здравейте
От известно време следя темата, даже бях писала малко.
Сега вече мога да кажа здравейте от Брюксел.
Харесва ми, но сме от една седмица тук, не знам и езика още.
Ще ви поглеждам и за напред ако мога, но това, което искам да питам сега е за градския транспорт - от къде се взимат билети и колко струват, разбрах, че имало някакви автомати и за метрото също  от къде се взимат билети . Налага ми се да ползвам метро 5 и 6, засега, но  ще ми е за първи път и ми е объркано. И как става прекачването, има ли изписани спирките и на какъв език са? Извинявайте за глупавия въпрос, но ще съм благодарна на всякаква информация.

# 474
  • Мнения: 600
Здравейте
От известно време следя темата, даже бях писала малко.
Сега вече мога да кажа здравейте от Брюксел.
Харесва ми, но сме от една седмица тук, не знам и езика още.
Ще ви поглеждам и за напред ако мога, но това, което искам да питам сега е за градския транспорт - от къде се взимат билети и колко струват, разбрах, че имало някакви автомати и за метрото също  от къде се взимат билети . Налага ми се да ползвам метро 5 и 6, засега, но  ще ми е за първи път и ми е объркано. И как става прекачването, има ли изписани спирките и на какъв език са? Извинявайте за глупавия въпрос, но ще съм благодарна на всякаква информация.
Добре дошла !   bouquet
За билети  най -добре си взимай тези , които са за десет ползвания . При нас са десет евро , в Брюксел незнам колко са, но ги има и там . Ще спестиш малко с тях ,обаче ако пътуваш постоянно , най -доброто решени е карта за месец . В метрото , трамвай и рейс има изписани имената на спирките на електронни табла вътре и на самата спирка отвън . Билета май важи за един час, независимо дали се прекачваш или не . Ако се сетя още нещо , ще допълня .  Peace

# 475
  • В сърцето на един мъж
  • Мнения: 145
Благодаря за бързия отговор. А този билет за 10 пътувания от къде се взима. Билета важи един час само в метрото ли или и за другия транспорт, в смисъл пътувам с 1 билет с автобус и трамвай в рамките на 1 час така ли? Като се кача, на кого давам билета или само си го държа в себе си? По принцип няма да пътувам много често, но утре ще ми се наложи за първи път и ми е доста притеснено. Има ли някакъв телефон за да се извика такси, ако се загубя примерно  Blush и колко струва таксито на км?
Знам, че са глупави въпросите, но понеже не знам и езика и ми е притеснено, а явно не всички говорят английски Sad

# 476
  • Мнения: 600
 Диди , аз живея в Антверп и за таксита мога да кажа тук как е, че в Брюксел не съм се качвала . Има телефон, да , но са скъпички тарифите ...свен това тук са и бавни на идване до адрес .
Билет можеш да си купиш от специалните каси в метрото ..аз съм идвала от гарата и вътре има доста такива бутки -каси ...билета е за час, независимо на како се качваш . Има опция да си купиш и от шофьора . Обаче в Антверп примерно от магазин или машина билета е 1,30 , от шофьора е 2 евра ....в Брюксел е по-скъпо , за това е желателно да не ти е навик .  Simple Smile На спирките би трябвало да има и карти с маршрути на линиите по които да се ориентираш ако знаеш на кой трам, бус или метро трябва да се качиш и името на спирката до която отиваш . Билетчето се пъхва в една кутия до вратата , показано е как със стрелка и на билета и на кутията . Ако не можеш да се справиш до шофьора в автобуса има същата кутия , дай на него да го маркира .

# 477
  • Мнения: 1 829
Здравей Диди,

Относно билетите можеш да си вземеш за 10 пътувания от автомат 14 евро мисля бяха, но можеш и да си извадиш карта MOBIB; с която ще са ти по-евтини тези билети, а с тази карта можеш и месечна да извадиш за цялата мрежа. Тази карта се вади от определени места обаче и трябва да носиш снимка, струва 5 евро. После можеш да си я зареждаш с по 10 пътувания или направо да си купуваш месечна карта. В метрото се валидира преди да влезеш, има машинки ще се ориентираш, в автобусите и трамваите има същите машинки, но вече след като си се качила.

Ето ти линк с подробни разяснения на 3 езика:

http://www.stib-mivb.be/index.htm?l=fr

Хубав ден и добре дошла в Брюксел!

# 478
  • Мнения: 918
Чували ли сте за този списък:
http://www.robinsonlist.be/faq_fr.htm
Научих, че ако се запишеш в него, търговците ще престанат да ти се обаждат с рекламни съобщения и да ти изпращат писма с рекламна цел.
Аз бих искала също така домашният ни телефон да не е публичен, но още не съм открила как става. Някой има ли идея?

# 479
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Влязах да видя дали не сте писали нещо за утре - ден без коли, но май това не е на дневен ред. Все пак, ако някой го интересува, ето я картата на зоната за без коли:http://www.brussels.be/dwnld/95211162/parkings%20Dimanche%20sans%20voiture%202014%2Epdf

Има малка уловка в обществения транспорт в района на Брюксел - има 3 различни "превозвачи": STIB, TEC, De Lijn.
Линка даден по горе е за STIB и ако се вземе билет за 10 пътувания, с прекачване, то той е 14 евро, ако е само за единчно пътуване от точка А до Б, без прекачване, то билета за 10 пътувания е 12.50 евро. Преди не беше така (или ако е било, не сме попадали на автомати които да имат от тези без прекачванията). Преди, можеше да се плаща само с монети, банкови карти, мисля с КК не можеше и с банкноти не можеше. И сега все още не може с банкноти, но поне с КК може.  Grinning

Билети и карти за STIB не важат за другите 2 - TEC, De Lijn. Както и картите и билетите за STIB не важат за до летището на STIB автобусите или от летището на STIB автобусите. За спирките на летището се взима друга карта/билет - малко по скъпи.

Общи условия

Активация на акаунт