Роят се АВГУСТовски бебета безчет, на коя ли мама днес е ред?! -16

  • 31 021
  • 606
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 4 072
Здравейте ЛЛЛ,
имам следното питане. Нас ни изписаха от болница 3090 гр, 5 дни по-късно ни се наложи да отидем на лекар, и като ни претеглиха се оказа, че за 5 дни сме наддали 290 гр само на кърма, т.е. почти по 60 гр на ден. Лекарката каза, че това е много и ще ни разшири коремчето и трябва да намалим времето за  хранене горе долу на половина. Опитахме, но бебка не спира да плаче ако е яла по малко. Какво е вашето мнение? До сега успях да намаля само с по една минутка на гърда (от общо 10 мин на гърда), но сме още далече от половината. Втория ми въпрос е кога да спра да давам от двете гърди, и да започна само от едната? И като почна само от едната, другата да я цедя ли или да чакам за следващото хранене?


Здравей ioana_g,
Чудесно наддаване! Има бебета, които наддават по повече през първите месеци - някои бебета качват и над 2 килограма на месец, което е около 500 гр. на седмица. При вас излизат средно около 400 гр. на седмица, но е важно да се има предвид, че децата не наддават едно и също тегло всяка седмица. Голямото наддаване не е причина бебетата да се поставят на "диета". Напротив - може да е опасно да се ограничава растежа на бебето чрез ограничаване на кърменето, тъй като бебето се нуждае от хранителните вещества и мазнините за да расте нормално и за нормално мозъчно развитие. Може би статията Наддава ли прекалено моето изключително кърмено бебе?

След като довърши първата гърда бебка иска ли да суче от втората? Ако иска, то най-вероятно тя е все още гладна. Няма период, в който предлагането на двете гърди трябва да отпадне. Това предлагане е за да може бебето да се засити и да получи нужните му калории. Ако отказва втората гърда, то тогава не е нужно допълнително изцеждане, освен ако не е препълнена и болезнена. Тогава тя се изцежда до толкова колкото да се освободи напрежението, а не докато спре да пуска кърма. На следващото хранене се предлага тази гърда първо.

Здравейте отново и благодаря за отговора. Относно смяната на гърдите, аз ги сменям не защото кърмата в първата гърда е свършила, а защото така започнах от самото начало. В болницата ни казаха за да стимулираме и двете гърди, в началото бебетата да ги слагаме и на двете по малко. Сега мисля, че имам кърма в едната гърда достатъчно да се нахрани бебка, и за това обмислях дали е време да спра с местенето на двете. Ще опитам да я храня от едната гърда само и другата да изцеждам за да освободя напрежението и евентуално да замразявам.

# 406
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 99
Аз докато бях в болницата дохранвах за кратко и попитах там,кои млека са най-добри и ми казаха тези на Актамил и на Нестле,аз засега имам кърма и съм доволна,че в болницата се бях побъркала само плачеше горкото.

# 407
  • Мнения: 963
Честито на всички новообебили се мами! Да са ви живи и здрави дечицата, да растат здрави, умни и щастливи!   bouquet

Въпрос към ЛЛЛ:

Тъй като кърмата не ми достига, в момента се дохранваме с АМ. Моля за съвети какво и как да променя, за да можем евентуално да намалим/спрем добавката.

Ето накратко каква е ситуацията при нас: Имаме около 4 часа нощна пауза (от 1-2 до 5-6), след което бебка се буди и или започва да яде на два часа, или директно я взимам при мен в леглото и се кърмим и спим до 9-10-11. По това време като цяло имам достатъчно кърма, дори се случва да протека точно преди да се събуди бебка, тя яде и е доволна. След 11-12, обаче, идва един момент, в който явно кърмата ми намалява, тя започва да се дърпа от гърдата и да плаче безутешно, докато не й дам АМ. После пак се кърмим начесто следобеда (понякога и всеки час). Трудно ми е да определя точно колко хранения имаме, защото се случва да заспи на гърдата, после да се събуди и да започне пак да се храни и т.н. или например да тръгнем да излизаме, тя да се разплаче, да посуче няколко минути и пак да заспи. Сценария с безутешния рев и добавката се повтаря отново в късния следобед/ вечерта и общо на денонощие изяжда около 3-3,5 дози от по 90 мл.

Освен кърма и АМ, се опитвам да давам вода (за да си изплакне устата от АМ), която тя упорито плюе - на ден не отиват и 20 мл от шишето, които така или иначе й изтичат по брадичката. От днес се опитвам да сменя водата с чай против колики - засега плюе и него. Други течности не давам.

Още едно уточнение - едната ми гърда произвежда значително повече кърма от другата (разликата е огромна дори визуално в размера на гърдите). Опитвам се на всяко кърмене да предлагам и двете, но като цяло с "по-слабата" успявам да излъжа бебето само когато е сънено. Не се цедя по две причини - няколко опита с помпа и на ръка не доведоха до никакъв резултат  Rolling Eyes (по няколко капки само събрах), явно ми липсва техника. Другото е, че през деня бебка си иска доста често и я слагам на гърда, та не успявам в паузите...

Пия лактогонни чайове и бирена мая с променлив успех.

И последно - при изписването бебка беше 2930гр., а на консултацията на втората седмица беше вече 3320гр. (с 20 гр. над теглото при раждане).

Опитвах се да не давам по много добавка и пак да я слагам на гърда, но се почва един безутешен рев, който няма спиране докато не си получи шишето обратно. Пак да кажа, че това е само в определени моменти, иначе суче без проблем и по много.

Съжалявам за многословния пост, но наистина искам да намалим/откажем АМ и съм убедена, че някъде нещо бъркам... лошото е, че не знам какво да променя. Много ще съм благодарна за съвети и коментари!  Praynig

Здравей Джинджи,
2930 гр. най ниското измерено тегло на бебка ли? Ако е, излиза, че за 2 седмици тя е наддала 390 гр. или по 195 гр. на седмица.

Как пишка и ака, бебка? Колко мокри и наакани пелени сменяш за 24 часа? След като тя приключи с първата гърда предлагаш ли втората гърда?Когато има съмнения за количеството приета кърма много майки оставят бебето да приключи с първата гърда и след това предлагат втората. Тази смяна може да се извърши 2-3 пъти на хранене.

При други майки помага в момента, в който бебето спре да суче активно да приложат компресия на гърдата. Когато спре да суче активно и след компресията на бебето се предлага и втората гърда. На нея също може да се приложи компресия. Това може също да се направи повече от веднъж, тъй като организмът ни започва да произвежда кърма след като гърдата се изпразни и това ново мляко слиза на порции през определен интервал от време.

Ако след повторенията бебето все още е гладно може да се даде добавка като е възможно добавката да се предложи по алтернативен начин - с чашка, с лъжичка, спринцовка без игла, дозатор или друго за да се избегне евентуално объркване на сукането на детето.

За доброто стимулиране и потичане на млякото са много важни спокойствието на майката и бебето, контактът кожа до кожа и уютната атмосфера.

Дали ти е попадала статията Как се хранят бебетата? Как ти се струва поведението на бебка сравнено с описаното?


Привет и благодаря за отговора!

2930 гр. е най-ниското тегло, да. То е от 6-ия ден някъде, когато ни изписваха. 3320 гр. беше на консултацията на втората седмица от раждането, т.е. бебка е била на 14-15 дни. На ден имаме средно 4 наакани пелени, напишканите са на всяка смяна. Винаги, когато не се е наяла, предлагам и двете гърди (ако се налага - и повече от веднъж), пробвах и с компресия.

На храненията, когато имам достатъчно кърма, се храни съвсем нормално, както е описано и в статията. Накрая изглежда доволна, пуска гърдата и заспива (или си иска пак малко по-късно, но е спокойна и си хапва). Проблемът е, че на определени хранения след второто-третото прехвърляне от гърда на гърда (чакам тя да пусне, не я насилвам аз да сменяме) и след като съм пробвала и с компресия, тя започва да се дърпа от гърдата и да реве безутешно. Тогава и да се опитвам да я сложа на другата просто не иска да засуче и продължава да плаче докато не й дам добавката. Гледано отстрани изглежда сякаш вече се е убедила, че и двете гърди не пускат нищо и е толкова ядосана, че не иска да опита отново...  Tired И това ни се случва по няколко пъти на ден...

Иначе се кърмим често "кожа до кожа", таткото също се грижи за спокойствието ни... обаче просто количеството не достига и се дохранваме.

# 408
  • СОФИЯ
  • Мнения: 179
Привет и от мен,отдавна не съм писала.
Сигурно сте разбрали от фейсбук,че и аз родих и вкъщи е приключение.Мъжът ми ми помага обаче е голяма мъка,зърната ми са плоски и съм със силиконови,после компреси,цедене защото гърдите са ми буци/добре че е мъжът ми защото с помпата не става/,после мажа зърната да не се разранят,после незнам какво си. Най-тегаво ми е да го мия,защото пъпът още не е паднал,а малкият ака непрекъснато. Когато имам време ще вляза да ви изчета вие как се справяте. Целувки на всички.

# 409
  • Мнения: 24
Здравейте Мамчета,
Не съм влизала тук във форума отдавна. И понеже гледам на 1ва страничка 24.08 няма родила мама та да запълним дупката.
На 24.08 се роди сина ми Мартин 3795гр 52см.
Имаше малко жълтеница и постояхме един ден повече в болницата, но след 8 часа фототерапия се пооправи и сега сме си вкъщи.  Hug

Честито и на всички други обебили се мами. Надявам се сте добре.  Grinning И да са ви живи и здрави малките съкровища.  Hug

# 410
  • Мнения: 0
Честито на мама Малечка Палечка и малкият Мартин. Живи и здрави Simple Smile

# 411
  • Мнения: 0
Писах в фейсбук да се добавя и тук.
Родих на 18, 08 бебе Илина 3450гр, 51 см.
Вече сме си в къщи, кърмим се и за сега ни стига.
Оставям я да си спи и когато се наспи се храним

# 412
  • Мнения: 473
Честито на всички новообебили се мами. Живи и здрави да са те и децата им.   bouquet

# 413
  • Мнения: 731
Здравейте отново и благодаря за отговора. Относно смяната на гърдите, аз ги сменям не защото кърмата в първата гърда е свършила, а защото така започнах от самото начало. В болницата ни казаха за да стимулираме и двете гърди, в началото бебетата да ги слагаме и на двете по малко. Сега мисля, че имам кърма в едната гърда достатъчно да се нахрани бебка, и за това обмислях дали е време да спра с местенето на двете. Ще опитам да я храня от едната гърда само и другата да изцеждам за да освободя напрежението и евентуално да замразявам.

ioana_g, добре е за балансираното хранене на бебето да се остави да довърши първата гърда. След това - можеш да прецениш дали да дохраниш с втората гърда (ако бебка изглежда гладна), дали да изцедиш за облекчение (ако се е нахранила, но има напрежение) или нищо да не правиш (ако бебка се е нахранила, а ти се чувстваш добре)  Hug

# 414
  • Мнения: 731
Привет и благодаря за отговора!

2930 гр. е най-ниското тегло, да. То е от 6-ия ден някъде, когато ни изписваха. 3320 гр. беше на консултацията на втората седмица от раждането, т.е. бебка е била на 14-15 дни. На ден имаме средно 4 наакани пелени, напишканите са на всяка смяна. Винаги, когато не се е наяла, предлагам и двете гърди (ако се налага - и повече от веднъж), пробвах и с компресия.

На храненията, когато имам достатъчно кърма, се храни съвсем нормално, както е описано и в статията. Накрая изглежда доволна, пуска гърдата и заспива (или си иска пак малко по-късно, но е спокойна и си хапва). Проблемът е, че на определени хранения след второто-третото прехвърляне от гърда на гърда (чакам тя да пусне, не я насилвам аз да сменяме) и след като съм пробвала и с компресия, тя започва да се дърпа от гърдата и да реве безутешно. Тогава и да се опитвам да я сложа на другата просто не иска да засуче и продължава да плаче докато не й дам добавката. Гледано отстрани изглежда сякаш вече се е убедила, че и двете гърди не пускат нищо и е толкова ядосана, че не иска да опита отново...  Tired И това ни се случва по няколко пъти на ден...

Иначе се кърмим често "кожа до кожа", таткото също се грижи за спокойствието ни... обаче просто количеството не достига и се дохранваме.

Джинджи, ако 2930 гр. е отчетено на 6-тия ден, а 3320 гр. на 15-тия, това означава, че 390 гр. реално са качени за 9 дни, което е много добро наддаване.

След петия ден количеството мокри пелени за 24 часа  е поне 5-6 тежки пелени за еднократна употреба и поне 2-5 жълтеникави, меки, неоформени акита с размер най-малко на монета от 1 лев. До колкото разбирам ви ги имате.

При много бебета през първите седмици от живота им, в следобедните или вечерните часове има струпване на кърмене (cluster/bunch feedings) и по-голяма нервност.  Различните специалисти предлагат различни обяснения за причините, които водят до нервността и струпването на кърмения, но все още няма категорично обяснение на явлението. Има различни предположения като вероятността количеството кърма да е по-малко е опровергана. Възможно е при някои майки кърмата тече по-бавно и това да причинява нервността на бебето. Има и други възможни обяснения.

Ако бебето през повечето време е спокойно, суче редовно, пишка и ака редовно, наддава на тегло вероятно то просто се нуждае да суче по-често по това време, но не толкова за консумация на повече мляко колкото за успокоение, гушване, усещане на мама. От друга страна през първия месец нуждите от кърма на бебето непрекъснато растат като остават относително постоянни в периода 1-6 месец. Честото стимулиране на гърдите води до увеличаване на кърмата като обикновено на организма на майката му нужни няколко дни за да се настрои към това повишено търсене. Може би тези статии биха могли да ти помогнат Имам ли достатъчно кърма? и Cluster Feeding and Fussy Evenings.

Има различни техники за успокояване на бебето когато е изнервено. Проверяват се основните нужди: иска ли да суче; да се оригне; да му се смени пелената; да се съблече бебето напълно за да се уверим, че нещо от дрехите не причинява неудобство.

Допирът също помага: гушване; носене на бебето в слинг; триене на гърба; носене в позиция тигър на дърво или да легне по корем върху корема на възрастен; масаж на бебето.

Ако е възможно може да се намали стимулацията за сетивата: повиване на бебето; слабо осветление и намаляване на шума.

Някои бебета се успокояват от звуци: възможно е да се опитат различни стилове музика и видове на гласове да се види кои бебето предпочита; да се пее на бебето; "бял шум" (сешоар, вентилатор, прахосмукачка, миялна машина).

Други бебета се успокояват от ритмични движения или промяна на темпото: кърмене в движение; къпане на бебето; люлеене на бебето; разходка на бебето в кенгуру или слинг вътре или навън; разходка с количка; разходка с кола.

Едно от най-интересните неща е, че почти всичко, което един родител опитва за да намали нервността на бебето ще работи, но вероятно само за кратко време, а след това трябва да се опита нещо ново.

# 415
  • Мнения: 45
Привет на всички Влизам за да Ви съобщя и за нашата радост  На 24.08. се роди бебе Гергана-3.110кг. и 48см.Да ни е жива и здрава Баткото е много щастлив.Няма по-голямо щастие от това да дадеш нов живот.

# 416
  • Мнения: 5
Да са Ви живи и здрави бебенцата мили мами![/size]

Искам да Ви попитам -тези от Вас които са раждали в Тина Киркова имате ли по кожата на бебето пъпчици с гноен секрет. Притеснявам се много да не е някаква бактериална болнична инфекция.

# 417
  • Мнения: 91
larisaz,нормално е!Бебчето се чисти от хормоните предавани му от майката по време на бременността!

# 418
  • Мнения: 742
 И ние си имаме пъпчици от два дни.Мажа с кремче личицето по 3 пъти на ден и забелязвам,че започват да се успокояват в смисъл не са зачервени като първия ден.Дано и скоро да изчезнат,че ме дразнят тези пъпки.Иначе и аз знам ,че е нормално.На моя приятелка бебето е с 2 седмици по-голямо от нашето и още си ги носи ooooh!

# 419
  • Пловдив
  • Мнения: 472
И ние имаме пъпчици. Мажем ги с кремче вече седми ден, казаха ни да мажем до десетия ден. Казаха ни, че може би е или Стафилококи или просто бебешко акне, когато бебето се чисти от раждането.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт