Мами в Холандия-да се преброим и запознаем по отблизо...

  • 25 845
  • 268
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 645
Какво да кажа?! От познатите ми холанци няма нито един,който да знае повече от английски език,а са учени хора с добри професии и така нататък.Колко са добре с езиците холандците-не мога да кажа,нямам наблюдения,но че се натискат да ги учат да,това е вярно...покрай всичките хобита които си намират,и с които се занимаяват,учат и езици.Напоследък се забелязва,че руския е станал много популярен тук.
Моят не говори много български,не че няма желание но няма време.Иначе здрасти,чао и как си...и такива от сорта ги плямпа...много смешно му се получава Laughing Laughing LaughingЗа него не е проблем,че на малкия говоря само на Български,а съм чувала и за такива които забраняват.
За системата на обучение съм изцяло съгласна с Калинка.
Мисля,че МВО и НВО са на нивото на нашите техникуми.Всъщност аз склоро си дадох дипломата за превод,голямо разпитване ме разпитваха.Ама как така учите за средно заедно с професионално обучение,демек техникумите.Та ще видим на какво ниво ще преведат моята диплома.

# 31
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
мими23,
 Въобще не са техникуми....Ето малко справка, а  и на някой може да му е интересно, а и да знае за в бъдеще Wink.

От 4 годишни в продължение на 8 години : основно училище. Първите 2 класа са като детска градина: предимно играят, редят пъзели, оцветяват. Набляга се много на креативността и нейното развитие.

В 8 група /клас/ се полага т.нар. СИТО- изпит, който определя на какво ниво е препоръчително детето да учи.

От там  се разделят:
- някои отиват директно в гимназия / завършилите учат предимно в универститети/ за 6 години.

-Някои отиват направо в HAVO, което е пак като гимназия, но ако искаш да учиш за лекар- не става, защото нямаш латински и трябва да изкараш някоя и друга година в гимназията. В последните 2 години избират профил с предмети, които са насочени към това, което искат да учат. Много от децата на 12-13 трябва да вземат решение какво искат да правят.

- Много често отиват в т.нар. мост клас, където са между HAVO / WMBO/ гимназия. Според резултатите след 1-2 години го определят на кое ниво окочантелно отиват.

-VMBO е като нашите техникуми / има и по-ниско ниво в него/. Имат предмети, но се набляга на професия. В това училище, където съм е т.нар. зелено: всичко свързано с природата + животни. След 4 години обучение държат нещо като матури...

-  Голяма част от VMBO отива в MBO, което е като колеж, но на по-ниско ниво. Учат за професия. Другата отпадат.

- HBO дава бакалавърска степен. Набляга се на практиката, но има и доста теория. Учи се 4 години, като непрекъснато ходиш на стажове. 1-та  година е за взимане на т.нар. propeduese. Някои се прехвърлят в университет.

-WO-  университет, където е за магистърска степен и насочено най-вече научно обучение / изследвания, докторати и т.н./. 6 години е, като 1 е пак като на HBO .

Възможно е от всяко ниво да се прехвърлиш на друго / например от MBO - HBO/ , но коства години и повеее учене.

Много от чуждите дипломи / дори и да си учил 5 години/ се приравняват на HBO ниво. Много рядко на университетско най-вече заради липсата на научна работа по време на ученето. 

Оценките са от 1 до 10, като никога не получаваш 10, защото казват, че само учителите знаят за 10. Няма изпитване пред дъската / в училище/, само презентации по теми: още от началното училище. Правят се контролни / изпити/.

 

# 32
  • Мнения: 464
А някоя от вас близо ли е до Луксембург??

# 33
  • Мнения: 447
Привет и от мен!

Ние сме в Холандия от юни'2005 във връзка с 2годишна командировка на съпругът ми. Но сме доста далеч от всички вас. Ние живеем в "опашката" в Брюнсум, което е по-близо до Германия и Белгия. И двамата сме българи.

Ще се радвам ако някой сподели дали аз имам право на училище за език или изобщо откъде да започна по въпроса?

Дано да успея да се включвам поне в разговорите тук.

# 34
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
И като допълнение към Kalinka, тъй като съм на тази тема, синът ми  миналата седмица мина CITO тутса, като очакваме да отиде във VWO, ето един линк с една добра информация за нивата на образование:
http://www.art.bg/auditorium/statia.php?mysid=73
Мими23, в грешка си, диплома от нашенско средно образование е абсурд тук да приравни Нуфик към HBO. На мен за един куп години следване/и дипломиране!/ в Бг, ми дават HBO.
И това, което бих препоръчала на всеки тук - завършвайте тук HBO. Нашите дипломи от Бг - на стената за украса.




По едно време съжалявах, че не завърших в университет в България / по редица причини нямах възможност и трябваше да работя/ , но сега като се замисля  е по-добре, че стана така. Уча HBO, но мисля и за магистърска / не се осмелих преди година да отида направо в Университета, въпреки, че нямаше да имам кой знай какъв проблем, тъй като всичко щеше да е ан англисйки, а тук е и на холандски....Но получаваме много практически неща, които се съмнявам, че дори и в България са на това ниво. Имам предвид, че имам идея, че в България е предимно теоретическо ученето. Ако един ден се върна там, ще бъда пълна с идеи, които получавам тук....

Когато започваш да учиш тук е малко шокиращо; системата е съвсем различна. Работи се с т.нар. компетенции, като трябва да пишеш 1001 неща как работиш по тях, как планираш да се осъвършенстваш и т.н. Има много проекти, работиш по тях в група, дълги стажове, както и те насърчават да оитдеш за няколко месеца в чужбина / за мен е задължително в програмата/ ....Представянето на неща е също задължително /пред публика/...Не казвам в никакъ случай , че е отлично образование. Всъщност най-добре е, че има много практика и различни методи, но в други посоки има нужда от подобряване / в моята специалност е по отношение на езиковата част/

# 35
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Привет и от мен!

Ние сме в Холандия от юни'2005 във връзка с 2годишна командировка на съпругът ми. Но сме доста далеч от всички вас. Ние живеем в "опашката" в Брюнсум, което е по-близо до Германия и Белгия. И двамата сме българи.

Ще се радвам ако някой сподели дали аз имам право на училище за език или изобщо откъде да започна по въпроса?

Дано да успея да се включвам поне в разговорите тук.


Мисля, че трябва да се обърнеш към кметството и да попиташ там дали имаш право. Зависи от разрешението ви за пребиваване, май......

Кажи как е там в Брюнсум?

# 36
Здравейте и от мен! Аз съм от 4 години тук, женена съм за холандец и имаме дъщеря на 1 година и 2 месеца. Живеем в Делфт, а аз работя в Хага. Докато се включа в темета са се засегнали много въпроси, та се чудя къде да се включа. Аз също съм рожба на Inburgeringscursus, но за мой късмет изкарах курса по холандски в техническия университет в Делфт ( привилегия, с която се ползваха по това време хора, които имат дипломи за висше образование в страната, от която идват). Казвам късмет, защото курсът беше страхотен, интензивен и всички завършили проговарят за нула време.
Аз също съм за среща.
Gerylyn, имам позната в твоето положение, която беше включена в Inburgeringscursus, но в същото време имам спомен, че има значение какъв тип Verblijfsvergunning имаш. Попитай наистина в кметството.

# 37
Kalinka- изобщо не съм си и помисляла да злобея. А иначе съм напално съгласна с теб , че май нарочно ги държат на ниско ниво, но според мен това идва не само от образователната им система , но и от родителите. 
Какъв малък шок бе за мен когато синът ми каза че сме щели да го пратим да работи в супера когато станел на 16, а на 18 да го изгоним от къщи / а това са го коментирали в училище/. Трябваше надълго и нашироко да му обяснявам ,че това при нас това няма да  се случи и че ние предпочитаме да му помогнем и да го пратим да учи ако разбира се има желание. Неговият приател например ми каза че няма да ходи да учи, защото щял да наследи фирмата на баща си/ за уточнение- баща му е собственик на фирма , която прави и поправя сламените покриви/.

Амбер- ти си голяма късметлийка, че са ти приравнили дипломата на HBO. След сумати години учене и специализации на мен ми дадоха само HAVO  Sad  Confused

# 38
  • Мнения: 1 645
Калинка,благодаря за разяснението.В училище колко много го учихме това и не можах да го разбера а ти си го обяснила много добре.Не претендирам,че съм права...просто мисля на глас Laughing Laughing LaughingАз чакам всеки момент да ми преведат дипломата.Не,че ще ми свърши някаква работа тук,но все пак си е ниво.Аз съм завършила техникум-колеж,специалност техник- технолог,записах след 8 клас и учих 5 години,не знам на какво ниво ще го признаят.На моя приятелка-рускиня дипломата от медецинския университет и я преведоха на ниво МВО,което много ме учуди,а тя има и няколко квалификации.
На мен ми беше много трудно да им обясня за нашата система.Аз съм учила до 8 клас основно,после техникум-3 години + 2 години квалификация /специалност...
Ще видим какво ще излезне.За сега съм се решила,че ще продължа да уча тук.Искам да запиша специалност Мода.

# 39
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
puhcho,
аз на майтап....  bouquet

Ти какво си учила?
По принцип аз не съм против факта, че от 16 имат работа /почасова/. И аз започнах тогава и знам колко е полезно да се знае, че парите трудно се изкарват.....Моите колеги в даскало са по на 20-23 и много от тях живеят все още с родителите си.

# 40
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
мими23,
Мисля, че ще ти я приравнят на MBO, но нещо са объркали на приятелката ти- не е възможно да й дадат толкова ниско.
  При нас има траекти от курса за езика за МВО учене. По-лесно ще получиш финансиране. Действай отсега, защото отнема доста време, докато разгледат документите. Друг начин да навлезеш в средата е да поискаш стаж за езика с нещо, което е свързано с това, което искаш да правиш. Аз бях в начално училище и ми е много добре за досието в сегашното училище..... А и добих представа за системата....

# 41
  • Мнения: 1 645
мими23,
Мисля, че ще ти я приравнят на MBO, но нещо са объркали на приятелката ти- не е възможно да й дадат толкова ниско.
  При нас има траекти от курса за езика за МВО учене. По-лесно ще получиш финансиране. Действай отсега, защото отнема доста време, докато разгледат документите. Друг начин да навлезеш в средата е да поискаш стаж за езика с нещо, което е свързано с това, което искаш да правиш. Аз бях в начално училище и ми е много добре за досието в сегашното училище..... А и добих представа за системата....
Изобщо не съм запозната със финансирането.Студентски дават до 26,а аз съм вече на 25 години.Ще започна тал-стажа след седмица-две.Питаха ни къде желаем да караме,в смисъл да е както казваш-нещо което искаме да работиме след това.Но не се надявам,че ще намерят хубаво място.Досега чувам само оплаквания от тези,които са го карали.Но няма значение,каквото и да е все ще има някаква полза.

# 42
  • Мнения: 1 645
мими23,
... но нещо са объркали на приятелката ти- не е възможно да й дадат толкова ниско.
  ...
Възможно е да са и дали това ниво. Мими 23 не пояснява за какъв медицински институт иде реч. Ако институт за подготовка на среден мед персонал/тук дават MBO Verzorgende (niveau 2/3)/ - мед сестри-общопрофилни, детски и акушерки, напълно е възможно това ниво. Квалификациите , които могат да са анестезиологична, операционна, реанимационна сестра не "вдигат" рейтинга. Не съм наясно с парамедиците - клинични, рентгенови лаборанти, инструкторите по хранене, рехабилитаторите и зъботехниците. 
Виж ако е Мед академия  принципно знам , че признават само първата година от обучението, или дори само няколко отделни предмета. Останалото - започва от начало.
В последната година тук съм станала почти експерт към Нуффик
Crazy Crazy Crazy
Точна така е при нея ситуацията.Тя е медицинска сестра,като има подквалификации за акушер,доктор асистент и детска консултация.Оказва се обаче,че ако иска да работи по специалноста тук,трябва да кара наново квалификациите.Тя си е решила да работи с болни,стари хора...как му викат тук-zorg voor ouderen   или нещо от сорта беше и затова трябва да учи около 2 години мисля,че каза.
Дъщеря и е учила 2 години за фризъор,изобщо не и го признаха...казаха,че курс било.В ROC,където се провежда нашия инбургеринг курс,също има специалност фризъор и там се учи 2 години.Тя се беше навила,но си намери работа в едно студио,доволна е там и за сега се отказа.

Въобще не ми е ясна системата,ще си обменяме тука информация Grinning
Иначе за срещата много ми се иска,ама верно-да изчакаме да се постопли и тогава ще решим.Видях в Интернет,че фолк-певицата Анелия ще има концерт скоро в Холандия GrinningАз не,че си падам по фолка ама ако има някое интересно мероприятие по нататък може да идем заедно.Сега ще се опитам да пусна линк към мероприятията за българи.

Българска страница http://bulgarije.startpagina.nl/
Мероприятия     http://www.beseda.nl/indexagenda.htm

Често я посещавам българската страница...има интересни неща.

# 43
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
мими23,
Ясно защо има МБО твоята приятелка.

Аз съм на 28 и започнах да уча на 27. Получавам финансиране и ще го получавам, докато завърша. Дори взимам и с повече от другите, защото майка ми и баща ми не получават много пари. Има приятелка, която е на 40 и кара МБо- също финансирано от кметството. Така, че и при теб трябва да има финансиране. Ориентирай се навреме, защото отнема много време /за МБО е към 3-4 месеца чакане/ и най-вече разпитай за траектите.

И да кажеш за стажа, като тръгнеш. Аз бях много доволна от моят. Беше супер и децата все още ме спират да си говорят с мен.

# 44
Доколкото ми е известно в повечето случаи на завършилите български университет (зависи кой) им признават поне HBO. Аз съм завършила университета по архитектура и строителство и ми приравняват образованието на HBO+ ниво, което ще рече, че не ми признават само една година от следването, но все пак приемат, че нивото е по-високо от HBO. И все пак аз мисля, че има разлика между HBO и WO. Става дума за различен тип учебни заведения, които подготвят различен тип кадри.
Друг е въпросът за реализацията.

Общи условия

Активация на акаунт