ФИМОЗА II или споделено за кожичката на пениса

  • 268 243
  • 1 168
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 769
И аз останах в крайна сметка с впечатление, че в България педиатрите практикуват това прословуто забелване повсеместно и в крайна сметка някои майчета са прави, че не може да си специалист по всичко и отиваш при лекар, който трябва да е по-информиран от теб. Е да, ама се оказва, че на практика педиатрите не са винаги на нужното ниво.
Даже със съжаление ще спомена, че почти за всичко съм на различно мнение от педиатъра на собственото ми дете и то при условие, че същият е многократно споменаван дори и в белия списък на педиатри в София. Конкретно за пишлето дискусията ни приключи с "На ваша собствена отговорност го оставям и после като ми дойдете с възпаление да знаете, че вие си го решихте така".
Абе не с всички педиатри е така. Аз лично много съм доволна от нашата педиатърка, след като смених преди това два броя нейни колежки. Жената е много отворена за новостите, а специално за фимозата още докато отворя уста да й кажа, че няма да пипам, ми каза:"Ако има проблем, той ще е след като навърши 2г, така че сега само си му мий пишлето и не пипай повече.".
Резулата е, че в момента вече се вижда част от главичката, без изобщо да дърпам, стискам и всякакви подобни манимулации. Grinning
stanislavchen, щом като за всичко сте на различно мнение с педиатъра си има решение - смени го!  smile3521

# 46
  • Мнения: 1 178
Темате е Фемоза никъде не е писано че не трябва да споделят мнение майки които са забелили вече .. и при които това е минало безпроблемно. Или аз съм някъде в грешка.


Разбира се, че темата е ФИМОЗА,  smile3521 не сте в грешка!
Всъщност ГРЕШКАТА е в разбирането на термина фимоза.

Цитирам откъс от статията на доц. Бранков,към която Цвети и Яна упорито дава линк:

"Това което наричаме фимоза, всъщност е физиологично слепване (синехии) на кожичката към главичката (гланса). Кожичката изглежда като хоботче на слон и има нормален вид и в никакъв случай не пречи на уринирането."

Или казано на не доцентски език ФИМОЗАТА не е болестно състояние, това е съвсем нормално състояние, природата се е погрижила да предпази момченцата Wink, защото в противен случай ще е ненормално 90% от мъжкото население на България да е родено с проблем и то в най - чувствителната част от мъжкото достойнство.

Жалко е, че голяма част от педиатрите в България не споделят това разбиране или от неинформираност или от страх да не би пък случайно да е от онези 1-2% процента на патологична фимоза и след това да се наложи операция.
Разбираемо е притеснението на родителя, никой не иска детенцето му да има проблеми.

На въпроса, за какво е темата -  за да информира родителите, че ФИМОЗАТА Е ФИЗИОЛОГИЧНО СЪСТОЯНИЕ, така както кърменето и късното захранване са най-доброто за бебето все неща, които не се споделят от голяма част от българските педиатри.

# 47
  • Мнения: 781
Така, изчетох всичко дотук и сега въпросът ми е какво според вас е "Обичаен тоалет"-отваряме пишока колкото може , без излишин натиск и мием със сапун или мием само външно без да забелваме. Аз миех само външно защото педиатърката ни беше казала "Там няма да пипате", но дететозапочна да сочи че го боли пишока и като го отворих -без особен натиск беше се събрал страшно много бяр секрет -главичката се беше покрила с бял слой и от тогава почти всяка вечер отварям пишока и го мия.Не знам колко правилно е това , но така правя аз.
Ще съм благодарна да споделите, какво разбирате под "нормално миене на пишока"?

# 48
  • Мнения: 8 585
@marchella
Това, което правите е "нормална хигиена"-не е необходимо насилствено да дърпате кожичката назад. Ако кожичката си отстъпва сама, тогава едно измиване, както го правите е достатъчно. Ако не отстъпва, миете само отпред без да упражнявате сила.

# 49
  • Мнения: 8 769
Ще съм благодарна да споделите, какво разбирате под "нормално миене на пишока"?
Мия по подобен нчин-без насилие, докъдето се отвори.

# 50
  • Мнения: 781
Много Ви благодаря за бързите отговори!!!  bouquet

# 51
  • Мнения: 2 768
Здравейте и от мен!
Притеснена съм и моля за съвет. Тази вечер докато къпехме сина ни забелязах, че пишлето му е подуто в основата - по-скоро като мехурче от едната страна!
Не сме забелвали. При къпане издърпваме кожичката докъдето може и измиваме.
Ще отидем при педиатърката още утре сутрин, но доколкото я познавам, ще ни изпрати на хирург-уролог, а той най-вероятно ще реши проблема с издърпване на цялата кожичка и ще ни каже, че сме се забавили и затова сега имаме проблем /той искаше да го направи още на 6м., когато бяхме при него по друг повод/!
Та мисълта ми, ако разбира се не е нещо по-сериозно, е може ли да решим проблема без забелване?

# 52
  • София
  • Мнения: 3 188
Добро утро!

В началото, когато започнах участието си в майчиния форум, аз обясних, че освен детски уролози има и детски хирурзи. Нашата дейност се покрива в някои области, примерно злокачествени тумори, заболявания на тестиса или вездесъщата фимоза. В "Пирогов" ние сме две отделни секции, но често си сътрудничим. Казвам това, защото смятам, че родителите трябва да имат право на избор. В някои отношения (и при някои колеги) нашата доктрина е различна. Ние вече се отнасяме към слепването на кожичката към главичката като естествено явление и съветваме изчакване до спонтанното забелване. Препоръчваме да се издърпва леко кожата, но не насилствено, по време на баня. Към операция прибягваме в случаите със вторично възникнала патологична фимоза.

Колкото до секрета, който се събира и прилича на жълтеникаво топче, това е нормален секрет на жлезите, наречен смегма. Някои педиатри го смятат за възпаление и препоръчват забелване, но това е неправилна позиция.

Казвам всичко това, за да се ориентирате и да потърсите паралелен съвет. Посетете и нашия сайт www.pedsurg.net


 

# 53
  • Мнения: 2 768
Доц. Бранков,
Много благодаря за отговора Ви, както и за линка към Вашия сайт. Това, което прочетох там за проблемите с тестисите ми е много полезно.

За съжаление тук има само един специалист - хирург-уролог. Не е детски лекар, но е единственият, към който можем да се обърнем при подобни проблеми.
За мое успокоение, като казах, че не съм съгласна да идем при него да дръпне кожичката, педиатърката ни не настоя и каза да правим промивки с лайка и смрадлика и да мажем с гентамицин.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 188
Радомир не е толкова далече, ако нещо ти притрябва.
Пиша Ви, защото употребата на антибиотични мехлеми е излишна.
Използвайте настойките и нежно подръпвайте кожичката.
Но и не тряба прекалено да се заигравате с това. По този начин
може да възникне сексуална доминанта. Затова казваме хигиената на това място да се поддържа наред с хигиената на тялото. 

# 55
  • Мнения: 2 768
Благодаря още веднъж! Гентамицин така или иначе не намерихме останал.

За съжаление, наистина ще се наложи скоро да Ви потърсим, защото синът ми има проблеми и с тестисите, но за да не занимавам всички тук си позволих да пусна тема във форума във вашия сайт.

# 56
  • Germany
  • Мнения: 224
Понеже и аз имам син се бях интересувала по тоя въпрос още докато бях бременна. Изрично питах лекарката си трябва ли да правя нещо по специално с пишлето още докато беше бебе и отговора беше КАТЕГОРИЧНО НЕ!
та така и направих, при все 4е на всяка позната, приятелка или роднина на която кажех че не правя нищо бях обявявана за безотговорна маика и затрупвана от хиляди савети да започвам *докато не е касно*. Лекарката редовно го поглеждаще и казваше че е леко тясно но има време да се отвори.
На 1г 10м лежахме в болница за бъбречно възпаление. никои не ни каза тогава че има опасност от слепване и че трябва да обръщаме повече внимание на пениса. Лекарката само ни каза да следим да не пишка *на чадър*. Когато забелязахме че стана така го заведохме при нея и тя ни прати на уролог, понеже било много тясно. Уролога веднага позна че е имало възпаление и предположи че е станало заради това. Попита не сме ли го придърпвали леко без натиск на зад, но аъ от страх почти не пипах пишчето, за да не преживеем отново същото.
не знам сега сгреших ли някъде, понеже искат оперативно да му го цепнат. не било спешно обаче, понеже нямал болки при уриниране, но ако станело много тясно можело налягането да се връща и не било добре за бъбреците (не го обиасних много медицински... Embarassed). посъветваха ни да го издърпваме съвсем леко назад при вечерния тоалет и на пролет да го видят пак.
мисля че урината вече е в една посока, тоест не се разпръсква, но лекаря беше скептичен че сте се отвори само newsm78
не знам да му вярвам ли и докога мога да изчакам с решението дали да предприемем нещо.
а ако му го цепнат оперативно, дали има вероятност пак да слепне Thinking и да се наложи повторно цепване...

# 57
  • Мнения: 215
Здрасти!
Моят син претърпя операция преди два месеца. Цепнаха му пишлето, зашиха го и сега се отваря свободно при всекидневния тоалет. Болката при уриниране беше няколко дни, но психическата травма беше по-дълга.
Сега вече всичко е наред!

# 58
  • Мнения: 8 585
@kalina
Изчакайте. На пролет всичко ще е наред.

# 59
Призив към всички - нека бъдем по-внимателни един с друг, да проявяваме разбиране и да се съветваме, споделяме, а не поучаваме! Аз също съм майка на момченце, ще споделя своя опит, но нито за миг не допускам някоя майка да причинява на детето си умишлено страдания, освен ако не говорим за увреден  или болен човек. Чувствам някаква обида от името на "майките-забелвачки", тъй като и аз бях инструктирана така от своята лична лекарка, баби, майки и въобще всички авторитети в очите на една току-що родила млада майка. Сега, след почти две години, вече имам много повече информация, наблюдения, споделени истории и собствено мнение. Така или иначе, моето момченце премина през т.нар. постепенно забелване, което ми беше наредено. Извършвах го в къщи, отново по нареждане на лекарката, след баня леко-леко, все по-напред и все по-напред. Два пъти ходих на преглед специално с този проблем, тъй като имах чувството, че това е противоестествено - предвид отворчето на върха на пишлето и желанието ми да излезе главичката. И двата пъти лекарката помогна като понатисна малко по-силно, нещо което естествено аз не можех да направя, защото очевидно е болезнено и детето веднага писва - и от болка, и от страх, вероятно. Забелязах, че детенцето ми има висока чувствителност за гениталната си област от съвсем малък, може би от самото раждане. При докосване винаги реагира - понякога със смях, понякога с отдръпване, но реагира. Това определено е в помощ на тезата, че не бива да се насилва кожичката. Но това съм склонна да споделя сега. Преди 1 г. бях изключително притеснена, че ще създам проблем на пишлето, ако не го отворим и полагахме всички усилия, за да го сторим. Днес, слава Богу, детето е добре, пишлето се отваря, мием с водичка и сапун при къпане. Дано не запомни тежките мигове през които минахме - имаше поне 3 по-настоятелни отваряния с много рев.   

Общи условия

Активация на акаунт