Как реагирате когато децата правят непозволени неща тайно?

  • 16 236
  • 101
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 541
Ще дам пример за конкретната ситуация, защото въпроса може да се отнася и до застрашаващи живота неща.
Ние вкъщи например не пием кока кола и на децата не е позволено да пият газирано. Той е почти на 9 - втори клас. Днес излязоха с едни съседчета и са си купили кока кола и чашки... Mr. Green
Още не са се върнали, така че реакцията ми предстои.
Първо се ядосах, после си представих след 10 години, това може и да не е кола, а нещо друго.... и не знам как да реагирам.
Моля, да не обсъждате за или против кока колата, потребителите, които позволяват газирано, да си представят друга забрана, която те са наложили и тайно е нарушавана.
Няма да се карам естествено, но ми се иска да използвам случая за тези по-сериозни неща, които ни предстоят и за които също може да се каже - вкъщи не ползваме наркотици, ама аз ще си купя с приятелите.... Не знам чисто психологически могат ли да се сравнят двете ситуации - децата ми имат нагласата, че наркотици не се употребяват.... но могат да се изкушат по същия начин...нали?
И някакси не съм привърженик на идеята да позволявам разни неща, за да са опитали и да не им се иска.... Не знам , какво мислите вие?

# 1
  • Мнения: 7 837
Почти всеки ден се улавям вече, че използвам примера с приятелите и моста. Изобщо, говорим си за избора, причината, последствията, до които евентуално се стига и за които не е било помислено.

За мен това е продължителен процес и ще се сблъскваме от тук нататък. Дали ще е храна, действие, някоя глупост... приемам го като част от израстването. Важното е да има диалог.

# 2
  • Мнения: 41 079
Как може изобщо да ти хрумва, че ще успееш да наложиш такъв сорт забрана на един тинейджър така, че да бъде спазвана наистина и навсякъде??? Естествено, че не можеш да го спреш да си купи кола. И сега какво? Не върви да го биеш и наказваш.
По-добре намали забраните само да наистина важните неща - наркотици, пушене, пиене, излизане по опасни места и т.н. За останалото можеш да настояваш, че не е хубаво, че трябва да се ограничава и т.н. но не го превръщай в забрани и не се вманиачавай, защото неизпълнимите забрани са покана за нарушение. А и изобщо абсолютната забрана е лошо нещо. Хубаво е да не се пие газирано, ама ако веднъж в седмицата излезе с приятели и изпие една кола нищо няма да му стане.


П.П. Прочети "Малкия принц", главата за Царя.

# 3
  • Мнения: 1 541
Кейси, какъв пример, притча ли някаква?

# 4
  • Мнения: 4 668
Не забранявам храни или напитки . Просто много дълго съм обяснявала , защо не трябва да си купува кроасани , вафли или мазни банички - защото ще стане дебел и болен .
Кола позволявам по една чашка - отпива малко и я оставя . В периода , в който му беше забранено да пие кола , беше отворил хладилника и надигаше едно литрово шише ...
Бих казала , че си прекалено крайна , прекалено много забраняваш , а това амбицира още повече .
В тази ситуация , ако това беше моето дете , бих му казала , че ми е мъчно , че ме е излъгал - можело е да ме попита , ако много му се иска и аз лично щях да му купя кола !
Детето ти не е малко . Разбери се с него като с голям човек !
А би ли ми обяснила последното си изречение ? Защо не си привърженик ?

# 5
  • Мнения: 1 541
Черна станция, приемам и твоето мнение, а как да реагирам когато сме на ресторант и помоли за газирано... Все пак няма логика веднъж да позволя , а друг път - не... Просто специално за газираното съм много против.

# 6
  • Мнения: 7 837
Кейси, какъв пример, притча ли някаква?

Ако приятелите ти скочат от мост/ти кажат да скочиш, ще ги последваш ли?


Въпросът не е в газираното, боклуци и пр., това са дребни битки с временна победа/загуба. Въпросът е за избора като цяло. Което не означава, че не подкрепям някои забрани, макар че не ги наричам забрани, особено, свързаните с храна.

# 7
  • София
  • Мнения: 9 517
Детето ходи на училище и ако му давате джобни най-вероятно това не е първия път, в който си купува газирано. Като отчитам това, аз на твое място бих пропуснала случката все едно не съм разбрала... и бих махнала забраната за газираното - с такива неизпълними забрани сама го подтикваш да те лъже Peace

# 8
  • Мнения: 1 541
Не забранявам храни или напитки . Просто много дълго съм обяснявала , защо не трябва да си купува кроасани , вафли или мазни банички - защото ще стане дебел и болен .
Кола позволявам по една чашка - отпива малко и я оставя . В периода , в който му беше забранено да пие кола , беше отворил хладилника и надигаше едно литрово шише ...
Бих казала , че си прекалено крайна , прекалено много забраняваш , а това амбицира още повече .
В тази ситуация , ако това беше моето дете , бих му казала , че ми е мъчно , че ме е излъгал - можело е да ме попита , ако много му се иска и аз лично щях да му купя кола !
Детето ти не е малко . Разбери се с него като с голям човек !
А би ли ми обяснила последното си изречение ? Защо не си привърженик ?

Елия, не се сещам друго, което да му е забранено. То и тази забрана е предтсавена в следния вид: ние не смятаме, че колата е полезна за теб, ние с баща ти не пием и не ни е приятно и ти да пиеш. След което следва, ама на мен ми харесва. Харесването се изразява в следното: Сипва си захар, за да се разгазира, пие на съвсем малки глътки, като очевидно не му харесва, но е решил, че е яко и че иска да е като другите. Т.е. желанието му не е защото му харесва, а само и единствено когато е с други деца и иска да се покаже...
Освен това откъде знаеш какво и колко забранявам - щом съм стигнала това да ме тормози и да пускам тема тук, явно не съм свикнала на идиотски забрани от просто ей така, щото аз съм казала. Както и да е.
Отностно , че не съм привърженик - просто смятам , че златната среда е най-добрата. Не можем да кажем аз всичко позволявам и всичко забранявам. Всеки си има принципи, които се опитва да предаде на детето си....  Смятам , че детето трябва да бъде направлявано и подпомагано, и че това няма как да стане без правила...

# 9
  • Мнения: 1 541
Помолих да не коментирате конкретната забрана, нямам намерение да спорим за газираното - представете си нещо, което вие смятате за важно, което сте наложили ограничение и което е било престъпено тайно....? Как бихте реагирали? Или може би няма такова нещо??? Ако няма , да приключим темата.

# 10
  • Мнения: 4 668
Ние вкъщи например не пием кока кола и на децата не е позволено да пият газирано.

То и тази забрана е предтсавена в следния вид: ние не смятаме, че колата е полезна за теб, ние с баща ти не пием и не ни е приятно и ти да пиеш.

В крайна сметка - забранено ли е или е само препоръчано ?
Очевидно не желаеш да чуеш чуждо мнение , приключи темата , ако искаш , но определено демонстрираш нежелание да разбереш проблема , а той е , че не разбираш това :

Въпросът не е в газираното, боклуци и пр., това са дребни битки с временна победа/загуба. Въпросът е за избора като цяло. Което не означава, че не подкрепям някои забрани, макар че не ги наричам забрани, особено, свързаните с храна.

Къде е тогава златната среда , която смяташ ти за добра ? Просто според мен , така , със забрани , не се предават принципи на децата !


# 11
  • Мнения: 1 541
Добре, Елия, дай ми пример ти как предаваш принцип, за нещо, което не е позволено.

# 12
  • Мнения: 41 079
Черна станция, приемам и твоето мнение, а как да реагирам когато сме на ресторант и помоли за газирано... Все пак няма логика веднъж да позволя , а друг път - не... Просто специално за газираното съм много против.

Напротив, точно за храните има логика от време на време, по изключение и при подходящ повод, да се разрешават принципно вредни храни. Точно това разграничава празника или излизането на ресторант от ежедневието. 

# 13
  • Мнения: 398
Според мен децата се объркват по този начин. Забраната би трябвало да е нещо наистина опасно, лошо, недопустимо.Всичко останало е просто препоръка.
Няма как да отсеят наистина същественото ако за всичко им се слагат граници.
Примерно забрана за моята дъщеря са отварянето на вратата на непознати, излизането сама, надвесване по прозорци и тераси, пресичане на червено и без да се огледа.....
Аз съм против Макдоналдс, разни шоколади и бонбони без мярка....Но не съм го забранила.Обяснявам, че не е хубаво, какво се случва ако прекаляваш и т.н. Случва се и да отидем веднъж годишно, защото не мога да я отцепя от приятелите й.
Моят съвет е наистина да наложиш забрана на много важните неща.Другите сложи в графа препоръка и обяснявай, когато имаш възможност.

# 14
  • Мнения: 4 668
Добре, Елия, дай ми пример ти как предаваш принцип, за нещо, което не е позволено.
Дала съм ти пример - говоря , показвам , обяснявам .
Как може да е причина за забрана това , че ти и баща му не пиете нещо . Ами и аз не ям месо , мъжът ми също - да забраним ли на детето ?
Разбира се , колата не е полезна , но това са твоите разбирания , които пренасяш върху детето си .
Той сам ще попие личния ви пример , когато е поднесен по меко и разбираемо за него . Но не и когато е със забрани ! Това е !

Общи условия

Активация на акаунт