***МИТНИЦА*** - информация, въпроси, отговори и споделяне на опит

  • 112 997
  • 735
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 502
Много е важно как ще е декларирана пратката на митническата декларация върху пакета. Има шанс да мине телефон, ако е деклариран нещо различно от Мобилен телефон, например Аксесоар, Ел. играчка или нещо подобно в сферата на електрониката, което не звучи особено скъпо или конкретно не описва стоката. Нямат право да декларират изцяло в друга глава на тарифата, никой не би го направил. Вместо телефон не може да пише блуза или обувки. Някои сайтове или продавачи си позволяват да заобиколят и да декларират нещо приблизително около действителният артикул, но повечето не го правят. Така че не зависи от пощите, с които идва, а от продавачите - кой как е преценил, че може да си позволи, за да е в услуга на клиента.
Преди няколко години масово телефоните се декларираха като мп3 плейъри, докато на митницата не разбраха, че и плейърите трябва да се задържат, защото вътре се оказват телефони.

Имам скорошен случай с моя пратка от Ибей, китайска. Беше детска пластмасова играчка - телефон, реална цена около 15-20 долара, не помня точно, теглото смешно, нищо общо с истински телефон. На декларацията обаче написано Toy Mobile phone. Продавача решил да е максимално конкретен в описанието. Взех си я от митницата, заради думите "mobile phone". Това прочели, това разбрали Simple Smile Тъй че и това е фактор, кой какво разбира от написаното.

# 556
  • София
  • Мнения: 502
Не е много по темата, ма да се похваля, че и аз чакам телефон също от Minideal. Рядко поръчвам нещо за мен,особено пък телефон. Затова го чакам с нетърпение, те обаче много ме забавиха с изпращането, повече от 2 седмици се мотаха и сега уж е пратен вече. Първа поръчка ми е от тях, ще видим. Този поръчах http://www.minideal.net/new-asus-zenfone-5-8gb-dual-sim-unlocked … 1-6ghz-black.html 2GB+8GB. По съвет на Walther P99.
Нямаха червен, нямаха черен, та накрая се съгласих на бял. Голяма сага изобщо  Laughing

# 557
  • Мнения: 787
Аз от Минидил поръчах телефон Леново, много коректни, на втория ден беше изпратен. Получих го за 7 дни, много бързо. Бяха ми го писали подарък и платих ДДС. Разпечатва се на принтер от Пейпал - трябва да се вижда какво точно е поръчана, за колко долара, тракинг номера и адреса. Това всичко го има в Пейпал. за 5 мин. се оправих в Митницата. Ако го бяха писали 18 долара може би щях да се размина с ДДС-то и да отиде в пощата. Митничарят ми каза, че сканират пратките. ЕОРИ номер не трябва, има такса 3.50 лв и ДДС-то.

# 558
  • София
  • Мнения: 589
Аз от Минидил поръчах телефон Леново, много коректни, на втория ден беше изпратен. Получих го за 7 дни, много бързо. Бяха ми го писали подарък и платих ДДС. Разпечатва се на принтер от Пейпал - трябва да се вижда какво точно е поръчана, за колко долара, тракинг номера и адреса. Това всичко го има в Пейпал. за 5 мин. се оправих в Митницата. Ако го бяха писали 18 долара може би щях да се размина с ДДС-то и да отиде в пощата. Митничарят ми каза, че сканират пратките. ЕОРИ номер не трябва, има такса 3.50 лв и ДДС-то.

Супер, много ме радва, че са коректни, защото доста се притеснявам. Дано и самият телефон да е читав.
В коя Митница в София го пратиха? Тази на Централна Автогара?

# 559
  • София
  • Мнения: 502
Пратките, които идват по пощата или с EMS винаги са на Митница София.
С другите куриери като DHL, TNT, FEDEX, UPS отиват на Аерогарата.

# 560
  • Мнения: 18
Тея от DHL нищо не ми казаха .... знаех само,че се плаща 20% ДДС което беше 13лв - окей  ! Идва куриера и ми вика - 13лв ддс и още някакви 10лв има за освобождаване 0.о какво ?! Нали уж им беше безплатна услугата? Нали се плащаше само ДДС-то и нищо друго? На всичкото отгоре не можели да ми изпратят пратката във Варна,за да си я освободя аз а на всяка пратка ако искам транзит до варненската митницата трябва да им платя 12лв .... Общо взето ти извиват ръцете и за всичко що могат ще ти вземат пари ....На всичкото отгоре чакам 1 седмица да се сетят да ми изпратят нещата до Варна! Е каква ми е файдата от тая бърза поръчка като поръчвам на 12,на 15 поръчката ми е в БГ и тея папагали ми я доставят чак днес на 23-ти ? Няма такава държава и такава малоумна история !

Отговор от тях:
"Това е такса на DHL  за допълнителна услуга и е в сила от 01/08/2014 за всяка пратка, за която клиент пожелае DHL за заплати сумите към митница вместо него."

Тоест - плащам,за да си платя! Нямам думи .... да ми изпратят нещата до Варна пак искат 10лв + ддс не ми мърдат едни 23-24лв на пратка за около 55лв ....

Последна редакция: вт, 23 сеп 2014, 16:46 от juliqnpk

# 561
  • София
  • Мнения: 502
DHL по принцип са си бавни. Дори и от София да си, ако те ти освобождават пратката пак отнема още 2-3 дни, понякога и седмица след пристигането.
А таксите са си такси, нормални са, даже 10 лв за освобождаване е без пари. Само едното попълване на митническа декларация с 1 стока в нея струва 15-18 лв в бюрата около митниците. Никой митнически агент няма да се наеме безплатно да освобождава пратки ида попълва документи.
Транзита също е задължителен, щом пратката няма да се обмитява в София, а някъде другаде. Докато не се заплатят вземанията стоката е под митнически контрол и не може да се разхожда просто така между градовете.

# 562
  • Мнения: 149
DHL освобождават безплатно. таксата от минимум 8 лв /9,6 с ддс/ е за плащането. Ако ти си платиш всичко е безплатно. Единственият проблем е че им отнема около една седмица.

# 563
  • Мнения: 18
Затова става въпрос,че уж експресната доставка за 4-5 дена се превръща в чакане за 2 седмици и се губи смисъла... Всички куриерски фирми ли действат така и всичко ли се получава в София ? Няма ли начин нещата да идват направо на варненската митница и така да става по-бързо някак си ....

# 564
  • София
  • Мнения: 1 223
Привет и от мен,

Предварително се извинявам - Четох, четох, но ми е пълна каша.

От скоро купувам от Ebay US, досега имам 3 получени по пощата пратки и 2 чрез куриер, без допълнителни такси.

Последно се наложи да поръчам 2 артикула до роднина, понеже нямаше доставка до БГ.
Общата стойност на покупките до нейният адрес в  US /с вкл. транспорт/, e 131$.
Теглото е 1.6 кг, а доставката до БГ - 58$

Днес получих известие, да си взема пратката от гише №13, като дължа 6 лв. за пощенски и другите опции надолу са чекнати, но без цена.
Изпратени са като подарък, но явно няма да стане.

Въпроси:
1. Достатъчно ли е да разпечатам поръчките от сайта и извлечение от интернет банкирането, или второто трябва да е издадено от банката? Плащам с карта през РР и затова в РР акаунта ми не са отразени транзакциите.

2.  Каква е максималната сума, която евентуално трябва да заплатя?
От всичко прочетено, слагам 30 % /20% ДДС и 10% мито/ върху пратката и всички доставки, но се чудя, дали няма да има и други такси?


# 565
  • София
  • Мнения: 502
Привет daniabc
Общата стойност на нещата ти е под 300 лв. Няма мито.
Всички пратки на стойност под 300 лв, независимо дали пощенски или куриерски се водят пратки с незначителна стойност и за тях се дължи само ДДС 20%
В Пейпал трябва да имаш отразени транзакциите, независимо, че сумата, с която си платила е била в карта свързана към Пейпал. Всички плащаме така. Достатъчно е да направиш разпечатки на тези транзакции, още по-добре ще е да приложиш и поръчките, за да се види ясно всичко и сумите да съвпаднат. Не е нужно заверка от банката.
Около 56 лв ще ти бъде ДДС.

А тези 58 долара доставка до България, ако не са отразени някъде в плащанията, значи ДДС ще се дължи само на сумите, които излизат в разпечатките. Принципно ДДС трябва да се плати и за доставката до тук, но ако не е написано никъде, значи няма.


Онзи ден имах и аз една американска пратка. На известието също пишеше 6,00 лв, но ми взеха 4,00  newsm78

Последна редакция: чт, 25 сеп 2014, 21:19 от Ros@linda

# 566
  • София
  • Мнения: 1 223
Благодаря за отговора Ros@linda ,

Нито една от покупките ми не са отразени в РР акаунта ми.
Имах стара сметка с карта Виза, която регистрирах в РР и така...

Още при първата покупка се зачудих, писах в темата за Ebay и Горгона  ми обясни, че когато плащам от сметка, чрез карта регистрирана в РР, да си гледам сметката.

С пари от Pay Pal акаунта си ли плати? Защото ако не си - не чакай нещо да излезе от него, а от картата, която е регистрирана там.

Та затова се чудя, дали да ходя до банката за извлечение, или е достатъчна разпечатка от банкирането.


# 567
  • София
  • Мнения: 502
Аз мисля, че тя друго ти е обяснила.
Да не чакаш някакви разходи на пари в пейпал акаунта си от тамошния ти баланс, какъвто нямаш. Имам предвид, че там няма да имаш никакви средства като баланс и никакъв приход или разход.  Парите са ти в съответната сметка и карта. Дано се изразявам правилно.
Но информацията за самата транзакция, за плащането  я има. Всяка една Completed транзакция като я натиснеш излиза подробна информация колко, на кого и за какво е платено.
Аз много рядко имам пари в Пейпал акаунта, а дори и да имам те са само част от сумата, която се налага да платя. Затова останалото се взима от картата, но в Пейпал като транзакция седи цялото плащане. Това е, което ти трябва за митницата.
Но въпреки това, ако не можеш да го намериш, извади си разпечатки от банкирането и от поръчките. Не е нужно нещо специално да изискваш от банката.

# 568
  • София
  • Мнения: 1 223
Явно не се изразявам правилно, поради липсата на опит, но мисля че това имаш предвид:
 - Когато купувам, получавам съобщение от РР на мейла /Receipt for your payment to ******/.
Но когато влезна в акаунта си в РР, нямам отразени транзакции.

Дали е достатъчно да принтирам информацията от мейла?

P.S.

Намерих си първите постове, където питам /пост 368 /:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=781856.msg28853948#msg28853948





# 569
  • София
  • Мнения: 502
А те разбирам прекрасно, дори тези постове съм ги чела, защото следя и темата за ибей. Само не мога да разбера как нямаш нищо в пейпал акаунта.
Но имейлите също стават, принтирай тях + поръчките, за да е още по-детайлна информацията. Понякога в имейла от пейпал не пише за какво точно е плащането, но като имаш и поръчката ще се види и ще се вържат сумите.

Общи условия

Активация на акаунт