Пералня- коя екстра си заслужава парите?

  • 28 133
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 476
Здравейте,

към настоящия момент сме с една 12 годишна пералня Whirpool, на която и дойде реда за смяна. Вчера бяхме по техно магазини да разгледаме какво има на пазара и да изберем нова. Оказа се, че има толкова огромен избор с толкова много новости, че направо се изгубихме в това море от техника. Все пак за 12 години много нови неща са измислили производителите. Преглеждах стари теми за пералните, но намирам все от преди няколко години мнения, та ми се ще тези от вас, които са се сдобивали с пералня по-отскоро, да споделят мнения.

Нашият бюджет е около 800лв за пералня, да речен най-много 1000 лв.

Та въпросът ми е такъв: В магазините слушах за какви ли не екстри - eco bubbles, гладене на дрехи, незнам си какви барабани нови, сензори за петна и т.н. Нямам никаква идея какви са тия неща, дали изобщо си заслужават парите и дали ми трябват на практика. Може ли да споделите кои от екстрите, които имат вашите перални  вие НАИСТИНА ползвате и абсолютно си заслужават  парите. Какви екстри непременно трябва да има пералнята, която избираме, защото са много полезни и улесняват живота и би било грехота човек да си купи нова пералня и да не ги е съобразил.

Аз за сега си мисля, че искам следното:
1. Тиха пералня;
2. 1200 или 1400 об/мин центрофуга;
3. Сама да може да си претегля прането и така да си определя консумацията на вода;
4. Да мога да намалям оборотите на съответната програма;

Какво друго освен горното имат съвременните модели, което би ми улеснило живота?

Много благодаря предварително.


# 1
  • Мнения: 2 140
Не знаех, че има такива и с гладене на дрехи Grinning аз бих се възползвала!

# 2
  • Мнения: 476
Не знаех, че има такива и с гладене на дрехи Grinning аз бих се възползвала!

ххахах пропуснала съм да напиша думата "лесно" гладене на дрехи Simple Smile

а иначе има сушилни, които ги рекламират като "гладещи" дрехи. Аз това ще го повярвам само като го видя с очите си Simple Smile

# 3
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Аз задължително бих избрала пералня с отложен старт. Миялната ми е така и е много удобно, а за пералнята още по-удобно, защото не може да оставиш дрехите вътре, ще се намачкат повече.
И да има половин пране, също много удобно, когтао имаш  малко пране, а се налага да го изпереш.

# 4
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
...
към настоящия момент сме с една 12 годишна пералня Whirpool ...

Нашия Whirpool е на 15 години и се моля да не сдава багажа - не заради финанси ... На програматора му се беше "изяло" едно зъбче и викахме техник, че като стигне до това място и трябва ръчно да се пуска отново. Думите на техника: "Такава пералня няма да намерите. Пазете си я! Всичко сега е наблъскано с електроника и екстри, а работи 3-4 години." С кеф смени това колелце на програматора техника и даже не на шега каза, ако решим да сменяме пералня, да му се обадим.

Знам, че не помогнах на авторката ... Но питайки какво да търсим, ако решим да сменяме, съвета на техника беше - да не е със сушилня и да е с по малко екстри, за да е здрава.

# 5
  • Мнения: 17 986
И аз се включвам на аванта  Wink

Новите модели нямат опция половин пране, поне така съм чувала, те просто сами си дозират водата, имат теглилки за прането.

За казана- идея нямам и аз какъв да е?

# 6
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
На моята пералня и на майка ми изи кеар е половин пране, моята е от няколко години, Бош, майка ми е купи преди година и половина.
А или А++ рейтинга също е много важен, но мисля, че повечето перални са с А рейтинг.

# 7
  • Мнения: 3 746
Кратка програма.
Поне на мен ми е голяма улеснение. Имам 30 минутна на по-високи градуси така и е перфектна.
Идеална ми е за пердета и други подобни неща.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 906
Това, което ползвах на старата пералня най-често беше програмата "лесна грижа/easy care", програма за памук на 40 градуса при 800 оборота и отложен старт. През зимата ползвах и програмата "ръчно пране" за вълнени блузи, пуловери, терлици и родопските одеала.

Сега съм с друга - по-нова, но по-нисък клас пералня и ми е криво, та криво. Освен, че от горните неща има само памучната и за синтетика (приближава се до ръчното), програмите са ужасно дълги. Нa старата (Simens) - Easy care и памука бяха около час, час и 5 минути, а на тази (Беко) са по 150 минути. То 150 минути са два часа и половина. Не знам колко е "икономична" на ток и вода, но съм съгласна да плащам повече, отколкото да се лангърка това чудо по два-три часа. Прибирам се и първо пускам пералнята, че да може да изпере докато вечеряме и стане време за лягане. Освен това мислех да сложа механичен таймер на контакта, но се оказа, че не може - за да я пуснеш трябва физически да натиснеш старт бутона...

# 9
  • Мнения: 17 986
На моята пералня и на майка ми изи кеар е половин пране, моята е от няколко години, Бош, майка ми е купи преди година и половина.


Това, което ползвах на старата пералня най-често беше програмата "лесна грижа/easy care",

Не разбирам от перални, но "изи кеар" никак не ми звучи като половин пране  newsm78

# 10
  • Мнения: 1 558
1. Отложен старт.
2. Ръчно пране.
3. Някакви кратки програми.
4. Хубаво е да можеш сама да си настройваш градусите и оборотите на центрофугата.

Много практични са и системите от типа на Аквастоп. Спира вливането на вода и програмата спира, ако примерно се получи теч или върне вода.

# 11
  • София
  • Мнения: 38 476
Много си уважавам леките програми /за вълна, ръчно, кратка/ и високите обороти.
Еко-програмите не ги ползвам, защото са по 2 часа!

Рая, какво ти е Бекото?
Аз си нагласям памука така че ми е около час.

# 12
  • Мнения: 17 986

Рая, какво ти е Бекото?
Аз си нагласям памука така че ми е около час.


Аз нямам Беко, друг го спомена, моята е Аристон, на 10 години, всички програми мога да си регулирам, пера основно на 40 градуса, 1,10 минути е, 1000 оборота, рядко с предпране и по- висок градус.
Единственото, което не и харесвам е, че като се заключи- край, няма отваряне  Mr. Green

# 13
  • Мнения: X
Не бих се замислила за това: Miele Softtronic W3245, пчелна пита - 850 лв.
Скрит текст:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.137503756408969.29500. … 636563&type=1

# 14
  • Мнения: 2 140
От известно време се чудя точно за Миеле - струва ли си парите спрямо качеството или всичко е само за показност?

# 15
  • Мнения: 17 986
От известно време се чудя точно за Миеле - струва ли си парите спрямо качеството или всичко е само за показност?

И аз така, днес попаднах на тази
http://www.tehnomix.bg/miele-w-3164-wss-edition-111

В промоция е  Heart Eyes

# 16
  • София
  • Мнения: 627
1. Отложен старт.
2. Ръчно пране.
3. Някакви кратки програми.
4. Хубаво е да можеш сама да си настройваш градусите и оборотите на центрофугата.

Много практични са и системите от типа на Аквастоп. Спира вливането на вода и програмата спира, ако примерно се получи теч или върне вода.

Съвсем на скоро си купих нова пералня като при избора ми гледах точно за тези неща които е отбелязала Етна .
Допълвам че пералнята изтегля прането.
Дадох към 500 лв - Whirpool

# 17
  • Мнения: 15 379
От известно време се чудя точно за Миеле - струва ли си парите спрямо качеството или всичко е само за показност?

Струва си всяка монетка, но нова, не втора ръка.

# 18
  • Мнения: 705
Здравейте!
Аз бях на същата дилема декември, каква пералня да си купя. Избора е огромен, да се чудиш какво точно до вземеш. Консултантите навсякъде ни препоръчвах най-високият клас Сименс и Бош, но бюджета ни беше около 700 лв.

В крайна сметка се спрях на Горение, пере по-добре от старата ни, има отложен старт, може да си запенятавам моя програма, класа А++, и най вече кг, които ги събира са повече от 5.

Това е модела: http://www.technopolis.bg/b2c/details/682664/P11100101/Peralnya-GORENJE-W-7423

# 19
  • София
  • Мнения: 313
Sourcherry, моля те, убеди ме с какво е толкова по-добра. На щанда на Miele не успяха. Мои прители ме убеждават за втора ръка (тъй като те имат и пералня и миялна), но аз трудно се пречупвам за втора ръка такава техника, а пък мъжа ми съвсем. Все се каня да взема единсак пране и да ида да я тествам, ама... не успявам.... И не че не купихме вчера пералня, но за себе си искам да знам, защо е на светлинни години от другите техниката на Миеле. Имам време поне за смяната на миялната да се поправя.

# 20
  • Мнения: 15 379
Милена, как да те убедя? Името Миле е символ на качество толкова години, както да сравниш Опел с Майбах Wink.

Защо не Миле втора ръка - защото им е взето здравето, аз не обичам и нещо ползвано.
Още нещо - всичко немско е символ на качество, надеждност, сигурност. Миле е това, което струва. И си заслужава, повярвай ми.
Обаче - ако не ти се дават толкова пари, спокойно заложи на немски Бош, но немски. Ще имаш нещо подобно, което ще ти служи вярно.

Ако пък имаш скромен бюджет, просто заложи на масова марка с по-голяма гаранция и при повреда, просто подмени. Ние българите, тъй като сме бедни, често си мислим, че уредите ни трябва да работят безотказно години наред и все се притесняваме да не им се случи нещо.

# 21
  • Мнения: 17 986
А скъпи ли са резервните части, ако все пак се наложи  newsm78
Да не излезе ремонта колкото нова Немиеле  Crazy

# 22
  • Мнения: 15 379
Ми скъпи са, да. Всичко им е скъпо на Миле.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 283
Моята пералня е Бош - всичко и е електронно, която от една страна е голям  минус.  Много съм доволна обаче. Тегли си прането сама. Има кратка програма, има програма за вълна и фини платове. Има си програма за улесняване на гладенето и сушилня, но аз лично тях не ги ползвам. Моето лично мнение е , че сушилнята не е хубаво нещо. Пералнята ми е супер тиха и най-дългото пране е час и 30 мин. Мога да си регулирам оборотите , което си е супер. това за мен са важните неща. искрено препоръчвам Бош. Преди това имах Уърпъл - еми даже не я изчаках да се развали - по-ужасна пералня не съм използвала никога!

# 24
  • Мнения: 0
Моята пералня е Бош - всичко и е електронно, която от една страна е голям  минус.  Много съм доволна обаче. Тегли си прането сама. Има кратка програма, има програма за вълна и фини платове. Има си програма за улесняване на гладенето и сушилня, но аз лично тях не ги ползвам. Моето лично мнение е , че сушилнята не е хубаво нещо. Пералнята ми е супер тиха и най-дългото пране е час и 30 мин. Мога да си регулирам оборотите , което си е супер. това за мен са важните неща. искрено препоръчвам Бош. Преди това имах Уърпъл - еми даже не я изчаках да се развали - по-ужасна пералня не съм използвала никога!

Уърпул не е толкова зле ..... аз имам такава 4 години и нямам забележки . От какво не си доволна ти?

# 25
  • Мнения: 685
Да добавя и Старт-Стоп бутона, който за мен си е важен плюс. Често ми се случва да пусна пералнята и след малко да се сетя да сложа още нещо. Също кратките програми - имам за 30мин и 15мин. И да може да се изключва центрофугата.

# 26
  • Мнения: 5 001
Mоята пералня е "Candy" с голяма врата от няколко години насам......Без забележки съм към нея.Не е с елекронен дисплей,което смятам за голям плюс!....... Има програми като :
 
-отложен старт
- "бързо пране" - 30 мин.
- "вълна"
-Ръчно пране
-Старт-Стоп бутон
......Има дълга програма с предпране и различни други програми за памук или синтетика.....

Отделно има опции само да центрофугира или само да източи водата,или само програма изплакване.....(Много е удобно така,защото при едно дълго спиране на водата при авария само си източих водата с програмата и после като я пуснаха си изплакнах прането.....)

Аз лично използвам най-често бързата програма,тази за вълна и в някои случаи плакнене или центрофуга.....


# 27
  • София
  • Мнения: 3 906

Рая, какво ти е Бекото?
Аз си нагласям памука така че ми е около час.


Не знам точно. Просто откровено я ненавиждам.
Ако е важно, ще погледна довечера модела и ще пиша.

raja_nikol,
програмата "easy care" не е половин пране. Това е програма за "Лесни за поддръжка тъкани от памук, лен, синтетични нишки или смесени" - не излизат безобразно смачкани. Ползвах я постоянно. Може би я приравняват на половин пране, защото се зарежда с наполовина по-малко килограми от основните програми.

Между другото, сега с Бекото замерих, колко, аджеба, ми тежи една пералня сухо пране. Оказа се, че ако няма хавлии и чаршафи - един барабан е към 3 килограма памучни и синтетични дрехи.

# 28
  • Мнения: 15 379
TheNMaster, Канди-то тихо ли е?

# 29
  • Мнения: 17 986
На моята пералня и на майка ми изи кеар е половин пране, моята е от няколко години, Бош, майка ми е купи преди година и половина.


Raya, аз съм сигурна, че не значи това, имах предвид горния цитат, беше във връзка с мое изказване, че новите перални нямат функция 1/2 пране, а имат електронни везни, които сами изчисляват.

# 30
  • Мнения: 476
Какво ще кажете за това:

http://www.tehnomix.bg/siemens-wm-12-q-461-by

Доста са написали за консумация на енергия и вода и оскъдно за програмите и функциите. Примамва ме това, че има супер кратка програма за 15 мин, както ми препоръчахте и че разбира се е Siemens.

# 31
  • Мнения: 17 986
Какво ще кажете за това:

http://www.tehnomix.bg/siemens-wm-12-q-461-by

Доста са написали за консумация на енергия и вода и оскъдно за програмите и функциите. Примамва ме това, че има супер кратка програма за 15 мин, както ми препоръчахте и че разбира се е Siemens.

Хм...много дълги програми бе- 200, 180 минути  newsm78
Програма фино дамско бельо- колко бельо трябва да събера за една пералня  Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 476
Честно казано единствено нещо, което ме притесни е именно това.... какви са тия 3 часа програма  за памук....

Да предполагам ли че има модели, при които програмите не са толкова дълги?

# 33
  • Мнения: 17 986


Да предполагам ли че има модели, при които програмите не са толкова дълги?


Със сигурност, но в тази тема добре ни заострихте вниманието към това, никога не бих предположила иначе  Peace

# 34
  • София
  • Мнения: 3 906
Има, разбира се. Нали затова се ядосвам вече няколко месеца. Сименсът е купен преди 7 или повече години и неговите програми за памук са около час. Има кратка програма - около 40 минути. А гадното Беко дето ми къса нервите е по-ново.

Та внимавайте, като купувате.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 283
BranimiraIv Уърпъла ми захаби абсолютно всички дрехи. Без значение с какъв прах перях , просто не изпираше. Не пускаше достатъчно вода, дори и на режима за допълнително пускане на вода. Почти не въртеше когато й скимнеше. Центрофугата и шума пък бяха под всякаква критика.  Пералнята ми беше чисто нова и не беше никак евтина - не може да се каже, че проблемите са били тъй като е вече стара и използвана. Не знам , за мен Бош е най-добре. Жалко, че вече няма Siltal - майка ми е с такава пералня вече 17 години. Нейното пране не мога да сравня с никое друго, нищо , че е старичка и обикновена и няма електроника.

# 36
  • Мнения: 705
Жалко, че вече няма Siltal - майка ми е с такава пералня вече 17 години. Нейното пране не мога да сравня с никое друго, нищо , че е старичка и обикновена и няма електроника.

моята беше Силтал, переше но беще шумна и програматора "откачи", източваше водата не всеки път, ползвах я 13 г

# 37
  • София
  • Мнения: 38 476
На мен Беко ми е перфектно, но точно тези програми, които рекламираха - бебешка и еко са ужасно дълги и не ги ползвам.

# 38
  • Мнения: 0
Здравейте,

Предстои ми да закупя пералня и имам няколко въпроса, които могат да се сторят и леко малоумни, но старата ми пералня, която издъхна преди известно време, бе "социалистическа" и не съм много наясно с характеристиките и функциите на новите модели. Като цяло нямам "познанията" да боравя с такава машинка  Laughing

Та питанията ми са следните:

1. За какво служи електронният програматор?
2. За какво служи дисплеят?
3. Кое е по - удачно за капацитета - 6 или 7 кг.? Ако избера, например, пералня с капацитет от 7 кг. задължително ли е да спазвам указаните килограми или мога да поставям и 4-5-6 кг., ако имам по - малко за пране?
4. Какво е значението на годишната консумация на вода - колкото е по - малко, толкова е по-икономична пералнята ли?
5. Пералнята може ли да се постави в помещение по избор, без да изисква специфично вграждане, а само свързване на маркуч към уреда и чешма, за да се напълни с вода?

Като цяло съм се насочила към пералните Беко. Някои от вас пускаха линкове към този модел http://www.technopolis.bg/b2c/catalog/productdetailFromOutside.d … a-BEKO-WMB-71222M - той предизвиква и моя интерес и вероятността да го избера е голяма.

Ще се радвам като цяло на всякакъв вид информация относно значимите неща при техническите характеристики и функциите.

Благодаря предварително!

# 39
  • Мнения: 7 848
Зачетох се в темата, защото и аз съм с един Силтал, който ми служи вярно и пере без забележки вече 18 години. Но няма вечни неща, все още работи, но амортисьорите му май ще откажат, по скоро са отказали...И малка и компактна, сега като си купя нова трябва и вградената си кухняя да разбутам.От новите перални нищо не ми хваща окото и всички са по- големи.. Мои близки, които скоро си купиха перални споделиха, че точно като им изтече гаранцията и сдават багажа... Сестра ми е с Електролукс, няма излишни електоники, но като центуфигира все едно излита, издава шум като на летището...

Ето това като визия ми се вписва, но някой да знае какви са тези перални или на кои са лиценз, произвеждат се в Румъния. Някой да има такава или да зне нещо по въпроса?

http://www.emag.bg/peralni/heinner/c

Последна редакция: ср, 08 яну 2014, 12:01 от Билян@

# 40
  • Мнения: X
А скъпи ли са резервните части, ако все пак се наложи  newsm78
Да не излезе ремонта колкото нова Немиеле  Crazy
Ми скъпи са, да. Всичко им е скъпо на Миле.

Не съм съгласна.

Маншони, лагери, амортисьори са на същите цени като на др. перални.
http://nikelectric.com/index.php?cPath=21_24&sort=2a&page=17
Помпи, двигатели..., също.
http://nikelectric.com/index.php?cPath=21_22&sort=2a&page=14
Миеле не произвеждат помпи и двигатели.
Под ремонт какво разбирате? Кои части?
Хубавото е, че на Миеле  казаните им са иноксови.
За подмяна на лагери не е необходимо да се подменя цял казан, както са повечето от новите парални.

Силтал, който ми служи вярно и пере без забележки вече 18 години.
 но амортисьорите му май ще откажат, по скоро са отказали...
За Силтал амортисьорът е около 14лв.
На МПС-та сменяме на определени км амортисьорите, а не цялото возило.
ПП Погледнете дали е нивелирана добре пералнята.

Последна редакция: чт, 09 яну 2014, 16:49 от Анонимен

# 41
  • Мнения: 7 848

За Силтал амортисьорът е около 14лв.
На МПС-та сменяме на определени км амортисьорите, а не цялото возило.
ПП Погледнете дали е нивелирана добре пералнята.

Благодаря за отговора,  PAV1.   bouquetРезервни части за тия перални няма, последно сменях ремък, добре че стана от друг модел. За Силтал в София части само втора ръка, но сега си мисля, че и амортисьори може би да могат да се пригодят от др. марка, модел.

# 42
  • Мнения: X
последно сменях ремък, добре че стана от друг модел. За Силтал в София части само втора ръка, но сега си мисля, че и амортисьори може би да могат да се пригодят от др. марка, модел.
Един ремък /каталожен номер/  се поставя на много перални, не само на Силтал.
ето амортисьори за Силтал:
http://nikelectric.com/product_info.php?cPath=21_69&products_id=5199
/за по-голяма точност ми напишете модела на пералнята/

# 43
  • Мнения: 7 848
Благодаря. Много ми е полезна темата - вече съм наясно какво да търся.

# 44
  • Мнения: 476
Аз да побутна малко темата, пък и да кажа, че съм вече 2-3 идеи по-нясно какво искам и долу горе какво се предлага  на пазара в момента.

Има ли някой идея коя марка пералня има функция "мениджмънт на времето" или нещо подобно?
Днес бях в Технополис и след като обясних, че искам пералня, на която аз ръчно да мога да и скъся времето за пране с толкова минути, с колкото искам, ми казаха, че само "Електролукс" имали таква екстра. Другите всички марки предлагали просто "кратка програма за 15 мин или 20 мин". Кратка програма не е същото като да имаш възможност една програма, която е 2ч30 мин (памук на 90 градуса) ръчно да си я съкратиш на 1ч 30 мин примерно.

Аз се съмнявам само и единствено Електролукс да го имат това. Миналата седмица гледах един Бош - там обаче можеш да натиснеш едно копче "speed perfect" и то автоматично ти скъсява времето на пране, но го скъсява по негово си усмотрение (долу горе с 40%-50%).

Та коя друга марка пералня предлага нещо подобно?

# 45
  • Мнения: 2 141
Септември месец миналата година купихме gorenie и държах да има отложен старт, кратка програма и лесно гладене. В един от магазините на tehnika.bg имаше промоция на пералнята, на която се спряхме и за 700 лв имаше всичко, което исках - отложен старт с до 24 часа, кратка програма за 17 минути и опция за лесно гладене.

# 46
  • Мнения: 192
Здравейте! Чудя се между тези две перални коя да избера, параметрите им са почти еднакви. Някой има ли мнение...
http://www.technopolis.bg/b2c/details/684156/P11100101/Peralnya-SIEMENS-WM-14E496

http://www.technopolis.bg/b2c/details/682990/P11100101/Peralnya- … OSCH-WAE-24467-BY

# 47
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Избери тази с повечето обороти, прането излиза почти сухо, затова и е 50 лв. по-скъпа. И двете марки са много добри.

# 48
  • София
  • Мнения: 313
Почти сухо, но много смачкано.... Честно казано, разгледай книжките и наличните им програми и избери, тези, които ти допадат.
Новата ми пералня е с някакви екстри, които изобщо не ползвам, няма удобната за мен отделна програма единично с омекотител например.

# 49
  • Мнения: 953
В крайна сметка се спрях на Горение, пере по-добре от старата ни, има отложен старт, може да си запенятавам моя програма, класа А++, и най вече кг, които ги събира са повече от 5.

Това е модела: http://www.technopolis.bg/b2c/details/682664/P11100101/Peralnya-GORENJE-W-7423

На тази съм се спряла и аз... как се държи пералнята към момента? Шумна ли е ?

# 50
  • Мнения: 147
Здравейте, и на мен ми предстои скоро да си купувам нова пералня затова чета с интерес темата. Какво ще кажете за комбиниран уред пералян със сушилня. Има много писано по темата и не съм сигурна заслужава ли си паричките. Ще върши ли работа. Много техници са ми казвали, че е по-добре два отделни уреда, но като няма място и за двата. Моля споделете мнение и впечатления. Simple Smile

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Аз съм с комбиниран уред, но съм ползвала сушилнята броени пъти - просто не съм и фен. Ако наистина ще я ползваш - купи си отделен уред.

# 52
  • Мнения: 147
Аз съм с комбиниран уред, но съм ползвала сушилнята броени пъти - просто не съм и фен. Ако наистина ще я ползваш - купи си отделен уред.

А каква марка е твоят уред. Търся мнения и за предлагащите се марки на пазара.

# 53
  • Мнения: 15
Та ... да си призная по диагонал малко четох темата ... но искам да споделя за miele ... Ние взехме нашата преди месец, втора ръка от техновижън ... (на черни връх им е магазина) ... Доста съм доволна ... Много се чудех и аз преди дали е само превъзнасяне или наистина има разлика ... е, мили дами, има разлика ... Тази пералня е по-умна от мен Simple Smile Има функции, за които дори не бих се сетила ... Много е тиха, въобще не я чувам (а има и програма, която да я направи още по-тиха) ... Има програма за улесняване на гладенето (което явно е модерно), но и без нея дрехите почти не се мачкат ... (неща, които преди задължително гладехме след пране, сега могат направо да се носят) ... Има доста програми, според тъканите (памук, вълна, синтетика и пр.) ... на всяка от тия програми може да променяш градуси, центрофуга, освен това има допълнително меню за вид на зацапаност на дрехите (примерно петна от вино, трева, грим и пр... ), можеш да избереш да е по-кратка програмата, което редуцира времето ... допълнителна вода, киснене на дрехите, отложен старт и прочие. И след всяко изпиране ти показва колко ток и вода е консумирала ... Има къси програми и ръчно пране и един милион още нещинца, които дори не съм запомнила ... Отделно може да се добавят и още програми, софтуерно (бебешки, за пердета и не помня още какви) ....

Вярно втора ръка я взехме (но беше само на 14 часа - показва си на компютъра й колко е ползвана) ... И момчетата от техновижън са супер, поеха личен ангажимент към нас и сега дори ни намериха съдомиялна, която да отговаря на изискванията ни ...

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Моята е старичка, но пък безупречна http://densi.bg/peralnja-s-s-sushilnja-ariston-amd-129 Ползвам я вече 8г всеки ден по минимум 1 цикъл. Ако се наложи да купувам друга, то:
- Няма да държа на сушилня (Не я ползвам изобщо)
- Ще бъде с по-голям обем (9-12кг)
- Няма да държа да има 1200 оборота (според познат- техник на перални, са необходими 300-400 оборота за да изсуши дрехите)
Задължително ще има, обаче:
-Нисък енергиен клас
-Супер тих режим на работа Super silent
-Oтложен старт
-Възможност за регулиране на Т
-Къси програми
-Задължително програма за спортни обувки (нищо не пера на ръка)

# 55
  • Мнения: 2 140
Аз се чудя между Миле и Бош, относно пералня и сушилня определено ще ги купя отделно.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 23 669
Моята е старичка, но пък безупречна http://densi.bg/peralnja-s-s-sushilnja-ariston-amd-129 Ползвам я вече 8г всеки ден по минимум 1 цикъл. Ако се наложи да купувам друга, то:
- Няма да държа на сушилня (Не я ползвам изобщо)
- Ще бъде с по-голям обем (9-12кг)
- Няма да държа да има 1200 оборота (според познат- техник на перални, са необходими 300-400 оборота за да изсуши дрехите)
Задължително ще има, обаче:
-Нисък енергиен клас
-Супер тих режим на работа Super silent
-Oтложен старт
-Възможност за регулиране на Т
-Къси програми
-Задължително програма за спортни обувки (нищо не пера на ръка)
Гле'й колко са различни хората Simple Smile - сушилнята е отделен уред и я ползвам всеки ден. Поради което държа на 1400 оборота минимум, 1600 ми е ок. Шумът не ме вълнува въобще, може и шумна и тиха. А маратонките пера на програмата за ръчно пране или деликатни тъкани.

# 57
  • Мнения: 3


Моята пералня е АЕГ (пак Електролукс де,), има тази функция- мениджмънт на времето-
Пример- памук, 40 градуса -около 4-5 кг. е 2 часа, мога да скъсявам с около 30%, и с 50%
времетрането на програмите.
Откакто имам 1600 оборота не ползвам по- малко, почти сухи излизат и сушилнята ги суши за нула време. Единствено програмите за вълна не ги позволяват( високите обороти).

# 58
  • София
  • Мнения: 795
и аз съм в подобна дилема...
За пералнята държа:
- да има половин пране
- отложен старт
- регулиране на температура
- кратка програма

Само че откакто се роди дъщеря ми докато събера достатъчно дрехи за пране (сегашната няма половин зареждане) и те изсъхнат...вече сме на ръба с наличните...от друга страна нейните дрехи не ги суша на вън на простора, а на сушулник вътре, но в новия апартамент не искам да използвам такова чудо и само да го местя ту тук ту там....затова искам сушилня, но нямам място за отделен уред, освен ако не го инсталирам в гаража (което ММ пък отказа). Та колкото и да е добре да са отделни няма да ме огрее. Освен това ме притеснява факта, че ще са в "мокрото" барабар с бойлера...
Какво бихте ме посъветвали? Имам най много две седмици...

# 59
  • Мнения: 17 986
Деска, драго ми е да те "видя" отново, честита дъщеричка  Heart Eyes


Половин пране- новите перални имат ли такава функция...не са ли с автоматична теглилка, сами си преченяват  Peace

Кратка програма- и аз много държа на нея, май новите нямат много такива. Аз не мога да помогна, моята е Аристон на 10 години, но има тия екстри и много си я обичам, но следя тук новостите  Wink

# 60
  • София
  • Мнения: 795
raja_nikol, опаааа  Heart Eyes

Хммм, не съм се замисляла, че автоматично теглили...и аз съм със старата генерация още Simple Smile

# 61
  • Мнения: 705
В крайна сметка се спрях на Горение, пере по-добре от старата ни, има отложен старт, може да си запенятавам моя програма, класа А++, и най вече кг, които ги събира са повече от 5.

Това е модела: http://www.technopolis.bg/b2c/details/682664/P11100101/Peralnya-GORENJE-W-7423

На тази съм се спряла и аз... как се държи пералнята към момента? Шумна ли е ?

ползвам същата от половин година, пере много добре, за разлика от 13 год ми Силтал, доволна съм  Peace

# 62
  • София
  • Мнения: 3 845
Ако купувате Miele, непременно попитайте за гаранцията. Преди 3 години и аз се бях засилила за такава, но се оказа, че в БГ гаранцията е 2 години, докато в Германия е 10. Е, не бих взела толкова скъп уред с такава малка гаранция. Ходих във фирмения им магазин с оглед да ме омагьосат нещо, но не бяха хич убедителни, нито пък с амбиция да съдействат за каквото и да било. Бях готова да пиша до Miele Германия да ми отпуснат по-голяма гаранция, но не срещнах разбиране в тукашния офис.
Затова си купих Fagor. Simple Smile

# 63
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
 Peace

# 64
  • София
  • Мнения: 8 280
Та ... да си призная по диагонал малко четох темата ... но искам да споделя за miele ... Ние взехме нашата преди месец, втора ръка от техновижън ... (на черни връх им е магазина) ... Доста съм доволна ... Много се чудех и аз преди дали е само превъзнасяне или наистина има разлика ... е, мили дами, има разлика ... Тази пералня е по-умна от мен Simple Smile Има функции, за които дори не бих се сетила ... Много е тиха, въобще не я чувам (а има и програма, която да я направи още по-тиха) ... Има програма за улесняване на гладенето (което явно е модерно), но и без нея дрехите почти не се мачкат ... (неща, които преди задължително гладехме след пране, сега могат направо да се носят) ... Има доста програми, според тъканите (памук, вълна, синтетика и пр.) ... на всяка от тия програми може да променяш градуси, центрофуга, освен това има допълнително меню за вид на зацапаност на дрехите (примерно петна от вино, трева, грим и пр... ), можеш да избереш да е по-кратка програмата, което редуцира времето ... допълнителна вода, киснене на дрехите, отложен старт и прочие. И след всяко изпиране ти показва колко ток и вода е консумирала ... Има къси програми и ръчно пране и един милион още нещинца, които дори не съм запомнила ... Отделно може да се добавят и още програми, софтуерно (бебешки, за пердета и не помня още какви) ....

Вярно втора ръка я взехме (но беше само на 14 часа - показва си на компютъра й колко е ползвана) ... И момчетата от техновижън са супер, поеха личен ангажимент към нас и сега дори ни намериха съдомиялна, която да отговаря на изискванията ни ...

14 ч. та това са 3-4 цикъла... хм или не е използвана изобщо от предишния си собственик - пуснал 1-2 и върнал или е като колите корекция в км,

# 65
  • Мнения: X
Скрит текст:
Та ... да си призная по диагонал малко четох темата ... но искам да споделя за miele ... Ние взехме нашата преди месец, втора ръка от техновижън ... (на черни връх им е магазина) ... Доста съм доволна ... Много се чудех и аз преди дали е само превъзнасяне или наистина има разлика ... е, мили дами, има разлика ... Тази пералня е по-умна от мен Simple Smile Има функции, за които дори не бих се сетила ... Много е тиха, въобще не я чувам (а има и програма, която да я направи още по-тиха) ... Има програма за улесняване на гладенето (което явно е модерно), но и без нея дрехите почти не се мачкат ... (неща, които преди задължително гладехме след пране, сега могат направо да се носят) ... Има доста програми, според тъканите (памук, вълна, синтетика и пр.) ... на всяка от тия програми може да променяш градуси, центрофуга, освен това има допълнително меню за вид на зацапаност на дрехите (примерно петна от вино, трева, грим и пр... ), можеш да избереш да е по-кратка програмата, което редуцира времето ... допълнителна вода, киснене на дрехите, отложен старт и прочие. И след всяко изпиране ти показва колко ток и вода е консумирала ... Има къси програми и ръчно пране и един милион още нещинца, които дори не съм запомнила ... Отделно може да се добавят и още програми, софтуерно (бебешки, за пердета и не помня още какви) ....

Вярно втора ръка я взехме (но беше само на 14 часа - показва си на компютъра й колко е ползвана) ... И момчетата от техновижън са супер, поеха личен ангажимент към нас и сега дори ни намериха съдомиялна, която да отговаря на изискванията ни ...
  Peace

14 ч. та това са 3-4 цикъла... хм или не е използвана изобщо от предишния си собственик - пуснал 1-2 и върнал или е като колите корекция в км,

Wink
Не си заслужава да се прави такава "гимнастика" при пералните.
Демонтиране на платка /модул/, сваляне и препрограмиране на памет /интегрална схема/.
За колите, при поставяне на сервизен ключ всичко "блесва" като бял ден.

# 66
  • София
  • Мнения: 12 554
От една година съм с Фагор - пералня със сушилня. Изключително съм доволна.
Учудена съм, че тази марка е сравнително непозната в България.
Има достатъчно различни програми, включително три кратки - 15-минутна, 30-минутна и 45-минутна. Има си за вълна, за коприна, за черни дрехи, ръчно пране, деликатни тъкани. Сушилнята работи перфектно. Дрехите са намачкани, само ако ме домързи да ги извадя след прането, да ги тупна и да ги хвърля обратно в барабана.
Да не говорим, че сметката ми за ток не е мръднала изобщо. А пера като обществена пералня.

# 67
  • София
  • Мнения: 8 280
Скрит текст:
Та ... да си призная по диагонал малко четох темата ... но искам да споделя за miele ... Ние взехме нашата преди месец, втора ръка от техновижън ... (на черни връх им е магазина) ... Доста съм доволна ... Много се чудех и аз преди дали е само превъзнасяне или наистина има разлика ... е, мили дами, има разлика ... Тази пералня е по-умна от мен Simple Smile Има функции, за които дори не бих се сетила ... Много е тиха, въобще не я чувам (а има и програма, която да я направи още по-тиха) ... Има програма за улесняване на гладенето (което явно е модерно), но и без нея дрехите почти не се мачкат ... (неща, които преди задължително гладехме след пране, сега могат направо да се носят) ... Има доста програми, според тъканите (памук, вълна, синтетика и пр.) ... на всяка от тия програми може да променяш градуси, центрофуга, освен това има допълнително меню за вид на зацапаност на дрехите (примерно петна от вино, трева, грим и пр... ), можеш да избереш да е по-кратка програмата, което редуцира времето ... допълнителна вода, киснене на дрехите, отложен старт и прочие. И след всяко изпиране ти показва колко ток и вода е консумирала ... Има къси програми и ръчно пране и един милион още нещинца, които дори не съм запомнила ... Отделно може да се добавят и още програми, софтуерно (бебешки, за пердета и не помня още какви) ....

Вярно втора ръка я взехме (но беше само на 14 часа - показва си на компютъра й колко е ползвана) ... И момчетата от техновижън са супер, поеха личен ангажимент към нас и сега дори ни намериха съдомиялна, която да отговаря на изискванията ни ...
  Peace

14 ч. та това са 3-4 цикъла... хм или не е използвана изобщо от предишния си собственик - пуснал 1-2 и върнал или е като колите корекция в км,

Wink
Не си заслужава да се прави такава "гимнастика" при пералните.
Демонтиране на платка /модул/, сваляне и препрограмиране на памет /интегрална схема/.
За колите, при поставяне на сервизен ключ всичко "блесва" като бял ден.

Simple Smile
за този със сервизния ключ не си заслужава, но едва ли всеки разполага с такъв Simple Smile
а свалянето на платка и програмирането не е чак такава толкова сложно и непостижимо (стига да имаш нужните средства)
(електрониката е домакинските уреди не се променя много с годините, не е като с компютри/телефони/таблети...  )

# 68
  • Мнения: 267
Ако купувате Miele, непременно попитайте за гаранцията. Преди 3 години и аз се бях засилила за такава, но се оказа, че в БГ гаранцията е 2 години, докато в Германия е 10. Е, не бих взела толкова скъп уред с такава малка гаранция. Ходих във фирмения им магазин с оглед да ме омагьосат нещо, но не бяха хич убедителни, нито пък с амбиция да съдействат за каквото и да било. Бях готова да пиша до Miele Германия да ми отпуснат по-голяма гаранция, но не срещнах разбиране в тукашния офис.
Затова си купих Fagor. Simple Smile

Точно към Миеле съм се ориентирала в момента.
Изрично питах в тукашния Media Markt колко е гаранцията.
Две години, както на всички други.
Удължаване на гаранцията на 5 или на 10 години се заплаща допълнително.
Иначе пише в  проспекта  - 20 години гаранция за "Wasserschutzsystem" това е защита против щети от протичане.

Waterproof-System
Miele Waschmaschinen sind immer mit einem Wasserschutzsystem ausgestattet, das Sie vor Wasserschäden schützt.
• Absolute Sicherheit
• Schutz vor Wasserschaden


10 години гаранция дават срещу 279 или 299 евро, според това откъде купуваш.

http://www.miele.de/haushalt/garantieverlaengerung-479.htm


Аз съм решила да взема за 5 години. Струва 99 евро отгоре.
При условие, че цената е 1400 евро, още се колебая дали за 5 , или за 10 години гаранция да доплатя. newsm78
В този ред на мисли - някой тук има ли тази  Миеле .

Miele Waschmaschine WMM 160 WPS PowerWash & TwinDos

www.miele-kowalschik.de/miele-waschmaschine-wmm-160-wps-powerwas … r8CFQsEwwodBykAqg

Интересува ме дали тези фукции powerwash  и twindos си заслужават парите.
Рових из нета, но не открих мнения на потребители. Моделът е все още нов и май че още няма отзиви.

# 69
  • София
  • Мнения: 795
nana77, би ли споделила с кой точно модел си? Заглеждам се в една, но не мога да намеря особено много информация и потребители Simple Smile

Благодаря предварително

# 70
  • София
  • Мнения: 12 554
nana77, би ли споделила с кой точно модел си? Заглеждам се в една, но не мога да намеря особено много информация и потребители Simple Smile

Благодаря предварително

FSE6212LX

Общи условия

Активация на акаунт