За или против традициите в имената на децата.

  • 28 719
  • 437
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте и от мен, направих тази тема за да разбера дали сте за или против децата ни да носят същите имена като бабите и дядовците. Объркана съм покрай един случай за налагане на имената от тяхна страна. Говоря образно казано как бихте реагирали ако ви кажат, че трябва да ги кръстиш "еди как си". Изненадвам се че живеейки в 21 век има млади мъже който държат на това, как да кажа с годините подкокоросвани от родителите им.  И задължителната им фиксидея за имане на наследник. Да не говорим че не се предлага варианта 2-ро трето и ако щеш 5-то дете да се кръщава по друг начин или на други хора. Изумена съм от реакцията и отговорите на такива хора. Това засяга близък мой човек и просто от всичко чуто съм бездумна. Благодаря ви предварително за отговорите  bowuu

# 1
  • Мнения: 5 719
Аз лично съм против. За мен това  е глупава традиция. Всеки трябва си бъде с името , а не да се кръщава на баби и дядовци , един вид детето да поеме техния път , аз поне така го разбирам.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 564
Против.

ПП Темата сигурно ще бъде преместена.

# 3
  • Мнения: 152
Не съм против, ако желанието да се кръсти дете на някой роднина е въпрос на личен избор, а не наложено. Другото не го разбирам. Натиск, а и дори уж само намеци са ужасно грозни и обидни към родителите на детето. Затова съм на принципа, че името на детето се съобщава като се роди/запише и по време на бременността не се обсъжда с никой, освен с бащата.

# 4
  • Мнения: 4 199
Когато не е наложено, а желано, било от признателност и обич към родител, или друг роднина за мен е приемливо. Ако обаче самото име има архаично или смешно звучене, отново за мен по-приемлив е варианта да се избере подобно име, или да се използва само първата му буква.

# 5
  • Мнения: 29 340
Също съм против. Писала съм и в друга тема. Смятам, че с името се поема и кармата на другия човек. Може и да не е вярно, но аз така смятам. Моят син е кръстен с име, което просто и двамата с баща му харесваме. Сърдити - несърдити, това е положението!!!
Ако родителите искат и харесват името на някой от дядовците/бабите, няма лошо, но не това да им се налага... Peace

# 6
  • Мнения: X
Тези роднински претенции по отношение на имената ги намирам за просташки и нагли.

# 7
  • UK
  • Мнения: 4 308
Харесвам традицията, но съм против налагането и.  

# 8
  • Мнения: 197
Аз подкрепям традициите. особено ако искаш да покажеш уважение и почит. Но все пак името не трябва да е в някаква крайност - или твърде остаряло, или прекалено екзотично. Хубаво е да се използват типичните български имена като Десислава, Радослав и т.н. Много полезна дискусия, за тези неща трябва да се говори в обществото.

# 9
  • Мнения: 0
Аз не разбирам що за хора са това, който цял живот възпитават сина си към това, че е задължително да има наследник и да носи името на дядото. А къде идва въпроса ако не се чака за първородно момче а момиче.... такъв случай знам в който и двете деца са кръстени на дядото против волята на майката, заради искането на бащата. И повярвайте има много такива хора.

# 10
  • Мнения: 4 199
Хора - всякакви. И при все, Райчо ми е по-понятно от Райън.

# 11
  • Мнения: 46 515
Против.
Подобни традиции носят само напрежение.
Дори да кръстят първото на единия, второто на другия род, пак има "Ама защо първо избрахте онези".

# 12
  • Мнения: 187
Против. Налагане на имена от страна на роднините, сръдни, подкупи и т.н. простотии ми изглеждат безумни. Още повече когато бабата или дядото или там на когото трябва да бъде кръстено детето имат грозни имена.

Моя позната трябваше да кръсти детето или на свекъра или на свекървата. Ама просто задължително. Свекървата имаше хубаво име, обаче свекърът за зла участ се казваше Недялко. Та моята позната само дето свещи не палеше да се моли бебето да е момиче. Обаче уви, оказа се момче. Последваха жестоки скандали с цялата рода, защото жената каза, че няма начин да си кръсти детето Недялко. Та, ето от такива хубави традиции ми се  Sick

# 13
  • Мнения: 29 340
Нещо подобно се случи при моя позната, добре, че детето е момиче, та взеха само буквата на свекъра.... ooooh!

# 14
  • UK
  • Мнения: 4 308
Но все пак името не трябва да е в някаква крайност - или твърде остаряло, или прекалено екзотично. Хубаво е да се използват типичните български имена като Десислава, Радослав и т.н.
Това какво общо има остаряло или екзотично е името? Ако е хубаво името, традицията да се спази, ако не е, не е важна Simple Smile
И според кого е хубаво да се използват тези имена, според теб ли? На мен те може да не ми харесват, това означава ли според теб, че не уважавам свекър си?

Общи условия

Активация на акаунт