Безплатно дистанционно обучение в чуждестранни университети

  • 45 536
  • 189
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 018
Здравейте на всички!

Целта на темата ми е предполагам ясна - ще ми се да събера информация какви възможности има за безплатно дистанционно обучение към университети в чужбина. Аз самата в момента уча в такава програма (успоредно с друга недистанционна магистратура) и съм сравнително доволна от качеството на обучението. Понеже бг-мамма си е капацитет, искаше ми се да събера информация за други такива програми с цел бъдещо преквалифициране, ако ми се наложи, а и за удобство на други интересуващи се.

По-късно ще се включа с информация за програмите, за които аз знам.

# 1
  • Уистерия Лейн
  • Мнения: 214
И за мен би било интересно да науча повече за това.

# 2
  • Мнения: 5 018
Ето програмите, за които знам - всичките са в Швеция, но предполагам има и в други скандинавски страни, не съм запозната в подробности.

Ще публикувам информация само за програми на английски, понеже шведският не е много популярен чужд език в България. Иначе на шведски програми има много и във всякакви сфери, но повечето от тях са насочени към студенти, които живеят в Швеция, и изискват срещи в различни учебни центрове в Швеция, т.е. биха изисквали пътувания. В списъка включвам програми, които могат да се учат от България.

Бакалавърска програма:
B.Sc. Earth Science, Stockholm University  - 3 години, 180 кредита.
*Изисква  два летни стажа на място по 2 седмици.

Магистърски програми
Nordic Master, M.A. Religious Roots of Europe, съвместна програма на университетите Lund, Aarhus, Bergen, Copenhagen, Helsinki and Oslo - 2 години, 120 кредита
M.Sc. Sociology of European Law, Lund University - 120 кредита
M.A. Gender Studies - Intersectionality and Change, Linkoping University - 120 кредита
M.A. Communication for Development, Malmo University - 60 кредита
M.A. Child Studies, Linkoping University - 120 кредита
M.A. Adult Learning and Global Change, Linkoping University - 60 кредита
M.Sc. Physics, Linnaeus University - 2 години, 120 кредита
M.Sc. Energy Engineering, University of Galve - 60 кредита
M.Sc. Integrative Health Sciences, Kristianstad University - 120 кредита
M.Sc. Occupational Therapy, Jonkoping University - 60 кредита
MBA (Master of Business Administration), Part-time, Blekinge Institute of Technology - 60 кредита, 2 години (за тази програма съм чела, че се е предлагала преди години, после е била спряна и от 2014 започва отново. За старата програма съм чела прекрасни отзиви!)
M.Sc. Geographical Information Systems, Lund University - 2 години, 120 кредита (като гледам програмата може да се мине и като part-time за 4 години и quarter-time за 8  Crazy)
M.Sc. Library and Information Science, Boras University - 2 години, 120 кредита
M.Sc. IT Project Management, Stockholm University - 2 години, 120 кредита
M.Sc. Information and Communication Technology for Development - Stockholm University - 2 години, 120 кредита
M.Sc. Information Security, Lulea University of Technology - 120 кредита, 2 години

В общи линии, 120 кредита се взимат за 2 години, освен ако програмата не е part/quarter time. Мисля, че всички програми, които съм изредила тук, не изискват срещи на място, т.е. може да ги минете от всяко кътче на света, стига да имате интернет. Напълно легални и акредитирани са - личи си по това, че са безплатни за граждани на ЕС, т.е. субсидирани от тяхното министерство на образованието.

Ако съм изпуснала програма или се окаже, че някоя от споменатите изисква срещи, пишете, възможно е да не съм довидяла нещо.

universityadmissions.se - втози сайт можете да търсите програми, съдържа линкове към подробно описание на курикулума в сайта на съответния университет, чрез него се и кандидатства. В общия случай срокът за кандидатстване е 15 януари за есенната сесия на предстоящата академична година, като се кандидатства за 5 програми, подредени по ред на предпочитание. Праща се един пакет документи на централен адрес, от където се препращат към всеки университет. Кандидатстването е безплатно и много лесно.

По-нататък ще споделям опит как е структурирано обучението при мен и лични впечатления от преподаването. Възнамерявам догодина да започна още една магистратура - като цяло съм доволна от моята и ми се иска да се възползвам, докогато времето ми го позволява.

Ще се радвам някой да сподели подобна информация и за други страни - особено за скандинавските страни съм чела, че във всички тях дистанционното образование става все по-популярно и вероятно също има безплатни дистанционни програми.

# 3
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
http://svobodnapraktika.com/bezplatni-online-kursove-universiteti-evropa

Това разглеждах наскоро, стори ми се забавно и съм на финала на обучение по въведение в правата на човека към университета в Женева.

Дано да е полезно Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 404
Я виж ти, дори не знаех, че има такова нещо, сега ще разгледам Simple Smile

# 5
  • Мнения: 10 883
Много интересна информация, благодаря за нея   bouquet
Обаче аз нещо явно не се ориентирам правилно на този сайт, защото не намирам безплатно дистанционно обучение по специалността, която ми хареса, а само платено и редовно.

# 6
  • Мнения: 1 539
Здравейте и благодаря за полезната информация   bouquet Записвам се да следя развитието на темата.
Разгледах тази магистратура: M.A. Communication for Development, Malmo University - 60 кредита
- изисква и присъствие на място.

# 7
  • Мнения: 128
Много интересна тема! Ще следя с интерес.
А дали има и такива програми на немски език? Започвам да го забравям, и би било чудесен начин да науча нови неща  и да поддържам езика.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 832
Макарон, благодаря за страхотното инфо. много полезно е поне за мен и звучи много интригуващо.

# 9
  • Мнения: 31
Никога не бяха чувала за такава форма на обучение  Laughing . Благодаря ти за чудесното инфо, такива неща  е хубаво да се разгласяват.

# 10
  • Мнения: 5 018
Разгледах тази магистратура: M.A. Communication for Development, Malmo University - 60 кредита
- изисква и присъствие на място.

Shark, благодаря за инфото - ще помоля модератор да редактира мнението ми, за да е адекватна информацията. Идеята ми беше да си направим нещо като база данни с такива магистратури и бърза информация как се кандидатства за тях и евентуално лична информация от студенти. Радвам се, че темата се активизира!

http://svobodnapraktika.com/bezplatni-online-kursove-universiteti-evropa

Това разглеждах наскоро, стори ми се забавно и съм на финала на обучение по въведение в правата на човека към университета в Женева.


Verte, може ли на лични или тук да споделиш отзиви? Правата на човека е моята основна специалност, би ми било интересно да се възползвам от курса.

На мен днес ми беше последният изпит и до няколко дни ще публикувам подробни отзиви от моята специалност, начин на преподаване, от университета и изплозваната платформа за дистанционно обучение и пр.

Обаче аз нещо явно не се ориентирам правилно на този сайт, защото не намирам безплатно дистанционно обучение по специалността, която ми хареса, а само платено и редовно.

Може би просто няма дистанционно обучение на английки по тази специалност в Швеция? Само специалностите, които изредих горе, според мен отговарят на критериите да са напълно дистанционни и на английски, а както излиза някои все пак изискват срещи на място. Иначе не би следвало да има платени курсове, защото това е сайт към шведското министерство на образованието, а там всички програми или курсове са субсидирани за граждани на ЕС. Дали не гледаш цената за международни студенти? Ако не намираш degree programme в областта, която те интересува, нищо не ти пречи да изкраш няколко курса в съответната сфера. Кандидатстването само за един предмет става по същия начин, както за цяла програма, но получаваш само сертификат за него, а не бакалавърска или магистърска степен.

# 11
  • Мнения: 1 529
Coursera имат много добри предложения.

# 12
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Привет отново, включвам се да разкажа накратко за обучението "Въведение в правата на човека" към Женевския университет, на което попаднах на сайта Coursera.
Доколкото разбрам, в Coursera не иде реч за степени на висше образование, а само за информационни курсове, като за част от тях се получава и съответния сертификат.
Това, което аз минах, е с прдължителност 8 седмици, но реално се включих по време на шестата. Всяка седмица съдържа документи, касаещи материята, с които е препоръчително да се запознаем, поредица от лекции, чиято обща продължителност за седмица е малко повече от час (разбити на 10-20 минутни отрязъци), тест с 10 въпроса, чиито отговори се съдържат в лекцията и при внимателно слушане никак не е трудно да бъде постигнат максимален резултат. Обучението се води от двама лектори от Женевски университет, като има допълнителни интервюта с хора, работещи активно по проблемите на човешките права в различни европейски институции. Говорят изключително разбираем френски. Инфрмацията е подготвена като за хора, които не са юристи, не са необходими предварителни познания, специфичната лексика е подходящо обяснена (точно като за мен, т.к. работата ми е свързана с човешки права, но образванието ми не е юридическо).
И сега съм на етап, в който съм изпратила всички тестове, като срокът за това е чак 2 юни, и чак тогава ще узная със сигурност дали ще ме огреят и със сертификат и ще пиша пак Simple Smile.
Извинявам се, ако е станало твърде дълго и досадно, за мен лично беш е възможност в свободното си време да си поопресня френския и да науча нещо полезно и интересно.

# 13
  • Мнения: 5 018
О, много жалко (за мен), че е на френски - моят френски е твърде рудиментарен. Иначе, въпреки че имам магистърска степен по права на човека, щеше да ми е интересно - Женева са си школа в тази сфера. Стискам палци за положителен резултат Verte  Hug и благодаря за споделените отзиви.

По принцип започнах темата, имайки предвид възможности за получаване на образователна степен в чужбина, а не само курсове. Сега обаче виждам, че си струва и курсове да се обсъдят, макар че няма да ни стигне мястото да създадем база данни на тях.

# 14
  • гр.София
  • Мнения: 243
Здравейте, страхотна тема сте заформили  Peace
Някой има ли информация за програми или курсове в немски университети? Покрай майчинството доста съм се откъснала от тези теми, но пък в бъдеще с удоволствие бих се възползвала от нещо подобно.

Общи условия

Активация на акаунт