Орхидеи 13

  • 90 921
  • 852
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 863
Момичета, орхидеите ви са прекрасни! Heart Eyes

Да си повторя въпроса от предната тема! Моля!
Здравейте!
След като преди 4-5 години уморих 2 орхидеи (явно съм ги удавила), от скоро отново правя опити да отглеждам тези красиви цветя. До сега имах 2 фалчета и една лудизия. На първото фалче много бързо му окапаха цветовете, но пък вече има цяло ново листо, а второто отваря пъпки, така че горе долу се справям за момента. Лудизията също оцелява вече цял месец при мен и даже се показват листенца. Днес като обикаляхме по разни магазини реших да разширя видовете с една милтония. Изчетох информацията за отглеждането на този вид, но имам въпроси. Моля някой с опит да помага. Цветето е в непрозрачна саксия, трябва ли да го преместя в прозрачна? Има ли въздушни корени като фаленопсиса? Колко често трябва да поливам и да засушавам ли както при фаленопсиса (в информацията на първа страница пишеше че обичат влага, но се притеснявам да не я удавя)? Да пулверизирам ли? Аз фалчетата ги поливам с потапяне, сега тази милтония и нея така или да поливам направо в саксията? Ако попадне вода в листата има ли опасност от загниване... Изобщо май от това дето съм го чела нищо не съм разбрала  Embarassed
  Моите 2 милтонии ги поливам както фаленопсисите-хем отгоре, хем с потапяне, за около 2 часа.Разликата е, че поливам фалчетата на минимум 2 седмици, а милтониите -когато субстрата изсъхне.Те са при мен само от няколко месеца, така че не мога да гарантирам, че това е правилния начин.
   Тия дни и аз ще се похваля със снимки на моите първи цъфнали при мен орхидеи.
   Да попитам-възможно ли е орхидеята да цъфне в по-различен цвят от този, с който сме я купили?В смисъл-да е била на петна, а да цъфне едноцветна?

# 16
  • Мнения: 2 208
Благодаря за темата  Hug. Отивам да пресадя една орхидея дето пусна цветонос, даже два и й окапаха всички пъпки, не знам какво стана . Седи с останалите в една пластмасова поставка с дупкиоки ло 2 сантиметра дълбоки , за поливане . Има ги в цветарския магазин. Другите се спукаха да цъфтят, тя не. Та ще видим какво ще я правя.

# 17
  • Мнения: X
Пак ще си повторя въпроса от предната тема.
Орхидеята ми пусна кейка/ май така се казваше новата издънка/, тя обаче- издънката, има и цветонос.
Да изчакам ли цветоноса да цъфне и премине и тогава да пресъдя кейката или да я разсъдя сега?
Дали ще се запази цветоноса , ако го пресъдя или ще изсъхне?!
Питам, защото четох някъде, че разсаждането се прави само на пролет.
http://elenatdimitrova.snimka.bg/other/torti.663719.33321680
http://elenatdimitrova.snimka.bg/other/torti.663719.33321678

# 18
  • София
  • Мнения: 13 147
Пак ще си повторя въпроса от предната тема.
Орхидеята ми пусна кейка/ май така се казваше новата издънка/, тя обаче- издънката, има и цветонос.
Да изчакам ли цветоноса да цъфне и премине и тогава да пресъдя кейката или да я разсъдя сега?
Дали ще се запази цветоноса , ако го пресъдя или ще изсъхне?!
Питам, защото четох някъде, че разсаждането се прави само на пролет.
http://elenatdimitrova.snimka.bg/other/torti.663719.33321680
http://elenatdimitrova.snimka.bg/other/torti.663719.33321678

Твърде малко е за отделяне. Трябва коренчетата да са значително по-големи. Не му пречи да има цветонос и цветове както си е така. Моят минимарк пуска втори цветонос, а първият цъфти от поне 3-4 месеца  и се чувства чудесно като кейки на стария цветонос. Отделно има 2 нови цветоноса на основното растение, които стават все по-дълги и по-отрупани.  Laughing

Скрит текст:
Глаголът е "садя".  Wink Съдят се престъпниците в съда.  Wink

# 19
  • Мнения: X
Благодаря много. Simple Smile

# 20
  • Мнения: 31
Моля помагайте! Гледам орхидеи от няколко седмици и на съм наясно как се гледат правилно. Доста изчетох по въпроса. Мислех, че се развива добре като се има в предвид че има доста цъфнали цветчетата - 4 на брой. Мисля,че това по новото листо е някаква болест, но не мога да разбера каква и съответно как да я лекувам и дали изобщо има шанс да я спася?

# 21
  • Мнения: 31
Благодаря за новата тема! Ето и малко от моите цъфнали орхидеи.










Разкошни видове! Heart Eyes

# 22
  • Мнения: 140
Моля помагайте! Гледам орхидеи от няколко седмици и на съм наясно как се гледат правилно. Доста изчетох по въпроса. Мислех, че се развива добре като се има в предвид че има доста цъфнали цветчетата - 4 на брой. Мисля,че това по новото листо е някаква болест, но не мога да разбера каква и съответно как да я лекувам и дали изобщо има шанс да я спася?
Аз не виждам никаква болест по листото,това червеното по листото мисля че си е нормално

# 23
  • Мнения: 31
Надявам се да е така. На снимката не се вижда, но орхидеята ми пуска и нова клонка, ако така се нарича де. Не съм я торила до този момент с течен тор. Чудя се на каква марка да взема? Някакви предложения, дами  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 31
Здравейте, днес ми дадоха тази орхидея

видно е,че нещо й има. Не ми казаха какъв вид е и съответно не знам как да се грижа за нея. Забелязах, че изкарва нова клейка.

И другото, което ми направи голямо впечатление, е че саксията е позеленяла от вътре.

Какво да правя с нея?Дали има шанс за живот? Cry

# 25
  • Мнения: 13 805
Моля помагайте! Гледам орхидеи от няколко седмици и на съм наясно как се гледат правилно. Доста изчетох по въпроса. Мислех, че се развива добре като се има в предвид че има доста цъфнали цветчетата - 4 на брой. Мисля,че това по новото листо е някаква болест, но не мога да разбера каква и съответно как да я лекувам и дали изобщо има шанс да я спася?

Посадили сте фалчето прекалено дълбоко.
това е класическо неправилно "загърляне" - цялото стъбло на фалчето е ВЪв субстрата. Така ще загние стъблото  и ще загубите цветето. то трябва да е "кекнато" над субстрата,  подпряно с пръчки ако се налага,  защото има нестабилност.

"клонки" няма.
стъбло е долната част с листата , а има цветонос, който дава разклонение. Цветоносът е преходен.

опишете това кафявтото меко ли е или е само окраска на листото.

# 26
  • Мнения: 13 805


Дендробиум  Бери ода



Зигопеталум
_re_ge,не можах да му устоя,а и го хванах на намаление.Много му се радвам и се надявам да го опазя.


Не знаех че така се казва и моят дендр. Ще те  радва много- адски непретенциозен, цъфти дори при мен!.

Зигопеталума е божествен. Завидях. но няма да хуквам да търся .... искам да вляза в магазин и да си купя. Капризна съм нали  Joy

# 27
  • Мнения: 31
Моля помагайте! Гледам орхидеи от няколко седмици и на съм наясно как се гледат правилно. Доста изчетох по въпроса. Мислех, че се развива добре като се има в предвид че има доста цъфнали цветчетата - 4 на брой. Мисля,че това по новото листо е някаква болест, но не мога да разбера каква и съответно как да я лекувам и дали изобщо има шанс да я спася?

Посадили сте фалчето прекалено дълбоко.
това е класическо неправилно "загърляне" - цялото стъбло на фалчето е ВЪв субстрата. Така ще загние стъблото  и ще загубите цветето. то трябва да е "кекнато" над субстрата,  подпряно с пръчки ако се налага,  защото има нестабилност.

"клонки" няма.
стъбло е долната част с листата , а има цветонос, който дава разклонение. Цветоносът е преходен.

опишете това кафявтото меко ли е или е само окраска на листото.



Листото си е твърдо ката останалите.

# 28
  • Мнения: 13 805
Листото си е твърдо ката останалите.

Възможно е да е окраска на младо листо. При мен то понякога бие дори на тъмновишнаво.Следете го.

И както съветвах извадете растението по-нагоре извън субстрата.

 
Освен това виждам че сте го пресадила в прозрачна саксия от тези за фалчета. Да предупредя че много често именно в тези саксии понеже нямат никакъв дренаж , само няколко мънички дупки на отдолу, орхидеите загиват при начинаещи орхидеисти заради естественото заблуждение че трябва често да се поливат. Особенно ако субстрата е по плътен и трошлив като вашия.

моля и направете снимка на саксията. нека видим субстрата по-отблизо ако е възможно. И макар и да ви се стори странно бих ви посъветвала да върнете фалчето в старата саксия или ако все пак искате да е в тази с поялник да пробиете поне 10-тина дупки острани за по-добро оттичане на водата и вентилиране на субстарат и корените.

# 29
  • Мнения: 13 805
И другото, което ми направи голямо впечатление, е че саксията е позеленяла от вътре.

Какво да правя с нея?Дали има шанс за живот? Cry

Това според мен е камбрия.
Задължително трябва да смените субстрата , това позеленялото не трябва да е вътре. Стерилизирайте саксията. За това какъв субстрат искат камбриите поровете в интернет.

И нека момичетата тук които отглеждат успешно такива ви посъветват какви са грижите около нея.

Общи условия

Активация на акаунт