Майчинството счетоводно-61

  • 35 903
  • 758
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 75
Здравейте! Аз съм тук с няколко въпроса. Бременна съм с термин 18.09 и имам осигурителен стаж 5 дни от май 2013, целите юни, юли и август, 9 дни от септември 2013 и от 14.02.2014 съм регистрирана като земеделски производител и плащам всеки месец осигуровки включително тези за майчинството. Сега на 04.08 излизам в 45 дневния болничен преди термин. Ще кандидатствам за еднократна социална помощ поради бременност, тъй като дохода ми е по нисък от 350лв и нямам 12 месеца осигурителен стаж. Разбрах също, че болничния трябва да го занеса в НОИ, но на различни места прочетох различни документи. Т.е. някой може ли да ми каже какви са точно въпросните документи, които трябва да внеса заедно с болничния.
И също искам да попитам, тъй като на 04.08 излизам в болничен, предполагам трябва да подам декларацията в НАП за осигуровки. Трябва да платя обаче здравни за целият месец и другите само за един ден - 01.08, тъй като само той е работен или..?
Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

# 61
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте! Аз съм тук с няколко въпроса. Бременна съм с термин 18.09 и имам осигурителен стаж 5 дни от май 2013, целите юни, юли и август, 9 дни от септември 2013 и от 14.02.2014 съм регистрирана като земеделски производител и плащам всеки месец осигуровки включително тези за майчинството. Сега на 04.08 излизам в 45 дневния болничен преди термин. Ще кандидатствам за еднократна социална помощ поради бременност, тъй като дохода ми е по нисък от 350лв и нямам 12 месеца осигурителен стаж. Разбрах също, че болничния трябва да го занеса в НОИ, но на различни места прочетох различни документи. Т.е. някой може ли да ми каже какви са точно въпросните документи, които трябва да внеса заедно с болничния.  - 1. придружително писмо 2 бр. 2. Опис - на магнитен или хартиен носител; 3. Декларация за номер на банкова с-ка - Приложение 7, ако нямаш подавана до сега в НОИ
И също искам да попитам, тъй като на 04.08 излизам в болничен, предполагам трябва да подам декларацията в НАП за осигуровки за коя декларация говориш?. Трябва да платя обаче здравни за целият месец и другите само за един ден - 01.08, тъй като само той е работен или..?
Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

# 62
  • Мнения: 75
Става въпрос за Декларация образец 1, тази която си подавам всеки месец в НАП заедно с 2 бр протокол.
Сега видях това придружително писмо, което трябва да занеса. А този опис по образец ли е и къде мога да го намеря?
Благодаря Simple Smile

Мисля, че намерих и въпросният опис, който трябва да занеса и благодаря много за информацията.
Да смятам, че това Приложение 15, за което изчетох навсякъде че трябва да се внесе, за мен не е необходимо?

Последна редакция: чт, 31 юли 2014, 06:37 от AnMary

# 63
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Става въпрос за Декларация образец 1, тази която си подавам всеки месец в НАП заедно с 2 бр протокол.
Сега видях това придружително писмо, което трябва да занеса. А този опис по образец ли е и къде мога да го намеря?
Благодаря Simple Smile

Мисля, че намерих и въпросният опис, който трябва да занеса и благодаря много за информацията.
Да смятам, че това Приложение 15, за което изчетох навсякъде че трябва да се внесе, за мен не е необходимо?

Приложение 15 също  Peace Изпуснала съм го, защото аз подавам на магнитен носител с програмата на НОИ болничните.
А обр. 1 задължително се попълва всеки месец, щом си осигурено лице, независимо, че си в болничен.

# 64
  • Мнения: 75
Пфу... а така се надявах да приключа вече с това ходене до НАП всеки месец...
А не разбрах какво ще трябва да платя - здравни осигуровки за целия август, а социални само са един ден или..? И септември, когато съм в болничен, ще трябва пак да подам декларацията като ще трябва да платя само здравни осигуворки..?

# 65
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Пфу... а така се надявах да приключа вече с това ходене до НАП всеки месец...
А не разбрах какво ще трябва да платя - здравни осигуровки за целия август, а социални само са един ден или..? И септември, когато съм в болничен, ще трябва пак да подам декларацията като ще трябва да платя само здравни осигуворки.. - да, трябва?

За един отработен ден се изчисляват дължимите вноски за ДОО, ЗО и ДЗПО, т.е. месечната вноска делиш на 21 работни дни. За Остатъка от месеца - 20 раб. дни се внася само здравна вноска - 4.8%*420 лева /21*20 = 19.20 лева.

# 66
  • Мнения: 75
Ясно, благодаря за отговорите. Ако се зароди още някой въпрос ще питам пак Simple Smile

# 67
  • Мнения: 75
Здравейте,
аз пак съм тук с един въпрос. В интернет намерих различни мнение и реших да питам вас. Тъй като ще си взема болничния на 04.08.2014г. в какъв срок трябва да го занеса до НОИ?

# 68
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте,
аз пак съм тук с един въпрос. В интернет намерих различни мнение и реших да питам вас. Тъй като ще си взема болничния на 04.08.2014г. в какъв срок трябва да го занеса до НОИ?

Може и веднага, но срокът е до 15.09.2014 г.

# 69
  • Мнения: 10
Здравейте! Родих през януари 2014 и тъй като съм безработна, получавам т.нар социално майчинство. Въпросът ми е следния:възможно ли е  сега август месец да ме назначат на трудов договор, да си прекратя социалното майчинство и от фирмата-работодател да изляза по майчинство с цел да вземам по-голям размер майчинство? Имам трудов стаж почти 5 години, но от 2012 съм безработна. Предварително Ви благодаря за отговора Simple Smile

# 70
  • Плевен
  • Мнения: 138
Здравейте, пак да се допитам до вас Simple Smile На 17.08 дъщеря ми става на 2год., мога ли от 18.08 да си пусна болничен за втората бременност или трябва да имам отработени дни?

# 71
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте! Родих през януари 2014 и тъй като съм безработна, получавам т.нар социално майчинство. Въпросът ми е следния:възможно ли е  сега август месец да ме назначат на трудов договор, да си прекратя социалното майчинство и от фирмата-работодател да изляза по майчинство с цел да вземам по-голям размер майчинство? Имам трудов стаж почти 5 години, но от 2012 съм безработна. Предварително Ви благодаря за отговора Simple Smile

Да, може.

Здравейте, пак да се допитам до вас Simple Smile На 17.08 дъщеря ми става на 2год., мога ли от 18.08 да си пусна болничен за втората бременност или трябва да имам отработени дни?

Няма нужда да има отработени дни, може да се излезе в болничен веднага.

# 72
  • Мнения: 173
Здравейте! Нахлувам темата с въпрос, че се замислих. Разбирам че майчинството се изчислява вече на база доход 18 месеца назад. В повечето от тези 18 месеца освен заплата се сетих че съм получавала и 50% от МРЗ майчинство за детето, тъй като намаше навършени 2 год., аз се върнах след навършването му на 1 год. Тези пари влизат ли някаде и ако да как се изчисляват?
Също така разбирам че няма значение на колко часа е договора/ 8 или 4/ а важен е дохода, при условие че имаш натрупан стаж, разбира се. Нали така?
Благодаря много

# 73
  • София-Младост
  • Мнения: 23 362
Здравейте! Нахлувам темата с въпрос, че се замислих. Разбирам че майчинството се изчислява вече на база доход 18 месеца назад. В повечето от тези 18 месеца освен заплата се сетих че съм получавала и 50% от МРЗ майчинство за детето, тъй като намаше навършени 2 год., аз се върнах след навършването му на 1 год. Тези пари влизат ли някаде и ако да как се изчисляват?
Също така разбирам че няма значение на колко часа е договора/ 8 или 4/ а важен е дохода, при условие че имаш натрупан стаж, разбира се. Нали така?
Благодаря много
50% не влизат в изчисленията.
На останалите въпроси-да, важен е дохода и наличието на изискуем стаж.

# 74
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте! Нахлувам темата с въпрос, че се замислих. Разбирам че майчинството се изчислява вече на база доход 18 месеца назад. В повечето от тези 18 месеца освен заплата се сетих че съм получавала и 50% от МРЗ майчинство за детето, тъй като намаше навършени 2 год., аз се върнах след навършването му на 1 год. Тези пари влизат ли някаде и ако да как се изчисляват? - НЕ, ЗАЩОТО СЪЩО СА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ОТ нои, А НЕ ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД
Също така разбирам че няма значение на колко часа е договора/ 8 или 4/ а важен е дохода, при условие че имаш натрупан стаж, разбира се. Нали така? - да
Благодаря много

Общи условия

Активация на акаунт