На какво разстояние стоите от 4-5-годишното си дете в парка?

  • 5 757
  • 77
  •   1
Отговори
  • Под липата
  • Мнения: 620
 Темата ми е провокирана от една случка и ме гложди от известно време.
 Детето ми е на 4 и естествено, не мога да си позволя да го оставям сам на вън. Постоянно го следя с поглед в парка ( имам предвид Морската градина във Варна, то друг парк около дома ни няма ), защото пространството, в което играе е доста голямо, а и има много деца, възрастни, колелета, влакче и т.н.и т.н. Винаги гледам да съм на най много 10-15 метра от там, където играе и постоянно съм в напрежение, защото както казах - лудницата е голяма, лесно го губя от поглед, има много големи деца с колелета, които карат лудо, възрастни, които могат да са всякакви... Опитвам се да не го ограничавам, да не съм майка орлица, но за мен, тези посещения в парка са си винаги изпитание на нерви, честно казано. Той е доста буен, общителен, заиграва се и забравя с кого е, къде е и има навика да отпрашва с някое дете без да се обади.
 Случката, която ме провокира да пиша тема е следната. Детето ми се запозна с едно много симпатично момченце. Заедно караха колело, добре се заиграха. Първият и вторият ден всичко беше чудесно. На третият  - бях седнала с познати в близко заведение, децата бяха на близо. Това, което ми правеше впечатление, че другото дете като че ли беше само - никъде не виждах родители. Разпитах го, оказа се, че е на 5 и че родителите му са в заведение, доста далеч от мястото където сме. Попитах го дали знаят къде е той в момента, а детето ми отговори, че така си обикаля, защото там било скучно. На площадката имаше доста деца, които го познаваха и дори едно по-голямо момче ми каза да не се притеснявам, малкият така си се мотаел и че познава родителите му. Беше с колело и го помолих да отиде да им каже къде е синът им, та да не се притесняват  Thinking
 Въпросът ми беше - аз ли не съм в час ?

Последна редакция: нд, 24 авг 2014, 09:44 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 18 444
Зависи къде сме и колко хора има около нас. Дъщеря ми скоро става на 6 и винаги имаме зрителен контакт. Например като сме с ролерите/колелото в един училищен двор (от 4-годишна кара без помощни гуми) - няма как да съм в непосредствена близост, но не позволявам да обикаля, където не ме вижда. Ако сме на площадка или в парка важи същото - тя трябва да ме вижда, а аз гледам да съм на разстояние, че да стигна до нея за секунди. Колкото повече хора има, толкова по-близо съм.

# 2
  • Русе
  • Мнения: 623
Не, никак не си зле! Не съвсем наред са родителите на това момче. Аз не мога да си представя да не съм около детето си, когато то е навън. Подобно на твоето и моето е страшно енергично, ходи насам-натам - ако го изтърва за миг от поглед - загубила съм го... Не ме притеснява само това. Тревожи ме и лошата действителност. Навън е пълно с всякакви хора. В този ред на мисли, последното, което ме изплаши, беше едно 13-14-годишно непознат дете, което дойде на площадката, грабна едно по едно децата ни, започна да ги прегръща и целува, след което се обърна гърбом и започна да онанира!!! Как да бъда спокойна и да оставя детето си да ходи където си иска.  ooooh!

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
 Въпросът ми беше - аз ли не съм в час ?
Ти, защото надничаш в чужди отношения.
Детето явно знае къде са родителите му  няма проблем с това.
На въпроса за 5 годишните - пускала съм ги да играят самостоятелно.
Виждала съм и деца да обикалят кварталите - всичко е наред.
Не всички деца са будали и не всички забравят с кого са.

# 4
  • Под липата
  • Мнения: 620

 Е, издебна и пусна отровата си  Mr. Green Аплодисменти!  smile3501

В Горно Нанадолнище и в Ямбол, може и да е нормално да се обикалят махалите и от 3 годишни безнадзорно, всъщност...  Thinking

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защо питаш тогава дали си в час. Озаглави си темата - да оплюем дружно тая майка, да се възмутим и да поцъкаме с език, щом не желаеш да ти казват дали си в час, щом надничаш в чуждите отношения на родители и предаваш разказ на деца, без да си говорила с родителите за да знаеш дали в действителност е така или малкия те е изпързалял.
И вместо да ми ръкопляскаш, вземи си погледни своето дете и го научи първо да не е такава блейка, когато се заиграе, защото някой ден, може и да стане лошо.

# 6
  • Мнения: 3 031
Нито я оставям да се мотае сама, нито й стоя на главата. Отскоро е винаги с телефон в джоба когато излизаме в парка или когато е с други деца на улицата. По-спокойно ми е така.

# 7
  • Под липата
  • Мнения: 620
Лиляна, удостоявам те с отговор за последен път. Явно, съм те жегнала доста в предишни пререкания, та сега си влетяла в тема, която е далеч от проблемите ти, защото очевидно нямаш дете между 1 и 6 години.
Не знам как процедира Лиляна в Ямбол, но аз - във Варна не мога да си позволя да оставя само 4 годишно дете в парк от няколко километра. 
 Позволявай си епитети за собствените деца. Въпрос не само на лош вкус, а и на елементарно възпитание е да не се обиждат деца, особено чужди. Не познаваш детето ми, а и ако проявяваш подобен педагогически подход да квалифицираш учениците си, жалко за тях.
 Друго - не искам да плюя майката на това детенце, която между другото е много симпатична жена, с която в крайна сметка се запознах. Така са решили с мъжа й, така възпитават детето си. Не съм отворила тема да я обиждам. Темата е : "На какво разстояние стоите от 4-5 годишното си дете в парка?", а не ''Тази майка в ред ли е?''

 И друг път съм се чудела на поведението ти във форума. Вече си имам изградено мнение. Затвърждаваш го.

# 8
  • Мнения: 2 757
Дъщеря ми е на 6, а синът - почти на 4. В парка винаги ги следя с поглед, гледам да не се отдалечават на повече от 10-15 м. А в Морската градина (тъй като и аз съм от Варна) съм винаги до тях, особено лятото там е такава навалица, че...

# 9
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Дъщеря ни скоро ще навърши 5 години. В Морската градина предпочитам да е постоянно пред очите ми.Има хора всякакви .Не е безопасно малко дете да скита само.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 344
Не ги изпускам от поглед,бедите стават за секунди....
Самостоятелни са,но не съвсем,както се казва.  Laughing
Имам колежка,така си пуска детето в парка,с колелото си обикаля,но не щеш ли паднало от колелото миналата година,ожулил се целия,счупил си ръката,естествено било далеч,само-плаче някъде,някакви хора го докарали при майка му,щели да звънят в полицията...Честно казано не ми се нрави тази картина.

# 11
  • Под липата
  • Мнения: 620
Честно казано не ми се нрави тази картина.

И на мен. Едно дете имам и не съм го намерила на улицата. Тревожа се.
 Ох, успокоих се малко! Страх ме беше да не го ограничавам. Нямам опит с други деца, гледам от родителите около мен, а те май са твърде либерални или не толкова притеснителни.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 344
Не съм сигурна дали с родителската либералност се постига точно самостоятелност у децата,честно казано.

# 13
  • Мнения: 2 757
Една приятелка оставя децата си да тичат 20 м. пред нея, пресичат сами улицата (на 7г и 4г са). За мен това не е нормално. Най-малкото, че всяват паника у шофьорите, които инстинктивно набиват спирачки при вида на 2 деца сами на тротоара. Казвала съм й мнението си по въпроса, но според нея децата могат да се пазят сами, не биха пресекли ако има коли в близост до тях, затова не било проблем.

# 14
  • при късмета
  • Мнения: 24 005
Съвсем си си наред. Аз скоро се замислих, че ние на 5 години (колкото е сега детето) пресичахме булевард и играехме в парка сами. И това при положение, че живеехме до циганска махала. Нямаше родител който да се притеснява и беше нормално за всички. В 1ви клас ходехме сами деца на кино в центъра.
Сега не може и през ума да ми мине да пусна детето само навън, дори и пред блока.
В парка или в училището (че и при нас двора е много голям и немалка задна част има), знае, че трябва да го виждам. И аз като има повече хора го държа по-близо, а като е по-спокойно може да ходи с друго дете и до другия край.

Общи условия

Активация на акаунт