Бременност и кърмене

  • 678
  • 14
  •   1
Отговори
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Много се надявам някоя мама вече да е имала опит с това и да може да ми даде съвет.

Изчетох това, което пише в библиотеката и принципно ми се иска да продължа да кърмя момчето си, но от друга страна всички (включително гинекологът ми) ме съветват да отбия колкото се може по-скоро. Е, много бързо няма как да стане, защото малкият човек не е толкова малък (1г. 1м.) и сам си иска и е много настоятелен. Дори забелязвам, че откакто съм бременна си иска по-упорито и стои по-дълго време на гърдата (можеби защото млякото е намаляло).

От друга страна обаче аз се чувствам доста изморена, отпаднала и зърната ми са станали доста чувствителни. Това са нормални неща при ранна бременност, но сега са по-силни от преди. Чудя се дали да не пия някакви хранителни добавки (витамини вече ми изписаха - малко ми се  Sick от тях, ама какво да се прави), още повече, че сега точно няма нищо свежо за ядене. Чудя се също дали garmastan или lansinoh ще облекчат болезнените зърна или няма да помогнат въобще.

Дайте съвет и как да се справя с негативните мнения около мен, защото всички ме натискат да спирам да кърмя, че съм се изтощавала, че трябвало да мисля за бъдещото бебе. Сякаш те повече са се загрижили за него от мен Confused...

Надявам се поне тук да срещна разбиране, че искам да продължа да си кърмя детето, докато то иска... И че няма с това да навредя на бъдещото си бебе!

# 1
  • Мнения: 6 243
Стискам палци за лека бременност.

Нямам личен опит с това, което те притеснява, но помня, че Пела си задаваше тия въпроси. Ако не успее да се включи по темата, може би ще ти отговори на лични.  bouquet

# 2
  • Мнения: 391
Аз нямам личен опит тъй като им е голяма разликата на моите, но знам няколко девойки които кърмиха докато  бяха бременни и бяха много доволни. И сега имам една приятелка която е в третия месец и продължава да кърми.

Не се притеснявай, ако бременноста ти е нормална няма никакъв проблем и никаква физиологическа причина да спираш. Усмихни се, фръцни се и прави това което сърцето ти иска. Ти си майката.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма да навредиш на бебето - това е сигурно. То все така ще си получава всичко, от което има нужда - ако има недостиг, би бил за твоя организъм. Не са една и две жените, които успяват да кърмят през цялата бременност и после в тандем децата си. Но никой не може да гарантира, че ще е лесно и съвсем безпроблемно. Има няколко критични момента, когато е вероятно детето да се отбие или ти да го отбиеш - първите месеци, когато зърната са много болезнени (Лансинох евентуално може да помогне донякъде,поне да не те дразнят толкова зърната, макар че гърдите ще си те болят), 5-6.месец, когато има сериозен спад в производството на мляко (по това време започва да се преобразува в коластра и си променя както количеството, така и състава и вкуса) или при възникване на някакъв проблем. Хубаво е да си даваш ясна сметка и за собствените си емоции и за това какво и доколко можеш - чудесно ще е, ако успееш безпроблемно да минеш през тези моменти, но ще е също толкова добре, ако на даден етап си дадеш сметка, че е свръх силите ти и нежно и постепенно отбиеш детенце. По всяко време съществува и варианта просто да намалиш броя кърмения до толкова, че да ти е удобно и възможно най-безпроблемно за теб.
Никой не може да предскаже как ще протече бременността - най-добрия съвет, който може да ти се даде, вероятно е просто да приемаш нещата ден за ден, без дългосрочни планове и големи цели.Като се съобразяваш с възможностите и усещанията си, ще направиш най-доброто, на което си способна Grinning
Може би е най-добре да се свържеш с Деметра и Пела на лични - те имат личен опит с кърмене и отбиване по време на бременност, а иначе във форума има и една мама, която успешно е кърмила през цялата бременност и после в тандем - Бу да подсети коя беше Wink
Успех и само хубави емоции ти пожелавам - и ни дръж в течение, много ще е интересно Grinning

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
а иначе във форума има и една мама, която успешно е кърмила през цялата бременност и после в тандем - Бу да подсети коя беше Wink
Pretty Witty Grinning
Ще е интересно да се включи тя с личен опит Simple Smile
Лека бременност ти желая!
И можеш да опиташ с мазила за зърната - може да те облекчат.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 115
Нямам опит за кърменето по време на бременност, но за чувствителните и болезнени зърна на гърдите много ми помогна ДЕФлАмОл.
 Успех и лека бременност!

# 6
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Благодаря на всички, които са ми писали!  bouquet
Смятам да следвам съвета на hedra и да карам ден за ден. Ако всичко върви добре с бременността ще продължа да кърмя, защото виждам, че малкото ми момче има нужда от това. Ще се опитам да намаля броя на кърменетата посттепенно, за да мога да отбия, ако пък се наложи.
Поразрових се из нета и попрочетох доста неща по темата. Както установих няма да ми е лесно, но пък ще се опитам да балансирам нещата така, че да е най-добре и за децата и за мен.
Ще ви държа в течение и стискайте палци!

# 7
  • Мнения: 829
аз бих искала да призова мамите с опит и/или мнение по темата, да пишат тук, а не на лични, за да могат и други бремелинки-кърмелинки да се ползват от опита им (за в бъдеще имам предвид)   bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 2 708
Уф, и аз съм в същата ситуация и според мен лекарите се презастраховат, като препоръчват отбиване. Аз лично от както съм бременна кърмя много трудно, малката не иска, а аз настоявам и я насилвам на всяко кърмене. Надявах се, че е период, но е вече повече от месец ... Хич не искам да спирам, дори не си го бях помисляла. Но малката сама се отбива в момента, от няколко дни абсолютно отказва. Много ми е мъчно и болно, но това че тя сама го е избрала ме успокоява, аз не го правя насила, още по - малко заради някой доктор. И зърната много ме боляха, търпи се, и кърмата ми намаля, регулираш я, но щом мялката отказва, аз се предавам  Cry Иначе със сигурност щях да си продължа доколкото мога ...

# 9
  • Мнения: 1 101
Куки, това идеалния вариант според мен. Добричка си е Калинка, знае си... Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 2 498
Венда, според мен по добре го отбий-за доброто на бебето, което носиш е...е ти си решаваш в крайна сметка.....та по темата...не съм минала по този път, но съм акушерка и не се препоръчва кърмене по време на бременност....Куки е казала, че лекарите се презастраховат като препоръчват отбиване...всеки лекар е длъжен да го каже, ако не дай си Боже стане нещо вече си била предупредена....а ето и мед. обяснение...между гърдите и матката има тясна връзка....при сукане се получават съкращения на маточната мускулатура т. е. контракции и може да доведат до изхвърляне на плода...
Желая ти успех!!!

# 11
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Сиска, много съжалявам за случилото се! Дано успееш да го преодолееш по-леко! Радвай се на момчето си, а съм сигурна, че по-нататък ще се радваш и на момиченце! Hug

Куки, колкото и да ти е мъчно, това е най-доброто - сама да се отбие. Аз да му мисля като моят не ще и да чуе за отбиване. Аз затова и не искам да го отбивам изведнъж, представям си какъв стрес ще е за него, а и за мен. Та така ще я караме някак пък ще видим до къде ще стигнем. А на теб желая лека бременност и скоро пак да кърмиш малко бебче Grinning.

Валя, знам че при кърмене се отделя окситоцин, който предизвиква маточни контракции. До сега обаче не усещам такива, нямам болки (надявам се и по-натам пак да нямам  Praynig). Четох, че до към 18-20 седмица матката е нечувствителна към количеството окситоцин, отделяно при кърмене, а след това пък рязко намалявало млякото и повечето деца сами се отбивали тогава. Та се надявам и при нас така да се получи, така няма да е стресиращо нито за детето, нито за мен. Разбира се, ако имам проблеми преди това, процесът ще се ускори!

# 12
  • Мнения: 4 242
И аз съм без опит в случая (за сега).
Само искам да ви кажа колко много ви се радвам и възхищавам, че ви стискам палци всичко да е наред, да е леко бременеенето, да върви успешно кърменето и мамите да се чувстват добре и щастливи!
Ще следя темата с голям интерес! Много се надявам да имам шанса да бременея с трето дете и да мина и през тандемското кърмене!
Успех момичета!  bouquet

Матерна са витамини за бременни и кърмачки, но не на всяка мама и понасят.

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Венда,ето и един адрес,който може да ти е от полза евентуално - това е нещо подобно на форум (англоговорящ), в който се обсъждат основно нещата около кърмене по време на бременност, кърмене в тандем и кърмене на поотраснали дечица - http://listserv.uts.edu.au/mailman/listinfo/parent-l - все пак по-различно е човек да прочете и автентичен родителски опит, не само статии Grinning

# 14
  • Мнения: 1 278
Венда, здравей!  Simple Smile

Чувствата, които описваш са ми много познати.
Когато разбрах, че съм бременна с Борко, вече бях в края на втория месец от бременността, а Иван беше на шест месеца и половина. Преди това ми беше направило впечатление, че суче много начесто и доста по-дълго, но го отдадох на жегата и на морето  Simple Smile Явно това е бил първият тур на хормоналното понижаване на лактацията.

Точно, както описваш, и аз се почувствах объркана. Разбира се, веднага потърсих съвет от гинеколога, педиатъра и стотина акушерки за по-сигурно. Всички бяха единодушни - отбивай! В този момент направо изпаднах в ужас  Shocked По никакъв начин не можех да си представя да отбия Иван, който даже още не беше захранен. Нямах компютър вкъщи, съответно нямах нет. Имах само "Книга за кърменето". За съжаление в нея инфото по въпроса беше оскъдно, но пък се споменаваше за Ла Лече. Помолих мъжа ми да потърси инфо в сайта им и той ми донесе едно тесте със статии, които сигурно и ти вече си прочела   Grinning Статиите много ме успокоиха и насърчиха да продължа да кърмя бебето си. Малко след това научих и за форума  Simple Smile Всъщност даже първата публикация със запитване по тази тема, разказва моята история  Laughing Помолих тогава една позната да ми търси още инфо в нета и тя попитала тук. После се познах  Laughing

Както и да е, продължих да кърмя, защото това, което пишеха световните консултанти по кърменето, ми вдъхна повече доверие и най-вече отговаряше на вътрешните ми чувства да не отбивам детето си.

Хормонът обаче здраво ме беше ударил и една седмица не спрях да рева - ооооо, какво направих на детето си Ивааан; ааааа, няма да мога да го кърмя спокойноо; оооооо, много съм виновна, че съм бременнааа; вряяяк, толкова много искам трето бебе, ама не можеше ли да дойде по-къснооо ...  Joy
Сега ми е смешно, ама тогава...  Grinning

В крайна сметка първата ударна хормонална вълна отмина и продължих да кърмя Иванича до 5-6ия месец от бременността. Тогава ме удари втората лактационна криза и на него това не му допадна особено. Започна да суче от мен като залъгалка или поне на мен така ми се струваше. Започна да ме дразни. Изпитвах даже негативни чувства. Бях чела, че всичко това е нормално, но не можех да се справя. Толкова бях потисната от тези си чувства към детето ми, че даже нямах сили да потърся подкрепа тук във форума. Реших да започна да го кърмя по-нарядко, а и той вече беше на 10 месеца и се разсейваше лесно с други неща. Преместихме го и в стаята на батко му и това му хареса. Хем започна да се спи без да се буди през нощта, хем се кефеше, че е при него.
Въпреки това аз се потиснах още повече в последствие - от това, че го отбих преди той сам да поиска. Тайно се надявах да продължи да суче като родя, защото исках да си достигне сам момента, в който е готов да се отдели от гърдите ми, но той не поиска. Беше му интнересно да гледа как папка бебето, но се държеше като отбито дете - с любопитство, но от дистанция  Simple Smile

В интерес на истината аз не направих всичко възможно, за да предразположа Иван да засуче отново. Не съм сигурна колко бях готова да кърмя в тандем.
Сега бих постъпила другояче още в периода на бременността, но това е сега, с опита, който имам вече  Simple Smile Тогава беше друго. Твърде много неща и твърде накуп, и твърде нови - слаба подкрепа в началото, преместване в чужбина с дете, бебе и бременен корем, собствените ми предразсъдъци за това децата ни да бъдат в леглото ни и други подобни  Simple Smile

Това е моята история, разказана с днешна дата  Simple Smile Дано да съм ти била полезна.  Heart Eyes 

Общи условия

Активация на акаунт