"Песен за огън и лед" - 10: В очакване на "Ветровете"

  • 26 280
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна
  • Мнения: 17 993
Хексе, Седемте на мен винаги ще са ми виновни   Twisted Evil
Червеният е моя кон в Играта на религии, а имам интерес и към Чадата.
Я! Защо така? Винаги съм си мислела, че не обичаш обсебващите религии.

# 706
  • Мнения: 18 356
 права си за Конингтън сега прочетох още веднъж епизода вниманетелно и наистина там пише че "трябваше да оставя проклетото джудже да се удави". не го бях видял това.

# 707
  • Мнения: 18 356
 Аз съм раздвоен между Старите Богове и Червения Бог. Нека гинат седмтеееее
на Вала няма майстер Таргариен - майстер емон пукна. Клидас не е и наполовина на нивото му, вечно е пиян. с него или без него все тая.
Майстерът на Егон вес още не  сме го видели какво може, ако излекува ДжК ще му кажа Браво. Впрочем ние и самия Егон нес ме видели какво може. аз викам - той ще изгори, като завлече доста хора, вкл. Варис и Илирио.
единствените сериозни места където има майстери ас КЧ (по времето на Ерис е нямало) , Скалата на Кастърли и Планински рай,а също Долината и Речните хора.... това са.твърде малко, особено като се има предвид че може и без майстери. Да смятам че майстерите са преди всичок за престиж - ако ги отхвърлиш един вид отхвърляш вярата на седмте. там където тя не устойчива (например на север) никакъв проблем да си кара без майстери)

Последна редакция: вт, 16 сеп 2014, 15:59 от Джон Сняг

# 708
  • Мнения: 1 604
Не мога да изкоментирам последните 100 поста, но пък за пореден път ще кажа, че Станис е един от лошите избори за крал, сухар, "лидер" без харизма, който никой с малко повече реализъм няма да подкрепи.

Нека си представим сега един Вестерос, в който е наложена вярата към Червения бог. Клади навсякъде, обгорели трупове и фалшиви мечов. Всякакви жреци, които връщат умрели от онзи свят. Живите мъртви населяват всички кралства и някоя като Мел дъпа конците на някой наивник като Станис. Какви са принципите на справедливост в един такъв свят?

Вестерос със Старите богове - тук поне се виждат едни по мирни времена и малки човечета копаещи тунели под цял Вестерос. Свръх развита wifi система, бели дравчета навсякъде и Бран на дървения трон. Само че Листо каза, че Чадата ще изчезнат както лъвовете преди тях и както ще изчезнат и вълчищата след тях. И тогава Бран става едноличен бог и крал.

Така - да не забравяме, че действието се развива на принципите на Средновековието. Значи човечеството трябва да се бори за социално общество и демокрация. Бран или червените жреци ще дадат на хората това, което им е нужно?

# 709
  • HH
  • Мнения: 3 261
Джон, кажи майстер Емон, докато беше на Вала, как точно е служил на чужди интереси, а не на тези на Стража. Пределно ми е ясно, че вече не е на Вала.

Майстерите са лечители и са образовани, за да служат на своите лордове.

g-style, и аз не бих могла. Някои дори ми е трудно да ги прочета.

# 710
  • Русе
  • Мнения: 653
Майстерите не са за престиж. Майстерите са за съвет, образование и действат като придворен лекар. За престиж могат да се разглеждат само пред някои дребни и бедни лордове и оземлени рицари, които може да разглеждат липсата на такъв на служба при тях като накърняващо имиджа им пред останалите благородници.

Майстерът на Ерис е бил Пицел. Таргариените си имат майстери много отпреди него. Всеки замък в Севера си има майстер. Всеки замък в Дорн си има майстер. Дори всеки замък на Вала си има свой отделен майстер. Майстерите и тяхната служба изобщо не са обвързани с принадлежност към вярата на Седемте.

# 711
  • Мнения: 18 356
  за майстерите мог да пиша мноог и мноог. сега имам работа, като се върна вкъщи ще се заема здрават да привеждам аргументи.
Засега само казвам
- майстер емон, е едон от малкото изключения за съвестен и надежден майстер едновременно. за справка  - моменталон след него дойде Клидас, който не вдига главаат от бутилката.
 На Юг може и на всяка крачак да си майстер, на север не е така - нито отъвд вала имат, нито железните имат, нито на мечия остров имат, не съм чувал и на остров скагод да имат.... на майстер Лувин и майстер Емон са изключения, а не правило. майстерите са там където има рицари.

# 712
  • Мнения: 18 356
 много хубаво дума - придворен лекар - а в средновековието те всички са били корумпирани, като му платиш ще каже че човекът е умрял от естествена смърт, ако не платиш достатъчно ще каже че не у умрял от естествена смърт. Банда мръсници. Гледай "тюдорите" - като умира сестрата на Хенри двама лекари казват едно, а третия на който е платено по-малко - друго

за съжаление ако се движим по логиката на средновековието след чумата идва инквизицията и горенето на вещици, така че вероятно сценарий номер едно (Червения бог печели всичко) ще надделее

# 713
  • Мнения: 9 763
Не съм останала с впечатление, че Станис е религиозен. По-скоро, той е на принципа 'трябва', щом трябва, действа. В този смисъл, Червеният бог е средство, а не цел.

# 714
  • HH
  • Мнения: 3 261
Тюдорите съм ги гледала няколко пъти, гледала. Тук коментираме книга.

На Скагос се съмнявам да имат и лорд, те са като диваците. Май ядяха и хора. Зад Вала е съвсем друго, те нямат крал, имат други богове и живеят по различен начин.

Тъпчем си е така на едно място, и коментираме неща, които са написани и ясни.


# 715
  • Мнения: 18 356
 как да нямат крал, а Манс Райдър? ето сега даже Станис признаха, тъкмо двама крале!ще видите като признаят и Джон!
П.С. не включвам Денн въпреки че и те са зад Вала, но те са малко по -особен случаи свикнали са да имат Лордове

# 716
  • Мнения: 18 356
 мислех че говорим за английско средновековие, затова дадох примера с тюдорите, за да онагледя. Моя грешка

# 717
  • Мнения: 9 763
Все пак книгата е фентъзи, паралелът с историята е интересен, но не е решаващ за повествованието.

# 718
  • HH
  • Мнения: 3 261
Mance Rayder was once a man of the Night's Watch before breaking his vows and abandoning his post. He has since become extremely influential among the free folk, and is called the "King-Beyond-the-Wall".

Не аз съм слагала кавичките. Wink

Така го наричат, той не е крал. Не се и мисли за такъв. На Станис му се иска да е крал, защото още мисли, че пуснатата кралска кръв го отърва от Роб Старк и Джофри Баратеон. И си мисли, че като изгори друг "крал" ще има полза. В цялата 5та книга Джон обяснява за Вал, как това че Станис я нарича "принцеса", за диваците нищо не значи.
Ти даваш примери с Хенри VIII, а той не е най-типичния крал по ред причини.

# 719
  • Мнения: 18 356
 това с пиявиците беше много интересен номер. То беше от поредицата "самосбъдващи се предсказания" на Мелисандра. нищо чудно първо да е видяла как Роб Старк и джофри умират в огъня и после за по-ефектно да е предсказала смъртта им на Станис - направи еди какво си и те ще умрат .самата Мелисандра разсъждава че повечеот и умения са добре изпипани фокусничества - малок илюзии, малко билки....въпреки това номерът беше ефектен, аз лично се хванах в началото докато  Кутрето не разкри как е умрял Джофри..

Общи условия

Активация на акаунт