Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 208
Здравейте!
Имам нужда от мнения.Дъщерите ми са на 5г. и 6г.Родени са 2008 и 2009г.Голямата тръгва догодина септември на училище а малката тогава ще е на 6г и 3м.Имам желание да ги пусна заедно първи клас.Според мен ще им е по-лесно и на тях и на мен.Може малко егоистично да постъпвам ,тъй като сама се оправям с двете ,нямам баби и дядовци да ми помагат,работя по цял ден,мъжа ми е постоянно на две работи и се прибира винаги късно.Ще ми е по-лесно на мен защото ще учим един и същ урок заедно с двете,ще пишем едни и същи домашни,ще ходят на едни и същи екскурзии,лагери,ще ходя на една и съща родителска среща ..ще са заедно и няма да се разкъсвам,което и практически ми е невъзможно.И сега винаги като имат някакви мероприятия в градината ходя сямо на едната,тъй като не мога да огрея на две места по едно и също време.За тях мисля,че щее по-лесно защото ще си помагат ,а и те доста добре мога да кажа вече се разбират.Някои приятели и роднини обаче ме упрекват,че едната винаги щяла да е по-напред от другата,ще има съревнование между двете,едната щяла да "тъпчи" другата.Аз мисля,че това  в по-голяма степен зависи и от родителите дали ще позволим това.Като се говори на децата ,че трябва да са заедно и да си помагат не мисля,че ще има проблем.
Затова искам мнения ,а още по-добре и съвети от опит.Има ли такива родители с такива деца и как се справяте в училище.Благодаря ви предварително    bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 62 595
Моите са така, та да кажа - всяко дете да си тръгне с набора. Породените и без това са почти като близнаци, а са всъщност на различен акъл заради разликата от една година, и имат нужда да си създават своя среда, свои приятели и да вървят с връстниците си. Те пак могат да си ходят на извънкласните занимания и екскурзии, но за самите деца е по-добре да добият самостоятелност в своя си клас. Въпросът не е на теб как ще ти е по-лесно, а как ще е по-добре за децата. А и няма гаранция дали ще ти е лесно, защото тогава ще започнат други проблеми - конкуренция, може да се окаже, че по-малкото дете поради разликата във възрастта ще се справя по-трудно от всяка гледна точка, ще има ревности и пр. Ако е трябвало да са заедно, са щели да се родят близнаци, нали така! А те не са близнаци. Както се казва, всяка жаба да си знае гьола! Или другата приказка - да не си омешват капите. Не е малко егоистично, а много егоистично. В центъра трябва да са интересите на децата, а не на родителите.

# 2
  • Мнения: 1 208
Да аз разбирам всичко това но преценям,че аз самата няма да съм пълноценна за децата си,няма да имам никакво време ,а нервите ми са на привършване..знам се и това ме притеснява .Интересното ми е ,че като кажа за това на родители с породени деца / в повечето случаи/ те са "ЗА" ,а като кажа на родители с голяма разлика децата им са "ПРОТИВ" .

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
Не бой се, ще си пълноценна! Както казах, аз съм с породени деца като твоите. Сега са гимназисти. Признавам, изкушението да са заедно беше много голямо, но в крайна сметка това са отделни индивиди и имат право на собствен живот. Най-важното е, че не са близнаци, а това е в основата на всичко нататък. Една година си е една година и ти ще го видиш с времето. Сега, в ДГ не си личи, но после разликите ще стават все по-видими. И няма да ти е по-лесно с един урок, защото децата пак са две и ако едното дете разбере обяснението ти, това не означава, че после няма да търсиш начин да обясняваш на другото, защото то не е разбрало. Дори лудницата ще е по-голяма. Ти колко реални хора познаваш, които са си пуснали така децата, че и са ги избутали поне до четвърти клас? Те може да са "за", ама в същото време да не са го направили на практика.

# 4
  • Мнения: 1 208
точно днес говорих с една жена,приятелката й била така.Пуснала ги и децата били много добре.Знам,че това не значи,че винаги ще е така и затова искам мнения на различни хора.

# 5
  • Мнения: 103
Имах съученички някога така в един клас.Явно си е и до характер и до възпитание.Просто нямам думи да опиша колко добре се разбираха,непрекъснато заедно и се подкрепяха за всичко.В нито един момент не се е усещало да има конкуренция меьду тях.И двете бяха отлични ученички като малката беше маалко по-добре даже. Peace После-една и съща специалност и в университета и все така близки и неразделни.
Моите са с една година разлика.малки са още,но като гледам характера на каката на този етап....РЕВНОССТТА е основният и най-големият и проблем.За всичко се сравнява с малката и от всяка дреболия прави огромен проблем,рев,сълзи и сополи-това ни е ежедневие.Мислих,че ще се оправят нещата,но не....Занапред времето ще си покаже.Но и ако в училище ще са така няма никакъв смисъл да са заедно....

# 6
  • Мнения: 1 208
Да,моите като по-малки много се караха-сега много се занимават заедно но това може и да не продължи занапред.Може и в училище да си ускубят косите,може и да са приятелки-това е както казваш и до възпитанието.И аз имам наблюдения от двете крайности и затова съм на кръстопът

# 7
  • Мнения: 18 571
Мама Диди, преди да вземеш решение е добре да прецениш, като наближи времето, дали по-малкото дете ще е готово да тръгне на 6г. на училище. Не е задължително тръгналите по-рано да изостават, даже напротив - около мен примери бол, но и не всички 6-годишни са емоционално зрели да понесат натоварването в училище.

# 8
  • Мнения: 1 208
да,малката иска да учи а и има още цяла година

# 9
  • Мнения: 24 467
Твърдо "против" идеята децата да тръгнат заедно на училище САМО за да са заедно.Ако едното ще тръгва по- рано, то това следва да стане по съвсем различни причини, свързани с неговите лични особености, а не затова, че имало брат/ сестра, с година по- голям/а/ от него.
Въобще всяко дете си е самостоятелна личност със свой собствен животи специфики, а не придатък към братя и сестри. За да тръгне по- рано на училище, съответно, то трябва да се установи обективно готовност за това. Има си ред, има си специалисти.
Дори за близнаци бих предпочела всяко да си има И свой живот, който не споделя непременно с другото дете. Което ще рече свои приятели и свои, персонални, преживявания.
Лично мнение. Споделям идеята- в някои държави близнаците се разделят в различни класове, точно за да не живеят като придатък към някой друг.

# 10
  • Мнения: 256
Абсолютно съм ПРОТИВ. От една страна емоционалната зрялост на 6 годишното, а от друга - според мен всеки трябва да си изгради собствена среда. Имам породени деца, но прецених всеки да си тръгне с набора. Да, не е лесно със всички ангажименти, но се успява. И аз разчитам само на себе си през деня плюс това сме и с бебе. Не е толкова сложно.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
някои близнаци дори предпочитат от основен курс нагоре да са в отделни класове, защото им писва да са заедно. И тук във форума имаше доста случаи през годините, когато близнаци нарочно пишат различна подредба на желанията, за да се паднат в различни паралелки или в различни училища. И не го правят, защото не могат да се понасят, а защото искат всеки да изгради своя среда и да се докаже като личност, а не като "едната близначка" или "единия близнак".

# 12
  • Мнения: 1 007
Ние с брат ми имаме една година разлика, даже не цяла година, но сме родени в различни календарни години. Помня, че въпросът, дали да тръгнем заедно на училище, се обсъждаше, но решиха всеки да си тръгне, когато му е времето.
Горе са изброили предимствата, касаещи самите деца, да си тръгнат поотделно на училище - подкрепям. Но това е предимство и за майката. Второто дете й се струва, че върви по-леко, защото нещата се повтарят, а и докато е учила с първото, второто е гледало, подражавало и когато на свой ред е станало в първи клас, много неща са му познати. На практика, с второто дете почти не се налагат занимания, защото то вече може едно 80 % от това, на което се е учило първото. Не говоря само за четене, писане и смятане, които второто дете усвоява покрай първото, без дори да се усети, а за цялостната организация на деня, навиците, всичко.
От чисто икономическа гледна точка също е практично, защото се наследяват актуални помагала, а в горните класове - и учебници.
Има една опасност само, че на второто дете може да му е скучно. За брат ми например нямаше грам предизвикателство в първи клас. Когато същото стана и във втори, родителите ми го записаха на още един чужда език, за да си запълва времето. Покрай него, и мен.
Аз дори мисля, че едновременната една и съща работа с две деца е по-трудна.

# 13
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Ние с брат ми имаме една година разлика, даже не цяла година, но сме родени в различни календарни години. Помня, че въпросът, дали да тръгнем заедно на училище, се обсъждаше, но решиха всеки да си тръгне, когато му е времето.
Горе са изброили предимствата, касаещи самите деца, да си тръгнат поотделно на училище - подкрепям. Но това е предимство и за майката. Второто дете й се струва, че върви по-леко, защото нещата се повтарят, а и докато е учила с първото, второто е гледало, подражавало и когато на свой ред е станало в първи клас, много неща са му познати. На практика, с второто дете почти не се налагат занимания, защото то вече може едно 80 % от това, на което се е учило първото. Не говоря само за четене, писане и смятане, които второто дете усвоява покрай първото, без дори да се усети, а за цялостната организация на деня, навиците, всичко.
От чисто икономическа гледна точка също е практично, защото се наследяват актуални помагала, а в горните класове - и учебници.
Има една опасност само, че на второто дете може да му е скучно. За брат ми например нямаше грам предизвикателство в първи клас. Когато същото стана и във втори, родителите ми го записаха на още един чужда език, за да си запълва времето. Покрай него, и мен.
Аз дори мисля, че едновременната една и съща работа с две деца е по-трудна.

Много полезен постинг!   bouquet
Този въпрос не седи пред мен, дори да седеше- бих си пуснала заедно децата в съответния клас. Прочитайки мненията в темата обаче, едва ли бих го направила.

# 14
  • Мнения: 450
Химикал  е прав, че с две деца едновременно се работи много по-трудно.
Аз съм с близнаци и гледам да ги разделям, когато обяснявам нещо, защото и те са абсолютно различни и схващат по различен начин нещата. За мен лично би било по лесно да не трябва да правя едни и същи неща в един ден и с вдете. Ако ги събера и учат заедно, винаги има конкуренция, дори и неволно може да обърна повече внимание на едната, ако се налага повече да обяснявам, другата започва да мрънка и губи търпение.
Всяко нещо си има плюсове и минуси. Ако тръгнат заедно, ще им е по-лесно адаптирането в у-ще,  на теб ще ти е по-лесно за взимане, водене, празници, подаръци за една учителка.
Но трябва ти да прецениш, дали малката е готова за у-ще, може да попиташ и госпожата от предучилищната какво мисли по въпроса, дали детето ще се справя с материала. Защото, ако на детето ще му е трудно и за теб няма да е лесно. По принцип по-малките деца се развиват по-бързо, защото подражават на по-големите, но това не означава, че детето е готово за у-ще.
Дано направиш правилния за вас избор   bouquet

# 15
  • Мнения: 1 208
Благодаря ви за отговорите,които са дадени до тук.Дори и да са различни от моето мнение ги уважавам-затова съм направила темата.
Мари,питала съм госпожите им и са на мнение,че и на тях и на мен ще ти е по-лесно да са заедно като познават децата.Единственото само,което ме притеснява е конкуренцията между двете.Засега голямата доминира,което е нормално но има голямо желание да помага на малката.Аз сега в градината не успявам да присъствам на събиранията и при двете какво остава за училище.Прибирам се всеки ден от работа в 18ч. и се почва както всяка знае готвене,оправяне,учене.Те са много единни и се разбират много добре затова мисля,че като седнат да четат и пишат ще го правят заедно .Поне така се надявам.Не съм решила разбира се-ще говоря и с директорката на съответното училище да чуя и нейното мнение.Надявам се има поглед върху такива деца.И изобщо не мога да си представя да ги водя на различни места на разни уроци,кръжоци..то просто нямам физическата възможност.Ние и затова си ги направихме едно след друго веднага-с цел да си вървят заедно а и да не се откажем после  Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 38 628
И аз мисля, че с две собствени деца се работи по-трудно.
Опитахме един срок с дъщеря ми и близко дете. Още на първия месец се наложи да ги разделя в отделни стаи.

Освен това, ако едното дете ти е в градина, е много по-лесно.
Особено лятото, когато първи клас свършват май, а градината може да работи и август /зависи/.

Освен това - дъщеря ми е декември. Съответно тръгна на 6,9. Ами мога да кажа, че малко куца след другите. Реално си я наблюдавам и преценявам. Просто някои знания ги възприема няколко месеца след другите. И други декемврийчета са така. А какво остава за баш 6 годишно.

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Пред очите ми пораснаха съседските деца, породени с 1г.3м разлика.

Майката беше твърдо против да тръгват заедно на школо, точно защото не са близнаци и си имат, макар и минимална разлика. Още повече, че 2рото й дете беше момче, та хептем нямаше смисъл от по-ранно започване на 1ви клас.
Сега са големи: в 10ти и 9ти клас. Децата се радват на решението на родителите си, че всеки си е тръгнал с набора си. От 1г. вече са и в различни школа...
Това от мен.
Мисля, че ще ти е интересна и детската гледна точка.

# 18
  • Мнения: 159
Аз съм по-малката сестра. Учех със сестра ми в един клас. Винаги имаше конкуренция и ревност. Беше ми трудно, в първи клас тя се познаваше с децата, бяха заедно от детската градина. Винаги бях сестрата на ... Когато се отделихме в техникума, вече имахме отделни приятелства и групи, тогава се почуствахме и по-близки със сестра ми /без да сме имали някакви сериозни конфликти преди това/. Ако сега избирах, не бих почнала първи клас заедно с нея /макар, че като дете плачех и  исках и аз да уча с нея/. Дано да направите правилния избор. Успех

# 19
  • Мнения: 24 467
Точно за такова решение децата не бих питала. Те представа си нямат от подобни житейски ситуации. Нормално е да искат това, което познават, ако ще и да е нещо негативно и вредно за тях, самите. Както могат да се тъпчат цял ден с чипс и кола по свой избор, така ще кажат веднага "Искам с брат ми/ сестра ми.", но дали това ще е полезно за тях и за другото дете, това те по никой начин не могат да преценят.

Аз съм по-малката сестра. Учех със сестра ми в един клас. Винаги имаше конкуренция и ревност. Беше ми трудно, в първи клас тя се познаваше с децата, бяха заедно от детската градина. Винаги бях сестрата на ... Когато се отделихме в техникума, вече имахме отделни приятелства и групи, тогава се почуствахме и по-близки със сестра ми /без да сме имали някакви сериозни конфликти преди това/. Ако сега избирах, не бих почнала първи клас заедно с нея /макар, че като дете плачех и  исках и аз да уча с нея/. Дано да направите правилния избор. Успех
Това имам предвид точно при подобно залепяне на братя и сестри, правено от родители за собствено удобство, най- вече. Имала съм приятелки, на чийто гръб бяха буквално залепени по- малките им братя или сестри. Ужасно нещо. За моите деца това беше табу още преди да се родят.
Ти пък разказваш от позицията на по- малкото дете, за което това положение определено е също неудобно. 

# 20
  • Майничка
  • Мнения: 12 617
Без да коментирам психологическите страни на дилемата, от позицията на родител на по-голямо дете, събирането на две деца в един клас ми се струва и чисто икономически неизгодно - това са 2 пълни комплекта униформи, два пълни комплекта помагала, едновременно плащане на евентуални частни уроци за кандидатстване, след 7 клас - по два пълни комплекта учебници и две абитуриентски, всичко наведнъж. Някак бих предпочела да съм го минала веднъж и после, на "второ четене" (ако ще и след година), да се възползвам от придобития опит и материални активи.

Що се отнася за едновременното (ползотворно) учене с двете - илюзия е това, казвам го от опит с деца на една възраст и в един клас (не мои). По-лесно е поотделно, а и по-голямата би могла да помага на сестра си от позицията на "по-знаеща" (а за нея ще е полезен преговор).

# 21
  • Мнения: 22 465
Не бих пуснала 2деца с разлика от 1година в един клас.
Не знам за кое твърдиш, че ще ти е по-лесно. Единственото лесно ще е воденето и прибирането от училище.
Колкото и да се разбират помежду си, това ми се струва, че ти искаш да го видиш по-скоро.
Конкуренция неминуемо ще има, а ще има и достатъчно други деца с които да се конкурират, за да го правят и помежду си.
Ще си и пречат повече при подготовката в къщи според мен, вместо твоите очаквания че ще си помагат.
Остави децата всяко да си започне с набора.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 673
Аз не бих пуснала дете на 6 години на училище при никакви обстоятелства по принцип.
Също така не бих пуснала двете деца в един клас поради ред причини, споменати вече в темата, да не ги повтарям.
Малкият ми също е 2008.
Имах огромен интерес да го запиша тази година в първи клас в училището, където учи /учеше/ брат му, защото е много желано и добро /73-то/.
Не го направих, макар че брат му от тази година вече е в СМГ и реално другата есен детето няма да има 50 точки, които му дава критерият брат/сестра.
По новите критерии без тези точки няма да бъде приет там, а алтернативите не са никак розови.
И въпреки горните факти, не го пуснах тази година /въпреки, че академично е напълно по силите му да се справи/.
На твоите деца разликата е над година даже. Разбирам малката да е родена в началото, а голямата- в края на годината.
Но, каквото и да решиш - успех! Няма универсални рецепти и теоретично всяко едно от решенията може да е по-доброто за твоите деца.  Peace

# 23
  • Мнения: 5 374
От позицията на майка на породени момчета - абсолютно "ЗА" да  са в един клас.
Пиша от опит:
 - пуснах децата си заедно на градина, в една група. Директорката един ден ме извика и ме посъветва нещо подобно на съветите които са ти дали други потребителки, но не и от позицията на майки на породени деца. Нещо от сорта на това, че едното ще расте в сянката на другото, че един ден като пораснат единия няма да взема самостоятелни решения без да се е допитал до брат си.... че всеки трябва да си има среда и приятели....доверчива бях, повярвах й, поговорихме си у нас и... малкия се върна да повтори 1-ва група, която беше изкарал полулегално с брат си, макар и да нямаше нужните години. И в резултат се получи какво ? С две думи - пълна каша...
Днес децата ми са големи, но не искам да ти изброявам колко пъти са ме питали - мамо, защо ни раздели?
А ти защо не ги попиташ - те са достатъчно големи за да знаят искат или не да са в един клас?
Защото разделянето на моите деца когато големия продължи във втора група, а малкия го отведоха в другото крило на градината при новосформираната първа група поразително напомняше една сцена от филма " Хлапето" на Ч. Чаплин. И до сега ми се свива гърлото като се сетя как протягаха ръце един към друг и плачеха....
Разбира се, всичко зависи от самите деца. Моите са много близки и винаги е било така. Те никога не са разделяни и няколкото часа в училище когато не са заедно им коства няколко часа бъбрене  когато се съберат.
Родителите на породените деца знаят какво е това - когато се скараш на едното, плаче и другото. То не може да се опише с думи, то може само да е преживее. Слушай сърцето и децата си - остави мненията на околните за тях.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 673
От позицията на майка на породени момчета - абсолютно "ЗА" да  са в един клас.
Пиша от опит:
 - пуснах децата си заедно на градина, в една група. Директорката един ден ме извика и ме посъветва нещо подобно на съветите които са ти дали други потребителки, но не и от позицията на майки на породени деца. Нещо от сорта на това, че едното ще расте в сянката на другото, че един ден като пораснат единия няма да взема самостоятелни решения без да се е допитал до брат си.... че всеки трябва да си има среда и приятели....доверчива бях, повярвах й, поговорихме си у нас и... малкия се върна да повтори 1-ва група, която беше изкарал полулегално с брат си, макар и да нямаше нужните години. И в резултат се получи какво ? С две думи - пълна каша...
Днес децата ми са големи, но не искам да ти изброявам колко пъти са ме питали - мамо, защо ни раздели?
А ти защо не ги попиташ - те са достатъчно големи за да знаят искат или не да са в един клас?
Защото разделянето на моите деца когато големия продължи във втора група, а малкия го отведоха в другото крило на градината при новосформираната първа група поразително напомняше една сцена от филма " Хлапето" на Ч. Чаплин. И до сега ми се свива гърлото като се сетя как протягаха ръце един към друг и плачеха....
Разбира се, всичко зависи от самите деца. Моите са много близки и винаги е било така. Те никога не са разделяни и няколкото часа в училище когато не са заедно им коства няколко часа бъбрене  когато се съберат.
Родителите на породените деца знаят какво е това - когато се скараш на едното, плаче и другото. То не може да се опише с думи, то може само да е преживее. Слушай сърцето и децата си - остави мненията на околните за тях.
Стана ми тъжно. Душички.

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
вие вече сте ги били пуснали в една група, наистина е било травмиращо за двамата.
Не знам защо, но на моите все им казвам, че колкото и да са близки и да са почти като близнаци, са отделни хора, и затова всеки има свой път в живота, ще си има свои приятели, свои съученици, свой живот.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 243
Нямам породени деца, но имам близнаци и две години и малко по-малка сестричка.
Каките са в един клас, за което все още горещо съжалявам. Ако трябва да избирам отново дори и близнаци бих ги разделила в различни класове. Да по-лесно ми беше когато и трите бяха на ДГ, сега първо взимаме каките, а след това почти последна малката от ДГ. Но догодина евентуално и малката ще е в училището на каките и отново ще ги водя и взимам от едно място. Реално при теб ако не ги пуснеш заедно, взимането от различни места ще е само една година, на следващата вече може да са в едно училище.
Подкрепям мненията, че по-важно е това което ще е по-добре за децата, не да се попитат те какво искат, а какво наистина ще е от полза за тях и да се прецени съвсем обективно дали по-малкото детенце може да се справи с материала.

# 27
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
Моите деца са на възрастта на твоите, не мисля да ги пускам заедно в училище. Малкият няма да е готов за първокласник,каката пък иска своята самостоятелност. Децата са различни, всеки родител най-добре може да прецени.

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 557
Аз бих ги пуснала заедно в първи клас.

# 29
  • Мнения: 1 208
Благодаря още веднъж за мненията!
Искам да кажа ,че от един месец малката я преместих в предучилищна.Т.е. пропуснахме една година от градината и от втора група направо я преместих в групата на кака й-подготвителната.Госпожите ми казаха вчера,че малката страшно много иска да знае всичко,запаметява много лесно и е много по-внимателна и "ученолюбива4 от по-големите деца.На въпроса ми как я виждат догодина в първи клас ми отговориха,че според тях няма да има никакъв проблем.От друга страна през този месец двете ми деца станаха много сплотени и правят всичко заедно.В градината съм казала да не я покровителстват като по-малка и да се държат с нея като с равна.Учителките казват,че всяка от двете си има свои приятелчета там и изобщо не са като дупе и гащи -т.е. малката не е зависима от кака си.Надявам се и в училище да са така но най-вече това зависи от нас родителите.През тази една година ще се постарая да им говоря много за това без да се натрапвам и да ги "убедя",че всяка трябва да е самостоятелна и ще направя всичко възможно да ги предпазя от конкуренцията помежду им.Сигурна съм,че ще успеят.

# 30
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Мама Диди, аз мисля,че решението вече си го взела Wink
Успех и късмет на теб и децата  bouquet

# 31
  • Мнения: 1 208
Да взех го благодарение на учителките,които ме подкрепиха и това ми даде още повече сигурност.Бях се отказала но директорката ми се обади и каза,че малката ще се справи според нея

# 32
  • Мнения: 5 374
Адмирации за взетото решение.  Адекватното поведение на по-малкото дете в среда  от по-големи деца е много важно при взимане на такова решение. Щом малкото се справя - няма от какво да се боиш - дори и да бе  останало с набора си, това дете винаги щеше да изскача над останалите. Искрено вярвам, че един ден децата ти ще са благодарни за смелото ти решение!

# 33
  • София
  • Мнения: 17 592
Малкото дете ще бъде лишено от последната година свобода. В живота си. Последната година безгрижно детство...

# 34
  • София
  • Мнения: 18 095
Аз пък мисля, че всичко е строго индивидуално... Едно дете може и на 6 да е емоционално узряло да тръгне на училище, а друго и на 8 да не е готово. Имам 3 деца, едното тръгна на 6 години точно на училище и сега завършва 12 клас, като е с година и половина по-малко от голямо част от  връстниците си. В нито един момент  не е имало проблеми със среда, приятелства и вписване в средата, обучение, успех. Другите две са близначки и тръгнаха на 7, просто за тях прецених, че не са готови за училище на 6 и не сбърках. Бяха заедно в ДГ, заедно в периода 1-7 клас, заедно са сега и в осми. Като темперамент са много  различни, карат се, но пък винаги се търсят и си помагат при нужда. Независимо, че са в една паралелка, имат различни приятели, различни интереси, дори рядко ходят заедно до училище, всяка си има своите ангажименти преди това. Колкото до ученето с две накуп - не бих обобщавала с лекота, че непременно е по-трудно. През годините при нужда от помощ винаги съм обяснявала паралелно и на двете. Изгражда се от само себе си елементът на изчакването. Ако нещото, което затруднява едната, е ясно на другата, то тя просто изчаква да минем нататък. И стратегията работи.  Та пак споделям мнението си, че според мен няма универсално правилно решение, нито по отношение на възрастта и оттам готовността за училище, нито по отношение на това полезно или вредно е двете деца да са заедно, нито по отношение възможността за едновременна работа с двете. Родители и учители  в крайна сметка най-добре познават особеностите на децата...

Общи условия

Активация на акаунт