Спечелете панорамни книги със звуци и забавни истории в стихове!

  • 6 057
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 180
Защо четенето и заучаването на стихове е важно за децата?

Неслучайно римушки и кратки песнички присъстват във фолклора на всички народи и от векове съпътстват общуването между възрастните и малките в семейството. Римуваната реч е напевна и ритмична и също, както музиката, въздейства на емоциите. Затова стихчетата лесно се възприемат и запомнят от малките деца.


Четенето и заучаването на стихове от най-ранна възраст:
•   улеснява проговарянето и усвояването на правилното произнасяне на думите;
•   развива паметта и подготвя детето по-късно лесно да учи уроците си;
•   обогатява речниковия запас и структурира езика;


•   обогатява психичния свят на детето, развива емоционалността му и способността за съпреживяване;
•   разширява кръгозора;
•   дава чудесна възможност за пълноценно емоционално общуване на възрастните с детето и укрепва близостта им.

За да бъдат интересни за децата, стиховете трябва:
•   да са динамични, с прости конкретни думи, с достатъчно съществителни имена и глаголи. Така детето по-лесно си създава образ на предмета, героя, случката;
•   изказът да е простичък и да следва естествения за речта ни словоред, подредбата на думите да не е объркана и нагласена само заради римуването.

•   героите и случките да са от обкръжението и ежедневието на детето, така че то лесно да разпознава себе си в тях;
•   посланията да са разбираеми за детето, а не абстрактни идеи;
•   да са съобразени с възрастта на децата.

За деца под 3 години най-подходящи са четиристишията. На децата над 3-4 години може да се четат по-дълги и сложни стихотворения. Приказките в рими може да се четат на части. По-дългите стихотворения и римуваните приказки са изключително подходящи за 6-9-годишните деца, които се учат да четат.

Заучаването трябва да е като игра. Не насилвайте детето да учи стихотворенията наизуст, просто повтаряйте стихчето в подходящ момент – като го рецитирате изразително. Детето по-лесно ще го запомни, ако го съпровождате с подходящи движения. Може да предложите на детето да разкаже стихотворението на баба си или на дядо си, или на приятелче.

Очакваме вашите коментари до 14 септември 2014 г. На 15 септември 2014 г. жребият ще определи трима участници в дискусията, които ще спечелят книга от поредицата „Весела шумотевица“ („Голямото задръстване“, „Домашни любимци“, „Рожден ден“) на издателство „Фют“.

Последна редакция: чт, 04 сеп 2014, 16:33 от Mamma

# 1
  • БУРГАС
  • Мнения: 134
Четенето изостря мирогледа. Четенето пази физическото ни здраве. Да сглобяваш от буквите думи, да превръщаш думите в образи, да осъзнаваш какво точно е искал да ти предаде авторът с посланието си и да намираш отговор на въпросите, които си задаваш – помага за развитието на детето. Така то се запознава със звуците, научава нови думи и обогатява речника си. Научава, че книгите са забавни и полезни. Всичко това изгражда грамотността на детето и му помага да я продължи успешно на по-късен етап от живота му. Четенето на разкази стимулира въображението на детето и му помага да научи повече за света около него. Времето прекарано в четене е един от най-важните и приятни неща, които можем да направим заедно с детето.

# 2
  • Мнения: 1
Синът ми е на четири години и много обича книжките. Още от бебе му четях не само приказки, но и стихчета .Не го правех от майчина амбиция... просто забелязах, че се заслушва и успявах да привлека вниманието му за по-дълго време.Това разви паметта му и сега ме изненадва като казва някакво дълго стихче, което отдавна не съм споменавала. Доста бързо за възрастта си възпроизвежда нов текст. Има си любими стихчета. Понякога говори в рима. И естествено не пропуска когато минем покрай книжарница да си поиска нова книжка.

# 3
  • Мнения: 5
Според мен четенето на стихчета трябва да е първото запознанство на децата с книгите. Те са ритмични и приятни и лесни за възприемане. Полезно е за развитието им. Обогатява ги и спомага за развитието на речта. И е приятно съвместно занимание на родител с дете. На големия ми син започнах да чета стихчета още когато беше на около 6 месеца, на 2г-2,5г. вече знаеше наизуст всичко, което му бях чела и го рецитираше. Сега предстои да е в първи клас, чете сам от 5-годишен и обожава книгите.

# 4
  • Мнения: 32

Заучаването на стихове в детска възраст е важен възпитателен и обучаващ момент.

Те се считат за по-висша форма от прозата. Тяхната мелодичност и напевност се възприемат прекрасно от децата на всякаква възраст. Обърнете внимание с какво удоволствие те слушат стихове. Ненапразно много детски автори пишат приказките и разказите си за деца в стихотворна форма.

Монотонността на прозата бързо изморява децата, особено по-малките. Стиховете, напротив, предизвикват интерес и бързо се запомнят. Децата имат великолепна памет и точно запомнянето на стихове им се удава най-добре. Това качество трябва просто да бъде използвано от възрастните по време на обучението им. Чрез заучаването на стихове наизуст се развива паметта, а оттам и способността на детето да бъде обучавано като цяло. Децата, които имат по-добра памет, по-добре усвояват учебния материалПравилото за четене на 4-5-годишните деца е да не се четат твърде дълги приказки наведнъж, а да се разбият на части. Дългото повествование, даже и в стихотворна форма, изморява децата. Гледайте да не удължавате четенето повече от 5-10 минути. Ако забележите разсеяност и прозявки – веднага прекратете. При това е много важно да насочите вниманието на детето на този момент от произведението, на който сте спрели. Следващия път се върнете към четенето именно с този момент, като отделите няколко минути и подканите детето да си спомни какво сте чели преди това, карайки го свързано, но накратко да преразкаже сюжета без ваша помощ. Повярвайте, от такова четене ползата е двойна.

Педагозите, работещи с деца от всички възрасти, са запознати много добре с възприемчивостта им към стихотворния слог. Достатъчно е само да се започне фразата, за да могат те да я продължат самостоятелно до края.

Любимите стихове са отличен метод за привличане вниманието на детето. Направете си един експеримент. В течение на няколко вечери четете на детето някаква стихотворна приказка, за да я запомни то добре. След това, в течението на експеримента, щом вашето дете започне да капризничи, независимо къде – в магазина, в автобуса или където и да е другаде, си спомнете, че имате прекрасно средство за отвличане на вниманието му от това, което му създава неудобство в дадения момент. С тих глас, на ухо, започнете да му рецитирате любимите стихчета и тогава ще видите как мигновено ще светнат очите му, ще пресъхнат сълзите, ще се появи интерес и то с увлечение ще започне да повтаря след вас добре познатите думи:

 

Меца, с пантофи обута,                                                                                   

тръгнала тъй, за минута,                                                                                     

бързо, додето е време,                                                                                       

стрък меродийка да вземе
Децата бързо приключват с негативните ситуации, ако ги заинтригува нещо по-интересно и приятно. Много е важно, когато четете стихове на детето, да го правите с увлечение, изразително и заинтригуващо. Не се захващайте, ако сте в лошо настроение или изморени. Децата чувстват това. В такива случаи просто си поговорете с детето, обяснете му, че сега не можете да му четете.

# 5
  • Мнения: 27
Книгата е прозорец към света. Ползите от четенето са неизброими - детето проговаря по-рано, развива се жаждата за знания, речника се обогатява, развива се фантазията. Децата, които са отраснали с четенето на родителите им, стават по-ученолюбиви, чувствителни и проницателни. Те извличат поуката от книгите и  подсъзнателно ги прилагат в реалния живот. Стават по-мъдри и съобразителни хора. Любовта към книгите развива въображението, изобретателността и креативността. Четящите деца използват въображението си, поставят себе си на мястото на героите на историите, и в идеалния случай се учат как хората се отнасят помежду си и как могат да бъдат разрешавани конфликтите. Развива се общата им култура още от съвсем рано. Не се „страхуват“ от учебниците и показват по-добри резултати в училище.

Да не говорим какво удоволствие и забавление е. Това е част от вълшебството на детството.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 035
И двете ми деца обожават да разглеждат книжки, а с каката четем всеки следобяд и вечер преди лягане, не заспива ако не и прочета поне 2-3 книжки.  Mr. Green Аз също много обичам да чета и се надявам двамата да са наследили моята любов към книжките.   bouquet

# 7
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Децата ми обичат стихотворения. Отскоро дъщеря ми се опитва и да пише.  PeaceПоредицата "В гората" им е една от любимите, особено "Аерогара в гората", много е забавна. Party

Смятам, че стиховете са по-лесни за възприемане, заради ритмичността си и музиката, която създава подредбата на думите и римите. Децата трябва да четат и слушат стихотворения, както и да ги учат наизуст, защото така си развиват въображението и паметта си, както и обогатяват речника си.

# 8
  • Мнения: 123
Мога цял ден да пиша за книгите и ползата за децата от тяхното четене. Имаме богата библиотека,която постоянно допълваме, пазим книжки дори от моята майка(на повече от 50 г). Сина ми вече е на 6г и всекидневно четем. Когато беше на 2 години беше научил няколко кратки римувани стихчета, които още помни и сега казва на брат си Laughing.

# 9
  • Мнения: 2 069
   Мелодиката на стиха, ритъмът и римата улесняват и правят приятно възприемането на смисъла, усилват и емоционалното въздействие. Още си спомням някои "истории в стихове", които са ми чели в детството ми.
   А наскоро се разплаках, като попаднах на любима книжка на моя брат, която обожаваше и беше научил наизуст от постоянното й четене.  Него вече го няма, а книжката е тук...
   Любимите детските книги са спомени за децата и на децата.

# 10
  • Мнения: 4
И моята дъщеря обича книжки и стихове от много малка, казвах и залъгалки докато правехме гимнастика и масаж Simple Smile. Вече е почти на две, говори и изговаря много от думите правилно, свързва изречения от по шест думи.
Всяка вечер преди да заспи и четем. Докато аз чета, тя държи друга книжка и твърди,че също чете. Все още не е наизустила стихче, но очаквам скоро и това защото вече пее сама 2-3 песнички.

# 11
  • Мнения: 1 427
Четенето наистина обогатява човек, затова смятам да предам своята любов към книгите на синът ми.  Аз също пазя доста книжки от своето детство, даже имам и панорамни. Засега детето се увлича повече от картинките и доста често си разлиства сам и "чете"  Laughing

# 12
  • Мнения: 379
Четенето и запомнянето е много важно за децата,защото в този период наученото им оставя трайни следи в съзнаието и те се научават по-късно,че е важно да се учи и това им помага по-лесно да учат уроците си и да придобиват обща култура.

# 13
  • Мнения: 38
Дъщеря ми обожава книжки.Самата аз чета много и се надявам да успея да и предам тази любов към книгите.Смятам ,че книгите обогатяват мирогледа на малкото дете . Дали човек чете или не чете това  веднага се забелязва.Между хората няма по -голяма разлика от тази.Паскал Марсие.Мисля,че този цитат казва всичко.

# 14
  • Мнения: 197
Моя син е още малък, но вече обожава да четем книжки. От скоро вечер преди сън четем приказки. Имаме и приказки в рими, много ги харесваме и двамата. Гушва се при мен на спалнята и разглежда картинките докато аз му чета. През деня също опитвам да четем, но тогава само беснее и посяга да къса книжките или да ги лапа, мачка ги, и не става  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт