Хиперлактация, моля за съвет!

  • 1 249
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 173
Здравейте!
Имам нужда и съвет относно кърменето на моето бебче. Така, ще се опитам да бъда по-подробна и ясна, за повече информация. Малката ми дъщеричка е вече на 19 дни, роди се 3410 гр., секцио, 13 дни  преди термин. Започнах да изцеждам малко коластра на 3тия час, на 6тия от раждането вече беше на гърдата. От тогава е само на кърма/ изключение в болницата 5 те дни, около 4 ч сутринта е хранена с АМ, след последното кърмене в 1ч/. Изписаха я 3220 гр. На 10 тия ден от изписването вече тежеше почти 3900 гр. което си е доста над нормите. Храни се на поискване, гледам да не гледам часовника, но ориентировачно интервала е 2-2.5-3 ч, различно, случва се и на 1ч- 1.5 ч понякога. Памперсите са пълни, за наддаването писах. В началото кърмих от двете гърди, но от известно време, вече се нахранва с 1 гърда...даже понякога не я изпразва. Струята стана много силна, дави се, гълта страшно много въздух. Почнах да изцеждам по малко /всъщност изобщо не е малко понякога, оказва се че изтичат 50 мл на силна струя/ преди хранене, за да и е по-комфортно, има ефект, въпреки че при нова "порция" мляко отново се задавя. Оригвам я няколко пъти, също има ефект. .Въпроса ми е какво да правя с другата гърда? Понякога остава пълна, болезнена, некомфортна, особено лявата, тя по-развита  Mr. Green Удобно ли да я изцеждам до облекчаване, или изобщо да не изцеждам? Ако бебето поиска по-рано да суче - примерно след 1ч или 1.5ч коя гърда да предложа? Същата от преди или втората? Пробвах и двата вариянта, като дам същата гърда, мисля че спи по-спокойно след това. Т.е гледам да е макс изсукана гърдата. До кога да предлагам същата гърда? Лошото е че другата ме боли още повече.
Също от няколко дни бебчо непрекъснато се гърчи, пъшка, особено нощно време, не спи спокойно, мъчи се, коремчето е раздуто, изпражненията от време на време са зеленикави. Отдадох го на повече предно мляко, колики??!/ пиша въпросителни тъй като няма единна теория за коликите Simple Smile
Също така при "слизането" на млякото преди хранене, /даже преди бебето да се е събудило/усещам доста неприятни болки в гърдите, не само убождания. Минават разбира се, след като започне изпразването.
Иначе, кърменето изобщо не е новост за мен, голямата дъщеря кърмих 1год и 5м, но тя се роди недоносена и там тревогите и усилията бяха в друга насока, не беше лесно но с много труд и помощ от консултанти се справихме Simple Smile Минали сме от хранене на шише към гърда, кърмачески стачки, от малко кърма до бучки и запушени канали...въобще...бе не беше песен, но.... мина Simple Smile
Тука нещата са различни и имам чувство че съм виновна за дискомфорта й, особено неспокойствието нощно време, че нямам никаква организация в кърменето Sad Също така доста понякога след хранене или малко след това, отново върти устичка, все едно още търси, лапа ръчички, като подам гърда( пак въпроса е коя гърда да дам??) засуква и пуска и по-скоро ближе зърното. Това незнам как да го тълкувам Sad Страхувам се че тази дезорганизация може да има обратен ефект- намаляване на количеството или да доведе до нежелание за сучене от страна на бебето.
Всякакви насоки и помощ ще са ми от полза
Също вземам и лецитин да избегна запушване на мл. канали.
Благодаря предварително

# 1
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравейте, sluncho414!

Вие сте много информирана и имате голям опит в кърменето с голямата ви дъщеря. Всичко, което правите в момента, е обичайното, което майките прилагат в подобни на вашата ситуация.

Ето и няколко идеи, които може да са ви от полза:
   - по-изправените пози могат да помогнат при по-силна струя и при давене на детето. Обикновено те помагат и да не се поема толкова въздух и съответно може да облекчат болките в коремчето. Може също да опитате и с пози, при които гравитацията действа обратно на струата, а пък излишното мляко може свободно да изтича от устата на бебето. Такава например е биологичната поза, при която майката е полегнала назад с леко повдигнати рамене, а бебето лежи върху нея.
   - когато има притеснения за по-големи количества кърма и хиперлактация, обикновено майките предпочитат да кърмят в рамките на 3 часа от една и съща гърда, независимо колко пъти поиска бебето. Това означава, че ако дъщеря ви иска да суче отново след 30 мин, 1 час или 1,5 часа, може да предложите същата гърда, от която сте кърмили последния път. Възможно е при това да се устеща силен дискомфорт в другата гърда, дори болка. При това може да изцедите малко, колкото да усетите облекчение, но без да стимулирате излишно. В случай че в даден момент усетите, че бебето има нужда от повече кърма, а в тази гърда не достига, можете да предложите другата. Вероятно детето само ще ви покаже дали иска да суче или не.

Имайте предвид, че обичайно до няколко седмици нещата се регулират и количествата се нагласят спрямо нуждите на бебето. В този период е важно гърдите да бъдат стимулирани адекватно на нуждите не бебето. Това означава нито прекалено много, нито прекалено малко. Обичайно кърменето на поискване е достатъчно, за да се постигне това.

Понякога бебетата имат нужда просто да посучат, без да получават кърма, тъй като искат да задоволят сукателния си рефлекс, който е доста силен. В тези случаи обичайно е добре да се дава по-празната гърда, която всъщност се явява тази, от която последно е сукало детето.

Вие се справяте много добре в тази ситуация и сте успяли да започнете стимулация на гърдите и да сложите бебето на гърдата достатъчно рано, за да осигурите нужната стимулация на гърдите. А това наистина е от особено значение за количеството кърма в последствие.

# 2
  • Мнения: 173
mimsat , Благодаря за отделенето време
Напоследък напрежението намяла и рядко се случава да изцеждам преди хранене. Все още се храним предимно само от 1 гърда на хранене, от време на време предлагам и втора, хапва по малко. Даже от време на време особение вечер чувствам гърдите си меки и празни.
Биологичната и изправена поза ги практикуваме че иначе е трудно кърменето. По отношение на сукателния рефлекс, да съгласна съм, лошото е че тя захапва, пуска, плаче и почва да се сърди когато потече млякото/ за случаите след хранене имам предвид/, явно иска да е съвсем празно, което е доста трудно, всепак не съм биберон  Thinking За съжаление от няколки дни забелязах бели налепи по венците, започнах хомеопатия, но купих и Фунгостатин за всеки случай. Не са много и няма по лигавицата на бузите, но явно ще трябва да се лекуваме, не съм сигурна дали на този етап млечницата влияе на храненето, но е възможно.
И както всички бебета, най-добре суче когато е сънена  Simple Smile

# 3
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравейте, sluncho414!

Млечницата може да е много неприятна и болезнена за бебетата и като следствие в много случаи има затруднения при сукането - често отказват да сучат или са доста неспокойни. Може би при вас също това е фактор. Вие сте взели мерки, за да се справите със ситуацията. В тези случаи е препоръчително майката също да мине курс на лечение, за да се избегне предаването на гъбичната инфекция една на друга. Може би ще искате да се консултирате с лекаря си или хомеопата си за това.

Пожелавам бързо преборване с млечницата.

Общи условия

Активация на акаунт