Отговори
  • Мнения: 2 401
Получавам аз в първия работен ден на годината  покана от Общината да се явя в срок, била съм заявила повече от едно основно жилище. Явявам се аз, някакъв нервак ми хвърля декларация и заявява "Попълнете това, ще ви глобим 400 лв. + лихвите за 5 год. назад." Питам кога и къде съм декларирала, че основното ми жилище е на този адрес (поканата, разбира се ми пристига на адреса на основното жилище ). Оня вика "ето, тука в компютъра така пише" и ми върти монитора.  Отказа да обясни каквото и да било повече. Сега, преди да изкарам тежката артилерия, искам да пусна жалба, за да ги накарам да се размърдат и да си оправят бакиите, ако има такива, защото аз подозирам умисъл с цел запълване огромните дупки в държавната хазна. Убедена съм, че на много  хора ще бъде приложен номера.  Та, до кого да адресирам въпросната жалба?

# 1
  • Мнения: 2 927
     А къде в Общината те извикаха? В отдел "Местни данъци и такси" ли? Ако е там - пусни жалбата до началника на отдела. Поискай си декларацията на хартиен носител. Оспори, че си декларирала второ основно жилище. Акт съставиха ли ти или си още на етап проверка? Ако не са - не пиши жалба, а заявление, ако са ти съставили акт - пусни възражение.
    За да не гадая, дай малко повече информация и ще се опитам да помогна.

# 2
  • Мнения: 2 401
Мерси за отговора, Хърми.  Проблема е, че нямаше никаква комуникация, нервака само каза "не искам да се карам, не искам да спорим", на въпроса ми защо и кога и къде съм заявила това.  Каза "ще наложим глоба" и това е. Аз пък казах "Някой друг път" и се врътнах да си ходя.  Тогава той се надигна и ми даде друга декларация "ако не искате да ви глобяваме, попълнете тази декларация, че това е основното ви жилище", демек подтиква ме да попълвам невярна декл. Това беше целия разговор, акт няма.
Какво заявление имаш предвид да напиша?

# 3
  • София
  • Мнения: 28 560
И майка ми преди няколко месеца получи такова съобщение. Ситуацията: преди години с баща ми живееха на един адрес, който бяха декларирали като основно жилище. След това се преместиха на друг адрес, записаха него като основен, но са забравили да отпишат първия като основен. Така че, при тях си е самата истина, няма номер. От Общината трябва да ти кажат кои са въпросните основни жилища.

# 4
  • Мнения: 2 401
Ама има ли наредба някаква, в която пише, че при смяна на адреса, се ходи да се декларира като основен новия? Не би ли трябвало да става автоматично при смяна на адресната регистрация?

# 5
  • Мнения: 2 927
     Нещо от сорта: "Г-н Началник, във връзка с разговор с Ваш служител от отдела установих, че срещу мен започва проверка за декларирани данни. (Описваш случката). Твърдя, че не съм декларирала информацията, отразена в програмния Ви продукт.
     Моля да извършите проверка и да ми предоставите на хартиен носител копие от подадената декларация - подписана от мен, въз основа, на която е отразена информацията в програмата Ви."
     Заявлението изготвяш в два екземпляра, като искаш върху твоя да поставят входящия номер. Закона за администрацията ги задължава ти отговорят в едномесечен срок. После ще видим какво може да се направи. Ако ти съставят акт, пиши веднага.
     Доколкото знам, при всяка промяна в обстоятелствата се подава декларация, но не разбирам как промяната в адреса влияе на собствеността. Трябва и двете жилища да са твои.
       

# 6
  • София
  • Мнения: 28 560
     
Скрит текст:
Нещо от сорта: "Г-н Началник, във връзка с разговор с Ваш служител от отдела установих, че срещу мен започва проверка за декларирани данни. (Описваш случката). Твърдя, че не съм декларирала информацията, отразена в програмния Ви продукт.
     Моля да извършите проверка и да ми предоставите на хартиен носител копие от подадената декларация - подписана от мен, въз основа, на която е отразена информацията в програмата Ви."
     Заявлението изготвяш в два екземпляра, като искаш върху твоя да поставят входящия номер. Закона за администрацията ги задължава ти отговорят в едномесечен срок. После ще видим какво може да се направи. Ако ти съставят акт, пиши веднага.
     Доколкото знам, при всяка промяна в обстоятелствата се подава декларация, но не разбирам как промяната в адреса влияе на собствеността. Трябва и двете жилища да са твои.
       


Аха, заради въпросната декларация стана така.

ПП Хърмаяни, не съм напълно сигурна, но мисля, че майка ми не беше собственик на едното жилище, а беше с право на ползване.

# 7
  • Мнения: 2 927
     Така е станало с майката, защото ползвателят е данъчно задължено лице, а не собственика.  Peace
     Т.е. постът ми по-горе да се разбира собственик или ползвател.

# 8
  • Мнения: 2 401
Ами да, те имат информацията на какво съм собственик, ако са ми водили две като основни, значи грешката е в тях  Mr. Green , разсъждавам си само Simple Smile  Освен това, не виждам в документа за плащане на данъка вписана отстъпка, различна от 5-те %. Благодаря за текста, ще го ползвам., и ще кажа после. 

# 9
  • София
  • Мнения: 11 704
Получавам аз в първия работен ден на годината  покана от Общината да се явя в срок, била съм заявила повече от едно основно жилище. .....................
Такава покана получих и аз, към края на миналата година и веднага ходих да си оправя имотите. Написах нова декларация и всичко си дойде на място.. Глоба - 20 лв. Не си хаби нервите, а просто си уточни имотите, кой ти е първи - основен, кой ти е втори и т.н.  Peace

# 10
  • Мнения: 520


2013 година са синхронизирали данните в общините и сега излизат някои пропуски.
ето статията от тогава
http://www.standartnews.com/biznes-biznes/sofiyanets_zhivee_v_16 … menta-211619.html

Чак 400 лв глоба едва ли. Това е тавана.

Просто подавате корекция на данните избирате кое да е основно и кое второ и се приключва.
И ще трябва да доплатите за 5 години разликата в данъка.

 

# 11
  • София
  • Мнения: 11 704
...........................
Просто подавате корекция на данните избирате кое да е основно и кое второ и се приключва.
И ще трябва да доплатите за 5 години разликата в данъка.

Точно , но с малко уточнение. За да не се доплаща голямата разлика се избира имот на първо място като основен, който не е толкова в престижен квартал, по тънко да минеш. Така ме посъветваха от Общината - служителката.  Беше така любезна и да ми посочи, кой от имотите  ми е най-евтин и него избрах за основен.

# 12
  • Мнения: 520

Точно , но с малко уточнение. За да не се доплаща голямата разлика се избира имот на първо място като основен, който не е толкова в престижен квартал, по тънко да минеш.

по скоро обратното, по скъпия имот по данъчна оценка остава основно жилище, по евтиния отива за допълнително. Така занапред данъка за по скъпото жилище ще е с 50 % отстъпка. Но отстъпка от по големия данък.
Всеки си преценява... 

# 13
  • София
  • Мнения: 4 245
Грешно са те посъветвали.
Има отстъпка в данъците за основно жилище, поради което най-скъпото се обявява за основно. Peace

# 14
  • Мнения: 2 401


2013 година са синхронизирали данните в общините и сега излизат някои пропуски.
ето статията от тогава
http://www.standartnews.com/biznes-biznes/sofiyanets_zhivee_v_16 … menta-211619.html

Чак 400 лв глоба едва ли. Това е тавана.

Просто подавате корекция на данните избирате кое да е основно и кое второ и се приключва.
И ще трябва да доплатите за 5 години разликата в данъка.


Нямам никакво намерение да плащам глоби, еле па и лихви. И 10 лв да са, предпочитам да дам повече на адвокат.
Сега намерих информация, че големите глоби /моите 400 лв/ щели да се налагат след НГ /аз получих честитката в събота ooooh!/.  Само дано да имам времето да ги сритам и наритам докрай  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт