Финансите... Ние ли ги управляваме, или те нас?

  • 50 126
  • 1 195
  •   1
Отговори
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Изтръсквайки с въздишка прилична сума пари в аптеката преди малко, в размер на средностатистическата пенсия за страната, си помислих - за какво плащаме осигуровки, след като за всичко си плащаме сами? Какво щеше да бъде, ако на мое място беше наистина пенсионер или работещ на малка заплата, или друг човек с ограничени финанси,т.е., някой, който няма как да си го позволи защото му висят наем, заем, деца, възрастни родители... Какво щеше да стане тогава? И дали наистина не ние управляваме финансите, а финансите управляват нас?
В условията на перманентната нашенска криза всеки се опитва да намали разходите си, и ако има възможност да увеличи доходите и евентуално да направи и спестявания, ако има от какво.
Как се справяте с кредитите, с разходите за здраве, как се справяте с  разходите за живот като цяло? Нека темата да бъде за взаимопомощ, за интересни и полезни идеи и съвети за справяне и да не се превръща в заяждане и в мерене на възможности, защото всички сме в кюпа.

Последна редакция: вт, 27 яну 2015, 10:09 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 46 535
Винаги и навсякъде е било така. Пари и власт, борба за тях, по-богатите и тези с добри връзки са обслужвани по-добре и т.н.

Аз съм оптимист, за пореден път ни свалиха лихвата по ипотечния кредит (4.25% е сега), родителите ни се справят, дори по-добре от нас, е, никога няма да имам гардероб като на Дженифър Лопез, но и не изпитвам нужда.

Искам само да сме здрави, защото има болести, от които и с милиони не можеш да се излекуваш. Съдбата ни управлява, не ние, не финансите...

# 2
  • Мнения: 2 265
Какво щеше да бъде, ако на мое място беше наистина пенсионер или работещ на малка заплата, или друг човек с ограничени финанси,т.е., някой, който няма как да си го позволи защото му висят наем, заем, деца, възрастни родители... Какво щеше да стане тогава?

Пенсионера едва ли плаща наем, децата ги е отгледал, възрастните родители отдавна са починали. Парите им отиват наистина само за лекарства и храна, както и за сметки.
За тези с малка заплата, трудно е, но баба знае 2 и 200. Лишават се от много неща.

Иначе аз се справям, кредити нямам, да чукна на дърво не боледувам сериозно. Не винаги съм имала пари, но винаги съм знаела как да ги разпределям. Имам си определени проценти, които давам за храна, за дрехи, за забавления и гледам да не ги нарушавам. Имам спестявания, които при нужда ще ми покрият основните разходи за няколко месеца, ако поради някаква причина не мога да работя.

# 3
  • Мнения: 4 418
Изтръсквайки с въздишка прилична сума пари в аптеката преди малко, в размер на средностатистическата пенсия за страната, си помислих - за какво плащаме осигуровки, след като за всичко си плащаме сами? Какво щеше да бъде, ако на мое място беше наистина пенсионер или работещ на малка заплата, или друг човек с ограничени финанси,т.е., някой, който няма как да си го позволи защото му висят наем, заем, деца, възрастни родители... Какво щеше да стане тогава?

Ясно е какво, нямаше да може да ги вземе тия лекарства. Ами какво са правили хората, като е нямало лекарства? С лекарства или не, всички сме пътници.

# 4
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
С лекарства или не, всички сме пътници.
Много тъжно Confused

# 5
  • Мнения: 6 624
Много вярно е казаното, че човек може с 2 и с 200. Според мен, едно от най-важните неща за справянето с бедността за едни и за управлението на парите - за други, е, всяко домакинство да си има направен бюджет и той да се спазва. Тогава, всичко става по-лесно.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Хайде и аз в темата. Не знам за вас, но аз трудно управлявам финансите.Такъв тип човек съм, че много трудно спестявам, имаме 2 деца, наш апартамен, кредит и въпреки, че към момента нямаме финансови притеснения, не мога да се науча да спестявам. Живели сме и с много и с малко, но....и по двата начина не съм намерила явно формулата за спестяване. Ако някой успее да я даде тук, ще гледам да я спазвам  Grinning

# 7
  • Мнения: 6 624
Формулата горе в поста ми - правиш бюджет и го спазвате Peace

# 8
  • Мнения: 6 303
и по двата начина не съм намерила явно формулата за спестяване. Ако някой успее да я даде тук, ще гледам да я спазвам  Grinning

Има едни уроци по английски на един американец, Ей Джей:) в тях той казва - отлагай удоволствията. Това е формулата за спестяване. Иска ти се нещо, но не си го купуваш. Нов модел телефон - ще умреш ли без него? Караш със стария. Плазма - можеш ли без нея? Гледай си стария телевизор. В този дух. Той казва - трябва ти добра храна, прилични дрехи и едно легло, без всичко друго може, отлагай го за бъдещето и така:) И не вземай нищо на кредит. Искаш например телефон за 800лв, но ако ги нямаш, не го вземай на изплащане, първо ги спести и тогава си го купи, пък току-виж, докато ги спестиш, ще разбереш, че можеш и без този телефон.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
лихвата по ипотечния кредит (4.25% е сега)
Уау, страшно съм впечатлена Shocked Коя прекрасна банка е това? Може на лични, ако нещо...

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Понякога не става въпрос само за скромни финанси, а и за ниска финансова култура. Прави ми впечатление, че българина е с много ниска финансова култура и доста често изпада в затруднено положение не заради ограничените си финанси, а заради неразумните харчове.
Свекър ми например цял живот е взимал високи заплати. Сега можеше да има един-два апартамента, ако не профукваше всичко за безсмислени неща и пукница.

# 11
  • Мнения: 3 371
категорично - парите ни управляват.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 382
Хубаво, ама това не е моя начин на живот, какво да направя. Не приемам, че трябва да се лишаваме от всичко, че даже и от някои удоволствия. Животът е така устроен, че не знаеш утре или вдругиден дали ще си жив и изобщо какво може да се случа. И тогава какво.....Смятам, че трябва да си позволяваме малки (а понякога и не толкова малки) удоволствия, а не да живеем само вперени в бъдещето, защото не се знае дали ще го има за теб това бъдеще. Живей тук и сега, позволявай си нещо което не ти е в бюджета, просто така, за удоволствие-разбира се хубаво е и да се спестява, защото иначе ще сме като една друга раса, която живее ден за ден и не мисли за това какво ще е утре. Но откакто се срещнах по-отблизо със смъртта и то-внезапната, малко си промених мирогледа-затова така смятам.

# 13
  • Мнения: 6 303
Може и да си права, всеки сам си избира стила и философията на живот. Само дето с тази философия трудно ще спестяваш, нали това питаш. Ако изкарваш повече, ще си позволяваш повече удоволствия и пак няма да можеш да спестяваш. Не е казано пък, че и спестяването е правилния начин, познавам хора, които цял живот живяха като скотове да спестяват, бяха спестили при соца доста пари и после инфлацията им издяде всичко, хем мизерстваха цял живот, хем и без пари останаха накрая. Има и обратните случаи, както е споменала Мис Джули, имал добри доходи, ама профукал всичко за пукница. Нито едното, нито другото е добре. Трябва нещо по средата.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Хубаво, ама това не е моя начин на живот, какво да направя. Не приемам, че трябва да се лишаваме от всичко, че даже и от някои удоволствия. Животът е така устроен, че не знаеш утре или вдругиден дали ще си жив и изобщо какво може да се случа. И тогава какво.....Смятам, че трябва да си позволяваме малки (а понякога и не толкова малки) удоволствия, а не да живеем само вперени в бъдещето, защото не се знае дали ще го има за теб това бъдеще. Живей тук и сега, позволявай си нещо което не ти е в бюджета, просто така, за удоволствие-разбира се хубаво е и да се спестява, защото иначе ще сме като една друга раса, която живее ден за ден и не мисли за това какво ще е утре. Но откакто се срещнах по-отблизо със смъртта и то-внезапната, малко си промених мирогледа-затова така смятам.

Замисли се над поста си и над това защо не ти стигат парите  Wink
Именно заради непредвидени ситуации, като среща със смъртта, човек трябва да мисли и цени финансите си. Преди две години свеки се разболя тежко /общо взето лекарите я бяха отписали/. Уж беше здравноосигурена, но наместихме едни шест бона по нея. Какво правиш ако ги нямаш, защото си си гледал живота и си си позволявал неща, които са ти извън бюджета.
Имаш ли ограничени финанси си абсолютно задължен да ги разходваш правилно, да мислиш за бъдещето и да не си позволяваш неща, които реално не може да си позволиш.
Българинът има лошата черта да дава парите си за глупости и да пести от важните неща. Всеки втори реве как не му стигат парите, иначе заведенията се пръскат по шевовете, а по празниците половината страна се изнася по курортите, вкл. тези в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт