За допустимостта на социалните експерименти в ТВ предавания

  • 4 468
  • 33
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 16 194
Като съм почнала да ви дразня, та да продължа...Не знак доколко това: http://www.slava.bg/news/70384.html  е вярно, но ако е, аз лично го намирам за изключително грозно, включително и незаконно,  от страна на предаването и смятам, че Явор Бахаров е бил прав да постъпи така.

Последна редакция: чт, 05 фев 2015, 14:47 от Sharky*

# 1
  • Мнения: 24 332
Явор, не Захари

# 2
  • София
  • Мнения: 16 194
Поправям, мерси.

# 3
  • Мнения: 1 040
Нали Захари е къдравия, а Явор е с гола глава.
Който и да е от двамата - аз го оправдавам, Николета и предаването ѝ са такава
сган, че и ритници заслужават...

# 4
  • Мнения: 3 096
За мен актуалната тема не е доколко са допустими социалните експерименти в телевизионните предавания. А че поведението на Бахаров е напълно недопустимо и дори наказуемо. Видното столично наркоманче си е въобразило, че е Шон Пен или Ръсел Кроу (и тях не оправдавам). Като не ти харесва да те снимат, винаги може да помолиш учтиво да спрат, или да се изнесеш нанякъде.
Надявам се да си понесе последствията.
Харесвам Николета и "Папараци" не повече от вас.

# 5
  • София
  • Мнения: 23 096
Не знам доколко е вярна статията и дали не е преувеличено станалото, но определено "Папараци" е едно долнопробно и гнусно предаване.  Peace

# 6
  • Мнения: 10 057
Не знам доколко е вярна статията и дали не е преувеличено станалото, но определено "Папараци" е едно долнопробно и гнусно предаване.  Peace
+1
Изглежда има доста публика това предаване. Има хора, които си мрат да надничат под завивките и в бельото на известни личности. Mr. Green
Не виждам клюкарстването като социален експеримент.  newsm78

# 7
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Допустими са, доколкото не
нарушават писаните закони.

# 8
  • София
  • Мнения: 16 194
Допустими са, доколкото не
нарушават писаните закони.
Според настоящата Конституция на България:

 Чл. 29. (1) Никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и на насилствена асимилация.
(2) Никой не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие.
Чл. 30. (1) Всеки има право на лична свобода и неприкосновеност.

Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
(2) Това право не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго и за призоваване към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпления, към разпалване на вражда или към насилие над личността.

# 9
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Цитат
Широко разпространена заблуда

Широко разпространена заблуда е, че към фотографията с комерсиална или некомерсиална цел има отношение чл. 32 ал. (2) КРБ - Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи. Чл. 32 ал. (2) КРБ е норма, която се отнася пряко до наказателният процес и по-точно до веществените доказателствени средства (ВДС), изготвяни по реда на НПК и ЗСРС.

Преведено на човешки език, от тази норма следва, че такива изображения не могат да бъдат използвани като доказателства за вина за извършено престъпление, но акцента е върху „извън случаите предвидени в закона” – НПК и ЗСРС. Теоретично е възможно, в конкретни случаи, лице, което е фотографирано, по реда на ГПК да предяви иск за нанесени материални щети и/или пропуснати ползи в случаите, когато фотографа се е облагодетелствал (получил е пари) за снимка и не е платил на модела за моделстването, но в такъв случай трябва да съществува договор между двамата и това не се отнася за случаите, в които кадърът е заснет на публично място или за целите на СМИ – т.нар. „Редакционни цели”. Възможно е и предявяването на иск за нанесени нематериални щети, когато публикувани или разпространявани кадри накърняват достойнството и честа на лице или са унизителни за него, по реда на ГПК, а в някои конкретни случаи и по реда на НПК – да се образува наказателно производство, ако правните последици от деянието представляват обществена опасност и са престъпление по смисъла на НК, когато случая не е маловажен.

Резултати от фотографиране и филмиране (заснети от любител или професионалист фотограф, оператор за целите на СМИ или чрез охранителни камери), могат да бъдат изискани и иззети от органите на досъдебното производство, в качеството им на УЛИКА с цел да образуват наказателно производство, в хода на което, обаче, трябва да се намерят ДОКАЗАТЕЛСТВА за вината на дееца. Когато за целите на изготвянето на ВДС се използват методи на фотографиране и филмиране, то фотографирането/филмирането се извършва от ДЪРЖАВЕН ОРГАН, а не от любител или професионалист фотограф!

Абстрахирайте се от тази норма когато снимате! Тя няма отношение към фотографията(видеозаснемане) като занятие или хоби!

# 10
  • Мнения: 3 096
Всъщност не се знае Бахаров бил ли се е, крал ли е телефони. Но дори да накърняват правата му според цитирания откъс от Конституцията, е просташко да показва среден пръст и да псува. Има си цивилизовани начини на комуникация и изразяване на недоволство. Много лесно си изпуска тотално похабените нерви. Съжалявам, не съчувствам на наркоманчето.

Доколкото разбирам, Бахаров може само да предяви иск за нанесени нематериални щети по реда на ГПК. Който ще бъде отхвърлен.

# 11
  • Мнения: 9 357
Някой гледал ли е наистина точно това предаване с Явор Бахаров? Защото в статията на сайта slava.bg се цитира информация от вестник "Уикенд", което за мен означава, че това е измислица или поне силно, ама силно преувеличение. Почне ли някой да ми цитира този вестник, спирам да вярвам.

# 12
  • София
  • Мнения: 16 194
Добре, а чл. 29? За участието в други опити? Социалният експеримент опит ли е или не?

# 13
  • София
  • Мнения: 16 194
Според мен са тийзъри за идващата събота/

# 14
  • Мнения: 18 446
"Малко след това Бахаров открадва мобилен телефон на шофьора на папарашкия екип и побягва. В опит да си върне собствеността, шофьорът хуква след него, но не успява да го догони. "

 hahaha Може и той да си е направил социален експеримент с екипа. Какво ще направят ако някой реагира непредсказуемо.

Не знам какви са социалните експерименти на въпросното предаване. Обаче в последно време гледах разни експерименти като например как ще реагират случайни минувачи на ревящо в кола бебе, на видимо пиян човек в опит да си влезне в колата...Дразнят ме, защото приказката за лъжливото овчарче всички сме я чели. И ако ме заснемат в такава ситуация със скрита камера ще се разправям с всички законни средства.

Общи условия

Активация на акаунт