Соларна система за топла вода - въпроси :)

  • 2 301
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте,
Доста се порових из форума и прочетох всичко що имаше по въпроса, но по моя казус се обърках повече отколкото преди да започна…  Laughing Laughing Laughing
Та казуса е следния :
Къща на 3 етажа с двускатов покрив.
Бойлер 80л. с 2 серпентини на първи етаж , едната е вързана към локално парно, другата е свободна
Бойлер 80л. на трети етаж без серпентини, твърде вероятно ще се сменя най-скоро време и ще вземем бойлер с 2 серпентини.

Питанията са ми следните : 
1.Каква система да избера – отворена (без налягане) или затворена(с налягане, не ми се иска да има съд под налягане на покрива)? Разстоянието от бойлера на 3 етаж до резервоара (денивелацията) ще бъде някъде около 2 метра.
2.Да бъде ли вързана системата към бойлерите или да бъде вързана към ВиК инсталацията?
3.Какви размери тръби да се сложат за връзката на системата с ВиК/бойлерите? Доколкото четох най-добрия вариант са медни, но колко големи? 16мм,18мм?
4. Каква е най-добрата соларна система по отношение на цена/ефективност според вас, която можем да закупим и коя фирма бихте препоръчали от собствен опит за София?
5.Вакумнотръбен колектор или селективен колектор? Май първия?

Ако има допълнителни въпроси, които не съм споменала ще се радвам да отговоря.  Grinning
Много благодаря предварително за споделения опит и мнения.   bouquet  bouquet  bouquet

# 1
  • Мнения: 34
Никой ли не е минал по този път ?  Cry

# 2
  • Мнения: 1 110
Здравей, ние имаме изградена соларна система на вилата. Най-добре е да посетиш 2-3 фирми,предлагащи услугата и да отнесеш въпросите си към тях. Не мога да бъда полезна защото с тази част не съм се занимавала аз. И в интернет можеш да откриеш доста информация.
Заповядай, това намерих набързо  Peace
http://www.emde-solar.com/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D … D0%B3%D0%B8%D0%B8

# 3
  • Мнения: 1 970
Никой ли не е минал по този път ?  Cry

Петкова, това с два бойлера  малко не се сещам как ще го направите... Два кръга ще са Ви нужни, две помпи, две управления, що ли? Или един, но горещият флуид като мине през единия бойлер да отива в другия.. Или чрез трипътен вентил по температура да се разпределя където има нужда от затопляне...  Иначе само 80 л. да грееш със солар си е разхищение, при мен бойлера е 300 л. намира се в приземния етаж, а соларите са на покрива, тръбният път е 15-тина метра и пак лятото след в-3 часа греене ако не се ползва вода почва да пищи че прегрява - стига 140 градуса....
Системата под налягане според мен. Не знам без налягане съответно без помпа дали ще е така ефективвна, на гражитачен принцип. При това дали изобщо е възможна за солари, това не е котел, че да топлиш долу, а водата да се качва нагоре, затоплената. Тук панелите греят а те са на покрива, как ще ти влезе топлата вода в серпентината?
Системата не се връзва към ВИК, ползва се пропиленгликол за да не замръзва зимата. Иначче може само да се доплълва, но през вентил, не от чешмата, така че кръгът е серпентина-помпа-колектор. За да е безопасна (нали минава през бойлера посредством серпентината) , се ползва пропилен, а не етилен гликол(антифриз) който е отровен.
При мен са френски и бойлера и панелите, Шафото, управлението е немско. Тръбите са медни, не помня вече 15 или 18, май 18, а изолацията е от най-истинската, черна и максимално дебела - 28 по спомен.
Колекторите са плоски, не от тръбните, на времето (преди 4 години) бяха последен писък, струваха двата около 3000 лв, цялата инсталация без тръбите (бяхме ги заложили предварително) излезе около 6 бона.
За лятото върши работа системата, за зимата помага да се подгрява бойлера не от 5 а от 15-25 градуса...
Моите ги слагаха Мегатерм, имат сайт. Малко са дървени философи, но вършат работа, правиха някоплко неща долълнително по гаранция, не са измекяри...
Но най-добре се консултирайте с няколко фирми и вижте какво ще предложат.
Бсе пак, чудеса не чакайте. Просто направете сметка колко ще позвате системата и за колко време ще Ви се откупи инвестицията...Ще видите дали си струва., индивидуално е, естествено.

Последна редакция: ср, 08 апр 2015, 15:57 от StefanB

# 4
  • Мнения: 34
Feria, мерси, чела съм го това  Wink

StefanB, мерси много за подробния отговор.
Относно рентабилността и двата бойлера са ми 3 КВ.
Горният работи 1-1,5 часа на ден, т.е. 4 КВ, долният работи по 2-2,5 часа на ден, т.е. 7 КВ. Имаме 4 + 7 КВ = 11 КВ нека ги сложим дневна/нощна 50:50. 5,5 дневна и 5,5 нощна на ден, на месец са 165 дневна и 165 нощна.За 7 месеца - април до октомври вкл. са 1155 КВ дневна и нощна.
1155 x 0.161052 = 186 лева дневна
1155 x 0.072 = 83 лева нощна
На година 269 лева, това ако токът не поскъпва.
Т.е. ако инвестирам 1500 лева в система+монтаж+тръби ми трябват 5 години да я избия.
Правилно ли смятам?  Grinning

Ще се радвам и други да се включат с мнения.  Wink

# 5
  • Мнения: 1 970
Feria, мерси, чела съм го това  Wink

StefanB, мерси много за подробния отговор.
Относно рентабилността и двата бойлера са ми 3 КВ.
Горният работи 1-1,5 часа на ден, т.е. 4 КВ, долният работи по 2-2,5 часа на ден, т.е. 7 КВ. Имаме 4 + 7 КВ = 11 КВ нека ги сложим дневна/нощна 50:50. 5,5 дневна и 5,5 нощна на ден, на месец са 165 дневна и 165 нощна.За 7 месеца - април до октомври вкл. са 1155 КВ дневна и нощна.
1155 x 0.161052 = 186 лева дневна
1155 x 0.072 = 83 лева нощна
На година 269 лева, това ако токът не поскъпва.
Т.е. ако инвестирам 1500 лева в система+монтаж+тръби ми трябват 5 години да я избия.
Правилно ли смятам?  Grinning

Ще се радвам и други да се включат с мнения.  Wink


Като сметка - вие си знаете, май така излиза според изходните данни, обаче:
1. Бюджет от 1500 лв - за тези пари може да вземете един солар с едно управлениел, доколкото съм гледал разни обяви и изложения... За единия бойлер, при това ако просто свържете серпентината и тръбите. А труд, тръби, монтаж... А втория бойлер и евентуална електроника която да управлява кой да се грее единия или другия...

2. За такъв разход на ток, аз лично не бих се занимавал.. Че тесамо при монтажа ще ви потрошат керемиди за 100 лв, не се занимавайте...

3. Ако искате да го направите читаво, помислете за един голям бойлер, или буфер 1-1.5 тона към котела, който да греете и на солари лятото и откъдето да черпите БГВ и с тези 1500 лв ще го подвържете и нагласите с електроника към котела, тогава ще захранвате цялата къща и ще е ефективно.
Това от мен, успех!
2.

# 6
  • Мнения: 34

3. Ако искате да го направите читаво, помислете за един голям бойлер, или буфер 1-1.5 тона към котела, който да греете и на солари лятото и откъдето да черпите БГВ и с тези 1500 лв ще го подвържете и нагласите с електроника към котела, тогава ще захранвате цялата къща и ще е ефективно.
Това от мен, успех!
2.

Т.е. купувам един бойлер 300л. връзвам го към парното,към солара и към ВиК инсталацията на покрива и съм готова без да се занимавам с много глупости?
Лошото е,че цената идва доста сериозна така - към едни 2000 лева.  Cry

Общи условия

Активация на акаунт