Андреа или Андрея ви допада повече?

  • 3 136
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 031
Правописната и правоговорната логика на българския език повеляват името да се изпише и произнесе АндреЯ.
Друг е въпросът, доколко изобщо е благопожелателно да се нарече момиче с име, което значи "мъжествен"  Sunglasses  Неслучайно името се разпространява като женско едва през 20 век, преди това хората все още са си спомняли и значението на имената, и са го употребявали само като мъжко. Малко е като да кръстиш мъж "Женствен"  Sunglasses
+1

Малко е като да кръстиш мъж "Женствен" - на Кончита Вурст много ще и подхожда  Laughing

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Което освен, че е асоциира с чалгата, показва и незнанието също като чалгата - взимат от къде ли не и го представят за свое и за красиво.

# 17
  • Мнения: X
Който не слуша чалга, няма да го свързва с нея.

# 18
  • Мнения: 4 841
Който не слуша чалга, няма да го свързва с нея.

Не е вярно. Всичките т.нар. "звезди" ги споменават непрекъснато и навсякъде - в спортните рубрики (заради гаджетата им), в светските рубрики, в списанията за мода, прически, и какво ли още не... Човек трябва да е абсолютно сляп и глух, за да не е чувал и чел никога за тях, все по някакъв повод.

# 19
  • Мнения: X
Специално за Андреа/я съм чувала, но на повечето не им знам имената.

# 20
  • Мнения: 8 892
Който не слуша чалга, няма да го свързва с нея.

Не е вярно. Всичките т.нар. "звезди" ги споменават непрекъснато и навсякъде - в спортните рубрики (заради гаджетата им), в светските рубрики, в списанията за мода, прически, и какво ли още не... Човек трябва да е абсолютно сляп и глух, за да не е чувал и чел никога за тях, все по някакъв повод.

Едно е да си чувал името на някоя чалгарка /съгласна съм, че е трудно да ги пропуснеш, поне хитовите/ и съвсем друго е да правиш асоциация първо с нея.
Но името пак си остава мъжко, де. Peace

# 21
  • Мнения: 21 450
  Ми с кой да правиш асоциация? То друго момиче не съм чувала да се казва Андреа, именно поради факта, че името е мъжко. Даже и във формата си Андрея пак е мъжко - има колкото щеш в литературата, ама кой да чете.

# 22
  • Кърджали
  • Мнения: 10 267
Името и на мен ми харесва, дори е сред обмисляните варианти ако бъдещото бебе се окаже момиче. Мисля си че "по - правилно ", тоест по прието е варианта Андрея,  макар че на мен ми звучи по-добре Андреа.  
Това че в момента имало попфолк певица с това име въобще не ме притеснява. Докато детето поотрасне малко тази  измислена звезда отдавна може и да залезе и никой да не си спомня за нея. Па и тези тъй наречени певици така се изпонавъдиха, че ако се съобразявам с тях трябва да се откажа от почти всички имена. Та тази логика не ме интересува, ако на мен и на бащата името ни харесва.

# 23
  • Мнения: X
Познавам жени с това име, не са фолк певици!

# 24
  • Мнения: X
Името произлиза от гръцкото мъжко име Andreas. Правилото при преминаване на имена с този завършек на български е да се махне крайното "с". Thomas - Тома, Kosmas - Козма, Nikolas - Никола, Sabbas - Сава, и т. н. Така е станало и на латински и оттам на италиански Andrea. При Andreas имаме и групата "еа", която на български се променя в "ея", затова името става Андрея.

На старобългарски думите от този тип - като "съдия" и "мълния" - имат по два варианта: с "я" и с "и" (мльния/мльнии, съдия/съдии). При тези думи в новобългарски е запазена формата с "я", защото другата форма се бърка с множественото число и е изчезнала. Името Андрея също се е срещало и във вариант Андрей, с "и", както Матей и Матея (мъжко име!). При него тази форма не е изчезнала, понеже няма объркване с множествено число, пък и "Андрей" звучи по-"мъжко" (като "славей"), отколкото "Андрея" с окончанието си, типично за думи от женски род, което изглежда архаично. Между другото, ако нямаше вариант Андрей, никой нямаше да се съмнява в рода на името, така както никой не мисли Никола за женско име (а напоследък прехласнати по чуждото родители дори кръщават момиченца с името Никол, което схващат като женско съответствие на Никола!).

Затова и Андрей, и Андрея са мъжки имена в български.
"Андреа" е име, което е преписано (!) от някой чужд език, защото съчетание "еа" е непривично и чуждо за българския. "Еа" не се среща в никоя българска дума, защото на български се изменя в "ея". По същия начин за български не е характерно съчетание "иа", което се променя в "ия" - София, Мария, България.

Името "Андреа" би могло да се използва и за момиче, стига родителите да не се притесняват, че името на момиченцето им означава "мъжкар".

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 365
Това с чалгата е много грубо мнение. Сестра ми от години живее в Канада, преди семица роди и племенницата ми се казва Галена. Тях не ги интересува, че името е на поп- фолк певица

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Който не слуша чалга, няма да го свързва с нея.
Изключително невярно заключение.
Все едно да си кръстиш детето Азис и само слушащите го да си правят асоциация с мазен циганин, който се прави на жена за да печели.

# 27
  • Мнения: X
Азис е псевдоним, не знам да има българи с такова име, докато Андреа/а съществува и като име (не знам дали е псевдоним за въпросната певица).

# 28
  • Мнения: 505
Каква е гаранцията , че ако е Ганка утре няма да излезе певица с името Ганка. Певици се въдят всеки ден. Дадох вече пример с моята дъщеря. Само след една седмица имаше и певица и нещо подобно на човек с титла Мисис.

# 29
  • Мнения: 39 304
 hahaha оная страшната

Общи условия

Активация на акаунт