Предлагам на Правителството

  • 2 383
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 060
Да преразгледа казуса с ползването на болничен на жени в ин-витро процедура.
За не запознатите - в настоящият момент нямаме право на болнични в дните на стимулация, в които обаче трябва да се посещава болницата през ден, в повечето случаи през работно време. Много жени пътуват от всички райони на страната до софийска болница, няма смисъл да описвам неудобствата и нуждата от болничен. Да, може да се използва и полагащата се платена отпуска, но често тя не е достатъчна, защото едва 35 % от двойките успяват при първата процедура. Останалите 65 % повтарят опитите през 3- 5 месеца.
Това автоматично означава циклично отсъствие от работа.
Сега право на болничен имат жените, които са в напреднал етап на лечение ин-витро или иначе казано за периода между фоликуларна пункция и ембриотрансфер, но не повече от 20 дни.
Част от работодателте проявяват разбиране, друга  не.
Но Правителството не  е помислило за това, а уж иска да стимулира раждаемостта..., та шефът ли да умува как да си покрива липсата на персонал в такива  моменти?

Темата не е за ин-витро, не е за мрънкане по обстоятелствата и положението на жените, които са тръгнали по този път.

Тя е пример за това, което аз искам да обсъдят управляващите.
Сигурна съм, че всеки от вас имам какво да им каже, нещо, което е във вашия ресор, но те не са имали очи да го видят, заслепени от шестцифрените суми на автомобилите на някои кметове у нас.

Нека си кажем, пък току виж почнали да търсят идеи за предизборните си платформи.  Mr. Green

Би било добре да болдираме предложенията си, за да ги улесним.  Grinning

# 1
  • Мнения: 5 060
Да глобяват държавни институции, които не си вършат работата в срок.
При закъснение вече 3 трети месец на изплащане на болничен от НОИ, не по вина на болница или работодателя, да се начисляват лихви по сумата и да се глобяват виновните за това.
Не е нормално като дължа пари на хазната да ми калкулират лихви, а когато тя не мен - няма нищо.

Последна редакция: пт, 26 юни 2015, 12:46 от Церемония

# 2
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Разумно е да се дават м/у 10 и 14 дни болнични за такива процедури. Подкрепям искането!

# 3
  • Мнения: 21 557
  А защо не дават болнични? Това не е работа на правителството, а на лекарите, които провеждат лечението.

# 4
  • Мнения: 5 060
Така е регламентирано - болнични само в напреднал етап на процедурата.
А стимулацията всъщност не е болестно състояние, по време на този етап трябва да си в болницата за фоликулометрия и проследяване на състоянието, как влияят лекарствата и т.н
Тоест, нямат медицинска причина за издаване на болничен.

# 5
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
Така е регламентирано - болнични само в напреднал етап на процедурата.
А стимулацията всъщност не е болестно състояние, по време на този етап трябва да си в болницата за фоликулометрия и проследяване на състоянието, как влияят лекарствата и т.н
Тоест, нямат медицинска причина за издаване на болничен.

има и други заболявания, за които се налага престой в болница не за лечение, а за провеждане на изследвания. за тях дават болничен.

за мен не е правилно да има лимит на болничните. сега на майка с дете/деца се разрешават 40 дена общо за нея и за всичките деца  Tired после някакъв брой с ЛКК, а след това болничните не се изплащат.  Tired

ненормално е и да се поема изцяло едно изследване, а да не се поема консуматива за него.  Tired уж изцяло безплатната чернодробна биопсия струва на всеки пациент 100-120 лева, цената на иглата за биопсия. странно е за мен, болницата да не разполага с такива игли, а да изпраща болния да си търси из аптечната мрежа.

# 6
  • Мнения: 39 452
Тя иска да каже, че не си постоянно в болница. А всекидневно или през ден се ходи до клиниката да се правят ехографии, за да се преценяват фоликулите и да се коригира дозата на хормоните. Като жената е от Русе, а клиниката в София, то  трябва да си вземе или фалшив болничен или платена отпуска, че да се извърши цялата тая процедура.

# 7
  • Мнения: X
Авторката би ли била така добра да посочи поне една причина, поради която отправя предложение до правителството чрез форум?

# 8
  • Мнения: 14 478
Пък и колко , за бога, са жените с такива процедури, че да се види загубата в трудодни за великият български пишман работодател...

Това е някакво недоразумение, че нямат право на болничен, което трябва да бъде изгладено и жените да са спокойни, когато провеждат такова лечение. Ако тичаш по процедури, докато бягаш и от работа в крайна сметка компрометираш и крайния резултат.

# 9
  • Мнения: 39 452
А бе не са малко, да ти кажа. Клиниката, в която е Церемония и в коята е направена моята щерка часове записват месеци напред. Върти се някаква статистика, че двойките с тоя проблем са 270000.

# 10
  • Мнения: 5 060
Авторката би ли била така добра да посочи поне една причина, поради която отправя предложение до правителството чрез форум?

Добра е авторката, иска да разбере има ли други хора, на които им се е налагало да попадат в такива ситуации(и различни от ин-витро темата), за които съм почти сигурна, че тези от които зависи разрешаването им не са запознати в детайли.
Не мисля, че нещо би попречило на министър Москов да регламентира описаното горе. Просто трябва някой да го насочи.
Не съм от хората, които ще тръгнат да пишат писма до Парламента, да искат среща с тоя и ония, защото вярвам, че тези проблеми не се разрешават сингъл, а от цяло, будно общество.
Или казано още по-кратко - във форума всеки обсъжда каквото си поиска, стига да не е в ущърб на някой потребител или на Условията и Правилата за ползване на платформата.
Надявам се, се обясних подобаващо, и също така се надявам да не се дърпаме за кукуригутата в темата.
А тя, пак напомням, не е за проблемите с процедурите ин-витро, а за тези, които имат да кажат нещо на българското Правителство.
Или никой не иска нищо от тях?


# 11
  • Мнения: 14 478
а за тези, които имат да кажат нещо на българското Правителство.
Или никой не иска нищо от тях?



Аз имам какво  да им кажа, но не е прилично и ще получа пожизнен бан.

# 12
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Аз искам да преразгледат решенията си за промени в категоризацията на труда. Но само с искането ще си остана.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз предлагам да ми вдигнат заплатата.  Flutter

# 14
  • Мнения: 1 110
Тя иска да каже, че не си постоянно в болница. А всекидневно или през ден се ходи до клиниката да се правят ехографии, за да се преценяват фоликулите и да се коригира дозата на хормоните. Като жената е от Русе, а клиниката в София, то  трябва да си вземе или фалшив болничен или платена отпуска, че да се извърши цялата тая процедура.

Държавата финансира опита, все пак не може да се покрие всяка една стъпка от провеждането.
Не е нужно при всяка една пациентка такова проследяване. В последната си стимулация си биех инжекциите сама и ходих два пъти на ехография.
Веднага мога да се сетя коя е клиниката с надеждите ...

По темата имам да кажа много, но не е за форум.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт