НСО

  • 3 057
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре де, всички говорят за това увеличение на правомощия, а никой не цитира. Дайте ги тук като текст и тогава да умуваме. Или е по-удобно да си говорим наизуст, следвайки журналистическите словоизлияния.
От кои точно правомощия сте притеснени?

# 16
  • Мнения: 22 036
Добре де, всички говорят за това увеличение на правомощия, а никой не цитира. Дайте ги тук като текст и тогава да умуваме. Или е по-удобно да си говорим наизуст, следвайки журналистическите словоизлияния.
От кои точно правомощия сте притеснени?

Лиляна, сигурна съм, че можеш да се справиш с намирането на текстовете. Аз видях цитирана промяната в друга тема. Разрешава се използването на сила срещу всеки, ако има съмнение за заплаха на сигурността на охраняваното лице.

От какво ги охраняват толкова? България е демократична държава, в която няма индикации за повишен риск от тероризъм. Подобни мерки се взимат в държави в които има конфликти и където жени и деца могат да бъдат използвани за терористични акции. Искам да видя анализа, който оправдава подобна мярка.

Остави на Полина тревогите за екскурзията и, защото са нелепи, но си представи ситуацията на протест пред парламента и опит да изведат милите ни депутати, а хората искат да им задават въпроси. Тогава службите "преценяват", че е застрашен живота на Местан или Воленчо и използват сила, за да прекратят протеста. Сега вече имат "законно" основание да го правят.

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А какъв ще е този протест, който ще застрашава сигурността на охраняваните лица?
Да искаш да задаваш въпроси не е равно на заплаха за сигурността, тогава откъде следва, че ще бъдат приложени новите мерки?

# 18
  • Мнения: 22 036
Например пред Парламента, както споменах.

Ти била ли си на протест? Промяната дава право на преценка за използване на сила, срещу хора, които "изглеждат" заплашващи, включително бременни и деца  Tired.

Тъй като съм ползвала услугите на НСО знам, че момчетата не са лоши, просто имат повече бензин в кръвта понякога, но са и въоръжени и подобно "отвързване" на ръцете не ми допада.

# 19
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да разсъждаваме върху това:
Цитат
При изпълнение на служебните си задължения офицерите и сержантите от Националната служба за охрана могат да използват физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати само когато това е абсолютно необходимо, решиха народните представители.

Определени са и случаите, при които това е абсолютно необходимо - при нападения срещу охранявано лице или служител на НСО при, по повод и във връзка с изпълнение на функциите му; при противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане; при задържане на застрашаващо сигурността лице, което не се подчинява на разпореждане или оказва съпротива на служител от НСО.
Кое от болднатото ти дава съмнения и мислиш, че ще се използва сила при протест? И какво биха правили деца и бременни на протест?

Продължавам да чета:
Цитат
Забранява се използването на физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати по отношение на видимо малолетни лица и бременни жени, записаха депутатите. Те уточниха, че забраната не се прилага в случаите на масови безредици срещу охранявано лице, когато са изчерпани всички други средства.
Ако някоя бременна е предупредена да се махне и тя въпреки това се прави на смела, ще трябва да бъде отстранена.

Извадките са ми от тук: http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/politika/deputatite-prieh … akona-za-nso.html
Ако имате точния текст, ще бъде много по-добре да се размишлява. Но сигурна съм, че никъде не пише, че може да се използва сила, без преди това да са предприети други действия за предупреждение.

П.П. Била съм на протест. Нямало е малоумни лумпени, които да създават безредици.

# 20
  • Мнения: 3 632
Скрит текст:
Чл. 34. (1) При изпълнение на служебните си задължения офицерите и сержантите от Националната служба за охрана могат да използват физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати само когато това е абсолютно необходимо при:
1. нападения срещу охранявано лице или служител на Националната служба за охрана при или по повод изпълнение на функциите му по този закон;
2. нападения на обекти по чл. 25 и 26;
3. противодействие или отказ да се изпълни законно разпореждане;
4. задържане на застрашаващо сигурността лице, което не се подчинява на разпореждане или оказва съпротива на служител от Националната служба за охрана при или по повод изпълнение на функциите му по този закон.
(2) Физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати могат да бъдат използвани след предупреждение с изключение на случаите на внезапно нападение.
(3) Помощни средства са: въжета, белезници, електрошокови и други палки и приспособления; димки; химически вещества, утвърдени от министъра на здравеопазването; халосни патрони, патрони с гумени или пластмасови накрайници или шокови куршуми; устройства за принудително спиране на превозни средства; устройства за отваряне на помещения, устройства за светлинно и звуково въздействие; бронирани машини.
(4) Редът за употреба на помощни средства се определя с акт на началника на Националната служба за охрана.
(5) При използване на физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати офицерите и сержантите от Националната служба за охрана са длъжни по възможност да предприемат всички необходими мерки да не застрашават живота и здравето на гражданите.
(6) Използването на физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати се преустановява незабавно след постигане целта на приложената мярка.
(7) Забранява се използването на физическа сила, помощни средства, специални техники и похвати по отношение на видимо малолетни лица и бременни жени. Забраната не се прилага в случаите на масови безредици, при които има непосредствена опасност за живота на охранявано лице, когато са изчерпани всички други средства.
Не съм сигурна, че това е приетият текст. Все още няма указ на президента и не е публикуван в ДВ, но изказванията как НСО ще бие бременни ми се струват силно преувеличени.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
Не съм сигурна, че това е приетият текст. Все още няма указ на президента и не е публикуван в ДВ, но изказванията как НСО ще бие бременни ми се струват силно преувеличени.
То е очевидно, че са преувеличени. Някой има интерес да предизвиква паника и страх и естествено тук се разпространява, без да се четат текстовете.
Хайде за Полина знаем колко може, обаче и други уж умни хора, поеха кукичката на въдицата.

# 22
  • Мнения: 22 036
Те че няма да ги бият, най-вероятно няма. Просто вмъкването на малолетни и бременни ми е малко в повече. А и наистина се дразня от липсата на промяна в съществени закони за сметка на подобни. Дразнещо ми е, че се отчита законодателна дейност, когато има нужда от промяна, а тя няма да се случи.

Една статия: http://offnews.bg/news/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B … D0%9E_532782.html

"На въпрос дали текстовете позволяват охраната на лица, които не са в държавното управление, той отговори: "Касае лица, посегателствата върху които са свързани с националната сигурност". "

Става дума за Доган.

Ако ви харесва не се тормозете, макар, че аз не съм наясно как посегателство срещу него може да застраши националната сигурност.

Последна редакция: сб, 01 авг 2015, 09:29 от Down Under

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кое точно ти е в повече? Нали се забранява да се прилага сила срещу бременни и деца?

# 24
  • Мнения: 22 036
Кое точно ти е в повече? Нали се забранява да се прилага сила срещу бременни и деца?


Не, разрешава се по преценка. Повече ме притеснява, че ще плащаме да пазят куцо и сакато, макар че "били ограничили" лицата, които се пазят.

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма такъв текст "преценка". Има ясно формулирани ситуации кога и как да се действа.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 701
Няма такъв текст "преценка". Има ясно формулирани ситуации кога и как да се действа.
Това е така,но господата не действат по ясните правила,а както и когато пожелаят. Налагало се е да ме спират,пътувайки с колата,за да изчакам кортеж на НСО. Стоях 28 мин в колата (не разрешаваха да излезна),бях бременна,имах леко кървене и бързах към болницата,но това тях грам не ги засягаше,дори ме обвиниха,че лъжа,защото не ми се "висяло в жегата" (цитирам). Позволяват си малко повече,поне според мен,а за човечност и разбиране не може и дума да става при повечето.

# 27
  • Другата България
  • Мнения: 37 430
Ето една статия по въпроса, която изразява и моето мнение http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2015/07/31/2 … elite_na_vlastta/

Общи условия

Активация на акаунт