Искам да кажа ... (55)

  • 43 081
  • 734
  •   1
Отговори
# 105
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 564
Ох, мидиии! Купувам си 2 кг пресни миди( само да вметна, че ги намирам по евро мрежичката от килограм), слагам ги с бяло вино, чесън и магданоз да заврат и се отворят, после много лимон и мога да преживявам само на миди. И на скариди, лангустини, октоподи и калмари  Mr. Green

# 106
  • Мнения: 13 028
Лили, от Датата, има една поредица Книги по преживяно, нещо от рода на "Не без дъщеря ми", та дочете ми се подобен жанр, всичките книги обаче в пдф и не става. Буквите са миниатюрни, а на едната и замамзани. Тъй, като съм малко индианец по техническата част, рекох да питам да не би да има някакъв вариант за преформатиране, а аз да не знам:) Ама сега, като ми обясни ми се изясни, благодаря bouquet
Гена, балагодаря за хубавото пожелание Hug

# 107
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Скрит текст:

Ух, забравих да напиша по-горе, че в пресния доматен сос слагам обилно чесън. Не е същото без него.

Може ли рецепта за пресния доматен!? Praynig..

С удоволствие, макар че рецепта е малко силно казано за това просто нещо: за 500 г паста приготвям 700 гр домати (от по-плътните сортове, ако има), почиствам ги  и нарязвам как да е в купа на блендер (чопър, пасатор). Добавям чесън (скилидките на една глава, примерно), босилек, риган, зехтин, сол и черен пипер. Пускам машинките на пулсации, щото да не се получи пюре, а сосът да има леко зърнеста структура. И толкоз, без топлинна обработка добавям към пастата. Понякога в сместта пускам да се скълца някоя и друга чушка, нерядко люта.

Трик: с повече чесън става по-секси.

Ако четет на руски - проблемите с книги за четец се решават с два до три клика. Всякакви книги, почти.

# 108
  • Мнения: 13 028
Направих сок от Арония, уж за децата, а малката кокошка не го иска, гаден бил. А не е, чудесен е даже, хем с кафява захар, тръстикова, за по-здравословно. Бащицата обаче одобри, няма да иде зян:)
Куркума, наистина намерих руски сайт с много богат избор, чета и разбирам, но не достатъ,но добре, че да се насладя на книгата.
С Мими усилено учим немски, дават им доста думи, проблемът е само в произношението й, кара си с английското. Предложих да слушаме песни на немски, да слуша как звучи, пробвахме с няколко клипчета и мога да кажа, че немския не е напевен език, никак:) Поне се посмяхме:)

# 109
  • В Космоса
  • Мнения: 9 883
Благодаря, Куркума! Тамън днес се сдобихме с малко доматки от градинчица, които трябва спешно да се направят нещо. И точно обсъждахме да изварим на едро за няколко буркана (които си плюскаме ей тъй с лучец и зехтин, мляс) и отделно да си направим спагети с доматен сос, ама само домати, не сос Болонезе. Вкусно занм, че става. Дали не се казваше Неаполитана този сос? Thinking Трябва да погледна. Ама твойто още по мързеливо. Като Гаспачо супичка. Това лято я открих. Задължително с люти чушки, обаче. Heart Eyes

# 110
  • Варна
  • Мнения: 6 360
Ако и тази вечер не се разхлади времето, ще пукна! Уж присвятка в далечината.
Не искам и днес да пускам климатици да се охлаждам. Омръзна ми да искам охлаждане.  Crossing Arms
Егати ти и южното изложение!
Омръзна ми да плуввам в пот при леко физическо усилие.
Дано не е хормонално!

# 111
  • Мнения: 2 576
Лили, от Датата, има една поредица Книги по преживяно, нещо от рода на "Не без дъщеря ми", та дочете ми се подобен жанр, всичките книги обаче в пдф и не става. Буквите са миниатюрни, а на едната и замамзани. Тъй, като съм малко индианец по техническата част, рекох да питам да не би да има някакъв вариант за преформатиране, а аз да не знам:) Ама сега, като ми обясни ми се изясни, благодаря bouquet
Гена, балагодаря за хубавото пожелание Hug


Добро утро,
JACKLIN и аз съм си смъкнала доста книги точно от тази поредица и всичките са в pdf, само сканирани. На електрона книга е невъзможно да се чете. Аз чета на телефона. Не ми е вобще удобно, нищо общо с четеца, но няма друг начин. Даже в момента чета една от тези книги   Simple Smile.
Както казва Куркума на руски досега няма книга която да съм потърсила и да не съм намерила  Peace

# 112
  • Мнения: 15 080
Добро утро!
За миди си говорите - обожавам ги! Най ги обичам с черупки и само във вода, вино и малко масло.

# 113
  • София
  • Мнения: 10 825
Хубави миди продават в Пикадили и в Кауфландите, в които има рибни щандове. Във Фантастико също има, обаче нещо малко ме съмнява качеството им.

# 114
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добро утро.
Тук вали сериозно и може да продължи цял ден.

Ние снощи ядохме риба, обаче пържена и нещо днес не ми е добре на корема.

# 115
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Време е за любимата ми коренова супа. Въреки леко вещерското наименование, вкусът й е близо до божествен.

Пащърнак, магданозени стръкове с корените, целина глава и дръжки, морков, лук, люто чушле, зърна черен пипер, малко смлян кимион и праз - сварявам и пасирам да крем-супа. Добавям отделно сварени кубчета картофи, капки зехтин или масло. Понякога пасирам и тях, та поднасям с домашните ми крутони.

Идеята е всички съставки без подправките да са били в земята някое и друго време, макар че ботанически погледнато, картофите и лукът не са корени. Това са подробности. Тематично е, освен вкусно, и може би полезно.

# 116
  • София
  • Мнения: 11 532
Добро утро.
Много обичах миди, скариди и подобни, ама много. След бременността обаче (и след раждането) не мога да ги погледна, направо ми се повдига. Особено от скаридите  Sick. Не знам защо така ми се промени вкуса.

Куркума, супата ти задължително ще я пробвам и то още днес.

# 117
  • Мнения: 4 841
Време е за любимата ми коренова супа. Въреки леко вещерското наименование, вкусът й е близо до божествен.

Пащърнак, магданозени стръкове с корените, целина глава и дръжки, морков, лук, люто чушле, зърна черен пипер, малко смлян кимион и праз - сварявам и пасирам да крем-супа. Добавям отделно сварени кубчета картофи, капки зехтин или масло. Понякога пасирам и тях, та поднасям с домашните ми крутони.


Страхотен вкус! Правя подобна, но без стръковете, само коренищата.
И без праз. Нещо не го долюбвам този зеленчук, влиза в кухнята веднъж-два пъти годишно, обикновено за баница с праз. Яла съм другаде какви ли не вкусотии с праз, но някак нямам нито навика, нито нагласата да го приготвям.

Аз пекох тиква, сервирах с мед, орехи и топка сладолед.

# 118
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
...Куркума, супата ти задължително ще я пробвам и то още днес.

Може би е уместно да дам предложението си за крутоните.

Избирам хубав сух хляб и нарязвам на кубчета 2/2/2 см. Подреждам в широка тава - нека не са повече от два слоя кубчета. Поръсвам със сол, сух босилек, сух риган, сминдух и червен пипер. Не прекалявам с подправките. Накапвам зехтин колкото да стане видим и разбърквам. Суша във фурната на около 80-100 градуса - колкото освен да ги изсуши, да ги запече лекичко също.

Отличен резултат се получава, ако вместо тава се ползва решетката на фурната, застлана с хартия за печене. В такъв случай крутоните стават много по бързо, и не се налага размесване докато се пекат.

Докато сме на тема супи, и вдъхновен от Пушгриби - планирам да правя и тиквена крем-супа тия дни.

# 119
  • Мнения: 22 036
Да дам и моите 10 цента за мидите. Аз харесвам чили миди. Правя сос от домати, чесън и люти чушки - според вкуса. Слагам жино в соса и каквато посправка харесвате. Тук слагат кориандър, но аз не зи падам много по него.  Като се сгъсти соса пльокваш мидите вътре и ги задушаваш.

Общи условия

Активация на акаунт