От кога захранване със сокче или пюре?

  • 418
  • 5
  •   1
Отговори
Здравейте скъпи мами!
Моят син е вече на 3 месеца и се замислям от кога трябва да започна със захранването и дали това да бъде сок или пюре?Ние се кърмим успешно от 1 ден и сме на поискване.Колкото и да се опитвах да въведа някакъв режим на хранене-уви,не успях.Сега се буди през 3 часа вечер и иска да суче.Когато беше на 2 месеца имаше период и си направи 5-6 часа пауза,а сега отново запо4на на 3 часа.И през деня е на 2-3 часа,зависи от него:)Да не би да не му стига кърмата и да поема малко,но на често.Изчетох статиите във библиотеката за зхранване,но те са толкова различни една от друга.Все пак искам да се обърна към Мами,които имат опит с кърменето и захранването на своите деца.През Юни ми предстои да уча задочно за 4 седмици и дотогава синът ми трябва да е захранен,защото майка ми ще го гледа у нас.Тоест реално ще мога да кърмя сутрин,следобяд,вечерта и ако се буди през нощта.Тогава горе-долу как трябва да вървят при него със кърмето и захранването.На 1 Юни той реално ще направи 5 месеца и ще започне 6 месец.Та въпросът ми към всички вас е:

1.Кога да започна със захранването?
2.Дали това да бъде сок или пюре?
3.Ако е сок-ябълков или морковен?? Каква е разликата??
4.Сокът води ли до отказване на кърмата и до засищане на стомахчето му?Първо сок(пюре)и после кърма-как?
5.Как да предлагам сока:с лъжичка или специална бебешка чашка.Тук е мястото да подчертая,че той не пие водичка и не иска да захапе изкуствена биба Laughing
6.Сокът -от готовите или прясно изцеден в къщи.Ако е купен има ли значение марката сок?
Много ще съм благодарна,ако ми пишат всички мами,които са кърмили успешно своите дечица и ми дадат съвети.Зная,че има статии-но те са руски,испански и т.н.Надявам се да ми споделят мами,които успешно за зхранили своите деца и все още кърмят!Благодаря на всички предварително!!!

Последна редакция: ср, 29 мар 2006, 11:27 от lora_811

# 1
  • Мнения: 4 915
Задочното учене през юни не е причина детето да бъде захранено - има майки, които се връщат на работа много рано след раждането и детето се храни с изцедена през деня кърма.
Също така, до годинката основното количество храна трябва да е мляко - около 80%, а другите храни са за опитване, свикване, разнообразяване. Така че не означава, че когато захраниш, пюретата и кашите ще заместват кърменето през деня като порцион.



От друга страна, 5-6 месец е подходящ за захранване. За дете на кърма, спокойно можеш да изчакаш да се доближите повечко до 6тия месец.

Спокойно можеш да се водиш и по статиите в Библиотеката - няма значение, че са от чуждестранни източници - знаеш защо - защото само в България май се започва безумно рано захранването, но това скоро ще с епромени, надявам се - има и Национален план за хранене на МЗ.

Сега - по въпросите:
1.Кога да започна със захранването? Най-добре - след 5ти месец.
2.Дали това да бъде сок или пюре? В никакъв случай не препоръчвам сок, най-добре - оризова каша, на второ място - пюре.
3.Ако е сок-ябълков или морковен?? Каква е разликата?? ............
4.Сокът води ли до отказване на кърмата и до засищане на стомахчето му?Първо сок(пюре)и после кърма-как? Първо кърмене, след 30-40 минути - каша/пюре.
5.Как да предлагам сока:с лъжичка или специална бебешка чашка.Тук е мястото да подчертая,че той не пие водичка и не иска да захапе изкуствена биба. ...........Кашата/пюрето - с лъжичка.
6.Сокът -от готовите или прясно изцеден в къщи.Ако е купен има ли значение марката сок?........

Многоточието съм оставила, защото вече писах, че сок не препоръчвам изобщо. Има статии в "Библиотека" с информация, сигурно си ги прочела.

Захраних на 6 месеца без няколко дни с оризова каша.
Предлагах я след кърмене, към 11 часа. 1 седмица беше само на оризова каша. После въведох каша от елда, от просо.
След това въведох пюре - новата храна давах сутрин/наобед, кашите изместих следобед.
Съчетавах запичащи с разхлабващи храни /ориз, ябълка, моркови, банан, картоф - запичащи; тиквички, сини сливи, круша - разхлабващи/.
Разлика между въвеждането на храните - поне 3 дни, новата храна - винаги се започва с 1 лъжичка, постепенно се увеличава.
Кърменето си остава на поискване.

# 2
  • Мнения: 106
Здравей lora_811 !

Аз започнах да давам сокче от ябълка, когато моят син навърши 2м. Започнах с ябълка, защото по-лесно се усвоява от организма. Първия ден дадох 1ч.лъж и всеки следващ ден увеличавах, докато достигнахме 30мл. След една седмица му дадох и сок от моркови, но се засилиха коликите и спрях сокчето от морков, докато не навърши 3м и половина. Сега вече му го правя смесен от ябълки и моркови.

4.Сокът води ли до отказване на кърмата и до засищане на стомахчето му?Първо сок(пюре)и после кърма-как? При нас нямаше проблеми. Ние бяхме на смесено на хранене. Сокчето се дава 1ч. след хранене и 1 - 1 1/2ч. преди следващото.

5.Как да предлагам сока:с лъжичка или специална бебешка чашка. Първоначално го давах с лъж., но като се увеличи започнах да го давам с шише.

Като навърши 4м му дадох плодово пюре- започнах с ябълка и морков с 1ч.лъж. и увеличавах, докато достигнахме до 1/2 бурк. Давах го след ядене, като десерт.

На 5м. дадох зеленчуково пюре на обяд, а на 6м като навърши започнах и с месно също на обяд.
 Купувам пюретата на "Ганчев".

# 3
  • Мнения: 577
Искам да ти кажа че аз съм редовна студентка 4 курс и продължавам да го кърмя като се цедя на всеки 3 часа и когато съм на даскало мъжа ми го храни с изцедената кърма,но не съм се отказала,нито захранила.Живи и здрави след 6 месец.

# 4
  • Мнения: 535
Здравей, аз също уча задочно, явявам се на изпити и си гледам бебето сама. Мога да ти кажа съвсем честно, че наистина ученето не е причина да захранваш рано и това, че няма да те има и не можеш да го кърмиш по- често не значи, че в другото време трябва да яде пюрета. Даже напротив. Ако не искаш да го отбиваш рано, задължително е да се храни с мляко. Абсолютно съгласна съм с Free Soul, според мен е добре сега да си събереш кърма, замрази си я и ще си имаш,, когато майка ти ти помага с бебето. Аз направих точно това, имай предвид, че от стреса и това, че ще кърмиш малко по- рядко, може кърмата ти малко да намалее. Много важно е докато си в университета да се цедиш, иначе може да направиш мастит или да имаш други проблеми. Аз не успях да си събирам кърма, докато бях на лекции, защото нямаше къде да я държа. Та затова и я хвърлях де Wink
А ето и за мен: Сок не съм давала, захраних на 6 навършени месеца, може да се каже и на 5 месеца и половина, но беше символично. Започнах с каша от елда, после въведох пюре от тиква. Всичко си беше домашно. Купени неща почти не съм давала. При мен бебето го гледаше мъжът ми, затова спазваше съветите ми стриктно. Съветвам те и ти да говориш с майка си и да й кажеш идеите си, за да не те изненада неприятно с някой обрив или нещо друго(ако му даде нещо, което му предизвика алергия, след това ти ще си береш ядовете). Желая ти успех и не се отказвай! Знам, че е трудно, но пък си струва Wink

# 5
  • Мнения: 3 089
ако се цеди кърма, проблемът ще е, че детето не ще да яде от биберон/шише. е, вероятно, ако наистина детето е гладно, накрая ще привикне. но според мен трябва от сега да започнете с 'тренировките'. и шишето да го предлага някой друг - бебето няма да го приеме от теб. казвам го от личен опит.

Общи условия

Активация на акаунт