Нашите орхидеи тема 17 - радости и грижи, размисли и страсти

  • 62 725
  • 761
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 269
Здравейте! Декември месец си купих две орхидеи. Вече прецъфтяха, но сега забелязвам че саксийките са пълни с корени, а на едната корените са малко сбръчкани и се вижда почерняло. Да ги пресадя ли? Пробвах да ги снимам, но снимките не излизат хубави.http://aleksieva79.snimka.bg/flowers/cvetya.885950.36606577Това са снимки на орхидеята. Не и ли е тясно с толкова много корени?

# 451
  • Мнения: 13 805
Re_ge ма аз почти не ги торя. Я се сетя в годината 3 пъти я не. Те си вървят много добре и затова не ги торя, но пък сега се сещам че почвата която взех пишеше , че в нея има тор и някакви други добавки може ли от нея да е пораснала толкова? Тя и тази орхи ми е най старата де.

И аз имам стари и аз торя рядко имам и гигантки но такова нЕАм.!!!! Виждала съм го веднъж при една позната която ме пита същото и ми донесе същия мастодонт. Торила ня всеки 14 дена и то беше станали мале мале... Щом твоята е такава направо не знам защо толкова корени е образувала. Но ще трябва да я пресееш или да намялиш количеството корени. За второто съм чела но нямам лично мнение...

# 452
  • Мнения: 13 805
Здравейте! Декември месец си купих две орхидеи. Вече прецъфтяха, но сега забелязвам че саксийките са пълни с корени, а на едната корените са малко сбръчкани и се вижда почерняло. Да ги пресадя ли? Пробвах да ги снимам, но снимките не излизат хубави.http://aleksieva79.snimka.bg/flowers/cvetya.885950.36606577Това са снимки на орхидеята. Не и ли е тясно с толкова много корени?

Не въобще.
На орхидеята на Стефи може да и е тясно. Това са вече наистина много корени. Иначе в саксията ми се виждат дори малко...

# 453
  • Мнения: 13 805
Здравейте! Декември месец си купих две орхидеи. Вече прецъфтяха, но сега забелязвам че саксийките са пълни с корени, а на едната корените са малко сбръчкани и се вижда почерняло. Да ги пресадя ли? Пробвах да ги снимам, но снимките не излизат хубави.

Те трябва да са пълни с корени. Почернялото във субстрата ли е или отгоре на въздух?

Ето тук съм писала също.

# 454
  • Мнения: 269
Здравейте! Декември месец си купих две орхидеи. Вече прецъфтяха, но сега забелязвам че саксийките са пълни с корени, а на едната корените са малко сбръчкани и се вижда почерняло. Да ги пресадя ли? Пробвах да ги снимам, но снимките не излизат хубави.

Те трябва да са пълни с корени. Почернялото във субстрата ли е или отгоре на въздух?

Ето тук съм писала също.
Благодаря, значи тази да не я мисля. Другата имаше изгнило по корените и изсъхнали. Изрязах ги и ги обработих с топсин. Утре ще я сложа в кори.

# 455
  • София
  • Мнения: 1 677
Момичета, много се запалих, позволете ми да ви чета. Взех си орхидея, прецъфтяла от практикер, бяха по 5лв, надявам се да не я уморя и да цъфне след няколко месеца, а сега врънкам ММ да ми купи цъфтяща, за да не ми умира ентусиазма  Joy

# 456
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Боже Стефи  защо си му причинила това. Предполагам че е резултат от редовно но ненужно торене...
Регенце,
понякога просто моделът е такъв. Аз съм казвала и преди - не торя изобщо! Имам орхидея с огромни корени, ама огромни, това на Стефи нищо не е Laughing Не знам защо расте така, просто такъв и е чешитът. Ще я снимам довечера да я видите - това е онази петнистата с восъчните цветове - жълто и тъмно винено червено. И стъблото и е станало много дълго, на дърво ще мяза скоро. Просто расте много и това е.

# 457
  • Мнения: 1 602
Месечинка, моя цветонос също е много дълъг, всъщност те са два и са някъде около 70,80 , а може и 90см трудно ми е да я измеря , защото се е клюлнала , че нямам толко дълга пръчка да я подпря. Само цветоноса меря не цялата орхидея. Сега купих по голяма саксия и ще я пресадя Heart Eyes

# 458
  • Варна
  • Мнения: 25 241
А, аз нямам предвид цветоноса. Самото растение е много високо вече, а долните листа са опадали и заприличва на дръвче.

# 459
  • Мнения: 6 387
Момичета, много се запалих, позволете ми да ви чета. Взех си орхидея, прецъфтяла от практикер, бяха по 5лв, надявам се да не я уморя и да цъфне след няколко месеца, а сега врънкам ММ да ми купи цъфтяща, за да не ми умира ентусиазма  Joy
Добре дошла  bouquet !
PS. Ако нещата се развиват както при повечето запалени по орхидееното хоби, скоро ТМ ще се чуди как да охлади ентусиазма ти Laughing .

Фалчето, което очаквах/исках да цъфне в зелено, излезе доста жълтеникаво Crossing Arms :
Скрит текст:

Едно от най-старите ми се отчита подобаващо Heart Eyes :
Скрит текст:

Относно големите или по-възрастни орхидеи, имам няколко, които са напълнили саксиите с корени, имат и много въздушни. Проблемът ми с тях е, че полягват и затова са трудни за балансиране и изобщо наместване.

# 460
  • Мнения: 1 602
А, аз нямам предвид цветоноса. Самото растение е много високо вече, а долните листа са опадали и заприличва на дръвче.

Стана ми любопитно. Ще чакам да я снимаш и качиш да я видя  Heart Eyes

# 461
  • Мнения: 13 805
Стефи , Месечинке
Нали по голямата част от колекцията ми е акумулирана между 2008 и 2010 после имам дълъг застой и от последната година __и полвовина пак имам нови фалове, трябва да отбележа че новите са коренно различни от старите. Старите хибриди дори гигантките бяха с по до 30 см листа макар цветоносите да са наистина по 70-90 см. Старите хибриди са малко компактни и като растения и като цъфтеж.
Някои от купуваните последната година обяче ме изумяват. Имам листа по 40 см. Направо огромно, понякога и широки. Предполагам след година две може и да станат такова нещо... Предполагам трябва да се пренагаждам.


Нещо друго любопитно.
Имам огромни растения които растат обаче с много къси изгънато цветоноси с дребни восъчни цветчета. Подобно на фаловете гигантея. Цветоносите са толкова дебели и твърди че се чупят при изправяне.

Имам и един много странен фал също с дебели по един пръст цветоноси. Като ги изправиш започват да се изгъват и да се чупят , нямат никаква гъвкавост много странно!




Месечинке и аз имам дръвчерта. Но само тези които си стоят изправени без да полягат...



Импала ако не харесваш жълтото метни го насам  Joy

# 462
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Месечинке и аз имам дръвчета. Но само тези които си стоят изправени без да полягат...
Да, точно, тя е почти единствената ми, която не ще да си полягва Laughing
Жълтото/зелено фалче на Импала наистина има разкошна окраска, и аз не бих го върнала Heart Eyes

# 463
  • Мнения: 13 805
Месечинке и аз имам дръвчета. Но само тези които си стоят изправени без да полягат...
Да, точно, тя е почти единствената ми, която не ще да си полягва Laughing
Жълтото/зелено фалче на Импала наистина има разкошна окраска, и аз не бих го върнала Heart Eyes

Аз имам няколко дръвчета много са смешни но са си в 12-ки. Няма да им правя широко я  Crossing Arms

# 464
  • Мнения: 5 127
Поради каква причина листата на фалчетата ми последната година растат тънки и дълги? Приличат на листа на амарилис newsm78

Общи условия

Активация на акаунт