Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други неща - ТЕМА 3

  • 146 882
  • 758
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 6
Това с докторския звучи интересно и вкусно,ще се пробвам.От другата седмица минавам на нова вълна приготвяне на месо и колбаси.А именно-варено-пушените такива.Чакам да ми пристигне пушилника и ако е рекъл Бог започвам!
п.п.Ако Батето има възможност,нека помогне със закупуване на "торби" за пуска.Ще бъда много благодарен.

# 586
  • Мнения: 16
Както обещах - линк за  "Докторская колбаса" по ГОСТ 1936 г.

http://radikal.ru/users/-pluto#img=6134412300&rnd=6

Разгледайте там пропорцията - тя е била друга тогава. Обърнете внимание на меленето, бъркането и осоляването на каймата. Солят се само първите две съставки, а третата - не. Тя се осолява от другото месо при смесването в кутера. Затова дават по 3 кг сол на 100 кг месо. 2 х 100 се солят с по 3 кг, а третото изобщо не се соли. В крайна сметка - 20 грама сол на кг месо.
Ето ви още един линк за рецептури и технологии от края на 50тте.
http://ihistorian.livejournal.com/613308.html

Не че тези неща ги няма и у нас във всеки учебник за средните училища по месодобив и колбасни технологии ( 10 лв с доставката), но е интересно да се видят.

Ето и снимките на моята шунка и "Докторская колбаса"

http://anlon.snimka.bg/cooking/kulinar.942419

И да се оплача. Мога да пиша само през Бърз отговор. Не ме пуска в Отговор. Не знам защо.
Днес отворих шунковара, зареден с колбас по Докторская, само че с наполовина кардамон и добавен чесън. Както подозирах, получи се хубава "Камчия". С перфектна консистенция. Онзи ден, след като шунката замириса на варено, нарязах салама и  веднага го прибрах в шумящи пликчета. Почти не се усеща дъх вече. Този последния моментално след ваденето го нарязах на 4 парчета и завих.
Следващото, което ще направя - Любителская колбаса.

# 587
  • here and now
  • Мнения: 4 226
Това с докторския звучи интересно и вкусно,ще се пробвам.От другата седмица минавам на нова вълна приготвяне на месо и колбаси.А именно-варено-пушените такива.Чакам да ми пристигне пушилника и ако е рекъл Бог започвам!
п.п.Ако Батето има възможност,нека помогне със закупуване на "торби" за пуска.Ще бъда много благодарен.
Пушилник от къде? какъв? и за колко?

# 588
  • Мнения: 6
Това с докторския звучи интересно и вкусно,ще се пробвам.От другата седмица минавам на нова вълна приготвяне на месо и колбаси.А именно-варено-пушените такива.Чакам да ми пристигне пушилника и ако е рекъл Бог започвам!
п.п.Ако Батето има възможност,нека помогне със закупуване на "торби" за пуска.Ще бъда много благодарен.
Пушилник от къде? какъв? и за колко?
Интересна работа.Постнах линк,описах какво съм направил,а днес преглеждайки форума виждам че нищо не се е появило тук.Пускам линка отново-http://www.ebay.co.uk/itm/301900680937?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT.Аз си закупих това чудо/най евтиният възможен вариант се оказа,макар и изпълнен от черна ламарина/.Няма да изкара много дълго като барбекю,но за студено пушене му предричам дълъг живот,от порядъка на поне 10 години.Пуснах и първата зарядка от 8 половинки пилета и три парчета бекон.След като го извадих останах силно разочарован.Нито цвят,нито нещо друго беше наред/според ме разбира се/,само силна миризма на пушек.Оставих ги навън за 24 часа да се освестят от пушека и замирисаха страхотно.След това ги набутах пакетирани в хладилника и след три дена...ох след три дена...дъщерята,кандидат зетя,съпругата казаха че е невероятно вкусно,като се доближава до купешките пилета с разлика от около 10%/индивидуална оценка/.Отдавам го на неизползването на разните му там Е-та.Варен-пушеният бекон стана точно като този който си купувах от руските магазини в Англия.Просто ПЕРФЕКТЕН.Единственият ми проблем засега остава липсата на достатъчно място за екстра хладилници,фризери и работна площ.Надявам се до края на лятото да разреша и този въпрос.Сега е ред на кайзерован врат по БДС технологията.В момента се суши и когато "олекне" достатъчно,пристъпвам към кайзероването.

# 589
  • here and now
  • Мнения: 4 226
Благодаря. Ако можеш да споделиш и как точно се случи самото опушване . Овкуси ли предварително?  Колко време и с какво опушваш?

# 590
  • Мнения: 3 819
Ще правя шунка от цяло парче бут по рецептата на Sasho Basho от 1 стр. на темата.

Въпросът ми е:   Може ли първо да оставя месото във вода, сол и захар, след това да го изкисна за 3 часа и да го ижектирам с маринатата преди да го сложа да се вари в шунковара?
Нямам спринцовка сега, а ми се иска да започна с подготовката на месото днес.
А, сетих се, че имам окрехотител за месо на прах. Него дали ще е добре да го ползвам?

Последна редакция: нд, 12 мар 2017, 15:38 от Алиска

# 591
  • Мнения: 2 152
Veso1913, модераторите не позволяват линкове в темата - приемат го като рИклама и затова ги трият. Дори и аз не мога да променя каквото и да е и като в старите теми да слагам на първа страница линкове и рецепти, за да не се бъркат хората.
Това с опушването и на мен ми е интересно - споделяй повече опит. Имам основно теоретична подготовка, но на практика, нещата стават по-различно.

 
Ще правя шунка от цяло парче бут по рецептата на Sasho Basho от 1 стр. на темата.

Въпросът ми е:   Може ли първо да оставя месото във вода, сол и захар, след това да го изкисна за 3 часа и да го ижектирам с маринатата преди да го сложа да се вари в шунковара?
Нямам спринцовка сега, а ми се иска да започна с подготовката на месото днес.
А, сетих се, че имам окрехотител за месо на прах. Него дали ще е добре да го ползвам?

Не бих ползвал окрИхкотител за месо - има твърде Е-та, а нали искаме без тях.... Иначе няма проблем да мариноваш месото по този начин - ще стане по-сочно. ... Успех и ще чакаме резултат.

# 592
  • Мнения: 3 819
Батето, а доколкото успях да прочета, месото се инжектира преди мариноването в сол и водя и изкисването след това, нали така?
Ама пусто като нямам спринцовка сега и ме мързи да се завлека до някоя аптека, за да купя  Whistling
Няма да поеме добре, ако го инжектирам след това, нали?

# 593
  • Мнения: 343
Здравейте, аз също възнамерявам да си закупя шунковар,бихте ли ми казали колко време се приготвя шунката в него?

# 594
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Алиска, аз последната шунка първо я киснах във вода с малко сол, а после я инжектирах с марината. Добре се получи.

# 595
  • Мнения: 3 819
Благодаря ти KayRenn  Hug
Накисвам я във вода и сол, пък после ще инжектирам. Да видим какво ще се получи.

# 596
  • Мнения: 35 961
Veso1913, модераторите не позволяват линкове в темата - приемат го като рИклама и затова ги трият. Дори и аз не мога да променя каквото и да е и като в старите теми да слагам на първа страница линкове и рецепти, за да не се бъркат хората.

няма такава забрана
забраната е да се организират общи поръчки, а не да се пускат линкове към продукти в онлайн магазини
ако желаете да добавя нещо в първия пост на темата, пишете ми лс с инрормацията и ще го направя /не го пиша на първи път както в темата, така и на лс/

Veso1913 просто не е публикувал поста си, защото няма нито един изтрит пост или пост, редактиран от модератор

# 597
  • Мнения: 2 152

Бубанка, извинявай - може и грешката да е в "моя телевизор" и да не съм разбрал нещо.
Що се отнася до това непрекъснато да ти пиша на ЛС, не го възприемам - по-скоро е тормоз за тебе.
Не що се възползвам, като събера повече постове с рецепти и ти пратя еднократно.
Благодаря ти!
Както винаги си на линия и отзивчива.

Алиска, наистина можеш и по-късно да го инжектираш... А ако преди да го сложиш в саламурата, добре надупчиш месото с шиш или нещо подобно, дори няма да ти се наложи и инжектиране....

# 598
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Благодарение на вас провокатори, купих шунковар. От малките за 1,5 - 2 идеален е. Довечера ще правя зареждане и ще снимам да покажа. Най- харесвана в къщи се оказа шунката с пилешко месо и сланина. Няма такава вкусотия. Нарязвам на парчета 2-3 обезкостени бутчета и една пеперуда. Сол и захар и натъпквам в шунковара. Два дена в хладилника и после на котлона. Първия път като стигна 65-70 градуса го държах 1 час и имаше дъх. После започнах по 2 часа и е перфектно.

# 599
  • София
  • Мнения: 3 328
Хоп и аз тук  Simple Smile
Да питам - температурата, на която пишете, че се вари повечко време - час, два...това температурата на водата ли е? И трябва ли да се следи освен нея и тази на месото? При свинското месо колко време на каква Т на мръвката трябва да се вари, и при пилешко - колко?
За шунковар от 3 кг /за толкоз шунка, де/ точно 3 кг ли трябва да взема, повече ли, по-малко ли?

Благодаря ви! Със сигурност сте го коментирали, със сигурност съм го и чела, защото ми се върти в главата нещо за 3 мин. за пилешкото, като достигне Т от 72 градуса вътре в месото, но меракът е голям, времето е малко и така... Blush

Общи условия

Активация на акаунт