Да преправим старите мебели с любов - тема 30

  • 133 925
  • 739
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 56
Благодаря на всички, които ми писаха за ратановата решетка-гръб на моите столове.
Всичко ще проверя и после ще докладвам резултата.
Благодаря ви, страхотни сте, а и идеята за тапициране не е лоша! Wink

# 226
  • Мнения: 2 708
Моля за съвет, ако някой знае, какво се случва с мебел, елемент от дърво, който е байцван  - пише байц за дървесина на водна основа и същата тази мебел се омасли с омаслител за дърво.
Прочетох, че омасляването се прави на необработвано дърво, и все пак, какво се случва, ако се омасли.
Беше ми трудно да разбера разликата между байц и омаслител, защото навсякъде пише за разлика между байц и лак. Та ако някой има опит, ще съм благодарна да сподели. Понеже омаслих наполовина едно нещо, което после прочетох, че е байцвано и сега съм в чуденка, какво да очаквам  newsm78, демек прецаках ли го, или не чак толкоз Simple Smile

# 227
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Споко, байца е просто боичка и само придава цвят, не е финишно защитно покритие и трябва да се лакира или омасли отгоре. Щом е на водна основа трябва да е изсъхнал добре преди омасляването  Peace

# 228
  • На брега
  • Мнения: 1 482
Хлебарка, байца е оцветител за дърво. Като водна боичка е. На практика, той има малка трайност, ако не е запечатан отгоре с нещо, когато говорим за дървения, която се използва често или такава за външна употреба. Просто пигмента изсветлява, отмива се, изтърква се...
Възможно е да имаш само байцван, дребен декоративен предмет, без да е покрит отгоре с лак или масло. В този случай няма проблем да омасляваш направо върху него.

... Все с Ментолка се засичам. Като дует сме в последните постове:)))

# 229
  • Мнения: 2 708
Оххххххххххх Ментолка и NovaTema Господ здраве да Ви дава. Седя тук и само F5 натискам и чакам и не продължавам с надеждата някой да ми помогне и Вие озарихте деня ми Simple SmileSimple SmileSimple Smile
Купила съм си икейско сандъче и като съм почнала едни други дървении, дето имам да омаслявам, че нали съм се "светнала" от тук и други теми, за омасляването...  и тамън си цапам аз и рекох да отворя кво пише в книжката и се уплаших, че може би не трябва да се омаслява.....ноооооооооооооооо         newsm44   благодарение на Вас отивам да продължа с пълна сила. Simple SmileSimple SmileSimple Smile
 Hug

# 230
  • Варна
  • Мнения: 1 571
... Все с Ментолка се засичам. Като дует сме в последните постове:)))

Така, така Simple Smile ...

Преди няколко дни прочетох коментарите ви за омалсяване на паркет, но нямах време да пиша. Та да споделя моята мъка. Писала съм и преди, че в едната стая омаслихме паркета преди 2 год. и половина. Фирма, професионално и т.н... След нялколко месеца паркета беше изпил маслото, седеше като сух и го минах втори път сама. Изглеждаше чудесно. Обаче сега на места започна да потъмнява, седи като мръсно там където се минава най-често. Признавам си, че го мия с вода - много добре изцеден микрофибърен моп. Въпросът е как да поправя потъмнелите пътечки? Ако може без шкурене и прах...

хлебарка, в сайта на Икеа пише веднъж боя на акрилна основа а в инструкцците за подръжка пише "лакиране", ти пък казваш байц newsm78 Ако е лак ще си личи отделен слой покритие а ако е само байцвано и/или омаслявано седи като натурално чисто дърво.  

П.П. Погледнах в английския сайт, покритието е описано "semi-transparent wood stain". Не са ми ясни английските думички за масло и лак, но май е по-скоро масло, въпреки че преводача го превежда "полу-прозрачен байц". Мисля, че няма да сбъркаш с маслото  Simple Smile

Последна редакция: нд, 27 мар 2016, 15:44 от mentolka

# 231
  • Мнения: 2 708
Омазах го вече  Laughing Наистина прилича на натурално дърво, аз и затова така смело тръгнах, ама изведнъж се сецнах и реших да ви попитам. Аз на сайта не четох, а просто видях в книжката какво пише и го преписах.
"...Тези градински мебели са предварително третирани с байц за дървесина на водна основа, за да са устойчиви при употреба на открито. Най-добрият начин да удължите живота на дървените мебели е като ги почиствате редовно, не ги оставяте незащитени на открито повече от необходимото и ги обработвате редовно с байц...
...Допълнителното нанасяне на байц предпазва повърхността от изсушаване и напукване и не позволява на влагата да прониква в дървесината. За мебели поставени на открито е време да нанесете байц, когато дъждовните капки се абсорбират директно от дървесината, вместо да се задържат на повърхността....
"

И ето това като прочетох се обърках що е то байц, масло, лак и се обърнах за съвет. Не прилича на лак и не е като да не попи. Реално по-малко, отколкото чисто сурово дърво но си попи. Ще споделя след няколко месеца, живот и здраве какво се е случило Simple Smile

mentolka, много неприятно това за паркета и сега твоето мнение допълнително ме притесни, защото теоритично съм се подготвила да омаслявам паркет, стига да стигнем до там близката половин година. Ти с какво масло го омасли? Дали има значение маслото, дървесината? Или пък знае ли човек каква ще да е причината. Аз тук за монокоат и осмо съм чували само добри думи но само на етап омасляване, после не съм срещала конкретно мнение за поведението му след година, или повече използване. Затова  и ми е много ценно твоето мнение. Явно още ще го мисля. ОТделно, не искам да внимавам дали ще го намокря при чистене, или не. Като дете ненавиждах момента, в който ни караха да помагаме на майка и да мажем с паркетин паркета  Mr. Green и още имам кошмари ....внимавай да не капне вода,.... тая чаша къде сте я понесли... (за мен и сестра ми).... избърсахте ли добре да не капне нещо.... и все от сорта  hahaha
Вярно, че сега маслата са други, ама съм на кантар масло срещу матов/сатен лак.

# 232
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Ментолка, а слагаха ли вакса отгоре?

# 233
  • Варна
  • Мнения: 1 571
хлебарка, давай смело, няма да повредиш сандъчето, напротив ще стане идеално  Wink Какво масло слагаш?

perunika, нямаше вакса, само масло за паркет Бона. Уж трябва да е достатъчно, нали е специално за подове... Във всеки случай не съм му треперила, спалня е и влизам директно с мокри крака след баня, е не се стича вода от мен, но все пак остават мокри следи, мия с вода... и хич не съм съгласна да му треперя. За сравнение кухнята и коридора са с лак Бона сатен, може би 8 години някъде, на места е почернял и той, особено където е надраскан по невнимание с нещо, явно лака се е напукал тук там и вече е далеч от идеален. В хола е пак лак Бона но мат - 6 годишен, личат си драскотини от ноктите на кучето което гледахме 2 години в апартамента, но няма разлика в цвета и почернели участъци , явно е по-здрав или е положен по-добре, знам ли... Фирмата която ми ги прави работи основно с продуктите на Бона и много ми ги хвалят. Общо взето и аз съм доволна, но явно не може да се очаква доживотно качество Wink

# 234
  • Мнения: 2 708
Ооо mentolka за доживотно и аз не чакам, ама 2,5 г ми се струва малко. Иначе и аз не искам да треперя, затова и написах за кошмарните ми спомени Simple Smile, но шеговито донякъде, защото съм била и на ламинат и не искам и да чувам за ламинат повече и час по-скоро искам да се сбогуваме с него Simple Smile
Аз сега мазах с това. Може пък и Бона да не са толкова добри, колкото са ги похвалили майсторите. Аз да си призная, не вярвам много на майстори, но на бг-мама повече вярвам  Heart Eyes (с уговорката, че има значение и потребителката, която го пише, но то човек като пише от години тук се научава как да разпознава тези, на които да се довери. Ееее не че няма грешки, но друго си е бг мама да го каже Simple Smile)
Оставила съм ги сега да поизсъхнат след като ги избърсах и довечера ще го сглобя.

Аааа още едно кратко питане. Ще сложа омаслените неща на тераса с декинг, който ще се чисти лятото, че е черен "гноясъл" както му викам аз и се чудя, ако все пак пусне от сандъка върху декинга и остане петно, няма ли да попречи да се почисти после. Ще чистим с машина на осмо, с техен проникващ навътре препарат уж и после ще се омаслява и той, че не е пипан явно откакто е сложен от предишните собственици.

Между другото, забравих да кажа на драго, че паркета се е получил уникално. На няколко пъти се връщах да гледам снимките - страхоти са. (не само снимките де, но и това на тях Simple Smile) Много ме радват такива добри примери, защото често съм срещала реновации тук, които са по-зле от първоначалния вид  Wink, но на драго паркета е супер.

# 235
  • Мнения: 6 297
Благодаря хлебарка Hug
Добре, че показа саксийника, че тъкмо се върнах с комплект градински мебели от тази серия и хич не съм обърнала внимание, че трябва да се мажат.

Днес мазах няколко ребра на  единия радиатор с Ремувъла и успях да сваля един от пластовете боя след 1 час и отгоре чакане. Май ще се откажа от свалянето, че ребрата дето трябва да обработя са 50-ина.
Сега съм решила да ги намацам в цвят ковано желязо, че на него му прилягат разни неравности  Laughing

Ето как изглежда първата врата след една ръка боя, ММ боядиса и другата откъм бялата страна ама забравих да снимам.

П.П. Все пак ги изшлайфахме с машинка


# 236
  • Мнения: 56
Здравейте момичета, включвам се в размислите за маслата за под. Ще омасляват едно дървено стълбище и площадката към него. Дървото е бук. Нова тема ме посъветва да пробвам Осмо и гледах онлайн и други марки, но мисля, че най-важното е да бъде устойчиво покритие.
Малко се притесних като прочетох историята с потъмнелия паркет, но и аз нямам намерение да внимавам с капките вода.
Приятна вечер на всички.

# 237
  • Мнения: 2 708
Драго, само да уточня, че те са написали, че уж са специално третирани и защитени с байц. Но мен не ми се видя мн сериозно покритието, а и сестра ми има такива неща от там и видях, че доста бързо промениха вида си, затова аз на своя глава реших да ги омасля. Те ги водят подготвени за градинските условия. Друг въпрос колко.
Вие с машинка като от лидл ли шлайфате? Аз все си мисля, че такова нещо няма да ми дотрябва и си купих само едно нещо с дръжка, на което с едни винтчета да захвана шкурката. ОБаче аз тамън я сложа и като потъркам 2-3 пъти и тя се напълва с прах и пак трябва да я сменям. И реално аз само това си правя, свалям и слагам шкурки и помъничко понадрасквам там нещото си и накрая се отказвам, щото ми писва. Та с тия машинки пак ли времето основно е заето с подмяната, или по-добре вървят нещата Simple Smile? Не че нещо ремонтирам, ама нали и пенсионирането ще дойде след някоя и др г. и може пък да си намеря някое селце, което да ме приюти с разните ми джунджурии Simple Smile Все се чудя да купя ли, да не купя ли??? И за сега си карама с ръчното, но пък и точно 2 пъти ми е трябвало да "тръкна" нещо.

# 238
  • Мнения: 6 297
Да, знам че са обработени нещата, но и на мен ми направи впечатление в кафето до нас, че същата маса със столчета са се обезцветили и нямат хич вид.

Ето това е машинката, не ги знам тези в Лидъл. За две врати двустранно и за един перваз минати не сме сменяли шкурката. Лакът е много дебел слой и минавахме с шкурка 60, която имаше към машинката. Стана идеално и не задълба никъде.

# 239
  • Мнения: 186
Драго много е хубава вратата! Браво на вас!!!!!!! Тези профили много я отварят Simple Smile
Хареса ми идеята за радиаторите да се намажат с боя с ефект ковано желязо. Ще се надявам да споделиш после. Аз почти успях да сваля боята от тръбите...голям зор с шпаклата слой по слой. Накрая взех домакинска тел и с нея става по-бързо. Аз твърдо съм решила да сваля боята от радиаторите каквото и да ми коства не само заради естетиката. Преди няколко години ги намазахме с бяла боя на водна основа направо върху старата блажна. Още с първото пускане на парното пожълтя, а с времето започнаха да избиват ръждиви точици. Голяма грешка да боядисаме метал с боя на водна основа и то метал, който се нагрява...но не съм знаела нищико по онова време. Страх ме е да не се пробият от ръждата и да почнат да текат. Затова ще стържа до голо, за да мога да ги третирам против ръжда.

Общи условия

Активация на акаунт