Екоремонт

  • 10 460
  • 52
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 188
Създавам темата за събиране на опит при намиране на материали и технологии за безвреден ремонт - за обитателите и за околната среда.
Понякога двете не вървят едновременно, но не искам да съм неграмотна, а да взимам информирани решения доколко ще отровя реките, майстора, децата си, децата ни.

Темата НЕ е за къщи от слама, кал, дърво. Не е за строителство. А за ремонт на панелка или "тухла", но да се направи най-доброто, което е достъпно в  момента.

Първи пример - искам да варосвам стени в интериора - това го правели само на село, в краварниците, а вече дори и старите баби не го правели.

Мъжът ми пък не дава, защото стените с вар пускат "боя".

Имало рецепта да се добявя боза. Ама колко? Няма и няма информация. Старият опит се е затрил, а новият още не е развит.

Искам омаслени паркет и дървени мебели - това поне го има. Но майсторите не щат да омасляват безвредно, искат да се тровят. Трябват ми опитни майстори, защото и фугите трябва да се запълнят, за да не излива маслото вътре, и броя положени ръце трябва да е оптимален, абе това си е сложно.

Шкафове от ПДЧ  - поне да са без формалдехиди, което значи с по-скъпи плоскости, а не бивш соц.

А е пълно с фалшиви реклами - Напълно безвредна еко боя и без парабени са новите мантри на десетилетието.

Моля модератор да прецени къде е мястото на темата. Уж е тяснопрофилирана, но е и общообразователна и значима за бъдещето ни.
Освен това ще пускаме линкове към продукти и цени, както в темата Банята например. Нали ще се ползваме със същите права за това Simple Smile

Моите спешни нужди са за:
1. покритие на таван в ремонтирана баня
2. избор на гранитогрес - какви са тези слухове за радиоактивен гранитогрес? притеснява ме, че ако има такъв, най-вероятно е ако е от Китай, а вече в 5 магазина за плочки никой не си призна, че продава китайски плочки!
3.Стени в спални
4. Кухненски шкафове
5. нова врата на баня ...

Надявам се да пишат хора  врели и кипели в издирването на материали и пресметнали изгодните, дълготрайни варианти!

Последна редакция: сб, 19 мар 2016, 09:08 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 1 842
За омасляването не трябва майстори - супер лесно е. Аз сама омаслих паркета в детската стая и мебелите от чам. Не е сложно, дори е приятно, на мен ми се искаше да има още за омасляване Simple Smile

# 2
  • Мнения: 46 511
С какво са вредни съвременните бои за стени? Не се заяждам, наистина не знам  Blush
За варта - слагат C 200, за да не цапа. Но пък дали то е вредно също не съм наясно.
За мебелите - можете да вземете втора ръка и да си ги стегнете/боядисате/омаслите. Чамовите са евтин и съвсем не лош вариант.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 229
Здравей и тук  Hug
При мен минаха повечко години вече от ремонта. Както знаеш и съм писала навсякъде е масив паркет, които е омаслен. В детската и спалнята е само реден и е не е фугиран и зейнаха доооста дупки на места. Чудя се дали това лято да не го пренареждаме и отново минаваме.. В коридора и хола е лепен, тоест ползвано е лепило и е фугиран с там техните си фугиращи смеси, като накрая пак е омасляван обаче. Решение нямам, където е лепен не е мръднал, но определено ми се искаше да го избегна. Виждала съм само реден паркет без фуги, но може би при мен просто се е свил паркета и след повторно пренареждане не би имало този проблем.
Стенита знам, че дадох някакви в момента смятам безумни цени за латекс, но не си спомням марката, уж беше съвсем безвреден. Планираме и ние да пребоядисваме, така че ще следя за коментари. Мебелите навсякъде са масив чам, бук или дъб. Някои като тези в детската са омаслявани с бяло масло на осмо от мен, останалите са лакирани. Дограмата и вратите също са масив.
Миналата година правих освоне ремонт на банята. Тавана си остана старият, не е с гипсокартон с мазилка си е. Вратите са алуминиева, отвън е с цвета на останалите врати с байц, а отвътре е бяла.

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 76
Ето линк към безвредна Еко боя:

http://www.san-marco.com/eng/products/arum

Предлага се и в България  Peace

# 5
  • Мнения: 2 760

Виж тук дали няма да намериш нещо полезно, а защо не и да се включиш в инициативата bouquet


https://timeheroes.org/bg/zavrashtane-kam-prirodata/avtori-prirodosaobrazen-jivot

# 6
  • София
  • Мнения: 5 188
...
Стените знам, че дадох някакви в момента смятам безумни цени за латекс, но не си спомням марката, уж беше съвсем безвреден....

Моля те да потърсиш някакви бележки, много е ценно да разкажеш устойчив ли е латекса на зацапване и най-вече мокро чистене Simple Smile Въпроса за разхода след толкова време е неуместен Simple Smile

Да не е бил Caparol  ? Аз него препоръчвах тук, но като страничен наблюдател. Варианта за чувствителни хора .

Човече, не знам с какво точно са вредни, но според мен обикновените латекси са химически полимери, които са кофти при нанасяне и до пълното втвърдяване, както и след това, при стареенето . Искам нещо естествено.
ПП имам и  диагноза - закучвам се да търся алтернативи Simple Smile

На "Сан Марко" се обадих, чакам отговор.
Сън, ако имаш опит, споделяй всичко! bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 4 548
С какво се омаслява паркета и как се прави? Иска ми се да освежа стар нелакиран паркет. Замърсен е, но няма дълбоки наранявания. С нещо първо да го почистя newsm78 Стаята е малка и никой няма да се навие да го цикли, а и не знам колко прах се вдига. И с какво се фугира (конкретен материал)?

# 8
  • Мнения: 1 788
За тавана на банята мога да споделя от опит - 2 ръце вар. Така е в жилището на родителите ми, не мажат често, на 4 години, когато и латекса в стаите. Добре стои, пази от мухъл.

# 9
  • Мнения: 2 641
Защо предпочитате омасляване на паркета?

# 10
  • София
  • Мнения: 12 229
Да май точно Caparol   беше. Не се мие, ако това ти е въпроса, тоест ако се опитам ще се замаже, но пък ми остана доста от уж поръчаната според квадратурата боя и няколко пъти сме минавали по някоя стена изцяло за да оправим някое поражение. Мисля че преди 5 години ми излезе 500 лв боята за целият апартамент.

Nivea Simple Smile  предпочитам масло, вкъщи е осмо защото се води безвредно. В детската стая всичко е необработен чам и после съм го минавала с бяло масло на осмо. Паркета навсякъде е с безцветно масло на осмо. Просто се нанесохме в апартамента и живеехме дори докато течеше голяма част от ремонта и предпочитах децата да не спят в стая в която съвсем скоро е лакирано и всички мебели са пдч. Засега съм доволна.
Ето малко снимки - http://aila.snimka.bg/children/obzavejdane.534166
Някой са примерни варианти, които съм копирала, не са от вкъщи, но повечето са преди и по време на ремонта неща.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 188
С какво се омаслява паркета и как се прави? Иска ми се да освежа стар нелакиран паркет. Замърсен е, но няма дълбоки наранявания. С нещо първо да го почистя newsm78 Стаята е малка и никой няма да се навие да го цикли, а и не знам колко прах се вдига. И с какво се фугира (конкретен материал)?
Бих искала да знам всичко и да мога да ти отговоря.
Сега се цикли с машини свързани с нещо като прахосмукачка и се вдига по-малко прах - по прочетеното в интернет е от нула (по рекламите) до "много" , според отзиви ан разни вечно мрънкащи Simple Smile

Категорично ти препоръчвам изцикляне, ще светне! Ако по някакви причини не желаеш, има препарати, които намерих - немски Volvox
Има "сапун" и масло в едно - хем почистваш, хем това е всичко Simple Smile Но нищо не съм ползвала все още. Асортиментъо им е огромен и не мога да се ориентирам.
От тях съм харесала масло за вратата на банята. За паркета в стаите още не съм сметнала какъв е разхода.
Ще трябва да сравня с Osmo и Икеа. На Осмо имам 1 кутия 700мл, много беше скъпа, но е с толкова малък разход!

Този "сапун" за омаслен паркет е нещото, с което трябва да спечеля мъжа ми в полза на маслото Simple Smile
Щото всички с това плашат, нямало почистване и трябвало да се омаслява веднъж годишно! Мсъщност по-лекия вариант ще сме ние - веднъж омаслено се поддържа с "мляко" - това е без почистващата функция, само поддръжка.

# 12
  • Мнения: 2 420
Аз имам стая , измазана с вар. Не пуска нищо. Подът ми е антрацит, щеше да се вижда, ако се ронеше.

Попаднах на много компетентен продавач в магазин за еко строителни материали.
Полага се минерален грунд

например тази фирма ХАГА е една от най-добрите тук  .

След това се боядисва. Става суперлесно и бързо.
Не е необходимо никаква боза или Ц 200

Варта трябва да е отлежала достатъчно дълго -мисля, че беше 2 години. Пише на кутията.
Мирише страхотно след това - на чисто. Предпазва от мухъл.
Като имам време, ще направя и останалото жилише така.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 229
ЗаСлон, ние сме омаслили преди няколко години паркета и все още не сме минавали с нищо поддържащо, хем имам една голяма кутия масло на осмо купена за целта, която е за възстановяване на блясъка или нещо подобно. Това е наша грешка, но все още освен че няма блясък и на места е надраскан друг проблем не виждам. Тоест ако разлеем нещо не попива примерно.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 188
Мирела, подскочих от радост от прочетеното Simple Smile Напиши и подробности - каква беше цената за тази стая, с какви размери, каква опаковка ти стигна?
Каква беше основата?
Шкурихте ли преди грунда? А той колко ти струваше?
Като казвам "пуска" боя имам предвид като се допреш с дреха дали дрехата се напрашава в бяло от варта, както едно време.
Ти живееш в немскоговоряща държава?

Историята с това дишане на варта не ми е ясна. Ще изчакам да пишеш , за да споделя въпорсите си.

Айлаbouquet За всичко!
Хайде заради нас опитай ефекта от това масло за поддържане на блясъка Simple Smile Да видим дали ще стане като в началото цвета на дървото.

Общи условия

Активация на акаунт