Моралът и технологиите

  • 20 792
  • 347
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 782
Здравейте , дами ! Интересно ми е да прочета докъде се простира моралът ви по отношение не технологиите?
Доколко са ни от полза и доколко затъпяваме (губим способностите си) заради тях? И докъде ще стигнем?
Ще дам няколко примера :
https://www.youtube.com/watch?v=kYIfeZcXA9U - Robots will steal your job but that's ok
Ако евентуално наистина роботи отнемат повечето работни места, какво би се случило с неработеите хора - определено ще затъпеят според мен...
Друг пример - изкуствена утроба . Женското тяло има уникалната способност да износи няколко човечета и да ги храни известен период от време (кърмата) . Доколко е морално технологии да земенят дори и детеродните способности на жената? И изобщо доколко е морално технологиите да ни изместват ? Според прогнозите от клипа няма да има нужда да учим езици , тъй като Google Преводач ще се е усъвършенствал. Още една способност на човека ще бъде заменена от технологии. Знаете как децата могат да учат без усилия и проблеми няколко езика едновременно.
Учени планират да създаването на перфектен робот, в който хората да могат дори да се влюбват. Ако това се реализира, няма ли да станем прекалено мързеливи да създаваме връзки помежду си? Перфектният робот винаги ще ни разбира, ще ни радва и няма да остарява в сравнение с неперфектния човек, към когото трябва да проявяваме търпение , усилие...
С две думи - филантропски или мизантропски план е развитието на технологиите?
Не се хващайте точно за тези примери , можем да си коментираме темата и на абстрактно ниво.

# 1
  • София
  • Мнения: 38 567
Като учител по език и преводач, мога да кажа, че в близките 100 години няма кой да ме замести.
А за робот с чувства има да си почаакаме.
Въобще, извън фантазията и анимационните, нищо неморално не намирам в технологиите все още.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 14 509
В училище всички сме учили как преди години работниците, изгубили работата си след навлизането на нови машини в производството, са се организирали да чупят машините.
Впоследствие и технологиите са се наложили, и хората са се приспособили, и нови професии са се появили, и те тека - та не е драма за никого.
И с бъдещите технологии има всички изгледи да стане същото, струва ми се. Независимо дали се отнасят до машини, заменящи работници, или до друго.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 567
Колите почти изцяло се правят от роботи, но все още трябват хора за творческата и иновативната част.
Може би след 2-3 хиляди години ще има творчески компютри, но не и сега.

# 4
  • Мнения: 46 535
Намирам всичко за нормално. Подобни мисли налягат човечеството при всеки напредък, но след това се оказва, че няма нищо апокалиптично.

# 5
  • Мнения: 30 802
Най-смешни са ми тия, дето си режат главите, замразяват ги криогенно и чакат след 1000 години да им размразят мозъка, защото в него се крие индивидуалността.

Все едно аз да реша да си запазя настройките на компа и за тази цел да изскубя CPU-то, да го туря в един буркан и по състоянието му да чакам извънземните да извадят работеща машина с всичкия й софтуер.

# 6
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Неморално е да ти сложат ген на риба в доматите, без да са съвсем наясно с последиците. И да го правят с обяснението, че се борят с глада в световен мащаб. Обаче домати в Сомалия не пращат Mr. Green

 Гледала съм филма Гатака два пъти. Там бе създадена чрез технологиите елитна раса, а децата създадени с любов, бяха обслужващ персонал. Ето това ме притеснява, защото световната конспирация предвижда подобен развой на събитията. А филмът е създаден преди 20 години.

# 7
  • Русе
  • Мнения: 11 921
  Не мисля, че има Световна конспирация. Има Световна алчност. Иначе за ГМО и аз мисля, че излиза от рамките на морала и разума.

# 8
  • Мнения: 1 748
Аз съм си мислела, че след 100 години, може би по-малко, децата ще се създават и "износват" в лабораторни условия. Тогава, ако жена реши да си износи детето, ще я мислят за луда/хипи/алтернативна веганка и т.н.   Mr. Green  Mr. Green То не е смешно де... Сексът за възпроизвеждане ще изгуби смисъл.

Иначе е чудесно нещо автоматизирането на процеси по създаването на вещи. Само не приемам автоматизирането на процеса по създаването на хора.

Иначе само посредствен човек би могъл да бъде притеснен, че робот ще го измести. Аз лично това работя, разработвам софтуер, който спестява не само тонове хартия, минимизира риска от грешки, ами и няма нужда от безброй лели да вписват доставки/поръчки/фактури и т.н. по цял ден.

# 9
  • Мнения: 30 802
Аз пък си мисля, че ако можеше да създаваме "дизайнерски хора", едва ли щяхме да направим раса от руси, високи полубогове с невероятна креативност.

По-скоро ще се създадат издръжливи мулета с нисък афинитет към езиковата интелигентност. Лесни за управляване, защото езикът е една от най-мощните технологии на човечеството, толкова мощна, че е на практика магическа, а всички сме й свикнали и дори не я отчитаме като технология. Но я има: не иска ток, не иска специални усилия, а който може, я използва умело и насочва хора, съдби и история.

# 10
  • Мнения: 2 299
Аз веднага се сетих за домакински уреди, които ме заместват и нямам нищо против. Като кухненски робот, който може да рендосва, реже, бърка, вместо мен и още по хубаво, доста бързо. Хлебопекарна в която слагаш продуктите и след няколко часа вадиш, омесения, втасал, топъл хляб...роботите прахосмукачка и подомиячка...уредите за стерилизиране на бебешки шишета...нареждаш включваш и правиш каквото.искаш, вместо да ги дебнеш на котлона, да засичаш време... Смятам че роботите, които ни помагат в ежедневието са чудесно улеснение...пък да не говорим за пералня, сушилня, където вече се намират в почти всеки дом. Всички тези уреди са измислени с цел спестяване на усилия от страна на човека и са чудесни. При машините има.доста голяма точност и са доста прецизни, но все пак се нуждаят от човек, да ги включи, изключи, поправи и наглежда от време на време.
За роботи с чувства и утроба за раждане...някой ден може да са нещо съвсем нормално...за сега ми се виждат доста далечни.

# 11
  • Мнения: 1 782
И аз не вярвам в Световни конспирации , ама изобщо. Просто се замилсих как едно нещо може да вреди , може и да е полезно. В линка който дадох , младежът с убеденост говори как професии ще изчезнат и т.н. Не в това е драмата. Не е ли тъжно човешкият мозък да закърнява , да губим способности и умения ?
Ще дам и още един пример - четене на книги без картинки . Детето само си измисля образите, само развива въображението си . Чрез гледането на клипче на таблет това умение не се развива. И забелязвам тенденция машини да изместват хората, а не да им служат. Тоест разкъсват се връзките помежду им. Уж много начини на комуникация, а хората са все по отдалечени един от друг, защото не полагат усилия . Не им се налага да полагат усилия. Пример - преди отиваш в книжарницата, избираш картичка, пишеш пожелание, пращаш я по пощата на любим човек . Отделяш време и усилия за него. В днешно време - даунлоадваш картичка с надпис , запаметяваш я и можеш да я пратиш на няколко човека. Следователно и не цениш много връзките си с хората, защото не се стараеш за тях. Обикновено обичаме това, за което сме вложили усилия и енергия.
Ако технологиите ни спестят усилията , какво би станало с нас ?    

# 12
  • София
  • Мнения: 38 567
Аз си мисля, че и сега нещата могат да се компютъризират много повече.
Но не се прави, нарочно.
От една страна, това храни хиляди обикновени служителки със заплата около 400 лв.
От друга страна тези служителки имат едни дебели директори, които взимат хиляди и милиони и понякога даже стават министри. Ето това е неморално.

# 13
  • Мнения: 21 502
Аз пък си мисля, че ако можеше да създаваме "дизайнерски хора", едва ли щяхме да направим раса от руси, високи полубогове с невероятна креативност.

По-скоро ще се създадат издви мулета с нисък афинитет към езиковата интелигентност. Лесни за управляване, защото езикът е една от най-мощните технологии на човечеството, толкова мощна, че е на практика магическа, а всички сме й свикнали и дори не я отчитаме като технология. Но я има: не иска ток, не иска специални усилия, а който може, я използва умело и насочва хора, съдби и история.

Или такива, които се отглеждат за органи, като при Ишигуро. Прагматичността винаги надделява над естетиката, на кого са му потрябвали високи руси богове?

Другото което ми се струва съвсем възможно - изкуствени домашни любимци и изчезване на животински видове, докато се стигне до баснословни цени за една жива жаба като в Блейд рънър.

# 14
  • Мнения: 1 748
Ще дам и още един пример - четене на книги без картинки . Детето само си измисля образите, само развива въображението си . Чрез гледането на клипче на таблет това умение не се развива. И забелязвам тенденция машини да изместват хората, а не да им служат.  

Книгите също са технология, тоест не вървят на ток/нафта, обаче са технология, средство за улеснение/забавление/учение и т.н.
Това е прогрес, първо е имало сметало, после учебник/книга, после училище, после онлайн курс и т.н.

Представям си, как едно време са си мислели, че книгите ще изместят учителите, примерно, защото в книгите пише информацията.

Това с роботите с чувства, според мен ще се наложи като някакъв фетиш. Но тръпката си е тръпка. Когато има тръпка не даваш някой друг да ти върши работата. Примерно, запалените по спортни автомобили имат тръпка и няма да са ок с шофьор робот. И понеже любовта и другите подобни са все емоции, тръпка е съмнително да се роботизира.

Общи условия

Активация на акаунт