Биозеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 34/

  • 76 429
  • 745
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 19 296
Според вас утре дали ще има разсад на Женския пазар? Много задачи имах напоследък и не можах да купя.

# 616
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 782
За три-четири дни се напълва кофичката с угарки ли? newsm78

Е, не!  Joy Колкото - толкова, не ги броя.

# 617
  • Мнения: 265
Каперсите  и аз от семенца , но гледам поникнали няколко.. изчетох некой неща , ама много тегаво било -ще се пробвам .
За тиквичките да и аз ползвам цветовете  им , ама тия само листа и цвят се образува не расте тиквичка ..ей така за експеримента , аз като Мичурин  Laughing
Годжи бери имам  миналата година ги насадих и дадоха плод  есента ...но бяха на 2 г  може би за това , сега са се разлистили и са пораснали доста
Касис пак го засадих миналата година и сега са отрупани с плод
Цариградско грозде зех миналата година  и го боднах малко по далече и забравях да го поливам , почти беше изсъхнало , сега го гледам се разлистило и то горкото има 20 тина плодчета на него ..а е  50 см ... Joy
При нас  е по топличко , е зимата беше -20 ....( едно киви студено устойчиво насадих , бех го отписала , че издържа до -15 , но сега се разлисти , и нови клонки изкара  ) явно и почвата е добра , та затова смело подхождам в градината  Laughing

# 618
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
От долу чета че някой си е уморил черешите аз си уморих слънчевите домати.
В топлото време  за тия 2-3 дни разсада ми хвръкна и се изнежи. .
Реших да го пикирам и  не ще да се вдигне. Жалко за сортовете.
Толкова е нежен че за минути преди да го  насадя в чашките  увяхна.

Значи,
Аз обикновено си правя разсада почти без тор. Щото няма от къде да намеря.
Тази година обаче намерих малко повече.
Та от миналите години като полея един два пъти и чернозема се уплътнява.
Тази година скакалците буквално са изровили пръстта под растенията и  направо земята е на решето.
Като плевех притисках земята защото се изскубваха и растенията.
Разсада ми се изгуби някъде  към 50 процента. Така е на всички.

# 619
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Искам да попитам ако имате опит с отглеждането на артишок.Миналата година го сях- 12бр за съжаление оцеляха 3  Cry
Единият е най-голям ,но няма шишарки още вързали .Средният има 3шишарки обаче е доста малък и няма да може да ги изхрани предполагам.Третият е съвсем малък.Чудя се на какво може да се дължи разликата в големината,  гледани са при еднакви условия.Искат ли някакво подхранване освен вода   newsm78
Скрит текст:


# 620
  • Мнения: 265
Аз гледам артишок , миналата година го насадих ..и при мен така , Но той , аспержите както и някой други екзотики дават плод чак на 2 рата година Моят е в една повдигната ПВЦ  леха ..там си е сега пак е изкарал и надявам се тая година да е по добър .Майка ми като го видя  вика : "За какво си насадила тоя магарешки бодил в лехата ??" Аз се гътнах  направо ...ама то наистина прилича много на него преди да се образуват главите ...есента станаха , но малки направих само едни спагети с тех и това си беше  , но мерака си остава  Laughing ...тая година мисла да са по кадърни Аспержите ми също ...режат се ниско долу ...едните ги бях  пропуснала ...Майка  ми ..."Махай тая заешка сянка от там , че ще задуши  магданоза " ....Гледам , то аспержите ми израснали ...та така  ..с екзотиките малко повече търпение  Laughing

# 621
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Различните сортове се прихващат по различен начин, вярно е. Оня ден насадих на постоянно място и пипера, и повечето домати и разликите се видими. Най-лесно понесе пресаждането Опал и Трапезица (от доматите) и капиите и Джулюнската шипка - от пипера. Мъничко рано е за садене при мен, но разсадът се поизтегли, пък и едва лище имам свободен ден скоро, а и покрай започналите дъждове намирането на подходящ ден за садене става проблем, току виж съм откарал до 24 май в търсене на съвпадение. Та си рекох - Сади, драги!

Ще туря едно подробно описание на саденето на пикиран доматен разсад, може и да е полезно някому:
- доматките ми бяха по два в кофичка. Садя ги по един, като внимателно (е, не много) ги разделям, след като ги измъкна от кофичката
- профилирам с мотичка предварително окопаната леха вълнообразно - на "гребени" (изпъкнало) и "вади" (вдлъбнато). Оставям си място за пътеки.
- копая с рязана (фаянсаджийска) мистрия колкото мога по-дълбока дупка (Ф15 см) във вадата. На дъното на дупката слагам една мистрия птичи тор. Наръсвам го леко с почва.
-поставям в дупката отделения корен домат. Ако е по-дълъг - слагам го полулегнал. Гледам да засипя до към първите същински листа поне.  Засипвам с почва. Притискам. Поставям още една мистрия птичи тор и пак засипвам. Гледам да не опира в растението. Отново засипвам с почва. Поливам обилно.

След около 20 дни ще преместя почвата от гребените около доматените растения, като по този начин ги загърлям допълнително, а на мястото на някогашния гребен ще се оформи поливна вада. Преди да загърля, може да добавя ощев малко тор, или да полея след това с шербет.

# 622
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Куркума,
Дано надникнеш пак.
Както казах има проблем по нашия край с разсада на пипера.Черните скакалци са го нападнали поголовно в Златията.
Та искам да запазя  поне поникналото.
 
Та за първи път мисля да пикирам пипер.
Куркума , кога и как го правиш?  Каква почва приготвяш?  
Аз имам навика да си закалявам пипера още от начало и е доста мъничък и вече кръсти.
По принцип , аз го разсаждам навън , като добре развие коренова система .

Това пикиране с нежните коренчета ме притеснява.

Между другото , доматите ми живнаха.
Едва ли има от 20-тина стръка  от сорт , един , два да не са се вдигнали.  

Честит ви 1-ви май!

"Залудо работи , залудо не стой!!!

Последна редакция: пн, 01 май 2017, 12:24 от rorik

# 623
  • Мнения: X
Рорик, случвало ми се е да клюмне пикиран разсад, но след 3-4 дни се оправя. Тази година пробвах с рязане на корените и се вкорениха. Мисля, че по-лесно се пикира по-млад разсад.
Скакалците са голяма напаст. Все си мисля, че има ефект от Коломбо (ситни розови гранули) против скакалците, макар да го дават против попово прасе. Скакалците нямат проблем с апетита и дори пикиран пипер биха хапнали. Затова садя по два стръка заедно. Колкото и да ядат, все остава. Може би е идея между редовете пипер да има сочна храна за щурците. Гледам, че обичат да нагризват репичките. Скубах марули в оранжерията и оставих корени с малко марулки за щурците. Няма как да забележа дали ядат, но се надявам да се пренасочат, т.е. да стане и вълкът - сит, и агнето - цяло.

# 624
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Алис,
Много зле беше домата.
Направо клюмна. не ми се е случвало такова чудо.  Бог се смили над мен, та изпрати през нощта лек дъждец. . Че  пикирах най добрите растения и бяха живи умрели.
Пикирах  днес още 20 стръка Идеал.
Някакво семе улучих  дето е  с едри плодове като Насладата.
Алис не зная за розовата , но сложих доволно количество от сините гранули.
Все ги слагам  в края на лехата , но сега имам молба от комшиите за разсад  и за това сложих и между сортовете.Обикновено имам загуби до 20 процента , но сега е ужасно.
Клони към 60 процента. Вярно че друг път още като го засея поливам с угаркова вода а сега закъснях .  
По зле стана.

За пореден път се уверявам че това да се сеят,садят   в самата леха  лакомства за гадинките не е добра практика , въпреки че така съветват специалистите. .
Може би  може но на другия край на двора.

# 625
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Артишокът си е точно като магарешки бодил  Joy.Ще го чакам ,тази година трябва да го опитаме.Аспержи мислех да буча ,но ми се стори много дълга и трудна процедурата и се отказах.
Ранните ни домати имат втори цвят ,чудя се кога да изкарам късните домати навън ? Мисля, че към 10ти вече е добре?

# 626
  • Мнения: 233
Аз засадих доматите Ръгби вчера и една малка част от Биволското сърце.
Днес разбутах PVC бутилките върху тиквовите, на 85-90% са поникнали. Направих дупка да влиза въздух и до няколко дена махам похлупаците им.
Пооплевих ги колкото успях. Тази оборска тор доста  работа ми отваря Grinning
Окопах салатките, самардалата, каквото успях. Полях зеления лук. С болно дете с висока Т-толкова! Дано скоро отмине този вирус, че работа има  ooooh!
Открихме аграрния сезон- ха, да ни е спорен!

# 627
  • София
  • Мнения: 5 190
Моля да споделите отзиви за материалите, които сте използвали за изграждане на капково поливане.

Кой е най-нетоксичния материал? Всякакъв опит ще ми е от полза.

Идеята да поливам с вода в напечени черни маркучи ме отблъсква.

# 628
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Моля да споделите отзиви за материалите, които сте използвали за изграждане на капково поливане.

Кой е най-нетоксичния материал? Всякакъв опит ще ми е от полза.

Идеята да поливам с вода в напечени черни маркучи ме отблъсква.

Мъжът ми си направи капково напояване на ягодите, насадени в PVC тръби. Използва маркучите, които се продават в Лидл. Да, черни са, но май не се напичат чак толкова, защото са в оранжевата тръба.

# 629
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Има толкова много работа а времето не позволява , ръми през час. а тревата става колкото мен.

Общи условия

Активация на акаунт