2. Мнения за "Оазис строй" Пловдив - Оазис1-8

  • 183 061
  • 1 021
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 775
От Нап правят обстойна данъчна ревизия и финансова проверка на юридическите фирми, собственици на комплексите Оазис. От НАП паралелно изпращат и писма до собствениците на новозакупените имоти в комплексите като изискват всички документи по всяка сделка, в това число как са направени плащанията, на каква сума имотите са обявени в нотариалния акт, на каква сума са предварителните договори - абе общо взето пълна проверка на всяка отделна сделка. Масова практика от строителите да обявяват на много ниски цени имотите в нотариалните актове - така не се заплаща дължимия корпоративен данък /данък печалба/, както и ДДС. Не знам по какъв сигнал са започнати тези проверки, но със сигурност ще има актове за установяване на нарушения и налагане на глоби от НАП. Не знам само в какъв размер. Като отговор от Оазис Строй премахнаха всички апартаменти от комплексите си, както и цените им от сайта - преди имаше много подробна информация затова. Също така взеха да забавят всеки отделен комплекс - я със започване на строеж, я с някой акт /14,15, 16/, я със сключване на договори.... Също така отказаха да приемат плащания по банков път, защото те са много лесно проследими и там не може да се излъже /да се представят различни документи за плащания/. Като цяло работата на Оазис строй не върви добре......

Във връзка с горното е важно да се знае,че от при проверка на от Нап могат да изискат от всички банки справки какви плащания са правени към Оазис Строй за даден период и така да видят всички плащания, в това число и основанията за плащания. Отделно на това има закон за ограничаване на плащанията в брой - позволена сума в брой съгласно закона- 10 000 лева. Всяка сума над горепосочената - задължително по банков път. Контролен орган - НАП. Санкции - Чл. 5. (1) Който извърши или допусне извършването на нарушение на чл. 3, се наказва с глоба в размер 25 на сто от общия размер на направеното плащане - ако е физическо лице, или с имуществена санкция в размер 50 на сто от общия размер на направеното плащане - ако е юридическо лице.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 размерът на глобата е 50 на сто от размера на направеното плащане, а на имуществената санкция - 100 на сто от размера на направеното плащане.

 Като заключение - не мисля, че това е адекватният начин за бизнес през 2017 г., /който се опитват да правят от Оазис Строй/. Всеки строител и като цяло търговец прави къде дребни, къде не толкова дребни /както е и в случая/ данъчни и всякакви други нарушения от които печели незаконно и така развива "сивата икономика". Когато ,обаче, започнат да го проверяват - спира да прави нарушенията временно или въобще. В противовес на това, Оазис Строй не приемат плащания по банков път, за да могат да прикриват реалните си доходи и започват да правят игрички със закона за ограничаване плащанията в брой. От приходната агенция най-вероятно няма да глобят с 25 % физическите лица - нови собственици, но Оазис няма как да избягат с глобата в 50 %, а при повторно нарушение и 100 %, освен ако не принуждават новите собственици при проверки от НАп да декларират неверни покупните цени, което пък от своя страна е основание за Наказателна отговорност за физическите лица по чл. 313 от НК. Проблемът е, че в крайна сметка от НАП могат да наложат много на брой и в големи размери актове на Оазис СТрой за нарушаване на горепосочения закон, защото това нарушение е лесно установимо - проверка на сделка от собственик - той показва квитанция за плащане например 60 000 лева в брой => глоба на Оазис 30 000 лв. Няма основания за обжалване. при повторно нарушение - пак казвам 100 % глоба - /60 000 лв в конкретния случай/. Накрая балонуъ на Оазис Строй ще се спука, глобите стават много и големи и може да фалират. Ще създадат нова фирма. Както вече строител не е Фламинго груп / на Оазис 3/, а Оазис Строй / на Оазис 4/. В това число и да оставят строежите на старата фирма недовършени, а хората - с глоби, защото и те като физически лица дължат глоби по горепосочения закон.
Всичко от горното се прави масово от строителите, но не и в момент, в който ги проверяват от НАП. Така че настоявайте за плащания по банка на всички ваши суми и бъдете нащрек. Първите Оазиси бяха ОК, но вече не е така.......

Това което казвате е много логично...
На мен ми предстои плащане за Оазис 6 втори етап скоро, но когато от офиса ми кажат че не приемат плащания по банков път аз как да ги убедя?
За мен  е много по лесно и много по спокойно да изпратя парите чрез банка,
 може би в такъв случай трябва да се консултирам с адвокат, знам ли...не искам да плащам глоби за нещо за което те са ме заставили и не ми дават друг вариант...

# 136
  • Мнения: 37
До STOYANOV_ggg  проверка на сделка от собственик - той показва квитанция за плащане например 60 000 лева в брой - защо да представя тези квитанции.Той има нотариален акт и сума в него.Мисля че това е достатъчно за данъчните.

# 137
  • Мнения: 9
Най-малкото поради две причини:
1. Имаш искане от НАП за предоставяне на всички документи по сделката, включително извършени плащания - ти не ги предоставяш и не им казваш че си платил 60 000 лв, а примерно  1 000 лв. колкото е по нотариален акт
2. Във връзка с 1 Носиш наказателна отговорност по чл. 313 от НК алтернативно /отделно/ на тази по закона за ограничаване на плащанията в брой.

Всеки сам си решава, но аз никога няма да декларирам неверни данни пред НАП в писмена декларация, за да предпазя някой друг.

Накзателен кодекс
Чл. 313. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.
(2) (Нова - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 50 от 1995 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) Когато деянието по ал. 1 е извършено с цел да се избегне заплащане на дължими данъци, наказанието е лишаване от свобода до три години или глоба до хиляда лева.
(3) (Предишна ал. 2 - изм., ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който потвърди неистина или затаи истина в частен документ или съобщение, изпратено по електронен път, в които по изрична разпоредба на закон, указ или постановление на Министерския съвет е специално задължен да удостовери истината, и употреби този документ като доказателство за невярно удостоверените обстоятелства или изявления.
(4) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Който във връзка с публично предлагане на ценни книги в проспект или обзор за икономическо състояние използва неистински благоприятстващи данни или премълчава неблагоприятни такива, които са от съществено значение при вземане на решение за придобиване на ценни книги, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.

# 138
  • Мнения: 2 611
Най-малкото поради две причини:
1. Имаш искане от НАП за предоставяне на всички документи по сделката, включително извършени плащания - ти не ги предоставяш и не им казваш че си платил 60 000 лв, а примерно  1 000 лв. колкото е по нотариален акт
2. Във връзка с 1 Носиш наказателна отговорност по чл. 313 от НК алтернативно /отделно/ на тази по закона за ограничаване на плащанията в брой.

Скрит текст:
Всеки сам си решава, но аз никога няма да декларирам неверни данни пред НАП в писмена декларация, за да предпазя някой друг.

Накзателен кодекс
Чл. 313. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.
(2) (Нова - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 50 от 1995 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) Когато деянието по ал. 1 е извършено с цел да се избегне заплащане на дължими данъци, наказанието е лишаване от свобода до три години или глоба до хиляда лева.
(3) (Предишна ал. 2 - изм., ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който потвърди неистина или затаи истина в частен документ или съобщение, изпратено по електронен път, в които по изрична разпоредба на закон, указ или постановление на Министерския съвет е специално задължен да удостовери истината, и употреби този документ като доказателство за невярно удостоверените обстоятелства или изявления.
(4) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Който във връзка с публично предлагане на ценни книги в проспект или обзор за икономическо състояние използва неистински благоприятстващи данни или премълчава неблагоприятни такива, които са от съществено значение при вземане на решение за придобиване на ценни книги, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.
[/spoiler]
Добре де, нали ние клиентите се водим трети лица по член 54 май беше и аз го разглеждах този член, там пишеше, че не носим наказателна отговорност като трети лица. Ние си имаме НА, там как са го писали не зависи от нас, ами от нотариуса и от фирмата. Даже сега за тези писма , които дойдоха от НАП за данъчната им проверка, пак в този член пише, че не сме длъжни да представяме документи като трети лица или имаме право на отказ( не го помня точно)

# 139
  • Мнения: 646
Stoyanov_ggg , каква Ви е целта да се регистрирате точно днес?  Дали не е с цел newsm78  и  защо притеснявате хората допълнително?

# 140
  • Мнения: 1 789
Истината е , че по закона за счетоводството физическите лица не са длъжни да пазят такива документи- фактури, бележки, предварителен договор и т.н. Никой не може да изиска нещо, за което не е предупредил, че си длъжен да го съхраняваш. Могат да изискат от фирмата или от банката (ако е с кредит), но физическите лица не са длъжни да съхраняват документи.

# 141
  • Мнения: 54 413
Фактът, че Оазис свалиха скиците на жилищата с цени, не е случаен. На мен отдавна ми беше странно как се пишат такива ниски цени в НА?

# 142
  • Мнения: 646
Нито са първата , нито последната строителна  фирма с врътките. Почти всички са на този принцип. Това съм го проверила и затова пиша.

# 143
  • Мнения: 2 611
Всички фирми си правят някакви "врътки", за мен е важното да няма последици за нас, крайните потребители. Дано им се оправи положението, каквото и да е в момента, и да си завършат обектите и да няма излъгани хора накрая.

# 144
  • Мнения: 37
Най-малкото поради две причини:
1. Имаш искане от НАП за предоставяне на всички документи по сделката, включително извършени плащания - ти не ги предоставяш и не им казваш че си платил 60 000 лв, а примерно  1 000 лв. колкото е по нотариален акт
2. Във връзка с 1 Носиш наказателна отговорност по чл. 313 от НК алтернативно /отделно/ на тази по закона за ограничаване на плащанията в брой.

Всеки сам си решава, но аз никога няма да декларирам неверни данни пред НАП в писмена декларация, за да предпазя някой друг.

По този начин предпазваш и себе си,защото си писал по горе,че се дължат 25 процента от сумата платена в брой .
Чл. 313. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.
(2) (Нова - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 50 от 1995 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) Когато деянието по ал. 1 е извършено с цел да се избегне заплащане на дължими данъци, наказанието е лишаване от свобода до три години или глоба до хиляда лева.
(3) (Предишна ал. 2 - изм., ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който потвърди неистина или затаи истина в частен документ или съобщение, изпратено по електронен път, в които по изрична разпоредба на закон, указ или постановление на Министерския съвет е специално задължен да удостовери истината, и употреби този документ като доказателство за невярно удостоверените обстоятелства или изявления.
(4) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Който във връзка с публично предлагане на ценни книги в проспект или обзор за икономическо състояние използва неистински благоприятстващи данни или премълчава неблагоприятни такива, които са от съществено значение при вземане на решение за придобиване на ценни книги, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.

# 145
  • Мнения: 37
По този начин защитаваш и себе си- ти си го писал по горе,че се дължат 25 процента на разликата в плащанията.

# 146
  • Мнения: 5
Това звучи много сериозно и плашещо, но пък едва ли им е първа проверка .

# 147
  • Мнения: 9
Всички фирми си правят някакви "врътки", за мен е важното да няма последици за нас, крайните потребители. Дано им се оправи положението, каквото и да е в момента, и да си завършат обектите и да няма излъгани хора накрая.

Ако искат да си оправят положението - ще пишат в нотариалния акт реалната цена и ще си плащат необходимите данъци. Ще приемат и плащания по банков път, както е по закон. Вследствие на това ако трябва ще увеличат цените на имотите и ще намалят малко печалбата си, което най-вероятно ще доведе и до по-бавна продажба на имотите, с оглед на това, че те сега се продават като краставици на пазар. Но поне всичко ще е законно.....

Другата опция е да не приемат плащания по банка, да забавят всичко /строителни актове, сключване на предварителни договори и др./, да влачат започнатите ревизии с години, а същевременно да прехвърлят имотите от една фирма на друга и тогава да ги препродават на крайните купувачи. Но в тази хипотеза балонът рано или късно ще се спука, като тук въпросът е не дали, а  кога ще се спука....

Всичко това, което пиша е с оглед на проблемите, които могат да възникнат в два периода:
- периодът на получаване на акт 16 за съответния имот, защото до получаване на този акт - нищо не е сигурно. С толкова много ревизии, всичко може да стане, а и конкретната фирма винаги може да фалира. Това че досега са направени няколко комплекса успешно, не гарантира нищо.
- след получаване на акт 16, ако дай Боже всичко е ОК, може да изискат документи от НАП - тогава в най-лошия случай може да наложат глоба за по закона за ограничаване на плащанията в брой. Според мен обаче тук само на фирмата ще наложат глоба, а не на физическите лица, но все пак въпросът си остава отворен.

Никой не ангажирам с мнението си. Регистрирал съм се днес, за да може да запозная повече хора с потенциалните проблеми, които може да възникнат и да рефлектират върху купувачите. Доскоро всичко беше ОК и нямаше тревоги, затова не съм се регистрирал и не съм споделял нищо.

Може, а и силно се надявам, в крайна сметка от Оазис да измислят някакви законни варианти да продължат с работят коректно, защото строителството им е сравнително ОК като качество и като цяло комплексите са добри. Коректни са и в обслужването, макар и понякога служителите да са сопнати и нацупени, с оглед на това, че са претоварени от работа. Все пак първите 3 комплекса ги строиха 5-6 години, а от 4 до последния - 8 - за 2 години и малко, които разбира се не са построени все още, но работят по тях / я с разрешителни, я с архитекти, работници, клиенти и тнт./ Прекалено много "дини носят под една мишница".....

Тези проверки от НАП не са и случайни - някой "доброжелател" най-вероятно им ги е поръчал. Факт е, че вече има последици - забавяне с "нещата", премахване от сайта на апартаменти тнт.

И за финал ще повторя, че харесвам Оазис и искам да им се получат нещата - да си действат като строителен гигант по законен начин /ако е по незаконен, поне да нямаха проверки, както бе до миналата година/.

Повече няма да пиша, за да не внасям излишно смут. Всеки сам си решава какво да прави. Слага си + и - и си решава.....
 

# 148
  • Мнения: 2 611
Скрит текст:


Може, а и силно се надявам, в крайна сметка от Оазис да измислят някакви законни варианти да продължат с работят коректно, защото строителството им е сравнително ОК като качество и като цяло комплексите са добри. Коректни са и в обслужването, макар и понякога служителите да са сопнати и нацупени, с оглед на това, че са претоварени от работа. Все пак първите 3 комплекса ги строиха 5-6 години, а от 4 до последния - 8 - за 2 години и малко, които разбира се не са построени все още, но работят по тях / я с разрешителни, я с архитекти, работници, клиенти и тнт./ Прекалено много "дини носят под една мишница".....

Тези проверки от НАП не са и случайни - някой "доброжелател" най-вероятно им ги е поръчал. Факт е, че вече има последици - забавяне с "нещата", премахване от сайта на апартаменти тнт.

И за финал ще повторя, че харесвам Оазис и искам да им се получат нещата - да си действат като строителен гигант по законен начин /ако е по незаконен, поне да нямаха проверки, както бе до миналата година/.

Повече няма да пиша, за да не внасям излишно смут. Всеки сам си решава какво да прави. Слага си + и - и си решава.....
 
Междудругото строителствоти им е мн зле Simple Smile Не знам как са друите фирми, но ние във всички стаи като се наложи да дупчим я за климатик, я за корниз, тухлите са слагани, не легнали а с прави. Дупчиш и се появява кухина. голям зор видяхме, и нашите интериорни врати всички бяха обелени и одрани. НО за тези пари е ОК, но като започне човек да прави ремонта, излизат супер много "строителни недоразумения", някои от които доста трудно се кориират

# 149
  • Мнения: 54 413
Аз се чудех защо замря строителството на Оазис 6, а преди НГ започваха в 6 сутринта? Crazy

Оазис 8 също трябваше да е започнат.
Живея в района и неволно наблюдавам.

Общи условия

Активация на акаунт