Страсти – градините в София, кампания 2017/2018 - тема 3

  • 74 460
  • 888
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 358
Набор 2015, за Дружба сме с 9 точки.
За Враня Звездичка - в момента чакат един с 9,1 и трима с по 9 точки за официално 1 място. Ако останат незаписани евентуално ще станат 3 места. Ама както и на миналото класиране в петъка се нареждат хора с 9,1 и отпадаме. Петък късен следобед преглеждах навсякъде свободните и където имаше реален шанс там записах първото желание.

За 69та ясла в Студентски падаме на 8 точки, понеже не сме в района. Но там шанс само при условие че незаписаните минат към свободните места.

Та петък следобед ще се гледа всичко явно. Ама навсякъде където има места се нареждат хора с повече точки от нас, както стана и на второто.

# 421
# 422
  • Мнения: 1 452
И аз го забелязах това вчера. В нашия район има дг с обявени 4 места за ясла. Тези 4 дечица в отделна група ли ще са или ще са заедно с батковците и каките? Имате ли някаква представа?

# 423
  • Sofia
  • Мнения: 5 940
В нашия район има дг с обявени 4 места за ясла. Тези 4 дечица в отделна група ли ще са или ще са заедно с батковците и каките? Имате ли някаква представа?

За кой набор?
По принцип 1-ва и 2-ра ясла са смесени групи (ако градината предлага и двете яслени групи).
Ако ДГ предлага само 2-ра яслена група, мисля че не ги смесват с 1-ва градинска.

# 424
  • Мнения: 1 452
Става въпрос за 2015 год. Няма първа яслена група, само тези 4 местенца за нашия набор. Другият прием е бил за първа градинска група.

# 425
  • Sofia
  • Мнения: 5 940
Значи най-вероятно ще ги слеят с първа градинска (е, те ще си се водят втора ясла). Няма как да направят група от само 4 деца.

# 426
  • София
  • Мнения: 159
Става въпрос за 2015 год. Няма първа яслена група, само тези 4 местенца за нашия набор. Другият прием е бил за първа градинска група.


http://kg.sofia.bg/isodz/news/1559

# 427
  • София
  • Мнения: 25
Опитват се да закърпят положението с яслените групи без да мислят за качеството. Децата на 2 и 3 години са с разлика от небето до земята в самообслужването. Яслите ги гледат сестри, а детските улител. 30 деца и 4 от тях напълно неспособни да се обслужват гледани след 16:30 от 1 учител.. абсолютно нехуманно отношение към децата. Трябва да се строят нови сгради с повече персонал, а не да се правят целогодишни смесени групи, които са се доказали като пълен ад

# 428
  • Sofia
  • Мнения: 5 940
Да, определено кърпят положението, но за някои родители и това е вариант ако нямат друга възможност.

# 429
  • София
  • Мнения: 8 932
Вариант е да, но не приложим за всички. Хубаво е да добавят места за по-малките но да ограничат възрастовата разлика. Например тези места да са за деца родени януари или февруари 2015. Така ще е най-правилно.

# 430
  • Sofia
  • Мнения: 5 940
Ако запазят тези места само за деца родени януари или февруари, това не би било честно спрямо другите деца/родители. На доста родители е наложително детето да тръгне на градина/ясла.
А и никой не кара родителите насила да кандидатстват. Всеки преценява дали би си оставил ясленчето в градината при това положение. И ако го направят то ще е защото едва ли ще имат избор.

# 431
  • София
  • Мнения: 8 932
Ако запазят тези места само за деца родени януари или февруари, това не би било честно спрямо другите деца/родители. На доста родители е наложително детето да тръгне на градина/ясла.
А и никой не кара родителите насила да кандидатстват. Всеки преценява дали би си оставил ясленчето в градината при това положение. И ако го направят то ще е защото едва ли ще имат избор.
За мен по-редно е да се гледа интересът на детето, а не на родителя. Едно 2 годишно ясленче не би се чувствало добре сред 3-3,5 годишни деца, да не говорим за възможността за обслужването му от персонала.

# 432
  • Sofia
  • Мнения: 5 940
...да не говорим за възможността за обслужването му от персонала.
Да, така е, не оспорвам. Определено не е много добър вариант.

Аз говоря за безизходицата, в която се намират родителите заради липсата на места. Че се хващат като удавници за сламка при всяка възможност - смяна на набор, почасова организация, фиктивно присъствие в ясленска възраст (само и само да са сигурни, че ще имат после място в градината когато вече наистина ще им трябва) и т.н.

А по отношение на това как би се чувствало ясленчето сред по-големите е индивидуално, според мен де. Моят син винаги се е чувствал по-добре сред по-големи от него. За връстниците си говори, че били бебета и трудно се заиграва с тях. Той е роден февруари и може да си права, че е заради това, а може и да си е до характер, не знам.

# 433
  • София
  • Мнения: 358
Моето дете е 2015 набор. Как може да се наредя да чакам за набор 2014?

# 434
  • София
  • Мнения: 8 932
Моето дете е 2015 набор. Как може да се наредя да чакам за набор 2014?
Не можете. Просто в някои градини, които са без яслени групи (бившите ЦДГ), са прехвърлили незаетите от набор 2014 места за първа група в набор 2015. Но не знам къде са тези градини. Влезте в секция "свободни места" и по набора вижте дали във вашия район има такива. Или поне наблизо.

Общи условия

Активация на акаунт