Jumpmath

  • 73 651
  • 395
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 7 673
Г-н Джонев, а имате ли такъв сравнителен анализ с всички паралелки по системата, на всички състезания, от началото на въвеждането ѝ? Ако да, същите изводи ли правите?
Защото така, извадено от контекста, може да се направи само извод за силна паралелка със силна преподавателка /да не говорим, че децата, или част от тях, ходят и на школа/

# 286
  • Мнения: 110
Г-н Джонев, а имате ли такъв сравнителен анализ с всички паралелки по системата, на всички състезания, от началото на въвеждането ѝ? Ако да, същите изводи ли правите?
Защото така, извадено от контекста, може да се направи само извод за силна паралелка със силна преподавателка /да не говорим, че децата, или част от тях, ходят и на школа/

Здравейте,

Моля, забележете, че ние изнасяме факти - не правим изводи.

Информацията за класа на Румена Маринова бе в отговор на притеснения на родители дали JUMP Math работи добре за бързи деца. Очевидно, според мен, системата работи добре с такива деца. Румена работи по JUMP Math вече пета година в елитно училище.

Други изводи не бива да се правят от изнесените данни за един единствен клас.

Сравнителни анализи и изследвания има много: http://progresivno.org/pages/viewpage.action?pageId=819247

Всяка година публикуваме и доклади с резултати от тестове на класове по JUMP. Съдържанието на тестовете е базирано на TOMA (Test of Mathematical Abilities) - допълнено и адаптирано към българските условия. В последния годишен доклад има връзка съм самите тестове. Може да прецените сами.

В България досега не е правено сравнително изследване, т.е. един и същи тестове/интервюта с достатъчен брой класове по JUMP и съответстващи им класове по традиционните методи. Това е главната ни цел през тази учебна година - стига да получим съдействие от МОН.

Скоро ще публикуваме годишния доклад за 2013/2014 уч. г.

Не е ли редно да се запитаме къде са проучванията и данните за традиционното преподаване по математика? Такива, за съжаление, няма много, освен външното оценяване и изследванията на PISA (които са за по-големи деца).

Добро изключение е проучването на Заедно в час за ученици 5-6 клас: http://www.ckoko.bg/upload/docs/2013-01/Analiz_CKOKUO_20.09.pdf

Тази година ще се провежда и TIMMS: http://www.ckoko.bg/page.php?c=11&d=120. Ще се опитаме да включим класовете по JUMP в изследването TIMSS, за да можем да сравним.

Коментирали сме външното оценяване в последния годишен доклад (връзката е на страницата, посочена по-горе). Въобще, в България няма инструмент за измерване на качествата, които би трябвало да развива доброто учене на математика.

Ние сме се заели да създадем такъв инструмент в сътрудничество с няколко университети, БАН, МОН (ЦКОКУО), ползвайки водещ световен опит. За резултатите, ако успеем, ще говорим през септември 2015 г. и по-уверено след още една година. Тестовете за апробация би трябвало да бъдат проведени през м. май 2015 г. Статистически валидни резултати можем да очакваме към септември 2016 г.

Поздрави,

Явор Джонев


Последна редакция: вт, 25 ное 2014, 14:53 от Институт за прогресивно образование

# 287
  • София
  • Мнения: 7 673
Това, че в един клас, на едно състезание резултатите са "значително по-високи от общите за България" не е отговор на въпроса дали "JUMP Math работи добре за бързи деца"

А това си е извод, направен от вас, макар да твърдите, че не правите изводи:
"Очевидно, според мен, системата работи добре с такива деца."
За мен никак не е очевидно.

Децата от 107-мо, както и 125-то по традиция са добре подготвени за състезания. Не само във въпросния клас. Според мен това се дължи основно на школите, които имат от рано.

# 288
  • Мнения: 110
Това, че в един клас, на едно състезание резултатите са "значително по-високи от общите за България" не е отговор на въпроса дали "JUMP Math работи добре за бързи деца"

А това си е извод, направен от вас, макар да твърдите, че не правите изводи:
"Очевидно, според мен, системата работи добре с такива деца."
За мен никак не е очевидно.

Децата от 107-мо, както и 125-то по традиция са добре подготвени за състезания. Не само във въпросния клас. Според мен това се дължи основно на школите, които имат от рано.


Казвам следното, подкрепено с данни:

Съществува клас от "бързи" деца в елитно училище, който работи изцяло по JUMP в регулярните часове по математика.  Резултатите на този клас на авторитетно състезание са поне толкова добри, колкото и на другите класове. Процентът на участвали деца от класа по JUMP е значително по-висок в сравнение с другите класове в същото училище. Как се случва образователния процес по JUMP Math в точно този клас с точно този учител, може да видите на видео запис.

От данните за един клас не могат да се правят общи изводи. Резултаи от нашите тестове на множество класове по JUMP в България са дадени в годишния доклад, заедно със съдържанието на самите тестове.

JUMP Math осигурява високо качество на преподаване по математика за всяко дете и всеки учител. Много по-високо от очакваното средно ниво. Ние не гоним върхови постижения - от това просто няма нужда в България - достатъчно школи и олимпийски отбори има с отлични постижения, но те работят с по-малко от 0.1% от децата! (Между другото - методите на работа с олимпийските отбори са много близки до методите на JUMP, но това не са традиционните методи, които мнозинството учители използват за мнозинството деца в училище.)

Всяка година броят на децата, които се стремят към върхови постижения намалява! Броят на децата, които виждат професионалното си развитие в STEM области (науки, технологии, инженерство, математика) е много малък и намалява! Това е катастрофално за бъдещето на страната.

Цели високотехнологични сектори (софтуерния, например) възпират развитието си поради липса на достатъчно образовани хора. В същото време има висока младежка безработица. Няма друг начин на направим България благоденстваща страна, освен да развием икономика с висока добавена стойност. Няма начин да развием икономика на знанието, освен ако не осигурим висококачествено образование на всяко българско дете.

Проблемът е, че в момента с традиционните методи на преподаване масата деца не получава нито качествени знания, умения и нагласи по мислене и съзидаване, нито увереност в собствените си сили и мотивация за активно учене. Именно този проблем целим да разрешим с JUMP. Няма никакво значение дали системата идва от Канада или Занзибар и кой се е сетил да я пренесе в България. Важното е че работи успешно и постига изключителни резултати. Би било престъпление, ако не направим всичко възможно той да стане достояние на всички български учители и ученици.

Записи с мненията на практикуващи български учители също може да видите на сайта. Не разбирам защо подценявате тези мнения, след като доверявате децата си на същите тези учители.

За да сме напълно уверени (за промяна на държавната политика) в предимствата на JUMP Math спрямо традиционните методи на преподаване в България е необходимо сериозно сравнително изследване, за което ще работим през 2015 и 2016 г. Сравнителни изследвания в чужбина има достатъчно много и те са категорични. Както и признание за системата от напълно независими проучвания като това на Телефоника (сред четирите отличени от 100 най-добри иновации в образованието).

Публикации: http://progresivno.org/pages/viewpage.action?pageId=819226
Изследвания и доклади: http://progresivno.org/pages/viewpage.action?pageId=819247
Видео материали: http://progresivno.org/display/JUMPMATH/JUMP+Math+on+YouTube

От идната седмица въпросите на родителите в BG-Mamma ще следи и отговаря Яна Ноел, която скоро се присъедини към екипа ни.

Искрено ви съветвам - преди да сформирате мнение, моля, говорете с учители и деца, които учат по JUMP Math - както и с техните родители.

Поздрави,

Явор Джонев

Последна редакция: ср, 26 ное 2014, 16:21 от Институт за прогресивно образование

# 289
  • Мнения: 43
Като родител на дете от 107мо мога само да отбележа, че силните резултати на Кенгуру-то миналата година в тази възрастова група всъщност са на децата, които не се обучават по Jumpmath и не са обучавани от г-жа Маринова. Школата за същата възрастова група в училището се водеше от г-жа Стела Дойчинова, която постигна наистина забележителни резултати с децата от всички паралелки в 107мо. Не е уместно тези резултати да се отдават на jumpmath тъй като най-успелите деца от 107мо от 2ри клас на това състезание не са се обучавали по тази система.

# 290
  • Мнения: 110
Здравейте Цветка.
Да, разбира се, в школата децата са научили много и са се представили добре на Кенгуру-то. Нашето вярване е, че децата могат да се представят добре и без да се готвят специално и допълнително, ако учат по JUMP Math. Предстои да направим сравнително изследване и да наблюдваме представянето на децата на различни състезания по математика, след което ще можем да коментираме представянето на децата въз основа на конкретни данни.
Поздрави
Яна Ноел, Комуникации и събития, Институт за прогресивно образование

# 291
  • Мнения: 747
Логично е една система да се въвежда след показване на реални резултати, а не както е в случая- "дайде да въведем ПОВСЕМЕСТНО Jump math, пък да видим какви ще са резултатите". Макар дори на адептите да е ясно, че нищо реално не може да се очаква като положителен резултат в общообразователното училище. Целта е чисто комерсиална.
Темата възприемам като агресивна рекламна кампания, с въвлечени в нея- децата ни. От страна на т. нар. ИПО не срещнах нито логичен, нито морално-етичен отговор на обезпокоилата ме проблематика.
Впрочем... благодаря на модератора за търпението!

# 292
  • Мнения: 110
Здравейте, Прасчо.

За JUMP Math непрекъснато се правят изследвания, които показват как и защо JUMP дава резултати, гарантират качеството на материалите за децата и учителите, помагат да се разбере процеса на учене. Системата се разглежда и в различни когнитивни и социални научни изследвания с външни партньорски организации. Всички материали преминават през тестване и оценяване, следи се тяхното приложение в практиката, събира се обратна връзка. Подробна информация за това има на оригиналния сайт на JUMP Math: http://jumpmath.org/cms/research

Ние работим за въвеждането на тази система в българските училища водени от желанието децата ни да реализират потенциала си и да учат с удоволствие, а учителите да се развиват и да получават удовлетворение от работата си. Всичко, което правим е с мисълта за едно по-добро общество. Много хора от екипа на JUMP Math в България и чужбина работят без заплащане.

Разбира се, ваше право е да не харесвате идеята.


Яна Ноел, ИПО

# 293
  • Мнения: 1 105
Интересуваме всеки ден ли се работи по JUMP Math  и в кои часове?

# 294
  • Мнения: 2 404
Здравейте, не съм много запозната с вашата система, това което намерих и прочетох много ми хареса. Видях че в гр. Пловдив имате преподаватели в детска градина и училище минали този курс. Хлапето ме е много запалено по математиката /на 4 г/ не искам да го местя в друга детска градина, понеже много трудно свикна с тази в която е в момента интересуваме може ли извънкласно да го водя на курсове /уроци при преподаватели които да го занимават по тази система

# 295
  • София
  • Мнения: 779
Запис да следя темата Wink

# 296
# 297
  • Мнения: 110
Здравейте mimsim,
нямаме практика да работим с деца, ИПО  обучава учителите да преподават по системата JUMP Math и им оказва методическа подкрепа през учебната година. Безспорно JUMP изгражда нагласа и желание у децата към ученето и изследването като цяло и в този смисъл е най-удачно да се въвежда още от предучилищна възраст. Каним Ви на нашите обучения, можете да поканите и учителката, първата част е безплатен уебинар на 11 май Въведение  в JUMP Math - http://www.progresivno.org/pages/viewpage.action?pageId=10944652

 

# 298
  • Мнения: 2 404
Благодаря ви много за пълния отговор. За съжаление няма как да поканя учителка, детето ми не посещава в момента някакви частни уроци или курсове

# 299
  • Пловдив
  • Мнения: 465
За да се обучава човек по този метод задължително ли е да е учител?

Общи условия

Активация на акаунт