Как избрахте училище след 7-ми клас

  • 79 064
  • 648
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: X
Да, когато пълната шестица излизаше над сто точки, но това няма нищо общо с описаната ситуация със системата и оценките.

# 511
  • София
  • Мнения: 18 226
Да, когато пълната шестица излизаше над сто точки, но това няма нищо общо с описаната ситуация със системата и оценките.

Зная, просто споделих за още една идиотщина...

# 512
  • Мнения: 12 027
      А има ли година без простотия?
     
      Май за всеки випуск си има едно уникално "просветно" изпълнение Simple Smile

# 513
  • Мнения: 632
Цитат на: Lady Cassiopeia Duval link=topic=1000118.msg35824378#msg35824378 date
 Щом му харесва да учи математика, може да си я учи и в нормалното училище.

[/quote
Дълбоко се съмнявам   !   Sunglasses
В София и други градове, деца живеят сами на квартира, за да учат в предпочитано училище,
доста по трудно от ранно ставане. Heart

# 514
  • София
  • Мнения: 7 082
Ох, четох до 18 страница, после се връщам да дочета. Сериозни спорове и дискусии, което за мен е показател само за едно, че за всяко дете и родител има специфичен, уникален модел.
Момчето ми е 7ми клас, 107 ОУ. От това става ясно, че съм предпочела да се намеся в обучението и изборите му от рано.
Признавам си, че в 4 ти клас, той не беше много наясно какво се случва и защо е всичко това, но днес оценява максимално положително това, което му се случваше в последствие.
Решението ми за това, че трябва да сменим кварталното люлинско школо с училище, което да е институция и което да му вдъхва респект, взех от раз, под въздействието на емоции и гняв, към повсеместното безхаберие в образователната система.
Не бях сигурна дори в това, до колко ще се чувства добре в "строгите" коловози на математиката, които се оказаха нито толкова строги, нито толкова коловози.
Попаднал на страхотни учители и среда, нещата дойдоха на мястото си. Математиката се оказа интересна за него наука, която заедно с английския се оказват и желания за в бъдеще.
Естествено, ще редим смг и нпмг най-начело. Тук детето е по-склонно да избере нпмг, независимо от бала. Познат е вече квартала, част от преподавателите, духа на училището. ...и аз съм готова да не се инатя, защото знам, че ще се чувства добре.
По същия начин стои въпросът и с немския. Още миналата година заяви, след информация от моя страна, защо немския е толкова актуален: Виж какво, мамо, тоя немски нито ми харесва, нито искам да уча в Германия. Ако ще уча език, искам да е английски и точка.
Та в желанията ще включим и 1 АЕГ. И тук ще се съглася с него. Има интерес към италиански, испански, та може и испанската да пробваме.
Мда, та по повод спора. Намесих се рязко навремето, сега се намесвам умерено, по-скоро управлявам избора, но не си представям да не участвам в него.
Всичко е много комплексно. Ако сега, на този етап, трябваше да излезе от люлинското училище, най-вероятно щях да се наложа и да реди желания по престижност и бал. В момента обаче, съм една идея по-спокойна, че сам ще гони средата, в която имаше щастието да пребивава 3 години.
В тази възраст трябва да има баланс между интересите на детето, желанията/обективността на родителите, средата на общуване в следващите 5 години и възможностите, които се отварят след изпитите.
Пс:  А , да допълня. Въпреки нежеланието да учи немски, в заявлението ще впише все пак и паралелките с НЕ, от въпросните мат гимназии. Тук е моята намеса.

Последна редакция: пн, 07 май 2018, 00:25 от Не се сърди, човече

# 515
  • Мнения: 1 078
Бихте ли ми изяснили следния хипотетичен казус (все още хипотетичен ,защото синът ми е в 7 клас )- балът му е висок и е достатъчен за прием в първите две посочени от него у-ща. В този случай ще бъде ли в списъка на първо класиране и в първите две  посочени от него желания или само в първото  желано училище ? В смисъл, ако посочи 2 училища и балът му е достатъчен и за двете, но той реши в последствие че предпочита второто, то ще има ли възможност да се запише във второто на първо класиране или ще трябва да изчака второто класиране ?

# 516
  • София
  • Мнения: 62 595
Само в едно - ако му стигне за първо желание, значи ще е там. Не можете да си избирате дали първото или второто. Няма в последствие, освен ако не откажете записване на първо класиране и останете за трето класиране наново да редите желания все едно никога не сте се класирали никъде. Но тогава вече язък за хубавата работа. Затова мислете кое ще е първо, кое второ и т.н. в подредбата ви.

# 517
  • София
  • Мнения: 7 082
Не! Второто желание си е второ желание и ако е приет по първо, не може да слиза надолу в класирането. Мислете добре и обсъждайте с детето, че няма връщане назад.

# 518
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, само едно.
Затова ако се намесвате в избора, поне го правете на позиция след желанията на детето.

ПП Облаче, аз бих изтрила паралелката поне Simple Smile

# 519
  • Мнения: 6 895
Не съм съвсем сигурна дали и на двете или само на едното (гимназия и университет) ако си класиран по първо желание излиза и надпис "не участва във второ класиране". Пожелавам ви да го видите и на двете места.

# 520
  • София
  • Мнения: 565
Аз също се зачудих какво значи странни желания Simple Smile
Аз съм властен родител, но имам реална представа какво могат децата ми. По принцип съм насочвала голямата още от 1 клас в определени посоки. След това в прогимназията поставих една рамка, в която тя имаше избор. Извън нея нямаше да отстъпя вероятно. Но пък и може би преценката ми е точна и рамката е била като за конкретното дете. Смятам, че до 7 клас, с изкл. на таланти в изкуства и спорт, децата не са особено ориентирани какво "искат да станат". Т.е. родителят трябва да има роля в тоя избор, при това водеща, защото има повече опит и познания от детето. Е, оказа се, че не съм сбъркала и детето ми направи добър и разумен избор в рамката която аз поставих. Вече е в гимназията и получи обещаната от мен свобода да се развива извън тази рамка. Каквото зависи от мен като инвестиция вече е налице. Сега тя е на ход да прави избор и аз ще подкрепя и подкрепям дори и странни избори Wink, нещо което до 7 клас не бих направила.

Това все едно аз съм го писала (да се намеся и аз тук Flushed)! Не мисля,че едно дете в 7 клас има трезва и реална преценка, а като прибавим и пубертета и склонността за движение по метода на най-малко съпротивление... Разбира се, не говоря и да натискаш детето в посока, в която то не може. Двамата с мъжа ми сме математици, но щерката - нъцки. Още от тази година тръгна на курс математика, това ясно. Шестокласничка е, но то кандидатстването направо си е дошло. На този етап мисля да видя класирането на училищата в София тази година, паралелки и местоположение. Езикова гимназия ще е, стискам палци да изкара все пак добра оценка на матурата по нелюбимата математика.. Дори се изкушавам да не е с първи език английски, който е научила до определено ниво, а друг да подхване Yum

# 521
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Всъщност най-често изборът е много прост - език, математика/друга природна наука или средно специално някакво /като в този случай обикновено детето води с доста хъс в тази посока/. Толкова могат да изберат и в 6ти клас. И като почнат да избират тогава, на 14 вече избират и още как!

# 522
  • Мнения: X
Какво е " средно специално някакво"?
Изборът език-математика е прост, но в този си вариант е наличен основно в малките области. В големите градове трябва и езиците да се подредят по степен на предпочитание, че и други профили има, а и доста предпочитани професионални гимназии.
МГ Варна може да е добро училище, което сте избрали за детето след четвърти клас, и е логично защо то би поискало ( и го е направило) да остане там. Но МГ и Първа не са единствените училища, нали?

# 523
  • София
  • Мнения: 13 231
Попълването по електронен път е голямо облекчение! Кодовете излизат автоматично.
И се подава за 0 време, докато си пиеш кафето по пантофи  Grinning
 

Лелееее, де да беше толкова спокойно подреждането на желания... Stuck Out Tongue Winking Eye Grinning

# 524
  • Мнения: 2 910
Ами ако не е приет на първо желание в първото класиране, какво става? Няма как да изпадне от класирането, нали? А просто ще пише, че е приет за където му стига бала дори и да е 50 училище по подреждане.
Съжалявам за тъпите ми въпроси, но наистина не ми е ясно, а наближава времето.

Общи условия

Активация на акаунт