Предстои ми замразен трансфер, да поговорим - Тема 5

  • 96 156
  • 737
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 7 645
ами аз като бях на хапчета и кринон - на ден по 2 кринона - 10лв + 4 утрогестана + незнам си още какво...
Не знам колко струва една инжекция, но ако е близка сума и са добри, аз бих пробвала.

Ако след трансфера има и бременност, инжекциите се поставят до 10-12 седмица. А това са адски много мускулни инжекции, евала правя на жените които издържат.
Боли са ме с пролутон, такава болка не се сещам да съм изпитвала... ако е ежедневно, няма да съм човек. Да, пролутона е 2мл, а прогестана е 0.2, но като се натрупа всеки ден не е за хора като мен, които се побъркват. А и да хдоя всеки ден някой да ми бие - едно поставяне е 5лв в клиниката до нас. Аз лично мускулна не бих си била Simple Smile

п.п. а как човек така си ги намира в македония?

# 151
  • София
  • Мнения: 2 051
Да се включа и аз с мнение за прогестерона, тъй като ми предстои ЗЕТ с естрофем.
Загубих бременост в 5 г.с и няколко дни, според лекуващия ме лекар причината е в лошо качество на ембрионите, а не в прогестерона , който ни го изписвали  с цели кофи.
Никога няма да се разбере каква е причината, но въпреки всичко аз също се снабдих с инжекции прогестан, за евентуални критични моменти - при прокървяване, когато се налага да се пие утрогестана.
Доста четох по въпроса, къде от чуждестранни форуми, къде от различни публикации и като цяло за мен си съм си оформила някакво мнение, а то е, че когато се използват вагинални препарати - утрогестан, кринон гел, никога не могат да се достигнат серумните нива, както при използването на инжекции, но да кажем, че в матката има достатъчно, въпреки това при ЗЕТ без овулация е добре да няма резки спадове на прогестерона в кръвта,  както установих, че се случва при мен /за нивата в матката, няма как да знам/
Изследвах доста прогестерона, но чак по-късно осъзнах, че в зависимост от времето на вземане на кръв спрямо това кога е поставено лекарството е различна стойността, например аз си слагах 2*3 утрогестана - сутрин в 7 и вечер в 7, когато го изследвах вечерта към 6.3 ч - стойността ми беше 1.5 и доста се шашнах, после го изследвах сутринта към 9 часа /2 часа след поставянето на глобулите/ и беше към 9 и нещо.
С две думи мисля, че стойност около 10 ng/ml е  ОК за вагинален прием, но за да няма резки спадове, може би е добре утрогестана да се прима примерно 3х2, а не 2х3 или както беше писала Brayda преди време, че най-добре и е бил прогестерона когато е слагала 3*3 утрогестана, както мисля да направя и аз за следващия ЗЕТ.
А иначе, пролутекса наистина е скъп - 7 ампули май излизат към 100 лв в Македония.
https://lekovi.zdravstvo.gov.mk/drugsregister/detailview/974346486

# 152
  • София
  • Мнения: 7 645
kupu - да, аз и преди бях писала. В началото бях на 2 кринона, но стойностите ми не надвишиха 20nmol/l, което е около 6-7ng/ml. Но когато почнах - 3 пъти на ден по 3 утрогестана и 3 пъти на ден по 1 в устата, тогава рязко скочи на 46nmol/l за 2 дни, което е около 15ng/ml.
Аз да кажа, че в началото с криноните сложих и 1 пролутон, който е депо и 3 дни след инжекцията, нивата ми бяха пак около 19-20, колкото бяха и преди да сложа инжекцията, а тя уж е депо за седмица. След седмица сложих второ депо и на другия ден изследвах прог и той пак беше около 20-22nmol/l, след което почнах максималната доза утрогестан вагинално и през устата.

Прогестана според мен е едно от най-добрите за поддържане на постоянни нива, той е на 24 часа, масово се ползва и в САЩ примерно, не знам дали е под това име, но е мускулна инжекция.

Миналата година чух за подкожните инжекции, но наистина за сега няма данни от човек, който е мерил често прогестерона и си ги е биел.

И аз изгубих моето ембрионче в 6-та г.с. спонтанно, и аз мисля че една от причините е прогестерона. За разлика от моя, на други хора в тази седмица е бил над 100nmol/l,  а аз едва докарах до средата на референтната граница. Според мен и това не е достатъчно. Наистина и аз нямам представа в матката какво е било, но края си е край и аз ако някой път пак правя ЗЕТ (то при мен фреш трансфер не е удачно да се прави) ще имам подсигурени инжекции и ако настъпи бременност се засилвам с тях, а преди това ще тъпча максималната доза пак и това е. А може и директно да се дупча всеки ден и преди да имам ++ тест, за да не ми е гадно после ако нещо се случи заради смотания прогестерон.

# 153
  • София
  • Мнения: 2 051
Аз пък мислех да си намеря и пролутон депо, струваше ми се удобно по една инжекция седмично да започна още преди трансфера, успоредно с утрогестана, но щом казваш, че няма промяна май няма смисъл.
На мен стойностите с 1 кринон ми бяха около 5, а с 2 бр. около 8 ng/ml , мисля, че по обяд съм ги изследвала, но не съм сигурна, струва ми се, че при него сякаш са по постоянни нивата на прогестерон в кръвта.

# 154
  • София
  • Мнения: 7 645
пролутона според мен е за критични ситуации като кървене, не е за редовна употреба....
След него се чувствах ужасно - сърцебиене направо едва вървях, но ефекта според мен е много много кратък, може би при кървене закърпва положението, но не е ок според това което четох с тонове след това за поддържане на нивата постоянно.

Най-подходящи са прогестан, но аз все още се тръшкам, че ще ме боли хаха (признавам, че съм си лигла) Simple Smile

а 7 инжекции за 100лв са 400лв на месец за прогестерон. Ако си на 2 кринона е по 10лв на ден, 300лв на месец. Еми като цена е долу горе ...
Въпроса е дали са много добри, дали си струва да се пробва?

# 155
  • Мнения: 1 258
Не знам дали тези инжекции Пролутекс са добри, точно за това попитах в темата, ако някое момиче има опит,  да сподели.
Brayda, доктора ми е написал рецепта на латински, с подпис и печат е, и е за 21 дни на инжекции. С тази рецепта предполагам, че може да се вземат от Македония.

# 156
  • Мнения: 19 689
Ако си сигурна, че ги има в Гърция, можеш да ги поръчаш онлайн. Ще ти ги доставят за 2 дни.

# 157
  • Мнения: 1 258
Чрез кой сайт мога да ги поръчам, Cristi?

# 158
  • Мнения: 19 689
Ще ти го пусна малко по-късно.

# 159
  • София
  • Мнения: 7 645
И на мен пусни хахх Simple Smile

# 160
  • Мнения: 321
 Здр  момичета, относно хормоните ще споделя моя опит след зет, който е успешен. В 15гс съм, 2 ембриона, 1 се захвана, взимах 1 кринон гел, по 2 дуфастон и 4 естрофем до 12гс.Не съм била инжекции и нещата се получиха. Може би при всяка е различно, но следването на терапията от вашия инвитро лекар е най-важно! Успех на всички бъдещи мами!

# 161
  • София
  • Мнения: 7 645
Тони, има много хора, на които прогестероновите препарати им действат добре и се усвояват добре при ЗЕТ, просто има и други такива, като мен, където стойностите са твърде ниски и това е проблем.
За съжаление никой лекар не изисква да се следи прогестерона.
Някои го изследват само в деня на трансфера и ако не е ок изписват по-голямо количество глобули или кринон и до там, а какво се случва след това не се знае. А масовката дори и в деня на трансфера не го изследват.

Повечето вярват, че като се прилага вагинално стойностите в кръвта въобще не би трябвало да са високи и не са релевантни, за това и не го следят.
След като аз имах драми се оказа, че в САЩ (защото четох техни форуми), всичко се следи, ако трябва се минава на инжекции още много преди теста за бременност.

Не знам кой е прав и кой е крив, но при положение че се открие такъв проблем не бива да се рискува. Аз имах 2 зета, първия БХ с много ниски нива на прог, втория спонтанен в 6-та г.с. и малко по-добри нива на прог, но при втория имаше и самоучастие от мен с добавяне на още количество, често изследване и мислене в тази насока.

# 162
  • София
  • Мнения: 2 051
Toni2017 би ли споделила, какъв е бил ЗЕТ със следене на овулация или с прием на естрофем от началото на цикъла и без овулация, защото това също е много важно.

# 163
  • Мнения: 321
Toni2017 би ли споделила, какъв е бил ЗЕТ със следене на овулация или с прием на естрофем от началото на цикъла и без овулация, защото това също е много важно.
Нямах следене на овулация, от последен ден на цикъл започнах естрофем. Аз имам и вродена тромбофил. И съм на инжекции фраксипарин нсеки ден. Миналата година имах мисед в 6гс и тогава си направих генет. изследвания...

# 164
  • София
  • Мнения: 2 051
Успешна бременност ти пожелавам, при това положение изследвала ли си нивата на прогестерон след трансфера?

Общи условия

Активация на акаунт